Рішення від 25.05.2026 по справі 160/36835/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2026 рокуСправа №160/36835/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АСКОМ СЕРВІС" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -

УСТАНОВИВ:

26.12.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АСКОМ СЕРВІС", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АСКОМ СЕРВІС» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень - листопад 2025 року за Списком №1 у розмірі 14 321,84 грн. та за Списком №2 у розмірі 19 506,00 грн., на загальну суму 33 827,84 грн на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філії - Дніпропетровського обласного управління АТ “Ощадбанк» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АСКОМ СЕРВІС" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, не виконує зобов'язання п. 6. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663. У вказаній Інструкції встановлено, що підприємства щомісячно до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В результаті не виконання Інструкції у відповідача утворився борг за період жовтень-листопад 2025 за Списком №1 у розмірі 14 321,84 грн. та за Списком №2 у розмірі 19 506,00 грн., на загальну суму 33 827,84 грн. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 13.01.2026 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

14.01.2026 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "АСКОМ СЕРВІС" надійшов письмовий відзив на позов, в якому він не погоджується із позовом, вважає доводи позивача необґрунтованими та протиправними, з огляду на викладене нижче. Так, позивачем до позову долучено довідку-розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України за період 01.10.2025 року - 30.11.2025 року. Позивачем також долучено довідку-розрахунок заборгованості фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період 01.10.2025 року - 30.11.2025 року. Форми, за якими зроблені такі довідки-розрахунки, не закріплені чинним законодавством, а тому, за відсутності підтверджувальних документів, самі по собі не можуть бути достовірним та належним доказом наявності саме вказаних у цих формах сум заборгованості відповідача. Із вказаних довідок-розрахунків неможливо встановити, зокрема, достовірність періодів відшкодування. Позивачем не додано жодних документів, які б підтверджували вірність вказаних періодів та обґрунтованість розрахунків сум, наведених у таких довідках. Також зазначає, що форми, за якими зроблені такі довідки-розрахунки, не закріплені чинним законодавством, а тому, за відсутності підтверджувальних документів, самі по собі не можуть бути достовірним та належним доказом наявності саме вказаних у цих формах сум заборгованості відповідача. Із вказаних довідок-розрахунків неможливо встановити, зокрема, достовірність періодів відшкодування. Позивачем не додано жодних документів, які б підтверджували вірність вказаних періодів та обґрунтованість розрахунків сум, наведених у таких довідках. Крім цього, дані, наведені у всіх наданих позивачем розрахунках за додатком 6, також не підтверджені жодними доказами. Відповідачеві не може бути відомо, який саме загальний місячний розмір пенсії призначено кожній вказаній у розрахунках особі. Відповідно, відповідач, за відсутності підтверджувальних документів, не має змоги перевірити, зокрема, достовірність сум, вказаних у графах 7-8 розрахунків за додатком 6, та, у зв'язку з цим, і правильність всіх розрахунків. Також зауважує, що сума 8 902,33 грн., зазначена у графі «Всього» розрахунку за березень 2024 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 , не узгоджується із загальною сумою 2 864,52 грн., наведеною у довідці-розрахунку за період з 01.10.2025 року по 30.11.2025 року. Додатково зазначає, що позивачем до позову не додано доказів на підтвердження того, що зазначеним у розрахунках фактичних витрат особам пільгові пенсії були призначені на підставі довідок, виданих відповідачем, копій протоколів про призначення таким особам пенсій на пільгових умовах та доказів отримання такими особами пільгових пенсій в період з 01.10.2025 року по 30.11.2025 року. З урахуванням вищенаведеного, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

13.02.2026 року на адресу суду через підсистему Електронний суд» від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій управління вважає відзив на позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Стосовно твердження відповідача, що форми, за якими зроблені такі довідки-розрахунки не закріплені чинним законодавством, управління зазначає, що «Довідка-розрахунок» формується для суду у довільній формі, як розрахунок суми позову. Стосовно твердження відповідача, що сума 8 902,33 грн., зазначена у графі «Всього» розрахунку за березень 2024 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 , не узгоджується із загальною сумою 2 864,52 грн., наведеною у довідці-розрахунку за період з 01.10.2025 року по 30.11.2025 року управління повідомляє, що під час подачі позову до електронного кабінету в ЄСІТС - “Електронний суд» були некоректно підвантажені додатки до позову, а саме порушена послідовність підвантажених документів. На виправлення цієї помилки Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало додатки до позову у вірній послідовності. Також зазначає, що розрахунки управління Пенсійного фонду України щодо фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими з моменту їх отримання і обов'язковими для виконання. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

19.02.2026 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від представника відповідача надійшли письмові заперечення, в яких відповідач вважає викладені у відповіді на відзив доводи такими, що не спростовують заперечень відповідача, а також не підтверджують належними та допустимими доказами наявність саме узгодженого та підлягаючого стягненню грошового зобов'язання. Відповідач не заперечує права позивача подати розрахунок позовних вимог. Однак сам по собі «розрахунок для суду» (довідка/зведення) не замінює та не підтверджує ключову юридичну обставину, на яку посилається позивач: що відповідачу було належним чином визначено та доведено до відома (вручено/отримано) саме ті «Розрахунки фактичних витрат», які, за позицією позивача, є підставою для виникнення обов'язку зі сплати та для твердження про «узгодженість» сум. Також представник відповідача акцентує увагу на відсутності належні докази отримання відповідачем розрахунків (а отже - відсутня «узгодженість»). Також вказує на те, що із доданих позивачем матеріалів вбачається наявність «довідок-розрахунків» на суми, заявлені до стягнення (зокрема, за період 01.10.2025 року -30.11.2025 року), але ці документи: є, по суті, внутрішнім зведенням/підсумком для суду; самі по собі не доводять, що відповідачу встановлено обов'язок зі сплати у конкретні строки, адже це прямо пов'язано з фактом направлення/отримання «розрахунків фактичних витрат» у порядку Інструкції; не усувають заперечень щодо відсутності підтвердження вручення/отримання адресатом. Отже, надані матеріали не підтверджують у сукупності (ст. 90 КАС України) наявність належно доведеного боргу, який підлягає стягненню в судовому порядку саме як «узгоджений». Враховуючи вищевикладене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.05.2026 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 25.05.2026 року.

Згідно довідки начальника відділу управління персоналом від 25.05.2026 року №149 суддя Серьогіна Олена Василівна в період з 29.04.2026 року по 22.05.2026 року перебувала на лікарняному.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АСКОМ СЕРВІС" (код ЄДРПОУ34561966) зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та як така, що відшкодовує фактичні суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

У відповідача з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни, які у даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку, зокрема, підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" питання про відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених, зокрема, відповідно до пунктів "б"-"з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР), відповідно до положень якого позивач входив до переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Відповідно до абз.4 п.1 ст.2 Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пунктів 4, 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи; організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.

Відповідно до п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1 (далі Інструкція №21-1), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

- особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

- особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б»-“з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

За приписами пункту 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Саме з цими обставинами пов'язаний обов'язок по сплаті витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.5 Інструкції № 21-1 розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

Абзацом першим пункту 6.7 Інструкції № 21-1 визначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції №21-1 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

У разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.

Підприємствам та організаціям, які мають місцезнаходження на тимчасово окупованій території України, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, визначені в пункті 6.4 цієї глави, не надсилаються.

Відомості по особах, які набули пільговий стаж на таких підприємствах, організаціях, обліковуються в органах Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії та відображаються в окремій відомості згідно з додатком 8а.

Таким чином, на відповідача покладено обов'язок у повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням відповідачу надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. “а», “б» - “з» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» за вказаний період, які відповідачем не були оскаржені.

Так, згідно довідки-розрахунку фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України за жовтень - листопад 2025 року становлять 14321,84 грн.

Відповідно до довідки-розрахунку фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на повний робочий день на підземних роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б» - “з» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 19506,00 грн.

Отже, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "АСКОМ СЕРВІС" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень-листопад 2025 року за Списком № 1 становить 14321,84 грн та за Списком № 2 становить 19506,00 грн., що складає 33827,84 грн.

Щодо посилання відповідача на те, що форми, за якими зроблені такі довідки-розрахунки не закріплені чинним законодавством, суд зазначає, що «Довідка-розрахунок» формується для суду у довільній формі, як розрахунок суми позову.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено главою 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі за текстом - Інструкція).

Відповідно п.п. 6.4, 6.5, 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (зі змінами) (далі - Інструкція) розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно частини другої Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема "Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи" (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

У зв'язку з вищевикладеним, обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на орган Пенсійного фонду України. Підприємства зобов'язані здійснювати відшкодування зазначених витрат в розмірах визначених органом Пенсійного фонду України, підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, які надсилаються страхувальнику. Зазначений правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 27.09.2021 року у справі № 813/1012/15, від 25.04.2019 року у справі № 813/822/17.

Тобто, позивачем до 20 січня направляється відповідачу річні розрахунки, а в подальшому в разі зміни розміру пенсії (перерахунки пенсії, досягнення особою пенсійного віку, нове призначення чи смерть отримувача пенсії) направляються уточнені розрахунки.

Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів “б - з» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для нарахування суми до відшкодування пенсій та проінформовано підприємство про наявну заборгованість. Зазначені розрахунки відповідачем не оскаржувались. В подальшому до відповідача направлялися уточнені розрахунки.

Суд враховує те, що розрахунки управління Пенсійного фонду України щодо фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими з моменту їх отримання і обов'язковими для виконання. Розрахунок є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, його відповідач не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто підлягають сплаті.

Видаючи довідки, уточнюючи факт та характер роботи підприємство бере на себе відповідальність як за їх достовірність так і за обов'язок перед державою, щодо відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій.

На підставі вищевикладеного, Головне управління виконує обов'язок щодо визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню Пенсійному фонду, але він не виконує обов'язки щодо відшкодування зазначених витрат.

Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій Товариство з обмеженою відповідальністю “АСКОМ СЕРВІС» не оскаржувались, тому є чинними та підлягають виконанню.

Окремо слід зазначити, що згідно з Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (зі змінами) відповідно до покладених на нього завдань Пенсійний фонд України здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків та інших платежів, а також забезпечує стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.

У постанові Верховного Суду від 28.11.2019 року по справі № 460/3113/18 зазначено, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на позивача, відповідач зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах визначених позивачем, підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунки цих витрат, який надсилається підприємству. Вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем оскаржені не були, а отже є узгодженими.

Суд зазначає, що єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок відповідного органу ПФУ, яким виплачено відповідні кошти пенсіонерам.

На час розгляду справи судом доказів погашення відповідачем заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за вказані періоди суду не надано.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з вищенаведеного, враховуючи, що на час розгляду справи вище зазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена, відповідач доказів оскарження розрахунків, а також сплати спірної суми не надав, доводів позивача не спростував, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень-листопад 2025 року за Списком №1 у розмірі 14 321,84 грн. та за Списком №2 у розмірі 19 506,00 грн., що складає 33 827,84 грн.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Згідно з ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись статтями 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АСКОМ СЕРВІС» (49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Василя Корнієнка, буд. 72, код ЄДРПОУ 34561966) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період жовтень - листопад 2025 року за Списком №1 у розмірі 14 321,84 грн. та за Списком №2 у розмірі 19 506,00 грн., на загальну суму 33 827,84 грн на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філії - Дніпропетровського обласного управління АТ “Ощадбанк» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна