Постанова від 12.05.2026 по справі 757/23851/26-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/23851/26-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2026 року суддя Печерського районного суду м. Києва Гридасова А.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , керівник політичної партії «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ», порушив порядок подання Звіту про майно, доходи витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ» за ІV квартал 2025 року до Національного агентства з питань запобігання корупції, а саме: не подав Звіт політичної партії «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ» (код ЄДРПОУ 36240921) про майно, доходи витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, чим порушив ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа - уповноважена особа політичної партії «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ», порушив порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив Заяву про відкладення розгляду справи до суду не направляв, що підтверджується матеріалами справи.

Оскільки, відповідно до ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-21 КУпАП, не є обов'язковою, суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за наявними у справі доказами.

Дослідивши матеріали, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Згідно з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 212-21 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.

Стаття 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим законом порядку.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти відповідні звіти.

Відповідно до ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом (ч. 20 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні»).

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ та пунктами 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 (далі - Порядок подання Звіту), звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Реєстр), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку подання Звіту визначено, що політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21.

Політичною партією «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ» (код ЄДРПОУ 36240921) не виконано визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру вимоги, що свідчить про відсутність облікового запису Партії в Реєстрі.

Відповідно до пунктів 2, 3 розділу III Порядку подання Звіту звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.

Політична партія подає до Національного агентства Звіт за IV квартал - до 09 лютого 2026 року.

Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день (п. 4 розділу III Порядку подання Звіту).

Таким чином, останнім днем подання Звіту Партії за IV квартал 2025 року є 10 лютого 2026 року.

Керуючись ч. 20 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» Національним агентством з питань запобігання корупції сформовано Список політичних партій, які не подали свої Звіти за IV квартал 2025 року у визначений Законом строк.

Вказаний Список політичних партій, які не подали свої Звіти за IV квартал 2025 року розміщений на сайті Національного агентства за посиланням - https://nazk.gov.ua/uk/84969/(Додаток 1).

Політичну партію «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ» (код ЄДРПОУ 36240921) включено до вказаного вище Списку - пункт 64, що свідчить про факт неподання Партією Звіту за IV квартал 2025 року.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 . Звіту Партії за IV квартал 2025 року до 09 лютого 2026 року є порушенням вимог частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що статтею 21221 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.

Враховуючи норми статті 19 Закону України «Про політичні партії в України», а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУПАП є керівник партії або уповноважена особа, якою підписано та подано звіт до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Повноваження Коробкова О. І. підтверджуються копією протоколу IX З'їзду політичної партії «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ», від 29.10.2019, витягом з Єдиного державного реєстру юридичної осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 . Звіту політичної партії «БЛОК ОПОЗИЦІЙНИХ СИЛ» за IV квартал 2025 року до 10 лютого 2025 року є порушенням вимог ч. ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей суд вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст. 212-21 КУпАП, протокол складено у відповідності до вимог законодавства, а вина безумовно, «поза розумним сумнівом», доведена та підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №50-32/139 від 07.04.2026, витягом з Єдиного державного реєстру юридичної осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, роздруківкою з вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої звіти за IV квартал 2025 року.

Санкцією ст. 212-21 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення у виді штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. ст. 34, 35 КУпАП обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника не встановлено.

Вирішуючи питання щодо накладення стягнення, суд приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступень його вини, майновий стан, та вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 212-21 КУпАП, у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У зв'язку з ухваленням відносно ОСОБА_1 постанови про накладення адміністративного стягнення, з нього слід стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 665, 60 грн, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 40-1, 212-21, 221, 251, 252, 283, 284, 287 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп.

Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у встановлений строк з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу у порядку примусового виконання постанови відповідно до ст. 308 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд міста Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.

Суддя А.М. Гридасова