25 травня 2026 рокуСправа №160/34016/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної Державної адміністрації Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
28.11.2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Шутлів Сергій Сергійович звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної Державної адміністрації Дніпропетровської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ № 17-11/25 від 02.06.2025 року начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселого О.В. про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017;
- зобов'язати начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселого О.В. внести відомості про поновлення містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017 до Єдиного державної електронної системи у сфері будівництва.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що невідома особа надіслала від імені позивача заяву на ім'я начальника Центра надання адміністративних полуг Новоолександрівської сільської ради про скасування містобудівних умов та обмеження для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017». Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва були зареєстровані в ЄДЕССБ МU01:2762-0904-2260-1442 редакція № 2 реєстраційний номер 31- 10/21 від 21.07.2021 року, а також копію паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 01.03.1996 року Амур-Нижньодніпровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області та ідентифікаційного номеру на ім'я ОСОБА_1 . На підставі вказаних документів начальник Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселий О. 02.06.2025 року у відповідності до наказу № 17-11/25: згідно заяви ОСОБА_1 від 28.05.2025 року були скасував містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017. Позивач не погоджується із вказаним наказом, оскільки жодну заяву до відповідача не направляла, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 02.01.2026 року. Також вказаною ухвалою суду у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено. Крім того, вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Відділ "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
23.12.2025 року на електронну адресу суду від Відділу "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області надійшли письмові пояснення щодо позовних вимог, в яких зазначено наступне. 28 травня 2025 року до Центру надання адміністративних послуг надійшла заява від ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку за юридичною адресою відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області: с. Новоолександрівка, вул. Сурська, буд. 74 на ім'я начальника відділу «Центр надання адміністративних послуг» Запорожченко Є.В. Вказана заява була прийнята та зареєстрована начальником відділу «Центр надання адміністративних послуг» Запорожченко Є.В. у встановленому порядку в реєстрі «Віртуальний офіс електронних адміністративних послуг Дніпропетровської області» за реєстраційним номером: 152001-002874-29-01-2025 від 28.05.2025 року. Після реєстрації заява була внесена до Реєстру будівельної діяльності за реєстраційним номером ZM01:2403-7632-9928-8795 від 28.05.2025 року. Відповідно до статті 41 Закону України «Про адміністративну процедуру» заява в письмовій формі може бути подана до адміністративного органу шляхом особистого звернення, надіслана поштовим відправленням або подана в електронній формі, у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. Заява може бути подана до адміністративного органу через центр надання адміністративних послуг. Згідно зі статтею 5 Закону України «Про звернення громадян», звернення може бути усним чи письмовим, у тому числі шляхом надсилання поштою. Подана заява відповідала вимогам до змісту заяви, визначеним статтею 40 Закону України «Про адміністративну процедуру», а саме містила відомості необхідні для її розгляду, зокрема: інформацію про заявника, суть звернення, особистий підпис та інші обов'язкові реквізити, передбачені законодавством. Основним завданням адміністратора центра надання адміністративних послуг відповідно до статті 13 Закону України «Про адміністративні послуги» прийняття від суб'єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, їх реєстрація та подання документів (їх копій) відповідним суб'єктам надання адміністративних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання. Згідно ч. 2 статті 42 Закону України «Про адміністративну процедуру» відмова в реєстрації заяви не допускається. Прийняття та опрацювання (реєстрація) зазначеної заяви здійснювалося у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
29.12.2025 року на адресу суду від представника позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій він не погоджується із доводами, викладеними у відзиві на позов відповідача, з огляду на наступне. Відповідно до відзиву відповідач посилається на вимоги ч. 8 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідно до якого містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням адміністративного суду. Припинення дії містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом: відкликання за заявою замовника; скасування за рішенням адміністративного суду. Однак у відповідності до чинного законодавства у разі скасування за рішенням адміністративного суду містобудівних умов та обмежень посадові особи відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури несуть відповідальність згідно із законом. Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням адміністративного суду. Припинення дії містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом: відкликання за заявою замовника; скасування за рішенням адміністративного суду. Враховуючи вищезазначене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
