Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 травня 2026 року Справа№200/1574/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 15 березня 2024 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо виключення з грошового забезпечення ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям у розмірі 5 981,25 грн, суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн при здійсненні перерахунку пенсії, який був обумовлений відновленням порушеного права на отримання належного розміру пенсії після скасування рішенням суду, яке набрало законної сили, у справі № 826/3858/18, п. п. 1 та 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45, на підставі яких з 01 січня 2018 року був здійснений перерахунок його пенсії у неналежному розмірі;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 січня 2018 року з урахуванням надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям у розмірі 5 981,25 грн, суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
22 березня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження.
22 квітня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким відмовив у задоволенні позову.
25 липня 2024 року Перший апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року залишив без змін.
29 липня 2025 року Верховний Суд прийняв постанову, якою задовольнив касаційну скаргу ОСОБА_1 ; скасував рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2024 року; справу № 200/1574/24 направив на новий розгляд до суду першої інстанції.
18 серпня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд постановив ухвалу про прийняття до провадження адміністративної справи; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Про прийняття справи до провадження учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 27 квітня 2026 року № 342/2026 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 28 квітня 2026 року № 4857-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 04 травня 2026 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що в період з 07 серпня 1995 року по 30 листопада 1996 року проходив службу в органах внутрішніх справи, а з 30 листопада 1996 року по 29 вересня 2014 року - в органах податкової міліції.
Наказом Головного управління Міндоходів в Донецькій області від 19 вересня 2014 року № 166-о на підставі підп. «б» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року № 114, (далі - Положення № 114) був звільнений зі служби.
На час звільнення перебував у спеціальному званні майора податкової міліції та обіймав посаду заступника начальника відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, яка йому призначена на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Під час призначення пенсія була обчислена відповідно до ст. 63 Закону № 2262 із грошового забезпечення, у складі якого враховані такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за високі досягнення у праці 50%, надбавка за секретність (надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень) 15%, премія, матеріальна допомога та індексація.
Позивач стверджує на те, що ці обставини були встановлені під час розгляду адміністративної справи № 243/2677/15-а, а тому не підлягають доказуванню.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), виходячи з грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.
Під час цього перерахунку у складі грошового забезпечення були враховані такі складові як оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
На переконання позивача, під час проведення цього перерахунку ГУ ПФУ в Донецькій області самостійно виключило зі складу його грошового забезпечення такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за високі досягнення у праці 50%, надбавка за секретність (надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень) 15%, премія, матеріальна допомога та індексація, (що були враховані при призначенні пенсії).
07 грудня 2020 року Головне управління ДФС у Донецькій області видало позивачеві довідку № 93/05-97-06-02-22 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 05 березня 2019 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 грошове забезпечення за посадою заступник начальника відділу організації викриття злочинів оперативного управління Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області для проведення перерахунку пенсії становить: посадовий оклад - 6 910,00 грн, оклад за військове звання - 1 340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 712,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (у тому числі секретність 15%, премія 39,5%) - 3 765,95 грн.
Ця довідка була надіслана до ГУ ПФУ в Донецькій області, однак в перерахунку пенсії пенсійний орган відмовив.
Позивач із цим не погодився та оскаржив рішення відповідача в судовому порядку.
13 січня 2022 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/14269/21, яким позов задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 07 липня 2021 року № 55 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22 про розмір грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум.
Позивач стверджує, що в серпні 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/14269/21 з 01 січня 2018 року.
Цей перерахунок мав на меті відновлення порушеного права позивача на отримання належного розміру пенсії, обчисленої із грошового забезпечення, у складі якого враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення, після скасування рішенням суду у справі № 826/3858/18 п. 1 та 2 Постанови КМУ № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Позивач вказує на те, що в довідці Головного управління ДФС у Донецькій області відсутні відомості щодо вислуги років, яка враховується як для розрахунку, так і для перерахунку пенсії. Однак це не завадило пенсійному органу самостійно визначити цей показник та врахувати його при перерахунку пенсії.
Фактично цей показник (вислуга років 22) відповідач самостійно взяв з довідок, які раніше були надані йому для призначення пенсії та перебувають в пенсійній справі.
Позивач відзначає, що в пенсійний справі також перебувають довідки, які містять відомості про додаткові види грошового забезпечення у вигляді надбавки за високі досягнення у праці 50%, матеріальної допомоги та індексації, які відповідач проігнорував.
Листом від 29 серпня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивачеві про виконання рішення суду у справі № 200/14269/21.
Листом від 18 листопада 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області надало позивачеві інформацію щодо складових грошового забезпечення, які були враховані при перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.
Разом з листом від 08 грудня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області надало розпорядження про перерахунок пенсії станом на 01 травня 2018 року, згідно з яким грошове забезпечення для обчислення пенсії становить: посадовий оклад - 6 910,00 грн, оклад за військове звання - 1 340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 712,50 грн.
Позивач наголошує на тому, що при здійсненні перерахунку його пенсії, який був обумовлений відновленням порушеного права на отримання належного розміру пенсії після скасування рішенням суду у справі № 826/3858/18 п. 1 та 2 Постанови КМУ № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, ГУ ПФУ в Донецькій області все одно не врахувало всі додаткові види грошового забезпечення, які враховувались при призначенні пенсії.
Позивач зазначає, що з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати він набув право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262 та ст. 9 Закону № 2011.
Позивач наголошує на тому, що при проходженні служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів стосовно» (далі - Постанова КМУ № 268) він отримував надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та надбавки за вислугу років.
Обидві Постанови КМУ (№ 268 і № 704) визначають грошове забезпечення військовослужбовців та у зв'язку з тим, що зазначені надбавки розраховуються з однакових складових (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) їх призначення є однаковим за своєю суттю, незважаючи на відмінності у назві надбавки, тобто зазначену надбавку фактично не скасовано, а лише змінено її назву.
Відтак, на переконання позивача, встановлена надбавка за високі досягнення у праці (за виконання особливо важливої роботи) в розмірі 50% зберігається у процентному відношенні та застосовується до надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та відповідно враховується для перерахунку пенсії в процентному відношенні та сумарному розрахунку.
За розрахунком позивача, в його випадку надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям у розмірі 50% розраховується виходячи з посадового окладу 6 910, 00 грн, окладу за військове звання 1 340,00 грн, процентної надбавки за вислугу років 3 712,50 грн, які сумарно становлять 5 981,25 грн, а розмір надбавки (50% від зазначеної суми) становить 5 981,25грн.
Позивач вказує на те, що зазначені складові грошового забезпечення (посадовий оклад 6 910,00 грн, оклад за військове звання 1 340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 3 712,50 грн) визначені в довідці від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, яка була предметом розгляду в адміністративній справі № 200/14269/21, і перебуває безпосередньо у відповідача.
