Ухвала від 18.05.2026 по справі 380/1953/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/1953/20

УХВАЛА

про зміну способу та порядку виконання судового рішення

18 травня 2026 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Лютої В.Р.,

представника заявника Тарабан О.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача Небесної Н.В., Романович І.З.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін заяву представника Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №380/1953/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява представника Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі за текчтом заявник) про зміну способу та порядку виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/1953/20.

У заяві заявник просить суд, зокрема: змінити спосіб виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 у справі № 380/1953/20 в частині «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.01.2018, із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 12.04.2018 № 4962, виходячи із розміру 88 % відповідних сум грошового забезпечення із урахуванням виплачених сум», на «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 доплату пенсії у розмірі 67095,00 грн».

Обґрунтовує заяву тим, що 06.10.2020 державним виконавцем, керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, яку скеровано сторонам до відома та виконання. 06.10.2020 державним виконавцем, керуючись статтею 42 Закону, винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження. 06.10.2020 державним виконавцем, керуючись статтями 3, 27, 40 Закону, винесено постанову про стягнення виконавчого збору.

Вказує, що листом від 26.10.2020 боржником повідомлено, що на виконання рішення, Головним управлінням здійснено перерахунок основної пенсії. З 01.11.2020 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 12187,23 грн. На виконання вищевказаного рішення суду за період з 01.01.2018 року по 31.10.2020 року нараховано доплату в розмірі 67095,00 грн. Враховуючи той факт, що способом відновлення порушеного права стягувача ОСОБА_1 у справі № 380/1953/20 суд обрав зобов'язання боржника вчинити певні дії, виконання зазначеного рішення ґрунтується на нормах визначених в статтях 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження».

Зазначає, що виникли обставини, що зумовлюють обрання більш ефективного способу захисту порушеного права стягувача, оскільки доводи боржника про відсутність коштів не узгоджуються за часом невиконання рішення суду першої інстанції, яке набрало законної сили, що слугує обґрунтуванням виняткової необхідності застосування такої зміни порядку виконання рішення. Вважає, що обставини даної справи дають підстави для висновку про неможливість протягом тривалого часу виконання судового рішення, що відповідно до статті 378 КАС є підставою для зміни способу і порядку його виконання.

14.05.2026 до суду надійшли заперечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, суть яких зводиться до такого. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області в межах компетенції та відповідно до покладених судом зобов'язань рішення суду виконано.

Здійснено перерахунок пенсії. Доплата за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 становить 67095,00 грн.

Зазначає, що згідно зі статтею 23 п.п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявні відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, здійснена після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України.

18.05.2026 через підсистему «Електронний суд» позивач подав заяву, в якій зазначає, що відповідачем не вжито жодних заходів для виконання рішення суду у справі № 380/1953/20 в частині виплати заборгованості в сумі 67095 грн. Відтак просить суд змінити спосіб виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 у справі № 380/1953/20.

Ухвалою від 07.05.2026 суд прийняв заяву до розгляду.

В судовому засіданні заявник заяву про зміну способу та виконання судового рішення підтримала. Просила задовольнити таку.

В судовому засіданні позивач заяву про зміну способу та виконання судового рішення підтримав. Просив задовольнити таку.

В судовому засіданні представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заперечила щодо задоволення заяви представника заявника про зміну способу та порядку виконання судового рішення.

Вирішуючи заяву про зміну способу та порядку виконання судового рішення, суд виходив з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частинами другою, третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, судовий рішення, яке набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві регламентовані статтею 378 КАС України.

Разом з цим, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 за № 4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, внесені суттєві зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Так, відповідно до змісту частин першої-третьої статті 378 КАС України (у редакції Закону № 4094-IX, що діє з 19.12.2024) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Відтак, з 19.12.2024 статтю 378 КАС України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни “зобов'язання здійснити перерахунок та провести виплату за перерахованою пенсією» на “стягнення коштів із державного органу боржника».

Як видно з матеріалів справи, 13.04.2020 Львівський окружний адміністративний суд ухвалив у справі № 380/1953/20 рішення, згідно з яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнив повністю.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ: 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018, із урахуванням розміру 88% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.01.2018, із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі довідки управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 12.04.2018 № 4962, виходячи із розміру 88% відповідних сум грошового забезпечення із урахуванням виплачених сум.

Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

06.10.2020 державним виконавцем, керуючись статтею 42 Закону, винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження № 63196063.

06.10.2020 державним виконавцем, керуючись статтями 3, 27, 40 Закону, винесено постанову про стягнення виконавчого збору № 63196063.

24.09.2025 державним виконавцем, керуючись вимогами п. 9 частини першої статті 39, та статтею 40 Закону України «Про виконавче провадження», було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 63196063.

Підставою для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження був лист-відповідь Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.09.2025 за вихідним № 1300-5310-5/122769, яким повідомлено, що доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 31.10.2020 у сумі 67095,00 виплачена в повному обсязі.

Постановою начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Кузиком І.І. від 20.04.2026 на підставі абзацу 2 частини третьої статті 74 Закону України "Про виконавче провадження", скасовано документ "Постанова про закінчення виконавчого провадження".

20.04.2026 державним виконавцем, керуючись статтею 41 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відновлення виконавчого провадження» ВП № 63196063.

Суд встановив, що згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №N/A 4962 пенсіонера ОСОБА_1 , доплата на виконання судового рішення за період з січня 2018 по жовтень 2020 становить 67095,00 грн.

Також, в матеріалах справи міститься витяг з інформацією про стан виконання рішення суду від 13.04.2020 у справі №380/1953/20, відповідно до якого залишок невиплачених коштів становить 67095,00 грн.

Суд звертає увагу, що доказів на підтвердження виплати позивачу заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду пенсії у розмірі 67095,00 грн до матеріалів справи не додано.

Отож, нарахована сума позивачу не виплачена, тобто рішення суду залишається невиконаним у повному обсязі з огляду, як пояснив представник відповідача, на неналежне фінансування державою відповідних витрат, що істотно ускладнює виконання судового рішення.

За встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що при виконанні судового рішення щодо перерахунку пенсійних виплат самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат є встановлення факту невиконання судового рішення, яке набрало законної сили.

З огляду на викладене суд висновує, що застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частиною третьою статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахованої суми (67095,00 грн) є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина.

У аналогічних правовідносинах Верховний Суд ухвалив 28.10.2025 у справі № 380/7706/22 постанову, якою підтвердив необхідність зміни способу та порядку виконання судового рішення і зазначив про неправомірність будь-якого формалістичного підходу до тлумачення статті 378 КАС, який дозволяє суб'єкту владних повноважень зловживати процесуальними правами шляхом затягування виконання рішення, особливо у випадках, коли такий підхід нівелює реальне поновлення прав заявника.

Керуючись статтями 243, 248, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

заяву представника Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №380/1953/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії задовольнити повністю.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 у справі № 380/1953/20 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) доплати до пенсії у розмірі 67095 (шістдесят сім тисяч дев'яносто п'ять) грн 00 коп.

Ухвала суду набуває чинності з моменту її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Повний текст ухвали виготовлено 22.05.2026.

Суддя Мричко Н.І.