07541, вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська обл.
№ провадження 3/356/189/26
Справа № 356/507/26
19.05.2026 суддя Березанського міського суду Київської області Капшученко І. О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 1 Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 25.03.2019, орган, що видав - 3219, РНОКПП НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП
11.05.2026 до Березанського міського суду Київської області від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 1 Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964871 від 28.04.2026, у відповідності до якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи за адресою АДРЕСА_1 , здійснила завідомо неправдивий виклик поліції, зателефонувала на спецлінію 102 та повідомила про факт домашнього насильства, хоч насправді такого факту не було.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані як вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, повідомлена належним чином у відповідності з вимогами ст. 277-2 КУпАП, причини неявки суду не повідомила, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило (а.с.10).
Розглянувши поданий адміністративний матеріал та додані до нього документи, суд вважає за необхідне повернути його для належного оформлення, виходячи з наступного.
Так, згідно з ч. 1 ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
За змістом ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших, вирішує, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, згідно з вимогами частини 1 статті 256 КУПАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Адміністративним правопорушенням (проступком) є протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних та суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення, що є необхідними і достатніми для притягнення особи юридичної відповідальності.
Обставини вчинення правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 964871 від 28.04.2026, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 КУпАП, при цьому у фабулі зазначено, що її неповнолітня донька « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи за адресою АДРЕСА_1 , здійснила завідомо неправдивий виклик поліції, зателефонувала на спецлінію 102 та повідомила про факт домашнього насильства, хоч насправді такого факту не було», що охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183 КУпАП.
Так, частиною першою статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей
Водночас, частиною 3 статті 184 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, а саме за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу, що тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, фабула адміністративного правопорушення, вказана у протоколі, не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП, порушення якої ставиться у вину ОСОБА_1 .
Згідно з абз. 2 п.12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи вказане, протокол про адміністративне ВАД № 964871 від 28.04.2026 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП слід повернути до Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 1 Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області для належного оформлення.
При дооформленні необхідно усунути вищенаведені недоліки з урахуванням вимог ст. 38 КУпАП.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 256, 276, 278 КУпАП, суд, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 1 Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області для належного оформлення.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя: І. О. Капшученко