Відтак, ГУ ПФУ в Донецькій області було обізнано про зазначені складові грошового забезпечення, однак при перерахунку пенсії не врахувало зазначені надбавки та свавільно виключило їх зі складу грошового забезпечення.
Позивач вважає, що аналогічність розрахунку надбавки підтверджується застосуванням до нього надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень, замість надбавки за службу в умовах режимних обмежень (підп. 6 п. 6 Постанови КМУ № 704).
Позивач вважає, що, свавільно виключивши при перерахунку пенсії зі складу грошового забезпечення суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн, які були враховані як невід'ємні складові його грошового забезпечення відповідно до постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у справі № 243/1292/16-а, ГУ ПФУ в Донецькій області порушило вимоги ст. 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Позивач вказує на те, що ГУ ПФУ в Донецькій області виконувало рішення суду у справі № 243/1292/16-а до 01 січня 2018 року, а саме враховувало суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн як невід'ємні складові грошового забезпечення, з якого проводиться нарахування пенсії.
Однак з 01 січня 2018 року зазначене рішення суду відповідач не виконує, оскільки не враховує у складі грошового забезпечення суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.
Позивач наголошує, що рішення суду у справі 243/1292/16-а не скасовано, є чинним, а тому підлягає обов'язковому виконанню.
З огляду на викладене при здійсненні перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області повинно мало врахувати не вибіркові, а всі додаткові види грошового забезпечення з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 5 981,25 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12 652,73 грн та індексації у розмірі 6 898,97 грн.
30 січня 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, враховуючи всі додаткові види грошового забезпечення, тобто з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 5 981,25 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12 652,73 грн та індексації у розмірі 6 898,97 грн, а також здійснити виплату заборгованості.
Однак листом від 23 лютого 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області фактично відмовило у такому перерахунку, чим порушило його право на належне пенсійне забезпечення.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, у порядку та у спосіб, що визначені законом.
Зазначив, що позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону № 2262.
В жовтні 2018 року ОСОБА_1 звертався до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 2 926,93 грн, у тому числі надбавки за високі досягнення у праці 50%, надбавки за секретність 15%, премій, з урахуванням вже сплачених сум.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2018 року у справі № 200/10128/18-а, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2019 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Відмовляючи у позові, суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що «у зв'язку із надісланням до органу пенсійного фонду нової довідки Головного управління ДФС у Донецькій області про зміну грошового забезпечення від 21 березня 2018 року № 160/05 99-05-02-21а, на підставі Постанови КМУ № 103 01 травня 2018 року пенсія позивача перерахована відповідачем з урахуванням сум грошового забезпечення: посадовий оклад (6 910,00 грн), оклад за військове звання (1 340,00 грн), процентна надбавка за вислугу років 45% (3 712,50 грн), премія, всього 11 962,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 5 505,13 грн».
Суди першої та апеляційної інстанції вказали на те, що: «внесення у дану довідку будь-яких інших складових грошового забезпечення, які особа отримувала під час проходження військової служби та з урахуванням яких їй виплачувалась пенсія до 01 січня 2018 року формою вказаної довідки (Додаток 2 до Порядку № 45) не передбачено», а також на те, що «з довідки Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 березня 2018 року вбачається, що вказані надбавки, які були включені при обрахунку пенсії позивачу в попередньому періоді, не включені. При цьому вказане не дає відповідачу права самостійно визначати їх розміри та враховувати при обрахунку пенсії. Крім того, жодною зі сторін не підтверджено і не спростовано факт їх виплати або скасування на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що дає підстави для висновку про неможливість їх дослідження в межах заявленого позову, оскільки останні підлягають врегулюванню в контексті правовідносин позивача із уповноваженим органом, що видає довідки, тобто з Головним управлінням ДФС у Донецькій області. Таким чином, відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01 травня 2018 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України».
З огляду на викладене відповідач наголошує, що ГУ ПФУ в Донецькій області не має повноважень самостійно визначати складові грошового забезпечення позивача, а довідка від 21 березня 2018 року № 160/05-99-05-02-21а не містить складових, які визначені позовною заявою.
Також відповідач наголосив на неможливості повторного розгляду справи за наявності рішення суду, що набрало законної сили, постановленого між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, що ґрунтується на правових наслідках дії законної сили судового рішення.
Відповідач вказує на те, що відповідно до підп. 1 п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, (далі - Порядок № 3-1), підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Отже, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу, аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в рішенні від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № 820/6514/17.
Відповідач зазначає, що отримав довідку Головного управління ДФС в Донецькій області від 21 березня 2018 року № 160/05-99-05-02-21а, в якій зазначені такі складові, як: посадовий оклад - 6 910,00 грн, оклад за військовим званням (майор податкової міліції) - 1 340,00 грн, надбавка за стаж служби 45% - 3 712,50 грн. Інших складових грошового забезпечення ця довідка не містить, що встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2018 року у справі № 200/10128/18-а.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року у справі № 200/14269/21 на ГУ ПФУ в Донецькій області покладений обов'язок здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22 про розмір грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум.
Згідно з довідкою від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22 грошове забезпечення складається з: посадового окладу - 6 910,00 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням - 1 340,00 грн, надбавки за вислугу років - 3 712,50 грн, надбавки за секретність - 1 036,50 грн, премії - 2 729,45 грн, всього - 15 728,45 грн. Інших складових ця довідка не містить, що встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду 13 січня 2022 року у справі № 200/14269/21.
Відповідач наголошує, що до ГУ ПФУ в Донецькій області не надходила оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, (які визначені позовною заявою), а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.
Відповідач доводив, що за вказаних обставин не має повноважень самостійно визначати розмір грошового забезпечення позивача та проводити будь-які перерахунки його пенсії без отримання належних документів від уповноваженого структурного підрозділу, де він проходив службу, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Просив відмовити в позові.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в позові.
Додатково зауважив, що судові рішення у справі № 200/10128/18-а були ухвалені до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18, яким скасовані п. 1 та 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
При новому розгляді справи відповідач надав відзив на позовну заяву, в якій вказав таке.
З приводу недослідження питання щодо складових грошового забезпечення при нарахуванні (обчисленні) пенсії, дати і підстав її призначення, відповідач відзначив таке.
Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону № 2262 з 30 вересня 2014 року.
В період 2008-2017 років розмір грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб визначала Постанова КМУ № 1294, яка втратила чинність 01 березня 2018 року.
Пенсія позивачу призначена як заступнику начальника відділу організації викриття економічних злочинів ОУ ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька.
У зв'язку з набранням чинності Постановою КМУ № 704 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
ГУ ПФУ в Донецькій області отримало довідку Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області від 21 березня 2018 року № 160/05-99-05-02-, в якій були зазначені такі складові грошового забезпечення, як посадовий оклад - 6 910,00 грн, оклад за військовим званням (майор податкової міліції) - 1 340,00 грн, надбавка за стаж служби 45% - 3 712,50 грн.
Виходячи з грошового забезпечення, визначеного в цій довідці, позивачу проведений перерахунок пенсії 05 квітня 2018 року з 01 січня 2018 року; після перерахунку розмір пенсії склав 5 505,13 грн.
З приводу врахування у складі грошового забезпечення інших складових, зокрема, надбавки за особливості проходження служби, відповідач вказав таке.
П. 2 і 5 Порядку № 45 установлено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств.
Постановою КМУ № 704 затверджена тарифна сітка коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавок за вислугу років військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 прийнята Постанова КМУ № 103, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
П. 1 Постанови КМУ № 103 установлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01 березня 2018 року […], з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704.
Відповідно до п. 1, 2 Порядку № 45 (у редакції Постанови КМУ № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію […] (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
П. 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262.
В рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19 наведений висновок про те, що зміни, внесені Постановою КМУ № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Також Верховний Суд вказав, що на уповноважений структурний підрозділ, де особа проходила службу, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 2 до Порядку № 45.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в областях здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів і в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення Позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Таким чином , ГУ ПФУ в Донецькій області не має повноважень самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача та проводити будь-які перерахунки пенсії без отримання належних документів від уповноваженого структурного підрозділу, де проходив позивач службу, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
При цьому, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06 лютого 2019 року у справа № 522/2738/17 відступила від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) та дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі ст. 43 Закону № 2262 не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
З огляду на викладене відповідач доводив, що не володіє інформацією про те, чи була встановлена позивачеві надбавка за особливості проходження служби.
З приводу здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням рішення суду у справі № 826/3858/18, яким визнано нечинним окремі пункти Постанови КМУ № 103, відповідач зазначив таке.
Відповідно до підп. 1 п. 12 Порядку № 3-1 підготовка і подання документів для призначення (перерахунку) пенсій здійснюється уповноваженим структурним підрозділом відповідного Міністерства.
Отже, органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в рішенні від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № 820/6514/17.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року у справі № 200/14269/21 на ГУ ПФУ в Донецькій області покладений обов'язок здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22 про розмір грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум.
Згідно з цією довідкою грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача включає посадовий оклад - 6 910,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 340,00 грн, надбавку за вислугу років - 3 712,50 грн, надбавку за секретність - 1 036,50 грн, премію - 2 729,45 грн, всього - 15 728,45 грн.
Відтак, грошове забезпечення для перерахунку пенсії було визначено у тому числі з урахуванням додаткових видів.
Інших складових грошового забезпечення ця довідка не містить, що встановлено таким, що набрало законної сили рішенням суду у справі № 200/14269/21.
Відповідач наголошував на тому, що інші довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача до ГУ ПФУ в Донецькій області не надходили, а тому вимоги позивача про зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок є передчасними. Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.
Отже, ГУ ПФУ в Донецькій області не має повноважень самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача та проводити будь-які перерахунки пенсії без отримання належних документів від уповноваженого структурного підрозділу, де проходив службу позивач, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Фактично, правовідносини між сторонами в означеній частині ще не виникли. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому підстави для задоволення позовних вимог в частині перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром відсутні. Аналогічна правова позиція висловлена в рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.
Просив відмовити в позові.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в позові.
Додатково відзначив, що пенсійний орган проігнорував висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 29 липня 2025 року, не надав оцінку складовим грошового забезпечення, з якого обчислювалась пенсія, відомості про які містяться в матеріалах пенсійної справи, а також в таких, що набрали законної сили, судових рішеннях у спорах між позивачем та пенсійним органом.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ухвалою від 18 серпня 2025 року суд витребував у відповідача пенсійну справу (копії матеріалів електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з усіма наявними в ній матеріалами, в тому числі рішення про призначення пенсії з усіма документами, що слугували підставою для його прийняття, включаючи довідку про розмір грошового забезпечення; усі рішення (розпорядження) про перерахунок пенсії з усіма документами, що слугували підставою для їх прийняття, включаючи довідки про розмір грошового забезпечення.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що, враховуючи запроваджені із введенням в Україні воєнного стану заходи захисту інформації, в тому числі обмеження Пенсійним фондом України доступу до архівів документів, що містять персональні дані, задля запобігання їх витоку, ГУ ПФУ в Донецькій області позбавлене можливості надати суду копії документів, які знаходяться в матеріалах паперової пенсійної справи позивача.
Отже, в повному обсязі витребувані докази відповідач суду не надав, також суду не надані докази, які б свідчили, що відповідач вжив будь-які заходи, спрямовані на отримання доступу до витребуваних судом документів, а тому на підставі ч. 9 ст. 80 КАС справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 08 жовтня 2010 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа, є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 30 вересня 2014 року позивачу призначена пенсія за вислугу на підставі Закону № 2262, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Пенсійним фондом України 24 листопада 2014 року, а також матеріалами пенсійної справи № 0505013005 (ДПА).
Надані суду матеріали пенсійної справи не містять рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 .
Однак, як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА пенсія за вислугу років позивача була перерахована з 01 листопада 2015 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1 489,00 грн;
- оклад за військове звання - 125,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 564,90 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи 50%, премія - 2 010,00 грн;
всього - 4 188,90 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 4 188,90 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 2 345,78 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 537,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 2 882,78 грн;
підстава перерахунку: уточнення вислуги років в РА;
з 01 листопада 2015 року - 2 882,78 грн;
період перерахунку - з 01 вересня 2014 року.
Тобто у складі грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, був врахований такий додатковий вид грошового забезпечення як надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 50%.
В березні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, треті особи - Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міністерства доходів у Донецькій області, Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міністерства доходів у Донецькій області, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови листом від 06 лютого 2015 року № 29-М-01 у перерахунку пенсії з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з дати виникнення права на пенсію з 30 вересня 2014 року з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Цей позов розглядався в адміністративній справі № 243/2677/15-а.
06 травня 2019 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області прийняв постанову у справі № 243/2677/15-а, якою у задоволенні позову відмовив.
09 червня 2019 року Донецький апеляційний адміністративний суд постановив ухвалу, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без задоволення, а постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 травня 2015 року - без змін.
19 грудня 2018 року Верховний Суд прийняв постанову, якою касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив частково, постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 06 травня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2015 року скасував, а справу у справі № 243/2677/15-а направив на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
08 квітня 2019 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області ухвалив рішення у справі № 243/2677/15-а, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 відповідно до листа № 029-М-01 від 06 лютого 2015 року, у перерахунку пенсії з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправною;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 , з дати виникнення права на пенсію, а саме з 30 вересня 2014 року, з урахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
28 травня 2019 року Перший апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Донецькій області задовольнив частково, рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 08 квітня 2019 року скасував, а провадження у справі № 243/2677/15-а закрив на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС.
