22 травня 2026 року м. Київ справа №640/11869/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України № 1107/7 від 01.06.2022 «Про відмову в задоволенні скарги».
Окружним адміністративним судом м. Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
На виконання положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» адміністративну справу передано до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
Ухвалою суду від 10.04.2024 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про відсутність правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення, порушення порядку його прийняття.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені у наданому відзиві.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.02.2022 ОСОБА_1 звернулась до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) зі скаргою, яка в подальшому була зареєстрована 08.02.2022 за № Л-1411 (далі - Скарга) в якій просила: розглянути скаргу на дії державного реєстратора Василевської О.А. під час проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 2431428980000, (фізично неіснуючого) за адресою: м. Київ, вул. Ділова № 2-Б та провести перевірку дій державного реєстратора Василевської О.А. під час проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 2431428980000, за результатом перевірки скласти довідку.
09.02.2022 Центральним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Київ) було направлено скаргу за належністю до Міністерства юстиції України.
11.05.2022 було направлено службову записку щодо наявності підстав для відмови у задоволенні скарги у сфері державної реєстрації у зв'язку із здійсненням Мін'юстом розгляду скарги з цього питання від того самого скаржника.
01.06.2022 Міністерством юстиції України було прийнято наказ від 01.06.2022 № 1107/7 «Про відмову в задоволенні скарги».
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Міністерство юстиції України (далі - Положення про Мін'юст), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228, встановлено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Положення про Мін'юст, Мін'юст у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням.
На виконання вказаної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 затверджено Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України (далі - Порядок 1128).
Порядок визначає процедуру здійснення Мін'юстом та його територіальними органами розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін'юсту (далі - скарги у сфері державної реєстрації).
Так, відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі в тексті - Закон) та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127).
У відповідності до ч. 1 та 2 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
Рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України або до суду.
Рішення, дії або бездіяльність Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до суду.
Міністерство юстиції України розглядає:
1) скарги на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав;
2) скарги на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України;
3) повідомлення державного реєстратора про виявлений ним факт використання його ідентифікаторів доступу до Державного реєстру прав іншими особами.
Під час розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України здійснюється також перевірка відповідності законодавству у сфері державної реєстрації прав рішень, дій або бездіяльності державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав, що оскаржувалися до відповідного територіального органу.
Територіальні органи Міністерства юстиції України розглядають скарги на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації (крім рішень про державну реєстрацію прав), які здійснюють діяльність у межах території, на якій діє відповідний територіальний орган.
Згідно ч. 3 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів особою, права якої порушено, протягом двох місяців з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення своїх прав, але не пізніше одного року з дня прийняття відповідного рішення, здійснення дії або бездіяльності.
В розрізі приписів ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме пунктом 6 частини 8 передбачено, що Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо в органі розглядається скарга з цього питання від того самого скаржника.
Як вже зазначалось, 08.02.2022 від ОСОБА_1 надійшла скарга до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на дії державного нотаріуса п'ятої Київської державної нотаріальної контори Київського міського нотаріального округу Василевської О.А. під час проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 2431428980000.
У відповідності до п. 7 Порядку 1128 якщо під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації відповідно до пункту 5 цього Порядку встановлено наявність підстав для пересилання її за належністю, Мін'юст чи відповідний територіальний орган не пізніше ніж протягом п'яти днів з дня реєстрації скарги пересилає її відповідному територіальному органу чи Мін'юсту, про що повідомляється скаржнику.
Нормами п. 5 Порядку 1128 визначено Мін'юст чи відповідний територіальний орган розглядає скаргу у сфері державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дня її реєстрації на предмет пересилання її за належністю відповідному територіальному органу чи Мін'юсту, а також встановлення підстав для відмови в її задоволенні, а саме здійснення Мін'юстом чи його територіальним органом розгляду скарги з такого самого питання від того самого скаржника.
10.02.2022 до Міністерства юстиції України надійшла скарга ОСОБА_1 від 08.02.2022, направлена за належністю листом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 09.02.2022 № Л-1411, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.02.2022 за № СК-660-22.
Судом встановлено, що 31.12.2021 до відповідача надійшла скарга від ОСОБА_1 , зареєстрована в Мін'юсті від 31.12.2021 № СК-4143-21, в якій позивач просила:
- провести перевірку правомірності прийнятого 10.08.2021 № 43446607 рішення державного реєстратора - Василевської О.А. державного реєстратора П'ятої київської державної нотаріальної контори;
- скасувати рішення про державну реєстрацію від 10.08.2021 № 43446607, прийняте державним реєстратором - Василевською О.А. державного реєстратора П'ятої київської державної нотаріальної контори.
