21 травня 2026 рокусправа № 380/1418/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, у якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови у видачі довідки про грошове забезпечення станом на 01.07.2025 у зв'язку зі зміною величини окремих видів грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.07.2025 із зазначенням таких її складових як надбавка за особливості проходження служби - 50%, премія - 290% та визначення посадового окладу та окладу за спеціальним званням, обчислених, виходячи з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 2025 рік, для перерахунку основного розміру пенсії з 01.08.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що службу проходив у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, з якого і виходив на пенсію. У зв'язку з визнанням протиправним та нечинним пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704» та, відповідно, відновленням попередньої редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також у зв'язку зі зміною розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби та премії), що виплачуються діючим військовослужбовцям за аналогічною посадою, яку він займав на момент звільнення, позивач звернувся 08.01.2026 до відповідача із заявою про оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії. Однак відповідач листом від 21.01.2026 №5802-445/5814 повідомив про відсутність підстав для оформлення такої довідки, що, на переконання позивача, порушує його право на належне соціальне забезпечення. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що передумовою перерахунку раніше призначених пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб за рішенням Кабінету Міністрів України, а підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і саме рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України. За відсутності ж факту зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для вище визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, правові підстави як для звернення із відповідною заявою про надання довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії та її перерахунок, так і для централізованого перерахунку такої, відсутні. Звернув увагу, що жодного збільшення розмірів грошового забезпечення згідно з Постановою №704 з 01.07.2025 не відбулось. Зазначає, що накази, якими встановлювався розмір премії, є внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 2015 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Позивач проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, на момент звільнення займав посаду першого заступника начальника АРЗ СП ГУ ДСНС України у Львівській області, мав спеціальне звання "підполковник служби цивільного захисту".
18.12.2025 позивач звернувся до відповідача зі зверненням на отримання публічної інформації щодо розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії за відповідною (аналогічною) посадою, яку він займав на момент звільнення, станом на 01.07.2025 року.
Листом від 31.12.2025 №58 02-8983/5807 відповідач повідомив позивача, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби по відповідній (аналогічній) посаді станом на 01 липня 2025 року становив 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а відсотковий розмір премії по відповідній (аналогічній) посаді станом на 01 липня 2025 року становив 290 відсотків від посадового окладу.
08.01.2026 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.07.2025 для перерахунку пенсії з 01.08.2025 з надбавкою за особливості проходження служби у розмірі 50% та премією в розмірі 290%, а також з визначенням посадового окладу та окладу за спеціальним званням, обчислених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2025, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Листом від 21.01.2026 №5802-445/5814 «Про розгляд звернення» відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для оформлення оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.07.2025 для перерахунку пенсії, оскільки на сьогодні рішень щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керується таким.
Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, службі в органах і підрозділах цивільного захисту, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч.3 ст.43 та ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.
Так, згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Цією Постановою встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (у первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п.6 Постанови №103, яким були внесені зміни до п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704.
Наведене свідчить, що з дати прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 відновилася первинна редакція п.4 Постанови №704, тобто та, яка була до внесення змін згідно з п.6 Постанови №103 і запроваджувала алгоритм розрахунку посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Водночас 12.05.2023 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704», пунктом 2 якої внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, виклавши абзац перший у такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Постанова №481 набрала чинності 20.05.2023.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Верховний Суд, зокрема у постановах від 20.10.2025 у справі №600/3516/24-а та від 22.10.2025 у справі №420/3824/25, дійшов висновку, що з урахуванням положень ст.265 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним має виключно пряму (перспективну) дію в часі.
Втрата чинності нормативно-правовим актом настає з моменту набрання законної сили відповідним судовим рішенням, яким його визнано протиправним та нечинним, і не поширюється на правовідносини, що виникли та були реалізовані під час його дії.
Отже, Постанова №481 вважалася чинною та підлягала застосуванню до моменту набрання законної сили рішенням суду у справі №320/29450/24 (до 18.06.2025), яким її окремі положення були визнані протиправними та нечинними.
Таким чином, починаючи з 18.06.2025 - дати набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 у справі №320/29450/24, відновилась попередня редакція пункту 4 Постанови №704, згідно з якою розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Визначаючись щодо питання про те, чи виникло у позивача право на оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд, відповідно до приписів ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.08.2022 (справа №440/6017/21), щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
(1) з 01.01.2020 положення п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п.4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Крім того, Верховний Суд у постанові від 15.02.2024 у справі №620/4786/23 зазначив, що п.4 Постанови №704 вказує на те, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно змінюватись щороку з 1 січня через зміну (збільшення) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як наслідок, саме з цією датою пов'язується підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а відповідно й право на перерахунок раніше призначених пенсій. Натомість до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Відтак, не виготовлення уповноваженим органом державної влади довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому (належному) розмірі, через неможливість здійснення перерахунку його пенсії з вини органу, уповноваженого видати таку довідку, оскільки ставить під сумнів дотримання таким органом принципу належного врядування.
