Постанова від 21.05.2026 по справі 503/725/26

Справа № 503/725/26

Провадження № 3/503/407/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 року м. Кодима

Суддя Кодимського районного суду Одеської області Сердюк Б.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кодима справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

04 травня 2026 року о 16 год 00 хв ОСОБА_1 , будучи протягом року підданим адміністративному стягненню за ч. 5 ст. 126 КУпАП, по вул. Квіткова в м. Кодима Подільського району Одеської області, керував транспортним засобом "Ямаха" д.н.з. б/н, не маючи права керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п. 2.1(а) Правил дорожнього руху України, своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП

Також, 04 травня 2026 року о 16 год 00 хв ОСОБА_1 по вул. Квіткова в м. Кодима Подільського району Одеської області, керував транспортним засобом "Ямаха" д.н.з. б/н, в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9(а) Правил дорожнього руху України, своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про місце та час розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, про що свідчить зміст протоколу про адміністративне правопорушення у якому ним проставлений підпис в графі про отримання примірника протоколу та ознайомлення з часом та місцем розгляду справи.

Додатково він був повідомлений шляхом надіслання судової повістки за допомогою SMS-повідомлення на номер його телефону зазначений у протоколі, що підтверджує відповідна довідка про доставку.

Також на його адресу було надіслано судову повістку поштою, однак вона повернулась неврученою із зазначенням причини повернення "адресат відсутній за вказаною адресою". Тобто, судом були вичерпані всі можливості для його повідомлення про місце і час розгляду справи та забезпечення його участі у судовому засіданні.

Згідно п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 з наступними змінами, рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім'ї, який проживає разом з адресатом (одержувачем). У разі відсутності адресата (одержувача), будь-кого з повнолітніх членів його сім'ї за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка".

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого (реєстрованого) листа з позначкою "Судова повістка", працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою", яка засвідчується підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду.

З наведеного слід дійти висновку, що ОСОБА_1 не проживає за адресою, яку він повідомив при складанні протоколу, не повідомивши суд про зміну місця проживання, або ж умисно не вчинив необхідних дій для отримання судової повістки.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі "Смірнова проти України" від 08.11.2005 року, в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції. Крім того, в своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

З урахуванням вищевикладеного, слід зазначити, що ОСОБА_1 не прибув у судове засідання для розгляду справи про адміністративне правопорушення, достовірно знаючи, що матеріали відносно нього надіслані до Кодимського районного суду Одеської області, поводячись пасивно та не цікавлячись справою.

Неявка особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, на судовий розгляд справи являється її волевиявленням, яке свідчить про відмову від реалізації свого права на безпосередню участь у судовому розгляді справи. За змістом ст. 268 КУпАП України присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП України, не є обов'язковою. За таких обставин суддя вважає, що дану справу може бути розглянуто за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступних висновків.

Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується дослідженими доказами, а саме, протоколами про адміністративні правопорушення Серії ЕПР1 № 657002 та 657022 від 04 травня 2026 року в яких викладені обставини правопорушень; актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; результатом тестування на алкоголь, який становить 1,37 проміле, проведеного за допомогою приладу Alcotest 6820; копією постанови від 09 липня 2025 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП; довідкою про те, що ОСОБА_1 видавалось посвідчення водія категорії "С"; відеозаписом, який підтверджує факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом та на якому зафіксовано проведення огляду на стан сп'яніння.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Ураховуючи вимоги ст. 36 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення № 503/725/26 та № 503/724/26 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід об'єднати в одне провадження і вважати їх однією справою про адміністративне правопорушення.

Більш серйозним з числа вчинених ОСОБА_1 правопорушень являється правопорушення передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.

Санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачено накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Згідно довідки інспектора САП Подільського РУП ГУНП в Одеській області від 05 травня 2026 року ОСОБА_1 видавалось посвідчення водія категорії "С", а відтак до нього може бути застосовано додаткове адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.

Отже, ураховуючи конкретні обставини вчинення адміністративних правопорушень, які пов'язані з грубим порушенням правил дорожнього руху, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме, що ОСОБА_1 систематично порушує правила дорожнього руху та незважаючи на неодноразове притягнення до адміністративної відповідальності належних висновків для себе не зробив, та не став на шлях виправлення, а тому приходжу до висновку, що до нього слід застосувати стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом на максимальний строк, визначений санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП, оскільки застосування до нього більш м'якого стягнення буде недостатнім.

При цьому, суддя не вбачає підстав для оплатного вилучення транспортного засобу, так як матеріали справи не містять доказів щодо належності транспортного засобу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності

Крім того, ч. 3 ст. 30 КУпАП визначено, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.

Згідно постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09 липня 2025 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП до ОСОБА_1 застосоване стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом на строк 5 років. Вказана постанова набрала законної сили 21 липня 2025 року.

Таким чином, невідбута частина стягнення, застосованого до ОСОБА_1 згідно постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09 липня 2025 року, станом на час винесення даної постанови, складає 4 роки 2 місяці 0 днів.

Ураховуючи наведене, остаточне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами слід визначити шляхом приєднання невідбутої частини стягнення, накладеного згідно постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09 липня 2025 року (справа № 357/9733/25), до стягнення призначеного цією постановою.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Справи про адміністративні правопорушення 503/725/26 та № 503/724/26 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження та присвоїти справі єдиний унікальний номер №503/725/26.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП і застосувати до нього адміністративне стягнення, за правилами ст. 36 КУпАП, в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу, в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 7 (сім) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.

На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом на строк 7 років, накладеного згідно даної постанови, приєднати невідбуту частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом строком 4 роки 2 місяці 0 днів, накладеного згідно постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 09 липня 2025 року, винесеної у справі № 357/9733/25, та визначити ОСОБА_1 остаточне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 11 (одинадцять) років 2 (два) місяці 0 (нуль) днів, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови, з наданням до суду в цей строк документа, який підтверджує його сплату. У разі несплати штрафу, постанову про його накладення буде звернуто для примусового виконання, а з порушника стягнуто подвійний розмір штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір, у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, через Кодимський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Б.С. Сердюк