Справа № 539/2135/26
Провадження № 1-кс/539/260/2026
21 травня 2026 року м.Лубни
Слідча суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Лубни Полтавської області клопотання начальника СД Лубенського РВП ГУНП в Полтавської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42026172040000025 від 24.04.2026 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,
установила:
До Лубенського міськрайонного суду Полтавської області надійшло клопотання начальника СД Лубенського РВП ГУНП в Полтавської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42026172040000025 від 24.04.2026 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
В обґрунтування клопотання дізнавач зазначає, що невстановлені особи протиправно заволоділи двома земельними ділянками площею 1, 5 га та 2 га на території с. Суха Солониця та колишньої Снітинської сільської ради Лубенського району Полтавської області, використавши повторно своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Так, встановлено наступне, що на підставі рішення 40 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.07.2018 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля) на території с. Суха Солониця Лубенського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства, площею 0,5000 га кадастровий номер 5322880402:02:001:0084.
На підставі зазначеного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 зареєстровано право власності ОСОБА_4 на вказану вище земельну ділянку 01.08.2018, індексний номер: 150618475, реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1614333353228.
В подальшому, 21.12.2018 ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу №1755 земельну ділянку з кадастровими номерами 5322880402:02:001:0084, площею 0,5000 га продано ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
Окрім цього, на підставі рішення 40 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.07.2018 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля) на території с. Суха Солониця Лубенського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства, площею 1,5000 га, кадастровий номер 5322880402:02:001:0081.
На підставі зазначеного рішення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 зареєстровано право власності ОСОБА_4 на вказану вище земельну ділянку 01.08.2018, індексний номер: 150618193, реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 1613875653228.
В подальшому, 21.12.2018 ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу №1752 земельну ділянку з кадастровими номерами 5322880402:02:001:0081, площею 1,5000 га продано ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .
Відповідно до вимог Земельного кодексу України кожен громадянин може одночасно отримати та приватизувати 6 земельних ділянок різного призначення, тобто передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм, провадиться один раз по кожному виду використання.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
• для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство;
• для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
• для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
• для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
• для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
• для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара
Частиною 4 ст. 116 Земельного кодексу України встановлено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян провадиться один раз по кожному виду використання.
Передача безоплатно у власність другої земельної ділянки у трактуванні ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України є незаконною, позаяк право на безоплатне отримання земельної ділянки громадянином було використане в момент приватизації першої земельної ділянки.
З даного приводу існує судова практика Верховного суду від 20.05.2020 у справі №706/1685/16-ц. У мотивувальній частині рішення зазначається: «…З урахуванням вимог статей 116, 118, 121, 123, 134 Земельного кодексу України право на безоплатне отримання земельної ділянки державної власності одного виду громадянин може використати один раз. Додатково земельні ділянки громадянин або фермерське господарство можуть отримати на конкурентних засадах через участь у торгах. Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 525/1225/15-ц (провадження№14-6цс19)...»
Відтак, правомірно приватизувати безоплатно для ведення особистого селянського господарства можна лише одну земельну ділянку площею до 2-х гектарів.
Таким чином, наявні підстави вважати, що ОСОБА_4 шляхом обману, з порушення вимог ст. 116 Земельного кодексу України, без належних правових підстав отримала у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Лубенського району Полтавської області.
З метою виконання завдань кримінального провадження, отримання документів, які мають істотне доказове значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, забезпечення повноти, всебічності та об'єктивності проведення досудового розслідування, а саме встановлення обставин за яких ОСОБА_4 отримала дві земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, наявна необхідність у тимчасовому доступі до документів з подальшим вилученням їх оригіналів (здійснення їх виїмки), на підставі яких здійснено реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 0,5000 га з кадастровим номером 5322880402:02:001:0084 та земельну ділянку площею 1,5000 га з кадастровим номер 5322880402:02:001:0081, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що розташований за адресою: АДРЕСА_3 , зокрема:
1. заяви про реєстрацію права власності на земельну ділянку;
2. квитанції про сплату адміністративного збору;
3. реєстраційної справи щодо державного права власності на земельну ділянку;
4. витягів з Державного земельного кадастру;
5. копій паспортів заявників;
6. копій ідентифікаційних номерів заявників;
7. документів на підставі яких виникло право на земельну ділянку (наказів про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність, договір купівлі-продажу (дарування, міни і т.д.), рішення суду, свідоцтво на спадщину);
8. довіреностей, якщо документи подавались представником (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи);
9. копій паспорту, ідентифікаційного номеру представників;
10. технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки, а також іншої наявної документації реєстраційної справи по земельній ділянці 5322880402:02:001:0084;
11. технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки, а також іншої наявної документації реєстраційної справи по земельній ділянці 5322880402:02:001:0081.