Закриття провадження у справі № 243/2677/15-а було обумовлено наявністю такого, що набрало законної сили, рішення суду в адміністративній справі № 243/1292/16-а.
Отже, в адміністративній справі № 243/2677/15-а відсутнє таке, що набрало законної сили, рішення, яке б відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС мало преюдиційне значення при розгляді цієї справи.
Також суд встановив, що в лютому 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
12 квітня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області ухвалив рішення в адміністративній справі № 243/1292/16-а, яким позов задовольнив частково, а саме:
- скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 1 від 15 жовтня 2015 року «Про відмову щодо включення в розрахунок пенсії матеріальної допомоги та індексації ОСОБА_1 » в частині відмови у включенні в розрахунок пенсії ОСОБА_1 індексації;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області у встановленому законодавством порядку врахувати суми індексації в розмірі 6 898,97 грн як невід'ємну частину складової грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якої проводиться нарахування ОСОБА_1 пенсії та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на пенсію з урахуванням отриманої ним індексації в сумі 6 898,97 грн.
В іншій частині позовних вимог суд відмовив.
25 травня 2016 року Донецький апеляційний адміністративний суд прийняв постанову у справі № 243/1292/16-а, якою задовольнив апеляційну скаргу ОСОБА_1 ; скасував постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 12 квітня 2016 року; прийняв нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнив повністю, а саме:
- скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 1 від 15 жовтня 2015 року «Про відмову щодо включення в розрахунок пенсії матеріальної допомоги та індексації ОСОБА_1 »;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн як невід'ємні складові частини грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого проводиться нарахування ОСОБА_1 пенсії, та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на пенсію, тобто з 30 вересня 2014 року, з урахуванням отриманої ним матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та індексації в сумі 6 898,97 грн.
Під час розгляду справи № 243/1292/16-а апеляційний суд встановив такі обставини, що знайшли відображення в постанові від 25 травня 2016 року:
«[…]
Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 30 вересня 2014 року, йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262.
29 вересня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум матеріальної допомоги та індексації з яких сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З довідки № 30 від 26 червня 2015 року, виданої ОСОБА_1 Красноармійською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області, слідує, що протягом з вересня 2012 року по червень 2013 року ОСОБА_1 отримував додаткові види грошового забезпечення: матеріальну допомогу у сумі 5 353,66 грн (одноразово у вересні 2012 року) та 4 371,19 грн індексації (щомісячно).
Крім того, з довідки № 278/10/05-66-05-012 від 14 жовтня 2014 року, виданої ОСОБА_1 Красноармійською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області, слідує, що протягом з липня 2013 року по серпень 2014 року позивач отримував додаткові види грошового забезпечення: матеріальну допомогу у сумі 7 299,07 грн (2 826,20 грн у вересні 2013 року та 4 472,87 грн у березні 2014 року) та 2 527,78 грн індексації (щомісячно, за виключенням лютого-квітня 2014 року).
Рішенням № 1 від 15 жовтня 2015 року Управлінням відмовлено ОСОБА_1 в обчисленні пенсії згідно до Закону № 2262, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги та індексації, відмова здійснена з посиланням на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», згідно до яких матеріальна допомога та індексація грошового забезпечення не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення.
[…]».
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 у справі № 243/1292/16-а, апеляційний суд керувався норами п. 1, 2 ст. 9 Закону № 2011, ч. 1, 2 ст. 43 Закону № 2262, ст. 41 Закону № 1058, врахував висновок Верховного Суду України, наведений в постановах від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15 та від 20 жовтня 2015 року у справі № 21-2942а15, згідно з яким грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, та зробив висновок про те, що матеріальна допомога, яку позивач отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Рішення (протокол, розпорядження) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення у справі № 243/1292/16-а в наданих суду матеріалах електронної пенсійної справи відсутнє.
Згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 910,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 712,50 грн;
всього - 11 962,50 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 11 962,50 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 6 699,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 726,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 7 425,
з урахуванням попередньої суми пенсії 3 585,26 грн та підвищення 1 919,87 грн (50% від 3 839,74 грн) - 5 505,13 грн;
згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 3 839,74 грн, з них виплачується:
з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1 919,87 грн;
з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 2 879,81 грн;
з 01 січня 2020 року щомісячно 100% під підвищення - 3 839,74 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103 п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року;
з 01 травня 2018 року - 5 505,13 грн.
Крім того, пенсійний орган здійснив розрахунок доплати за період з січня 2018 року по квітень 2018 року включно в сумі 7 679,48 грн.
Отже, внаслідок перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови КМУ № 103 її основний розмір був обчислений із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого не були враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Також внаслідок цього перерахунку у складі грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія позивача, не були враховані надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 50%, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація.
В жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262 з 01 січня 2018 року з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 2 926,93 грн, отримуваних ним при проходженні служби, які були враховані при нарахування пенсії, у тому числі: надбавки за високі досягнення у праці 50% (Постанова КМУ № 268), надбавки за секретність 15% (Постанова КМУ № 414), премій згідно з Положенням про преміювання, матеріальної допомоги (Постанова КМУ № 268), індексації, з урахуванням вже сплачених сум.
05 грудня 2018 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/10128/18-а, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовив повністю.
Під час розгляду справи № 200/10128/18-а суд встановив такі фактичні обставини, що знайшли відображення в рішенні від 05 грудня 2018 року:
«[…]
Відповідно до витягу з електронної пенсійної справи перерахунок пенсії ОСОБА_1 був здійснений з 01 жовтня 2017 року з урахуванням сум грошового забезпечення: посадовий оклад (1 489,00), оклад за військове звання (125,00), процентна надбавка за вислугу років 35% (564,90), середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці (2 926,93), у т. ч. секретність 15%, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи 50%, премія%, всього - 5 105,83 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 3 585,26 грн.
У зв'язку із надісланням до органу пенсійного фонду нової довідки Головного управління ДФС у Донецькій області про зміну грошового забезпечення від 21 березня 2018 року № 160/05-99-05-02-21а, на підставі Постанови КМУ № 103 01 травня 2018 року пенсія ОСОБА_1 перерахована відповідачем з урахуванням сум грошового забезпечення: посадовий оклад (6 910,00), оклад за військове звання (1 340,00), процентна надбавка за вислугу років 45% (3 712,50) премія %, всього - 11 962,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 5 505, 13 грн.