30.12.2025 року на адресу суду від Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної Державної адміністрації Дніпропетровської області надійшов письмовий відзив на позов, в якому управління з викладеними у позовній заяві обставинами та заявленими позовними вимогами не погоджується та позовну заяву не визнає з наступних підстав. Щодо процедури подачі документів для припинення дії містобудівних умов та обмежень зазначає наступне. За приписами частини 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням адміністративного суду. Припинення дії містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом: відкликання за заявою замовника; скасування за рішенням адміністративного суду. Наказом Управління містобудування, містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 31-10/21 від 21 липня 2021 року затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017». Зазначені містобудівні умови та обмеження були скасовані згідно з наказом начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області «Про скасування містобудівних умов та обмежень від 21 липня 2021 року МU01:2762-0904-2260-1442 «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017» на підставі особистої заяви ОСОБА_1 , направленої до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області. На підставі поданої до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - ЦНАП) ОСОБА_1 заяви про припинення дії містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017», адміністратором ЦНАП з використанням кабінету на Порталі Дія засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг створено заявку та внесено відомості, необхідні для отримання адміністративної послуги у сфері будівництва, після чого вказану заявку направлено до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово- комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області як уповноваженого органу містобудування та архітектури для прийняття відповідного рішення. При цьому подана заява містила достатні відомості для встановлення особи заявника, в т.ч. прізвище, власне ім'я, по батькові, адресу місця проживання, номер засобу зв'язку заявника, до неї було додано копії відповідних документів, які підтверджують особу ОСОБА_1 , що виключало у посадових осіб відповідача будь-які розумні сумніви щодо дійсності зазначеної заяви. Додатково відповідач інформує про наявність висновку експерта Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС, яким встановлено, що містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017», за процедурою їх надання не відповідають вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме: п. 4 статті 26, п. З, п. 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4.11, п. 6.З., п. 6.7. ДБН 6.1.1.-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території». З урахуванням вищенаведеного, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 року клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Шутліва Сергія Сергійовича про розгляд справи за правилами загального позовного провадження справи повернуто заявнику без розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 року у задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів у справі відмовлено. Також вказаною ухвалою суду судом з власної ініціативи зобов'язано Відділ "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області надати в строк до 18.03.2026 року додаткові докази.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 року у задоволенні клопотання представника позивача про призначення почеркознавчої експертизи у цій справі відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2026 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 11.05.2026 року.
Згідно довідки начальника відділу управління персоналом від 25.05.2026 року №149 суддя Серьогіна Олена Василівна в період з 29.04.2026 року по 22.05.2026 року перебувала на лікарняному.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що наказом Управління містобудування, містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 31-10/21 від 21 липня 2021 року затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017».
28.05.2025 року від імені позивача на ім'я начальника Центра надання адміністративних послуг Новоолександрівської сільської ради засобами поштового зв'язку надійшла заява про скасування містобудівних умов та обмеження для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017». Містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва були зареєстровані в ЄДЕССБ МU01:2762-0904-2260-1442 редакція № 2 реєстраційний номер 31- 10/21 від 21.07.2021 року, а також копія паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 01.03.1996 року Амур-Нижньодніпровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області та ідентифікаційного номеру на ім'я ОСОБА_1 .
На підставі поданої до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - ЦНАП) ОСОБА_1 заяви про припинення дії містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017», адміністратором ЦНАП ОСОБА_2 з використанням кабінету на Порталі Дія засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг створено заявку та внесено відомості, необхідні для отримання адміністративної послуги у сфері будівництва, після чого вказану заявку направлено до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області як уповноваженого органу містобудування та архітектури для прийняття відповідного рішення.
На підставі вказаних документів начальником Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселим Олексієм 02.06.2025 року у відповідності до наказу № 17-11/25: згідно заяви ОСОБА_1 від 28.05.2025 року скасовано містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017.
Позивач, вважаючи протиправним наказ № 17-11/25 02.06.2025 року відповідача про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державні влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачене Конституцією та законами України.
Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово- комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області є уповноваженим органом містобудування та архітектури в розумінні статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», який здійснює діяльність в тому числі на території Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області.
Відповідно до частини 3 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника або особи, якій делеговані функції замовника відповідно до законодавства.
За приписами частини 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.
Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням адміністративного суду.
Припинення дії містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом:
1) відкликання за заявою замовника;
2) скасування за рішенням адміністративного суду.
Порядок подання документів для отримання адміністративних та інших послуг у сфері будівництва та отримання результатів їх розгляду визначений статтею 261 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» від 01 жовтня 2025 року № 1226.
