Рішення від 22.05.2026 по справі 420/21028/25

Справа № 420/21028/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо не включення щомісячної додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», до складу суми місячного грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась грошова компенсація за 126 невикористаних календарних днів додаткової відпустки за 2017 - 2025 роки як учаснику бойових дій згідно п.12 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язання НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за 126 невикористаних календарних днів додаткової відпустки за 2017 - 2025 роки як учаснику бойових дій згідно п.12 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з включенням до складу місячного грошового забезпечення для її нарахування додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»; визнання протиправною бездіяльності НОМЕР_1 прикордонного загону Державної (військова частина НОМЕР_2 ) прикордонної служби України щодо не включення щомісячної додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» до складу суми місячного грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась грошова компенсація за невикористані дні оплачуваних щорічних відпусток за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки; зобов'язання НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки з включенням до складу місячного грошового забезпечення для її нарахування додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Ухвалою суду від 07.07.2025 року за цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов обґрунтований тим, що позивач проходив військову службу в Державній прикордонній служб України. Відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону №482 ОС від 20.06.2025 року був виключений зі списків особового складу та знятий з усіх видів забезпечення. При виключенні зі списків особового складу частини позивачу було нараховано та виплачено грошову компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку за 2022 рік тривалістю 40 календарних днів, за 2023 рік тривалістю 15 календарних днів, за 2024 рік тривалістю 15 календарних днів, за 2025 рік тривалістю 45 календарних днів, а також грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, за 2017 - 2025 рік тривалістю 126 календарних днів. При цьому, як зазначено у позові, під час проходження військової служби з лютого 2022 року по день звільнення з військової служби позивач щомісячно отримував додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Проте, відповідач здійснив нарахування грошової компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки без урахування сум додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 року №168.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом. У своїх доводах позивач посилається на те, що додаткова винагорода входить до складу грошового забезпечення (як розрахункової величини), з якого обчислюється розмір компенсації за всі невикористані ним дні щорічної основної та додаткової відпустки, що відповідає висновку Верховного Суду, наведеному у постанові від 23.09.2024 року у справі №240/32125/23.

12.08.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву з додатками.

Відповідно до відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує.

У відзиві зазначено, що відповідно до частини третьої пункту 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» при виключенні позивача зі списків особового складу було визначено виплатити йому грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки: 40 календарних днів за 2022 рік; 15 календарних днів за 2023 рік; 15 календарних днів за 2024 рік; 45 календарних днів за 2025 рік, а також грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки у кількості 126 (сто двадцять шість) календарних дні.

Щодо врахування додаткової винагороди при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток, відповідач зазначив, що до розміру місячного грошового забезпечення, згідно приписів Інструкції №558, не входить винагорода, встановлена Постановою КМУ № 168.

Інші заяви по суті справи та додаткові докази до суду не надходили.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено наступне.

Так, судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України у період з 04.10.2023 по 19.06.2025 рр.; має статус учасника бойових дій, про що видане посвідчення серії НОМЕР_3 .

Згідно Витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 04.10.2023 №561-ОС, з 04.10.2023 позивача зараховано у списки особового складу загону та на всі види забезпечення.

Згідно Витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.06.2025 №482-ОС, підполковника ОСОБА_2 , звільненого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16 червня 2025 року №209-ОС у відставку, згідно з підпунктом «б» пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з 19.06.2025 року виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.

За змістом наказу від 20.06.2025 №482-ОС, під час виключення із списків особового складу з позивачем проведені відповідні розрахунку, зокрема наказано:

виплатити грошову компенсацію за 40 (сорок) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік;

виплатити грошову компенсацію за 10 (десять) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік;

виплатити грошову компенсацію за 10 (десять) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік;

виплатити грошову компенсацію за 40 (сорок) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік;

виплатити грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки у кількості 126 (сто двадцять шість) календарних днів.

20.06.2025 року позивач звернувся до начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України із заявою, якою просив перерахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані щорічні та додаткові відпустки обчисливши їх суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

У відповідь на вказане звернення відповідач листом від 27.06.2025 року повідомив, що згідно Інструкції № 558, додаткова грошова винагорода відповідно до Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022 року не входить до складу грошового забезпечення і відповідно не враховується при обрахунку грошової компенсації за невикористану щорічну та додаткову відпустки.

Разом із відповіддю відповідач надіслав Картки грошового забезпечення позивача за 2023-2025 рр., згідно яких позивач у період з листопада 2023 по червень 2025 рр. отримував додаткову винагороду, передбачену Постановою КМУ № 168.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування додаткової винагороди при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558 затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (надалі - Інструкція №558).

Відповідно до пункту 2 розділу I Інструкції №558, термін «грошове забезпечення» означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення складається із:

посадового окладу;

окладу за військовим званням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії);

одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством.

Місячне грошове забезпечення складається із:

основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням);

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія).

Відповідно до пункту 3 розділу I Інструкції №558, грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.

Згідно із пунктом 1 статті 10-1 Закону №2011-XII, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Нормами пункту 14 статті 10-1 Закону №2011-XII передбачено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

Відповідно до пункту 6 глави 8 розділу V Інструкції №558, у рік звільнення зі служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), зазначеним у пунктах 4, 5 цієї глави, у разі невикористання ними щорічної основної та додаткової відпусток виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

Виплата грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється на підставі наказу.

Грошова компенсація за всі невикористані дні відпустки провадиться виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого має військовослужбовець відповідно до чинного законодавства, на день виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

Отже, обчислення компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпустки здійснюється, виходячи з місячного грошового забезпечення.