На звернення позивача ГУ ПФУ в Донецькій області неодноразово повідомляло його про перерахунок пенсії, у зв'язку із зміною грошового забезпечення, а також роз'яснено подальшу її виплату, відповідно до вищевказаної Постанови КМУ № 103.
[…]».
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , суд, крім іншого, виходив з того, що:
«[…] з довідки Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 березня 2018 року вбачається, що вказані надбавки, які були включені при обрахунку пенсії позивачу в попередньому періоді, не включені. При цьому вказане не дає відповідачу права самостійно визначати їх розміри та враховувати при обрахунку пенсії. Крім того, жодною зі сторін не підтверджено і не спростовано факт їх виплати або скасування на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що дає підстави для висновку про неможливість їх дослідження в межах заявленого позову, оскільки останні підлягають врегулюванню в контексті правовідносин позивача із уповноваженим органом, що видає довідки, тобто з Головним управлінням ДФС у Донецькій області.
Як встановлено судом у судовому засіданні, позивач погодився з виданою Головним управлінням ДФС у Донецькій області на його ім'я довідкою від 21 березня 2018 року.
Таким чином, відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01 травня 2018 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
[…]».
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2018 року у справі № 200/10128/18-а залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2019 року і набрало законної сили.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 910,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 712,50 грн;
всього - 11 962,50 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 11 962,50 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 6 699,00 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 6 699,00 грн;
з урахуванням доплати - 8 699,00 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 6 699,00 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 927,00 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 9 626,00 грн;
з урахуванням попередньої суми пенсії 3 585,26 грн та підвищення 3 839,74 грн (100% від 3 839,74 грн) - 9 626,00 грн;
підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року - 9 626,00 грн;
період перерахунку - з 01 вересня 2014 року.
В подальшому згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА пенсія за вислугу років ОСОБА_1 була перерахована з 01 березня 2022 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 6 910,00 грн; оклад за військове звання - 1 340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 712,50 грн; всього - 11 962,50 грн.
В жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 55 від 07 липня 2021 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року про розмір грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 6 910,00 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням - 1 340,00 грн, надбавки за вислугу років - 3 712,50 грн, надбавки за секретність - 1 036,50 грн, премії - 2 729,45 грн, всього - 15 728,45 грн, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262 із 05 березня 2019 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
13 січня 2022 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/14269/21, яким позов ОСОБА_1 задовольнив частково, а саме:
- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 55 від 07 липня 2021 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року про розмір грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог суд відмовив.
Під час розгляду справи № 200/14269/21 суд встановив такі фактичні обставини, що знайшли відображення в рішенні від 13 січня 2022 року:
«[…]
ГУ ДФС у Донецькій області на ім'я ОСОБА_1 видано довідку № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами чинними на 05 березня 2019 року, за посадою заступник начальника відділу організації викриття злочинів ОУ ДПІ у Куйбишевському р-ні м. Донецька у Донецькій області відповідно до Постанови КМУ № 704 для проведення перерахунку пенсії.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 07 липня 2021 року № 55 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, із посиланням на відсутність підстав, визначених ст. 63 Закону № 2262.
[…]».
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року у справі № 200/14269/21 набрало законної сили 14 лютого 2022 року на підставі ст. 255 КАС.
На виконання рішення суду у справі № 200/14269/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2022 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 6 910,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 712,50 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, премія 39,5% - 3 765,95 грн;
всього - 15 728,45 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15 728,45 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 8 807,93 грн;
з урахуванням індексації - 10 041,04 грн;
індексація базового ОСНП (8 807,93*0,140) - 10 041,04 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 1 013,50 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 11 054,54 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 вересня 2022 року - 11 054,54 грн;
з 01 грудня 2022 року - 11 087,54 грн.
Також на виконання рішення суду у справі № 200/14269/21 пенсійний орган здійснив розрахунок доплати до пенсії за період з квітня 2019 року по серпень 2022 року включно в загальній сумі 55 441,89 грн.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року (у зв'язку з індексацією); з 01 березня 2024 року (у зв'язку з індексацією); з 01 квітня 2024 року (на виконання рішення суду у справі № 200/6232/23 щодо щомісячної доплати до пенсії за Постановою КМУ № 713); з 01 червня 2024 року (у зв'язку з індексацією); з 01 березня 2025 року (у зв'язку з індексацією), що підтверджено відповідними розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0505013005-ДПА.
Ці перерахунки проводились із грошового забезпечення в сумі 15 728,45 грн, в тому числі посадовий оклад - 6 910,00 грн, оклад за військове звання - 1 340,00 грн, процентна надбавка за вислугу років - 3 712,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, включаючи секретність і премію, - 3 765,95 грн.
У відповідь на звернення ОСОБА_1 від 24 серпня 2022 року щодо виконання рішення суду у справі № 200/14269/21 листом від 29 серпня 2022 року № 13076-12021/М-15/8-0500/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що виконало це судове рішення в межах функціональних повноважень та чинного законодавства.
У відповідь на заяву від 18 листопада 2023 року № ВЕБ-05001-Ф-С-23-276480, в якій позивач просив надати відомості про складові грошового забезпечення, враховані при здійсненні перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, ГУ ПФУ в Донецькій області разом з листом від 08 грудня 2023 року № 24534-23117/М-02/8-0500/23 надало витяг з електронної пенсійної справи про перерахунок пенсії станом на 01 травня 2018 року.
У відповідь на заяву від 12 грудня 2023 року № ВЕБ-05001-Ф-С-23-291243, в якій позивач просив надати відомості щодо складових грошового забезпечення (основних і додаткових), що враховані при призначенні пенсії у вересні 2014 року, ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 08 січня 2024 року № 450-24940/М-02/8-0500/24 повідомило, що архів пенсійних справ знаходиться в м. Донецьку, тобто на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому надати копії документів з паперової пенсійної справи неможливо. У зв'язку з цим позивачеві надана виписка з протоколу електронної пенсійної справи пенсії від 08 січня 2024 року.
У відповідь заяву від 09 січня 2024 року № ВЕБ-05001-Ф-С-24-004859, в якій позивач просив надати рішення про перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/14269/21, ГУ ПФУ в Донецькій області разом з листом від 22 січня 2024 року № 1642-642/М-02/8-0500/24 надало виписку з електронної пенсійної справи про перерахунок пенсії з 01 вересня 2022 року.
30 січня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій навів аргументи, подібні до тих, що викладені в позові, і просив здійснити перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року, враховуючи всі додаткові види грошового забезпечення, тобто з урахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 5 981,25 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12 652,73 грн та індексації в розмірі 6 898,97 грн, а також здійснити виплату заборгованості.