Так частиною 1 статті 261 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що документи для отримання адміністративних та інших визначених законом послуг у сфері будівництва подаються до суб'єкта надання відповідної послуги за вибором заявника (якщо інше не визначено законом) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративну процедуру»:
1) в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачами якої є суб'єкт звернення та суб'єкт надання відповідної послуги;
2) у паперовій формі особисто заявником (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) або поштовим відправленням з описом вкладення.
Із зазначеними законодавчими приписами кореспондуються положення частини 3 статті 41 Закону України «Про адміністративну процедуру» якою визначено, що у випадках, передбачених законодавством, заява може бути подана до адміністративного органу через:
1) центр надання адміністративних послуг;
2) інший уповноважений відповідно до закону орган, посадову або службову особу.
Постановою Кабінету Міністрів «Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг» від 01 жовтня 2025 року № 1226 затверджено Перелік адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов'язковими для надання через центри надання адміністративних послуг.
Зокрема до вказаного Переліку включено наступні адміністративні послуги:
1) надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, та об'єктів, на які поширюється дія Закону України «Про державну таємницю»);
2) внесення змін до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, та об'єктів, на які поширюється дія Закону України «Про державну таємницю»);
3) припинення дії містобудівних умов та обмежень (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками та об'єктів, на які поширюється дія Закону України «Про державну таємницю»).
Наказом Управління містобудування, містобудування, архітектури, житлово- комунального господарства, будівництва та інфраструктури Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 31-10/21 від 21 липня 2021 року затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017».
Так, на підставі поданої до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - ЦНАП) ОСОБА_1 заяви про припинення дії містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: с. Новоолександрівка, вул. Польова, 36, Дніпровський район, Дніпропетровська область, кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017», адміністратором ЦНАП Запорожченко Є.В. з використанням кабінету на Порталі Дія засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг створено заявку та внесено відомості, необхідні для отримання адміністративної послуги у сфері будівництва, після чого вказану заявку направлено до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області як уповноваженого органу містобудування та архітектури для прийняття відповідного рішення.
Зазначені містобудівні умови та обмеження були скасовані згідно з наказом начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області «Про скасування містобудівних умов та обмежень від 21 липня 2021 року МU01:2762-0904-2260-1442 «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: с. Новоолександрівка, вул. Польова, 36, Дніпровський район, Дніпропетровська область, кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017» на підставі особистої заяви ОСОБА_1 , направленої до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області засобами поштового зв'язку.
При цьому, позивач наполягає, що вона вищевказану заяву не надсилала до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області та не мала наміру припиняти дію містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017».
Отже, суду належить встановити законність формування заявки адміністратором ЦНАП ОСОБА_2 з використанням кабінету на Порталі Дія засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та внесення відомостей, необхідних для отримання адміністративної послуги у сфері будівництва, а також направлення вказаної заявки до Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області як уповноваженого органу містобудування та архітектури для прийняття відповідного рішення на підставі заяви про скасування містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017» від 28.05.2025 року, яка була створена від імені ОСОБА_1 та направлена засобами поштового.
З урахуванням того, що спірний наказ № 17-11/25 02.06.2025 року начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселого О.В. про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017 винесений на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 28.05.2025 року №ZM01:2403-7632-9928-8795 про припинення дії містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017», суд зможе перевірити законність його винесення.
Так, частинами 4-7 статті 261 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що документи, що подаються для отримання адміністративних та інших визначених цим Законом послуг у сфері будівництва, повинні відповідати таким вимогам:
1) документи мають викладатися державною мовою;
2) текст документів має бути розбірливим (написаний машинодруком або від руки друкованими літерами);
3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством.
Проектна документація на будівництво в електронній формі повинна бути засвідчена кваліфікованим електронним підписом замовника та генерального проектувальника (проектувальника). Проведення експертизи проектної документації на об'єкт будівництва підтверджується кваліфікованими електронними підписами експертів, які проводили експертизу, та керівника відповідної експертної організації.
Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє документ, що посвідчує його особу відповідно до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". У разі якщо заявником є іноземець або особа без громадянства, документом, що посвідчує особу такого заявника, є національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або інший документ, що посвідчує особу.
У разі подання документів представником власника (співвласників) об'єкта нерухомого майна заявник додатково пред'являє документ, що засвідчує його повноваження.
Документ, що засвідчує повноваження представника, виданий відповідно до законодавства іноземної держави, повинен бути легалізований (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Документ, що засвідчує повноваження представника, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку.