Враховуючи, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2025 року встановлено у розмірі 3028 гривень, а постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 у справі №320/29450/24 (якою відновлено редакцію п.4 Постанови №704, що передбачає застосування розрахункової величини - прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня календарного року) набрала законної сили 18.06.2025, у позивача саме з 18.06.2025 виникло право на отримання оновленої довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням, які визначаються шляхом застосування п.4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025.
Водночас суд враховує, що позивач, з огляду на зміст його звернення від 08.01.2026 до відповідача, фактично просив видати довідку про грошове забезпечення з урахуванням саме зміни розрахункової величини посадового окладу і окладу за спеціальним званням внаслідок відновлення дії попередньої редакції пункту 4 Постанови №704. Відтак, належною датою станом на яку має бути складена така довідка, є дата набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №320/29450/24, тобто 18.06.2025, а не 01.07.2025 року, як про це зазначає позивач у позовній заяві.
Враховуючи положення ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України та принцип офіційного з'ясування всіх обставин справи, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача саме станом на 18.06.2025, оскільки саме з цієї дати у позивача виникло право на отримання довідки, складеної із застосуванням нового алгоритму обчислення посадового окладу і окладу за спеціальним званням.
Щодо позовних вимог про зазначення у довідці надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії у розмірі 290%, суд зазначає таке.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач у листі від 31.12.2025 №58 02-8983/5807, наданому на звернення позивача, підтвердив, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01 липня 2025 року становив 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а відсотковий розмір премії за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01 липня 2025 року становив 290 відсотків від посадового окладу.
При цьому згідно з раніше виданою позивачу довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, надбавка за особливості проходження служби була встановлена у розмірі 50%, а премія - у розмірі 10% (за фактичною формулою з показниками 45% та 147% згідно з довідкою від 13.05.2025). Тобто, відбулась зміна (підвищення) розміру таких видів додаткового грошового забезпечення, як премія, що виплачується діючим військовослужбовцям за аналогічною посадою, яку позивач займав на час звільнення.
Верховний Суд України у постанові від 04.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23 (п.78) дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною (аналогічною) посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.
Також Верховний Суд у вказаній постанові (п.71) зазначив, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу, у розмірах фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким видаються довідки на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.
Таким чином, величина вищезазначених видів грошового забезпечення у пенсіонера повинна відповідати величині виплат діючим військовослужбовцям.
Зміна розмірів складових грошового забезпечення (зокрема, премії) дає підстави у відповідності із Законом №2262-ХІІ на отримання оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
При цьому посилання відповідача на висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 у справі №592/5164/16-а як на підставу для відмови у видачі довідки із зазначенням розмірів премії, не можуть бути взяті до уваги, оскільки наведений Верховним Судом у зразковій справі №380/19324/23 правовий висновок є більш пізнім та таким, що сформований з урахуванням оновленої редакції ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ, відповідно до якої щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії враховуються при обчисленні пенсії у розмірах, установлених законодавством.
За таких обставин, суд погоджується з вимогами позивача про зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби та премії, разом з тим, з урахуванням правової позиції Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23, такі відсоткові показники мають бути зазначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною (аналогічною) посадою у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, звідки позивач звільнився на пенсію.
Застосовуючи згадані вище висновки Верховного Суду до обставин цієї справи, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу в наданні довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії у зв'язку зі зміною величини окремих видів грошового забезпечення, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відмова відповідача у підготовці і наданні до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом на 18.06.2025, є протиправною, тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Щодо посилань відповідача у відзиві на правові позиції Восьмого апеляційного адміністративного суду у справах №380/14466/25 від 18.02.2026 та №380/14169/25 від 24.02.2026, то суд зазначає, що такі судові рішення не мають преюдиціального значення для розгляду цієї справи, а правова позиція Верховного Суду України, викладена у його постановах (зокрема, у зразковій справі №380/19324/23, у справі №440/6017/21 та у справі №620/4786/23), відповідно до ч.5 ст.242 КАС України є обов'язковою для врахування при розгляді справ з подібним предметом спору.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору за подання цього позову, як учасника бойових дій, доказів понесення інших судових витрат останнім не надано, то такі, в силу приписів ст.139 КАС України, розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 18.06.2025 для перерахунку його пенсії.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (ЄДРПОУ 38627339) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 18.06.2025 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії, у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною (аналогічною) посадою у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області станом на 18.06.2025, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.