У відповідь на заяву від 30 січня 2024 року № ВЕБ-05001-Ф-С-24-017326 листом від 23 лютого 2024 року № 4057-2215/М-02/8-0500/24 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що:
- у квітні 2018 року позивачеві проведений перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ № 103 з 01 січня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що надана Державною фіскальною службою України;
- довідки з іншими складовими до ГУ ПФУ в Донецькій області не надходили;
- зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану доступ до паперової пенсійної справи позивача відсутній.
Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0505013005 (ДПА) від 22 серпня 2025 року, пенсія ОСОБА_1 обчислена виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 07 листопада 2014 року;
умови призначення - вислуга років - 22 (календарна - 21,6), у розмірі 56% грошового забезпечення;
військове звання - майор;
посада - заступник начальника відділу організації викриття економічних злочинів ОУ ДПС у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області;
дата і причина звільнення - 29 вересня 2014 року, ст. 64 Б - 2 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 6 910,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 3 712,50 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, премія 39,5% - 3 765,95 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15 728,45 грн;
основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі - 8 807,93 грн;
з урахуванням індексації - 13 892,58 грн;
з урахуванням доплати - 15 892,58 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (8 807,93*0,140) - 1 233,11 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (10 041,04*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (11 541,04*0,0796) - 918,67 грн;
індексація базового ОСНП 2025 (12 459,71*0,1150) - 1 432,87 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» - 1 180,50 грн;
щомісячна доплата до 100 грн індексакції 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
всього призначено - 17 073,08 грн;
призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 17 073,08 грн.
Отже, як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду цієї справи позивач отримує пенсію, обчислену із грошового забезпечення, у складі якого не врахована надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 50%, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу протиправного, на думку позивача, виключення із грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення (зокрема, надбавки за особливості проходження служби, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації) при здійсненні перерахунку його пенсії та, як наслідок, здійснення перерахунку призначеної пенсії у неналежному розмірі.
Отже, спірним питанням у цій справі є наявність або відсутність у ОСОБА_1 права на включення до грошового забезпечення, з якого переховується його пенсія, таких видів виплат як: надбавки за особливості проходження служби, матеріальна допомога на оздоровлення та індексації.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ч. 3 ст. 46 Конституції України).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Ч. 3 ст. 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, визначений Порядком № 45, п. 3 якого, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами: через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45; за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
При цьому заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Додатком 2 до Порядку № 45 визначено, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зазначаються: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.
Кабінет Міністрів України 21 лютого 2018 року прийняв Постанову КМУ № 103, п. 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704.
Постановою КМУ № 704 Уряд збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
На підставі п. 2 Постанови КМУ № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 7 Постанови КМУ № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначених в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.
Крім цього, Постановою КМУ № 103 внесено низку змін до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року (постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року судові рішення залишено без змін) у справі № 826/3858/18, визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, в період з 01 січня 2018 року правовідносини з питань перерахунку пенсії військовослужбовцям регулюються Законом № 2262, відповідно до якого для перерахунку пенсії мають враховуватись оклади за посадою, оклади за військове звання, процентні надбавки за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, а не Постановою №103, якою з грошового забезпечення для перерахунку пенсій були виключені додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та яка є яка є підзаконним актом.
Скасування у судовому порядку окремих положень Постанови КМУ № 103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії на підставі довідок уповноважених органів.
Наразі чинним є п. 5 Постанови КМУ № 103, за яким перерахунок пенсій відповідно до п. 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45.
Суд встановив, що ОСОБА_1 видана довідка про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою - заступник начальника відділу організації відкриття злочинів ОУ ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області.
Разом з цим, суд враховує що на виконання Постанови КМУ № 704 наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018 року № 616, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за № 928/32380, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (далі - Порядок № 616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції ДФС, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.
Відповідно до п. 2, 3, 5, 6, 7 розділу 4 Порядку № 616 надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.
Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується. У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається. Надбавку може бути переглянуте у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.
Таким чином, встановлення надбавки за особливості проходження служби є правом керівника державного органу, її розмір не є сталим та залежить як від асигнувань державного органу, так і від особистих якостей та характеру служби особи.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року (справа № 522/2738/17) відступила від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) та дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі ст. 43 Закону № 2262 не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262, який є вичерпним.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Ст. 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Водночас, незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262 та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий висновок викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 30 грудня 2020 року у справі № 359/8843/16-а.
Суд встановив, що таким, що набрало законної сили, рішенням суду у справі № 200/14269/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві відповідно до довідки від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22, в якій зазначено складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за секретність, премія.
Проте позивач стверджує, що ГУ ПФУ в Донецькій області проігнорувало інші складові грошового забезпечення, на підставі яких йому було здійснено призначення (обчислення) пенсії та які він отримував при проходженні служби, а саме: надбавка за особливості проходження служби, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація.
Верховний Суд, скасовуючи рішення судів першої і апеляційної інстанції у цій справі, в постанові від 29 липня 2025 року, серед іншого, вказав таке:
«[…]
54. При цьому колегії суддів зауважує, що суди першої та апеляційної інстанцій, ухвалюючи рішення по суті позову, не перевірили та не надали правової оцінки підставам, якими обумовлювались видача довідки позивачу з огляду на те, що виникнення права на перерахунок пенсії пов'язується саме із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок відповідно до вимог Закону № 2262.
55. Отже, суди першої та апеляційної інстанцій, вирішуючи вказаний спір:
- не досліджували питання складових грошового забезпечення при нарахуванні (обчисленні) пенсії ОСОБА_1 ; дату призначення пенсії та на яких підставах позивачу здійснювались перерахунки призначеної пенсії;
- належним чином не з'ясували чи мають бути враховані зазначені в позовній заяві складові грошового забезпечення при перерахунку пенсії, зокрема, чи встановлювалась позивачу надбавка за особливості проходження служби, що виплачувалась за відповідною посадою, яку обіймав ОСОБА_1 ;
- залишили поза увагою питання, яке ОСОБА_1 неодноразово порушував у листах-зверненнях до ГУ ПФУ в Донецькій області, стосовно здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням судового рішення у справі № 826/3858/18, яким визнано нечинним окремі пункти Постанови КМУ № 103 та відповідність виданої довідки від 07 грудня 2020 року вказаним змінам.
56. Крім цього варто звернути увагу на те, що звертаючись з цією позовною заявою до суду, ОСОБА_1 заявляє вимоги щодо правомірності дій відповідача щодо виключення із грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації із зобов'язанням вчинити певні дії, враховуючи положення п. 1 та 2 Постанови КМУ № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку 45 у взаємозв'язку з вимогами ст. 43, 63 Закону № 2262.
57. Водночас, мотиви та висновки судів ґрунтуються лише на нормативному обґрунтуванні видачі довідки № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року, яка стала підставою для перерахунку пенсії позивача.
58. Проте аргументи та доводи, якими ОСОБА_1 обґрунтовує свої вимоги, суди першої та апеляційної інстанції залишили поза увагою, що позбавляє оскаржувані судові рішення ознак обґрунтованості та законності.
59. При цьому, Верховний Суд зазначає, що за змістом ч. 2 та 4 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
[…]
67. Оскільки суд першої інстанції не вжив усіх передбачених законом заходів та не встановив усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення цієї справи, справа направляється на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
68. Під час нового розгляду справи суду першої інстанції необхідно урахувати висновки, викладені у цій постанові.
[…]».
Ч. 5 ст. 353 КАС установлено, що висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.
З урахуванням висновків і мотивів, викладених Верховним Судом в постанові від 29 липня 2025 року, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з 30 вересня 2014 року відповідно до Закону № 2262.
Перед звільненням зі служби позивач перебував у військовому (спеціальному) званні - майор та обіймав посаду - заступник начальника відділу організації викриття економічних злочинів ОУ ДПС у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області.
Відтак, при призначенні пенсії її основний розмір був обчислений виходячи з грошового забезпечення за посадою - заступник начальника відділу організації викриття економічних злочинів ОУ ДПС у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області, з урахуванням військового (спеціального) звання - майор.
У складі цього грошового забезпечення були враховані такі складові: основні -посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував впродовж 24 місяців, а саме надбавка за секретність, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи та премія, про що, зокрема, свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА з 01 листопада 2015 року.
Також суд встановив, що після призначення пенсії ОСОБА_1 оскаржував дії (бездіяльність) пенсійного органу щодо неврахування у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.
Так, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у справі № 243/1292/16-а на ГУ ПФУ в Донецькій області покладений обов'язок врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн як невід'ємні складові частини грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого проводиться нарахування ОСОБА_1 пенсії, та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати виникнення права на пенсію, тобто з 30 вересня 2014 року, з урахуванням отриманої ним матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та індексації в сумі 6 898,97 грн.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2016 року № 243/1292/16-а набрала законної сили і є обов'язковою до виконання.
Між тим, рішення (протокол, розпорядження) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання судового рішення у справі № 243/1292/16-а в наданих суду матеріалах електронної пенсійної справи відсутнє.
З приводу посилання позивача на обставини і висновки судів у справах № 243/2677/15-а та № 243/1292/16-а в обґрунтування позовних вимог, суд вважає за необхідне відзначити таке.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 5 ст. 78 КАС обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
За правилами ч. 7 ст. 78 КАС правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.
Отже, відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС преюдиційне значення мають виключно обставини, встановлені постановою Донецького апеляційного адміністративного суду в адміністративній справі № 243/1292/16-а, оскільки у цій справі беруть участь ті самі особи ( ОСОБА_1 та ГУ ПФУ в Донецькій області), стосовно яких встановлені ці обставини.
Разом з цим правова оцінка, надана Донецьким апеляційним адміністративним судом певним фактам під час розгляду справи № 243/1292/16-а в силу положень ч. 7 ст. 78 КАС не є обов'язковою для суду під час розгляду цієї справи.
Щодо адміністративної справи № 243/2677/15-а, то у ній відсутнє рішення (постанова) по суті позовних вимог, яка б мала преюдиційне значення для розгляду цієї справи, оскільки постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2019 року скасовано рішення суду першої інстанції, а провадження у справі закрито на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС.
Отже, в адміністративній справі № 243/2677/15-а відсутнє таке, що набрало законної сили, рішення, яке б відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС мало преюдиційне значення при розгляді цієї справи.
Як свідчить розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА з 01 травня 2018 року та розрахунок на доплату, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 була перерахована з 01 січня 2018 року на виконання Постанови КМУ № 103 із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого враховані лише його основні види (посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років).
При цьому перерахунку у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не були враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премія.
Виплати, з приводу яких виник спір, а саме надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 50%, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація у складі грошового забезпечення, з якого проводився перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ № 103 з 01 січня 2018 року враховані не були.
В подальшому згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА пенсія за вислугу років ОСОБА_1 була перерахована з 01 березня 2022 року із сум грошового забезпечення, у складі якого враховані посадовий оклад, оклад за військове звання і процентна надбавка за вислугу років.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року у справі № 200/14269/21 на ГУ ПФУ в Донецькій області покладений обов'язок здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року про розмір грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року з урахуванням виплачених сум.
Під час розгляду справи № 200/14269/21 суд встановив, що ГУ ДФС у Донецькій області на ім'я ОСОБА_1 видало довідку № 93/05-97-06-02-22 від 07 грудня 2020 року про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами чинними на 05 березня 2019 року, за посадою заступник начальника відділу організації викриття злочинів ОУ ДПІ у Куйбишевському р-ні м. Донецька у Донецькій області відповідно до Постанови КМУ № 704 для проведення перерахунку пенсії.
На виконання рішення суду у справі № 200/14269/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 0505013005-ДПА з 01 вересня 2022 року та розрахунок на доплату, на виконання рішення суду у справі № 200/14269/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року із сум грошового забезпечення, у складі якого враховані посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність і премія.
Варто відзначити, що цей перерахунок був спрямований на відновлення порушеного права позивача на одержання пенсії, обчисленої із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого враховані не лише основні, а й щомісячні додаткові види і премія.
При цьому з урахуванням дати набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 (05 березня 2019 року), грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача було визначено за відповідною посадою за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, (а не на 01 березня 2018 року), а право на перерахунок пенсії виникло з 01 квітня 2019 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, (а не з 01 січня 2018 року).
Також необхідно відзначити, що суду не надані докази, які б свідчили, що ОСОБА_1 висловлював незгоду з діями (бездіяльністю) ГУ ДФС у Донецькій області щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, в тому числі від 07 грудня 2020 року № 93/05-97-06-02-22, в частині невключення до неї тих чи інших складових, зокрема надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.
На підставі відомостей комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» суд встановив, що з відповідними позовами до ГУ ДФС у Донецькій області ОСОБА_1 не звертався.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року (у зв'язку з індексацією); з 01 березня 2024 року (у зв'язку з індексацією); з 01 квітня 2024 року (на виконання рішення суду у справі № 200/6232/23 щодо щомісячної доплати до пенсії за Постановою КМУ № 713); з 01 червня 2024 року (у зв'язку з індексацією); з 01 березня 2025 року (у зв'язку з індексацією), що підтверджено відповідними розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № 0505013005-ДПА.
Ці перерахунки проводились із грошового забезпечення, у складі якого враховані посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, включаючи секретність і премію, визначені відповідно до Постанови КМУ № 704 за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року.
Аналіз норм ст. 63 Закону № 2262, п. 1, 2, 3, 5 і додатку 2 Порядку № 45, п. 24 Порядку № 3-1 зумовлює висновок, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а та інших.
Поряд із цим, як у випадку перерахунку пенсії на підставі рішення, прийнятого Урядом, так і у випадку перерахунку пенсії за заявою пенсіонера, в силу положень Закону № 2262, Порядку № 45 і Порядку № 3-1 пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати грошове забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії.
Відтак, помилковим є твердження позивача про те, що при перерахунку його пенсії, зокрема, з 01 січня 2018 року та з 01 квітня 2019 року, ГУ ПФУ в Донецькій області «виключило» певні складові зі складу грошового забезпечення.
Суд встановив, що ГУ ПФУ в Донецькій області при здійсненні перерахунків пенсії ОСОБА_1 , в тому числі з 01 січня 2018 року та з 01 квітня 2019 року, враховувало те грошове забезпечення, яке за відповідною посадою на відповідну дату визначив уповноважений орган шляхом видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 9 Порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, однак не мають права самостійно визначати складові грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, зокрема з використанням матеріалів пенсійної справи.
Згідно з п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 і 3 с. 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45, в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
За правилами п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Отже, позивач має право на врахування у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував впродовж 24 календарних місяців перед звільненням, за умови, що відповідний вид грошового забезпечення встановлений за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок (якщо конкретний розмір такого виду грошового забезпечення за відповідною посадою (категорією) установлений Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; якщо конкретний розмір такого виду грошового забезпечення за відповідною посадою (категорією) Урядом не установлений - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію).
Якщо додатковий вид грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасований чи такий, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії він не враховується.
Проаналізувавши норми п. 2, 3, 5, 6, 7 розділу 4 Порядку № 616 Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення; керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується. У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається. Надбавку може бути переглянуте у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.
Отже, встановлення надбавки за особливості проходження служби є правом керівника державного органу, її розмір не є сталим та залежить як від асигнувань державного органу, так і від особистих якостей та характеру служби особи.
Докази, які б свідчили, що станом на 05 березня 2019 року за відповідною посадою - заступник начальника відділу організації викриття економічних злочинів ОУ ДПС у Куйбишевському районі м. Донецька у Донецькій області була установлена надбавка за особливості проходження служби (надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи) суду не надані.
Відтак, відсутні підстави для висновку, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії із грошового забезпечення, у складі якого врахована надбавка за особливості проходження служби (надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи).
Той факт, що під час проходження служби позивачеві була встановлена надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 50%, і вона була врахована у складі грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія при її призначенні, не спростовує вказаного вище висновку суду з огляду на приписи п. 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103).
Суд наголошує, що пенсія не може обчислюватися із грошового забезпечення, «зібраного» із складових, які були установлені за відповідною посадою на різні дати, зокрема, на момент звільнення особи зі служби і призначення пенсії та на момент виникнення права на перерахунок.
З приводу твердження позивача про те, що обидві Постанови КМУ (№ 268 і № 704) визначають грошове забезпечення військовослужбовців та у зв'язку з тим, що зазначені надбавки розраховуються з однакових складових (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) їх призначення є однаковим за своєю суттю, незважаючи на відмінності у назві надбавки, тобто зазначену надбавку фактично не скасовано, а лише змінено її назву, суд зауважує, що самого лише порівняльного аналізу цих постанов не достатньо для висновку про те, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії із грошового забезпечення, у складі якого врахована надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 50%, оскільки такий підхід не відповідає положенням п. 5 Порядку № 45, про що було вказано вище.
Щодо матеріальної допомоги на оздоровлення суд зазначає таке.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 відступила від правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року (№21-70а15) та дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі ст. 43 Закону № 2262 не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону № 2262, який є вичерпним.
Верховний Суд в постановах від 16 січня 2023 року у справі № 638/13814/17, від 10 травня 2023 року у справі № 240/6857/20 та інших навів висновок про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, позаяк вона не належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, правові підстави для включення до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії ОСОБА_1 , матеріальної допомоги на оздоровлення.
При цьому висновки Донецького апеляційного адміністративного суду, викладені в постанові від 25 травня 2016 року № 243/1292/16-а, цього висновку не спростовують, з огляду на приписи ч. 7 ст. 78 КАС, відповідно до якої правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.
Висновок суду про відсутність підстав для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не спростовує обов'язковість такого, що набрало законної сили, рішення суду у справі № 243/1292/16-а, оскільки при розгляді цієї справи суд не вирішує питання про те, чи має враховуватись ця допомога у складі грошового забезпечення, з якого належало обчислювати пенсію позивача при її призначенні.
Поряд із цим з набранням чинності Постановою КМУ № 103 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, тобто змінились правові підстави для визначення грошового забезпечення та його складових для перерахунку пенсії, а тому висновки суду у справі № 243/1292/16-а, які до того ж були сформульовані з урахуванням висновку Верховного Суду України, від якого відступила Велика Палата Верховного Суду, застосуванню не підлягають.
Щодо індексації грошового забезпечення.
Дійсно, незважаючи на спеціальне законодавством, в даному випадку належить субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Тобто позивач має право на врахування індексації при перерахунку його пенсії відповідно до Постанови КМУ № 103 із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704.
Разом з тим, з огляду на положення п. 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103) сума індексації має визначатися за відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок, а не на момент виникнення у позивача права на пенсію.
За цих обставин правові підстави для покладання на пенсійний орган обов'язку провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМУ № 103 із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, з урахуванням суми індексації, яку позивач отримував перед звільненням зі служби, відсутні.
Докази, які б свідчили, що в розпорядженні пенсійного органу були відомості про розмір індексації за відповідною посадою станом на 05 квітня 2019 року, суду не надані.
Однак це позбавляє позивача права на звернення з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення, за умови надання пенсійному органу довідки уповноваженого органу з інформацією про розмір індексації грошового забезпечення відповідною посадою на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З огляду на викладене у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо виключення з грошового забезпечення ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям у розмірі 5 981,25 грн, суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн при здійсненні перерахунку пенсії, який був обумовлений відновленням порушеного права на отримання належного розміру пенсії після скасування рішенням суду, яке набрало законної сили, у справі № 826/3858/18, п. 1 та 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, на підставі яких з 01 січня 2018 року був здійснений перерахунок його пенсії у неналежному розмірі, а також про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону № 2262 з 01 січня 2018 року з урахуванням надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям у розмірі 5 981,25 грн, суми матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 12 652,73 грн та суми індексації в розмірі 6 898,97 грн належить відмовити повністю.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (квитанція від 15 березня 2024 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, а тому судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
4. Повне судове рішення складено 25 травня 2026 року.
Суддя Т.О. Кравченко