Спір у цій справі виник у зв'язку з невключенням відповідачем сум додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ № 168, до складу місячного грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено грошову компенсацію за невикористані дні оплачуваних відпусток.

При цьому, суд зауважує, що питання щодо права позивача на грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки у 2022-2025 роках та за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки не є спірним у даній справі.

За змістом наказу від 20.06.2025 №482-ОС, під час виключення із списків особового складу з позивачем проведені відповідні розрахунку, зокрема наказано:

виплатити грошову компенсацію за 40 (сорок) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік;

виплатити грошову компенсацію за 10 (десять) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік;

виплатити грошову компенсацію за 10 (десять) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2024 рік;

виплатити грошову компенсацію за 40 (сорок) календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2025 рік;

виплатити грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки у кількості 126 (сто двадцять шість) календарних днів.

Тобто, відповідач визнає право позивача на грошову компенсацію за невикористані щорічні основну та додаткову відпустки, проте, згідно відзиву, вважає, що відсутні підстави для урахування додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», статті 9-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абзаців другого - восьмого пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 28.06.2023 року № 3161-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року №168 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови №168 визначено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

З метою визначення особливостей виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України наказом МВС України від 01.09.2023 №726 затверджено Особливості виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України винагород, передбачених Постановою № 168.

Такі Особливості визначають процедуру здійснення виплати на період воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), передбачених Постановою № 168, встановлюють перелік бойових (спеціальних) завдань та заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, для здійснення такої виплати з урахуванням завдань, покладених на Державну прикордонну службу України.

Пунктом 2 цих Особливостей визначено розміри додаткової винагороди (залежно від підстав її нарахування) та винагород за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду).

У постанові Верховного Суду від 17 квітня 2026 року по справі № 420/39934/24 наданий правовий висновок щодо включення додаткової винагороди, запровадженої Постановою № 168, до складу грошового забезпечення для обчислення, зокрема компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки під час проходження служби в органах Державної прикордонної служби України.

З цього приводу колегія суддів Верховного Суду звертала увагу як на правову природу такої додаткової винагороди, так і на пункт 14 Особливостей, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, відповідно до якого винагороди, визначені пунктом 2 цих Особливостей (а саме додаткова винагорода та винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення. Тобто МВС України, як уповноваженим органом, на виконання пункту 2-1 постанови № 168 визначено механізм та умови виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди на період воєнного стану та грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки. Зазначене сукупно свідчить про тимчасовий характер такої додаткової винагороди. У спірних правовідносинах додаткова винагорода, передбачена Постановою 168, у встановленому законом порядку та окремим нормативним актом віднесена до одноразового додаткового виду грошового забезпечення. Як наслідок, така додаткова винагорода не може бути врахована у розмір місячного грошового забезпечення, з якого провадиться обрахунок грошової компенсації за всі невикористані дні відпустки військовослужбовцю Державної прикордонної служби України.

Схожих висновків щодо неврахування додаткової винагороди, запровадженої Постановою № 168 до складу грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, з якого обчислюється розмір компенсації за невикористані оплачувані відпустки, Верховний Суд дійшов у постановах від 12.02.2026 року у справі №420/77/25, які мають бути враховані і в цій справі.

З вересня 2023 року виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України здійснюються відповідно до Особливостей виплати, а виплата грошової компенсації за невикористані дні щорічної та додаткової відпустки обчислюються відповідно до вимог підпункту 6 пункту 8 розділу V Інструкції № 558.

Вирішуючи спір суд зазначає, що станом на дату виключення позивача зі списків особового складу НОМЕР_1 прикордонного загону (19.06.2025) пунктом 15 Особливостей (у чинній на цей час редакції) було визначено, що винагороди, визначені пунктом 2цих Особливостей, є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 був виключений зі списків особового складу НОМЕР_1 прикордонного загону та всіх видів забезпечення з 19.06.2025 року, тобто після внесення змін до Особливостей щодо віднесення винагород, визначених пунктом 2 цих Особливостей до одноразових додаткових видів грошового забезпечення, відповідно ця винагорода не входить до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється розмір грошової компенсації за невикористані ним дні оплачуваних відпусток.

Що стосується посилання позивача на висновок Верховного Суду у постанові від 23.09.2024 року по справі №240/32125/23, суд зазначає, що у цій справі позивач проходив службу в прикордонному загоні Державної прикордонної служби України та був виключений зі списків особового складу у вересні 2023 року, тобто до внесення змін до пункту 14 Особливостей (наразі це пункт 15), які застосовуються з 09.11.2023 року згідно з наказом МВС України від 22.12.2023 року № 1062, та які уточнили вид винагород.

Аналогічний висновок наведений у постанові Верховного Суду від 17.04.2026 року у справі №420/39934/24.

Отже, вказані позивачем висновки Верховного Суду не можуть застосовуватися при вирішенні спірних правовідносин з огляду на їх нерелевантність.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ) (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправною бездіяльності НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо не включення щомісячної додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», до складу суми місячного грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась грошова компенсація за 126 невикористаних календарних днів додаткової відпустки за 2017 - 2025 роки як учаснику бойових дій згідно п.12 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язання НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за 126 невикористаних календарних днів додаткової відпустки за 2017 - 2025 роки як учаснику бойових дій згідно п.12 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з включенням до складу місячного грошового забезпечення для її нарахування додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»; визнання протиправною бездіяльності НОМЕР_1 прикордонного загону Державної (військова частина НОМЕР_2 ) прикордонної служби України щодо не включення щомісячної додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» до складу суми місячного грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась грошова компенсація за невикористані дні оплачуваних щорічних відпусток за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки; зобов'язання НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку за 2022, 2023, 2024 та 2025 роки з включенням до складу місячного грошового забезпечення для її нарахування додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА

.