Заявник несе відповідальність за відповідність копій поданих документів в електронній формі оригіналам таких документів у паперовій формі. Такі копії засвідчують кваліфікованим електронним підписом заявника.
Подання документів з порушенням вимог, визначених цією частиною, є підставою для залишення таких документів без розгляду та повернення їх заявнику, про що повідомляється заявник у строк, що не перевищує строк, передбачений для розгляду відповідних документів.
Закон України “Про адміністративну процедуру» регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
Адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 6 Закону України “Про адміністративну процедуру»).
Згідно з ч.3 ст. 8 Закону України “Про адміністративну процедуру» адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Заява подається в усній чи письмовій формі. Письмова заява може бути подана в електронній або паперовій формі (ч.1 ст. 39 Закону України “Про адміністративну процедуру»).
Вимоги до змісту заяви визначені в ст. 40 Закону України “Про адміністративну процедуру», а саме заява повинна містити:
1) найменування адміністративного органу, до якого вона подається;
2) відомості, достатні для встановлення особи заявника, його контактні дані (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) або найменування особи, адреса місця проживання/перебування, місцезнаходження, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, інші контактні дані). У разі подання заяви представником заявника в ній додатково зазначаються такі самі відомості стосовно представника;
3) зміст вимоги заявника;
4) дату складення заяви.
Законодавством можуть бути встановлені додаткові вимоги до змісту заяви.
Заявник або його представник підписує заяву, подану в письмовій формі чи оформлену в письмовій формі, власноручно або з використанням електронного підпису, крім випадків, передбачених законодавством.
У визначених законодавством випадках заява в електронній формі може бути подана з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг без накладення електронного підпису, за умови автентифікації особи, яка подає заяву, відповідно до вимог законодавства у сфері електронної ідентифікації.
Встановлення вимоги щодо зазначення в заяві відомостей, які містяться в документах, що додаються до неї, національних електронних інформаційних ресурсах чи документах, що можуть бути витребувані адміністративним органом з дотриманням принципу офіційності, не допускається.
Частинами 1-3 Закону України “Про адміністративну процедуру» визначених порядок подання заяви.
Так, заява подається до адміністративного органу, до компетенції якого належить вирішення порушеного в ній питання.
Заява в письмовій формі може бути подана до адміністративного органу шляхом особистого звернення, надіслана поштовим відправленням або подана в електронній формі, у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
У випадках, передбачених законодавством, заява може бути подана до адміністративного органу через:
1) центр надання адміністративних послуг;
2) інший уповноважений відповідно до закону орган, посадову або службову особу.
Відповідно до ст. 42 Закону України “Про адміністративну процедуру» заява реєструється адміністративним органом в день її надходження.
Відмова в реєстрації заяви не допускається.
Адміністративний орган у день надходження заяви на вимогу заявника або його представника видає (надсилає) йому письмове підтвердження реєстрації його заяви із зазначенням дати та номера реєстрації, крім випадків, якщо справа вирішується в момент подання заяви. Реєстрація заяви, поданої в електронній формі, підтверджується автоматично надісланим електронним повідомленням.
Згідно зі ст. 43 Закону України “Про адміністративну процедуру» у разі, якщо заяву подано з порушенням встановлених законодавством вимог, посадова особа адміністративного органу, яка розглядає справу, приймає рішення про залишення заяви без руху. Адміністративний орган надсилає заявнику письмове повідомлення про залишення заяви без руху протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви, а в разі особистого звернення із заявою негайно (за можливості) вручає під розписку таке повідомлення особі, яка подала заяву, безпосередньо в адміністративному органі.
У повідомленні про залишення заяви без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Адміністративний орган встановлює строк, достатній для усунення заявником виявлених недоліків. За клопотанням заявника адміністративний орган може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
Необґрунтоване залишення заяви без руху не допускається.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений адміністративним органом, заява вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду справи продовжується на строк залишення заяви без руху.
Не допускається повторне залишення без руху заяви, в якій усунуто виявлені недоліки, зазначені в повідомленні про залишення заяви без руху.
Аналіз чинного законодавства свідчить про те, що заява про надання адміністративних послуг (зокрема надіслана засобами поштового зв'язку) повинна містити необхідні відомості про особу заявника та про суть порушеного питання. В разі недотримання вимог щодо належного оформлення заяви остання відповідно до статті 261 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підлягає залишенню без розгляду та повернення її заявнику, про що повідомляється заявник у строк, що не перевищує строк, передбачений для розгляду відповідних документів, або залишенню без руху відповідно до статті 43 Закону України “Про адміністративну процедуру».
Дослідивши заяву, яка 28.05.2025 року надійшла засобами поштового зв'язку до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - ЦНАП) від імені ОСОБА_1 про припинення дії містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017» та зареєстрована за №ZM01:2403-7632-9928-8795 суд зазначає наступне.
Як убачається із вищевказаної заяви, вона не містить відомостей про адресу електронної пошти заявника, дату складання заяви та в ній відсутній перелік додатків, які долучаються до цієї заяви.
Крім того, виходячи із наданих відповідачем копій додатків, які, як він зазначає, було долучено до цієї заяви, суд вбачає порушення процедури надання останніх.
Так, Порядок засвідчення копій документів регламентується Національним стандартом України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" ДСТУ 4163-2003, затверджений Наказом Держспоживстандарту України №55 від 07.04.2003 р.
Відповідно до пункту 5.27 ДСТУ 4163-2003, відмітку про засвідчення копії документа складають:
Напис «Згідно з оригіналом»;
Назва посади;
Особистий підпис особи, яка засвідчує копію; ініціали та прізвище особи, яка засвідчує копію;
Дата засвідчення копії (проставляється нижче підпису).
Однак, долучені до заяви копії документів, зокрема, копія паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 01.03.1996 року Амур-Нижньодніпровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області та ідентифікаційного номеру на ім'я ОСОБА_1 не засвідчені належним чином заявником, а саме відсутній напис «Згідно з оригіналом», особистий підпис особи, яка засвідчує копію, ініціали та прізвище особи, яка засвідчує копію, дата засвідчення копії.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що заява, яка 28.05.2025 року надійшла засобами поштового зв'язку до Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - ЦНАП) від імені ОСОБА_1 про припинення дії містобудівних умов і обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017» та зареєстрована за №ZM01:2403-7632-9928-8795 була оформлена із порушенням вимог чинного законодавства, не містила всіх необхідних відомостей для її розгляду, тому винесення на підставі такої заяви спірного наказу № 17-11/25 від 02.06.2025 року начальником Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселого О.В. про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017 є протиправним, з огляду на що, він підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселого О.В. внести відомості про поновлення містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017 до Єдиного державної електронної системи у сфері будівництва, суд зазначає наступне.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог в цій частині посилається на висновок експерта Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС, яким встановлено, що містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017», за процедурою їх надання не відповідають вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, а саме: п. 4 статті 26, п. З, п. 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4.11, п. 6.З., п. 6.7. ДБН 6.1.1.-22:2017 «Склад та зміст плану зонування території».
Суд зазначає, по-перше, вказаний висновок відповідачем до суду надано не було.
По-друге, в межах даної справи не розглядається та не досліджується правомірність винесення наказу Управління містобудування, містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 31-10/21 від 21 липня 2021 року, яким затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: с. Новоолександрівка, вул. Польова, 36, Дніпровський район, Дніпропетровська область, кадастровий номер земельної ділянки 12214786200:05:010:0017».
В даному випадку розглядалась правомірність винесення наказу № 17-11/25 від 02.06.2025 року начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселого О.В. про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017 та судом встановленого його протиправність та ухвалено рішення про його скасування.
При цьому слід зазначити, що у суду відсутнє право втручатися у діяльність державних органів при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, та право переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди наділені лише компетенцією перевіряти уже застосовані норми права та їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.
Суд вказує на те, що позивач передчасно звертається до суду з такими вимогами, так як у разі скасування судом спірного наказу відповідач відповідно до законодавства повинен буде здійснити покладені на нього функції та повноваження та здійснити відповідну зміну (внести відомості) до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
І тільки у разі невиконання покладених на відповідача функцій та повноважень, позивач може звернутися до суду із позовною заявою про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вичнити певні дії.
Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання даного адміністративного позову до суду у загальній сумі 1211,20 грн.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню з Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної Державної адміністрації Дніпропетровської області за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 605,60 грн.
Згідно частиною 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ № 17-11/25 від 02.06.2025 року начальника Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації Невеселого О.В. про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: Нове будівництво зблокованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1221486200:05:010:0017.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління інфраструктури, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства, екології Дніпровської районної державної адміністрації (52005, Дніпропетровська область, селище Слобожанське, вул. Будівельників, буд. 18, код ЄДРПОУ 24607072).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна