Справа № 364/373/26
Провадження № 3-в/364/5/26
25.05.2026, суддя Володарського районного суду Київської області Макаренко Л.А., розглянувши заяву (клопотання) представника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, Патківської О.В. відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , солдата, водія автомобільного відділення військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , про розстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, -
До Володарського районного суду Київської області 01.05.2026 надійшла зазначена заява представника ОСОБА_1 - адвоката Патківської О.В. (ордер на надання правничої (правової) допомоги від 30.04.2026), про розстрочку виконання названої постанови Володарського районного суду Київської області від 16.04.2026 в частині стягнення адміністративного стягнення у виді штрафу, який становить 17 000,00 грн, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП, строком на 6 (шість) місяців, встановивши такий порядок сплати штрафу: з травня до серпня - по 2 850,00 грн; вересень - 2 750,00 грн.
На обґрунтування свого клопотання адвокат ОСОБА_2 посилається на складне матеріальне становище ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем з місячним грошовим забезпеченням близько 20 000,00 грн, яке спрямовується на забезпечення базових життєвих потреб. З урахуванням обов'язкових щомісячних витрат, пов'язаних із проживанням, забезпеченням сім'ї та виконанням обов'язків військової служби, фінансові можливості заявника є обмеженими.
На підтвердження складного матеріального становища ОСОБА_1 та додатково до доказів, доданих до заяви, 09.05.2026 суду було надано довідку військової частики НОМЕР_3 про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2026.
У судове засідання 12.05.2026, відкладене на 25.05.2025 через неявку учасників справи, Заявник та його представник не з'явилися, про дату, час і місце судового розгляду заяви (клопотання) належно повідомлені, що підтверджено матеріалами справи; їх неявка не є перешкодою у розгляді і вирішення поданої заяви (клопотання) у порядку виконання постанови суду у справі про адміністративне правопорушення, враховуючи норми статті 301 КУпАП.
Дослідивши відомості, викладені в згаданій вище заяві, а також матеріали справи № 364/373/26 (провадження № 3/364/141/26), оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (статті 252 КУпАП), вирішуючи справу, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (стаття 129-1 Конституції України).
Аналогічно статтею 298 КУпАП визначено обов'язковість постанов про накладення адміністративного стягнення для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» постанови судів у справах про адміністративні правопорушення є виконавчими документами.
За приписами статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом; у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Водночас, як зазначав Конституційний Суд України в мотивувальній частині рішення від 21.07.2021 № 3-р(II)/2021, суспільна користь адміністративних стягнень за адміністративні правопорушення полягає не в поповненні державного бюджету, а в забезпеченні конституційного правопорядку, безпеки суспільства та прав і свобод кожної особи.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. З огляду на це принцип верховенства права, зокрема така його вимога, як принцип домірності, є взаємопов'язаними фундаментальними засадами функціонування усієї юридичної системи України, у тому числі нормативного встановлення законодавцем адміністративної відповідальності. Отже, конкретні санкції за адміністративні правопорушення мають бути справедливими та відповідати принципові домірності, тобто законодавець має визначати адміністративні стягнення з урахуванням їх виправданості та потреби для досягнення легітимної мети, беручи до уваги вимоги адекватності наслідків, які спричинені такими санкціями (у тому числі для особи, до якої вони застосовуються), тій шкоді, що настає в результаті адміністративного правопорушення (рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 21.07.2021 № 3-р(II)/2021).
Отже, стягнення подвійного розміру штрафу є правовим наслідком, що може наступити виключно через невиконання постанови про накладення штрафу в добровільному порядку та зумовлений примусовим виконанням відповідної постанови суду. При цьому законодавством передбачено можливість відстрочення або розстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Так, згідно з частиною першою статті 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом. А частиною першою статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення; рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Відповідно до статті 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення № 364/373/26 (провадження № 3/364/141/26) вбачається, що у провадженні Володарського районного суду Київської області перебувала справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП. Постановою Володарського районного суду Київської області від 16.04.2026 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн; ця постанова суду набрала законної сили 27.04.2026.
Крім того, з матеріалів зазначеної вище судової справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовослужбовцем та обіймає посаду водія автомобільного відділення військової частини НОМЕР_1 .
З наданої представником Заявника 19.05.2026 довідки названої військової частини про грошове забезпечення від 15.05.2026 для підтвердження доходів ОСОБА_1 вбачається відсутність в останнього можливості одноразово та у повному обсязі сплатити суму штрафу, встановлено постановою суду від 16.04.2026, зокрема, у поточному році ним було отримано доходи у лютому, березні і травні у розмірі по 20 586,30 грн щомісячно, що є недостатнім для сплати призначеного судом штрафу, з урахуванням необхідності забезпечення базових життєвих потреб, пов'язаних із проживанням, забезпеченням сім'ї та виконанням обов'язків військової служби.
З урахуванням усього викладеного, враховуючи розмір штрафу, який призначений як адміністративне стягнення, суд дійшов до висновку, що сплата штрафу в розмірі 17 000,00 грн одним платежем становитиме для правопорушника ОСОБА_1 надмірний тягар, а тому наявні підстави для задоволення заяви його представника- адвоката Патківської О.В. про розстрочку виконання постанови суду в частині сплати штрафу у розмірі 17 000,00 грн строком на 6 (шість) місяців. Відтак, суд вбачає за доцільне розстрочити Заявникові сплату штрафу у призначеному судом розмірі строком на 6 (шість) місяців, встановивши такий порядок сплати штрафу: з травня до вересня - по 2 850,00 грн; у жовтні - 2 750,00 грн. На переконання суду такий порядок буде достатнім для виконання судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 303 КУпАП у разі відстрочки виконання постанови відповідно до КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Керуючись статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» та статтями 283, 289, 294, 298-301, 304, 307, 308 КУпАП, суд -
Задовольнити заяву представника особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - адвоката Патківської О.В., про розстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , солдата, водія автомобільного відділення військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , розстрочку виплати несплаченої суми штрафу, призначеного постановою Володарського районного суду Київської області від 16.04.2026 у справі № 364/373/26, у розмірі 17 000,00 грн, встановивши такий порядок сплати штрафу:
- травень - у розмірі 2 850,00 грн;
- червень - у розмірі 2 850,00 грн;
- липень - у розмірі 2 850,00 грн;
- серпень - у розмірі 2 850,00 грн;
- вересень - у розмірі 2 850,00 грн,
- жовтень - у розмірі 2 750,00 грн.
Після сплину строку, на який розстрочено виконання постанови суду, у разі не сплати штрафу особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності, постанову звернути до примусового виконання у загальному порядку.
Строк пред'явлення до примусового виконання постанови Володарського районного суду Київської області від 16.04.2026 в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу (якщо його не буде сплачено) рахувати протягом трьох місяців з моменту закінчення строку встановленої розстрочки.
Надіслати копії цієї постанови суду ОСОБА_1 , його представнику Патківській О.В. та після набрання законної сили - ІНФОРМАЦІЯ_2 - до відома.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Володарський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначеного десятиденного строку, встановленого для її оскарження.
Суддя Л.А. Макаренко