Вказані документи не становлять собою та не включають документів, які містять охоронювану законом таємницю.
18.05.2026 року представником ІНФОРМАЦІЯ_5 було подано клопотання про відмову у задоволенні клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, яке обґрунтоване тим, що 01.08.2018 за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав до відділу надійшли заяви про державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельні ділянки з кадастровими номерами: 5322880402:02:001:0084 та 5322880402:02:001:0081, зареєстровані у базі даних заяв ІНФОРМАЦІЯ_6 , та електронні копії оригіналів документів.
За результатом розгляду вказаних заяв державними реєстраторами відділу були прийняті відповідні рішення.
Відповідно до п. 29 Порядку, за результатом розгляду заяви уповноважена особа фронт-офісу, що забезпечує прийняття, зберігання та видачу документів, поданих для державної реєстрації прав, невідкладно повертає заявникові оригінали документів, поданих для державної реєстрації (крім документів, передбачених пунктом 24 цього Порядку), видає витяг з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав у паперовій формі (у разі його формування у паперовій формі) чи у разі відмови у проведенні державної реєстрації прав рішення державного реєстратора щодо відмови в державній реєстрації прав у паперовій формі (за бажанням заявника).
За результатом розгляду заяви уповноважена особа фронт-офісу, що забезпечує прийняття, зберігання та видачу документів, поданих для державної реєстрації прав, передає в порядку, встановленому Мін'юстом, документи, визначені у пункті 25 цього Порядку, суб'єкту державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, для формування відповідної реєстраційної справи або долучення до неї документів.
Відповідно до абзацу шостого пункту 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та частини першої статті 9 їх обтяжень», зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна.
Відділ забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі виключно на об'єкти нерухомого майна, розташовані на території м. Лубни.
Суб'єктом зберігання реєстраційних справ на об'єкти нерухомого майна, розташовані за межами м. Лубни, на території Лубенського району є Лубенська районна державна адміністрація.
Таким чином, відділ та ІНФОРМАЦІЯ_7 не є суб'єктом зберігання реєстраційних справ на земельні ділянки з кадастровими номерами: 5322880402:02:001:0084 та 5322880402:02:001:0081 та особою, у володінні якої знаходяться документи, до яких потрібен тимчасовий доступ стороні кримінального провадження.
Дізнавач ОСОБА_3 до суду не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд клопотання без її участі, клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_5 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся в установленому законом порядку, причини не явки суду невідомі.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується, слідча суддя приходить до висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч.1, п.5 ч.2 ст.131 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів є заходом забезпечення кримінального провадження та застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) (ч.1 ст.159 КПК України).
Частиною 1 статті 160 КПК України передбачено право сторони кримінального провадження звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
При цьому законодавцем чітко визначено перелік обов'язкових умов, яким повинно відповідати клопотання сторони кримінального провадження про тимчасовий доступ до речей і документів.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Згідно з ч. 5,6,7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1)перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі пособі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим суддею встановлено, що СД Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області перебуває кримінальне провадження № 42026172040000025 від 24.04.2026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
Потребу в одержанні тимчасового доступу до документів дізнавач мотивувала необхідністю з'ясування правових підстав набуття ОСОБА_4 по дві земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства з метою подальшого дослідження обставин можливого обману, а саме без належних правових підстав отримано у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Лубенського району Полтавської області.
З доданих до клопотання матеріалів не вбачається, що дізнавач зверталася до ІНФОРМАЦІЯ_5 для отримання вказаних документів та їй відмовлено.
Крім того, із поданого клопотання не вбачається жодного обґрунтування та будь-якого посилання на конкретні факти або обставини, які б свідчили про наявність у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 вказаних документів. Також не надано відомостей, які б вказували про неможливість одержання відповідних документів (інформації) з інших джерел, у інших компетентних органах. Так, клопотання не містить пояснень, чому отримати відповідні документи іншим шляхом (зокрема, у інших компетентних органів та посадових осіб, державного нотаріуса чи реєстратора) неможливо або ускладнено.
Водночас, ІНФОРМАЦІЯ_5 надав свої заперечення, де повідомив, що вони не є суб'єктами зберігання реєстраційних справ на вищевказані земельні ділянки та особою, у володінні якої знаходяться документи, до яких потрібен тимчасовий доступ стороні кримінального провадження.
З викладених підстав слідчий суддя вважає, що клопотання не відповідає вимогам статті 160 КПК України, а тому не вбачає підстав для його задоволення.
Керуючись ст. ст.132, 159-166, 372 КПК України, слідча суддя,
постановила:
У задоволенні клопотання начальника СД Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42026172040000025 від 24.04.2026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_1