Зважаючи на те, що розгляд скарг у сфері державної реєстрації колегіально під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», проводився з урахуванням обмежень, встановлених відповідним рішенням Кабінету Міністрів України, вищевказану скаргу № СК-4143-21 було розглянуто колегією - 26.07.2022.
Згідно пунктів 13 та 14 Порядку № 1128 за результатом розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально колегія формує висновок про те, чи:
1) встановлено наявність порушень закону у рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін'юсту;
2) підлягає скарга у сфері державної реєстрації задоволенню (в повному обсязі чи частково (з обов'язковим зазначенням в якій частині) шляхом прийняття Мін'юстом чи відповідним територіальним органом рішень, передбачених законом.
За результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації, у тому числі колегіально, Мін'юст чи відповідний територіальний орган приймає рішення про задоволення скарги у сфері державної реєстрації або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених законом.
Не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття Мін'юстом чи відповідним територіальним органом рішення про задоволення скарги у сфері державної реєстрації або про відмову в її задоволенні засвідчені в установленому законодавством порядку відповідні копії рішень Мін'юсту чи його територіального органу, копії висновків колегії (у разі розгляду скарг у сфері державної реєстрації колегіально) розміщуються на офіційному веб-сайті Мін'юсту чи відповідного територіального органу.
Згідно п. 6 Порядку № 1128, якщо під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації відповідно до пункту 5 цього Порядку встановлено наявність підстав для відмови в її задоволенні, Мін'юст чи відповідний територіальний орган не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня її реєстрації приймає мотивоване рішення про відмову в задоволенні такої скарги на підставі службової записки посадових осіб Мін'юсту чи відповідного територіального органу, погодженої відповідно заступником Міністра чи заступником керівника територіального органу Мін'юсту. Рішення про відмову у задоволенні скарги у сфері державної реєстрації з підстави оформлення її без дотримання вимог, визначених законом, не позбавляє скаржника права на повторне звернення з такою скаргою в межах визначеного законом строку.
Так, 11.05.2022 посадовими особами Міністерства юстиції України було складено службову записку якою рекомендовано: «відмовити у задоволенні скарги у зв'язку з тим, що в Міністерстві юстиції України розглядається скарга з цього питання від того самого скаржника».
Наказом від 01.06.2022 № 1107/7 відмовило у задоволенні скарги, оскільки скаржницею вже подано скаргу від 31.12.2021, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 31.12.2021 за № СК-4143-21, щодо скасування оскаржуваного рішення прийнятого державним нотаріусом Василевською О.А., а отже на розгляді знаходиться скарга з цього самого питання від того самого скаржника.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України було встановлено адаптивний карантин, дію якого Кабінет Міністрів України продовжив до 31 березня 2022 року. Відповідні зміни до Постанови №1236 ухвалили під час засідання уряду 15 грудня.
Судом враховано, що з урахуванням обставин, викликаних пандемією коронавірусної хвороби існувала певна затримка у розгляді скарг у зв'язку з тим, що Мін'юст працював в умовах дії на території України карантину та в режимі підвищеного навантаження з огляду на велику кількість скарг у сфері державної реєстрації, які надходять на розгляд, що впливало на строки їх розгляду, підготовки результатів та їх оформлення.
Як зазначив відповідач, розгляд скарг у сфері державної реєстрації Міністерством юстиції України відбувався у порядку черговості їх надходження, проте з урахуванням складності питань, зазначених у конкретних скаргах, та кількість скарг, що надійшли щодо певного державного реєстратора.
Разом з тим, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану» та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку із воєнною агресією Російської Федерації проти України, запроваджено воєнний стан.
Суд враховує, що ведення воєнного стану 24.02.2022 значно вплинуло на роботу Мін'юсту, та унеможливило розгляд скарг у певний період, оскільки існувала загроза життю та здоров'ю працівників Міністерства у зв'язку з чим було тимчасово припинено розгляду скарг у сфері державної реєстрації та виконання інших завдань, покладених на Міністерство юстиції України відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228.
З прийняттям Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні», Міністерством юстиції У країни з 24.02.2022 тимчасово призупинено колегіальний розгляд скарг у сфері державної реєстрації.
Наказом Міністерства юстиції України від 28.02.2022 № 714/5 «Про організацію роботи апарату Міністерства юстиції України» з 01.03.2022 на період воєнного стану запроваджено виконання роботи державними службовцями та працівниками апарату Мін'юсту дистанційно у зв'язку з введенням воєнного стану.
З урахуванням наведеного, суд вважає дотриманим порядок прийняття оскаржуваного рішення та наявність визначених законом підстав для його прийняття, а тому, відповідно, суд вважає відсутніми правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.