Справа № 420/16811/25
22 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 28.05.2025 через систему «Електронний суд» звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), що полягає у невнесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідчені військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 05.08.2022 р. та довідці військово-лікарської комісії №10/880 від 05.08.2022 р.
стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) усі судові витрати.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 28.05.2025р. справу №420/16811/25 передано судді Каравану Р.В.
Ухвалою суду від 02.06.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2025р. справу №420/16811/25 передано судді Харченко Ю.В.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 року прийнято до провадження справу №420/16811/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії. Вирішено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідно до довідки ВЛК Малиновського (теперішня назва - ІНФОРМАЦІЯ_4 №10/880, 05.08.2022 р. позивач пройшов медичний огляд, внаслідок якого військово-лікарською комісією встановлено діагноз диффузно-вузловий токсичний зоб 2 ст., важка форма. Тиреотоксикоз 2 ступеня. Тиреотоксичне серце. На підставі ст.13-А графи ІІ Розкладу хвороб наказу МОУ «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (в редакції чинній на момент складання довідки ВЛК) позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням с військового обліку (протокол №20 від 05.08.2022 р.).
05.08.2022 р., у зв'язку зі встановленням вищезгаданого діагнозу та виключенням позивача з обліку, останньому вказаним ТЦК та СП було видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , де зазначається інформація про наявність діагнозу позивача, визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.
В той же час, 02.05.2025 р. позивачем через мобільний застосунок «Резерв+» в електронній формі був сформований військово-обліковий документ (далі - ВОД). Зі сформованого ВОД вбачається, що позивач перебуває «На обліку» у ІНФОРМАЦІЯ_5 , категорія обліку « ІНФОРМАЦІЯ_6 », у графі «Підстава зняття/виключення», «Постанова ВЛК» та «Дата ВЛК» - будь-які відомості відсутні.
З викладеного вбачається, що позивач має відповідний діагноз та є виключеним з обліку, однак, вказана інформація не відображена у мобільному застосунку «Резерв +» та, відповідно, не міститься у Єдиному державному реєстрі призовників військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр).
Задля виправлення вищевказаної колізії, позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_7 була надіслана заява про виправлення невірно вказаних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 08.05.2025 р. Вказана заява була вручена адресату 15.05.2025 р., що вбачається з поштової накладної ТОВ «Двадцять п'ять годин» №2153.
Однак, відповідні зміни до Реєстру у вищевказазний строк внесені не були, що вбачається з ВОД, сформованого 27.05.2025 р. у мобільному застосунку «Резерв+». В той же час, ТЦК та СП не надав відповідь на заяву позивача, продовжує противоправну бездіяльність, не виконуючи свої функції.
Представником відповідача не надано відзиву на позовну заяву.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Відповідно до довідки ВЛК Малиновського (теперішня назва - ІНФОРМАЦІЯ_4 №10/880, 05.08.2022 р. позивач пройшов медичний огляд, внаслідок якого військово-лікарською комісією встановлено діагноз диффузно-вузловий токсичний зоб 2 ст., важка форма. Тиреотоксикоз 2 ступеня. Тиреотоксичне серце. На підставі ст.13-А графи ІІ Розкладу хвороб наказу МОУ «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (в редакції чинній на момент складання довідки ВЛК) позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням с військового обліку (протокол №20 від 05.08.2022 р.).
05.08.2022 р., у зв'язку зі встановленням вищезгаданого діагнозу та виключенням позивача з обліку, останньому вказаним ТЦК та СП було видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , де зазначається інформація про наявність діагнозу позивача, визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.
В той же час, 02.05.2025 р. позивачем через мобільний застосунок «Резерв+» в електронній формі був сформований військово-обліковий документ (далі - ВОД). Зі сформованого ВОД вбачається, що позивач перебуває «На обліку» у ІНФОРМАЦІЯ_5 , категорія обліку « ІНФОРМАЦІЯ_6 », у графі «Підстава зняття/виключення», «Постанова ВЛК» та «Дата ВЛК» - будь-які відомості відсутні.
З викладеного вбачається, що позивач має відповідний діагноз та є виключеним з обліку, однак, вказана інформація не відображена у мобільному застосунку «Резерв +» та, відповідно, не міститься у Єдиному державному реєстрі призовників військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр).
Задля виправлення вищевказаної колізії, позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_7 була надіслана заява про виправлення невірно вказаних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 08.05.2025 р. Вказана заява була вручена адресату 15.05.2025 р., що вбачається з поштової накладної ТОВ «Двадцять п'ять годин» №2153.
Однак, відповідні зміни до Реєстру у вищевказазний строк внесені не були, що вбачається з ВОД, сформованого 27.05.2025 р. у мобільному застосунку «Резерв+». В той же час, ТЦК та СП не надав відповідь на заяву позивача.
Позивач, вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду його заяви, у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ, в редакції від 30.10.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ).
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Пунктом 79 Порядку №1487 (в редакції від 29.10.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п.7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), в редакції від 18.07.2024 року, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.9 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п.9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони (п.11 Положення №154).
Отже, у зв'язку з отриманням заяви ОСОБА_1 про виправлення невірно вказаних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 08.05.2025 р. (вказана заява була вручена адресату 15.05.2025 р., що вбачається з поштової накладної ТОВ «Двадцять п'ять годин» №2153), ІНФОРМАЦІЯ_4 після отримання від ОСОБА_1 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - повинен був її розглянути та вчинити відповідні дії щодо вирішення питання про внесення змін до Реєстру за наслідком розгляду цієї заяви.
Однак відповідач заяву не розглянув та за результатами її розгляду жодного рішення не прийняв.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про виправлення невірно вказаних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 08.05.2025 р.
Суд вважає, що права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про виправлення невірно вказаних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 08.05.2025 р. та прийняти обґрунтоване рішення за результатом її розгляду.
Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись ст.ст. 2-12, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 22, 263, 295, КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення відомостей у Єдиномий реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 08.05.2025 р.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 про виправлення відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 08.05.2025 р. та прийняти обґрунтоване рішення за результатом її розгляду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 968,96 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко