Справа № 367/5952/26
Провадження №3/367/1345/2026
Іменем України
18 травня 2026 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Карабаза Н.Ф., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , працює директором
за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП
До суду надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , протоколом про адміністративне правопорушення №0785/10/36/07/08 встановлено, що ОСОБА_1 17.04.2026 року о 11:45 год. в АДРЕСА_2 вчинив правопорушення встановлених правил проведення розрахунків у сфері торгівлі та послуг, а саме: проведення розрахункових операцій без застосування РРО, чим порушено: п.1 п.2 ст. 3 Закону України про застосування РРО № 265-95-ВР від 06.07.1995 (зі змінами та доповненнями). Своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Проте протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 не відповідає вищевказаним вимогам, а саме в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено рік складання даного протоколу, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме місце роботи та місце проживання.
Вказані обставини позбавляють суд можливості розглянути справу по суті та винести законне й обґрунтоване рішення.
Зважаючи на вищевикладене, можна стверджувати, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено з порушенням, що позбавляє можливості вирішити справу.
Керуючись ст. 251, 256 КУпАП, суд
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення №0785/10/36/07/08 складений відносно ОСОБА_1 повернути до Головного управління ДПС у Київській області для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.Ф. Карабаза