Рішення від 04.05.2026 по справі 908/601/26

номер провадження справи 24/40/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.05.2026 Справа № 908/601/26

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, за участю секретаря судового засідання Коваль А.К., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 908/601/26

за позовом: Акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, ЄДРПОУ 00130926)

до відповідача: Обслуговуючий гаражний кооператив "Чайка-1" (69118, м. Запоріжжя, вул. Героїв Національної гвардії України, буд. 11, кв. 59, ЄДРПОУ 25679636)

про стягнення 161 180,44 грн.

за участю представників:

від позивача: Вачарія Є.Р., довіреність від 09.12.2025 № 533

від відповідача: не прибув

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Обслуговуючого гаражного кооператива «Чайка-1» про стягнення з відповідача 161 180,44 грн, які складаються з 117 597,40 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію та 43 583,04 грн вартості проведеної оператором системи експертизи.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 10.03.2026 здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/601/26 та визначено до розгляду судді Азізбекян Т.А.

В обґрунтування своєї правової позиції позивач посилається на приписи ст.ст. 5, 11, 525, 526, 530, 599, 610, 611, 612, 626, 629, 633, 634, 641, 644 Цивільного кодексу України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, Кодексом систем розподілу та вказує, що 27.12.2018 ГК «Чайка» підписано заяву-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії від 18.10.2010 № 6082. Відповідно, між позивачем та відповідачем укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 № 6082. 20.04.2021 під час проведення контрольного огляду електроустановки на об'єкті споживача, уповноваженими представниками АТ «Запоріжжяобленерго», виявлено порушення п. 2.3.4, пп. 8 п. 5.5.5, пп. 3-4 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, за наслідками якого складено акт про порушення від 20.04.2021 № 10005854. 20.05.2021 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, було прийнято рішення про направлення лічильника до спеціалізованої експертної установи для проведення експертизи, оформлене Протоколом № 591, копію якого 28.05.2021 рекомендованим листом направлено на адресу споживача. На підставі отриманого висновку експертів від 21.03.2025 № 81-24, 01.04.2025 на адресу Споживача було направлено запрошення на засідання комісії з розгляду акта про порушення від 20.04.2021 № 10005854, на яке Споживач не з'явився. На засіданні було визначено обсяг необлікованої електричної енергії у розмірі 34443 кВт*год на суму 117597,40 грн за період з 09.02.2021 по 20.04.2021. На виконання пункту 8.4.4. Правил, 15.04.2025 рекомендованим листом з повідомленням, окрім протоколу засідання комісії від 10.04.2025 № 377, розрахунку та рахунку на оплату необлікованої електричної енергії, на адресу Споживача направлено рахунок від 31.03.2025 № 1605 щодо відшкодування вартості проведеної оператором системи експертизи на суму 43 583,04 грн. Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача перед АТ «Запоріжжяобленерго», який не оплачений Споживачем склав 161 180,44 грн.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 11.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/601/26, присвоєно справі номер провадження 24/40/26, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 30.03.2026.

Розгляд справи відкладався на 06.04.2026, на 22.04.2026 та на 04.05.2026, про що судом винесено відповідні ухвали.

Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося фіксування судового засідання 04.05.2026 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Позивач підтримав вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника відповідача або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Своїм правом бути присутніми у судовому засіданні відповідач не скористався. Письмового відзиву не надав.

Ухвала суду від 11.03.2026 про відкриття провадження у справі № 908/601/26 направлялась судом відповідачу рекомендованим листом на його поштову адресу згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 69118, м. Запоріжжя, вул. Героїв Національної гвардії України, буд. 11, кв. 59 та повернуто до суду з відміткою пошти: “за закінченням терміну зберігання».

Верховний Суд в ухвалі від 11.08.2022 у справі № 916/514/21 зазначає, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв'язку та/або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статтями 162, 165, 258, 263, 290, 295 ГПК України, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України, учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідач не повідомляв суд про зміну місцезнаходження.

Судом також враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Таким чином, не лише на суд покладається обов'язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Відзив на адресу суду від відповідача не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки судом належним чином виконано обов'язок та вжито заходи щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача за наявними матеріалами.

В засіданні 04.05.2026 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд

УСТАНОВИВ:

З 01.01.2019 АТ “Запоріжжяобленерго» (позивач, оператор системи), є оператором системи розподілу та надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі отриманої ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області.

Відносини, у сфері надання послуг з розподілу електроенергії, врегульовано Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі Закон), Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (зі змінами) (далі - ПРРЕЕ, Правила), Кодексом комерційного обліку електричної енергії затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 № 716) (далі ККОЕЕ), Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (із змінами) (далі КСР), постановами Кабінету Міністрів України, НКРЕКП та іншими нормативно-правовими актами з питань електроенергетики.

Відповідно до ст. 46 Закону, п. 2.1.5. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, шляхом приєднання споживача за заявою-приєднання до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.

На виконання вимог Закону, АТ «Запоріжжяобленерго» на офіційному веб сайті розміщено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та заяву-приєднання.

Відповідно до п. 2.1.7 ПРРЕЕ, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору), є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання.

27.12.2018 ГК «Чайка», ідентифікаційний код юридичної особи 25679636 (відповідач, Споживач), підписано заяву-приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії від 18.10.2010 №6082.

Відповідно, між позивачем та відповідачем укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 № 6082 (далі - Договір).

Згідно п. 3.6. Договору, оператор системи розподілу має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії Споживача, на підставі яких, формує обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника електричної енергії, з урахуванням його фактичних показань.

На виконання пп. 1-3, 5 п. 6.2 Договору, споживач зобов'язаний своєчасно проводити розрахунки відповідно до умов Договору, забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів, невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання, забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Відповідно до п. 2.3.4 ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр), відповідно до акта про пломбування, покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

На виконання п. 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж; на отримання доступу до засобів вимірювальної техніки, систем автоматизованого вимірювання та баз даних результатів такого вимірювання (з метою отримання інформації) для контролю обсягів розподілу електричної енергії та величини потужності, виконання інших робіт відповідно до договору.

Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, електропроводки, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; не здійснювати несанкціонований відбір електричної енергії.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; відмова у доступі уповноважених працівників постачальників послуг комерційного обліку до приміщень, де розташовані лічильники електричної енергії, якщо обов'язок надання такого доступу встановлений законодавством, несанкціонований відбір електричної енергії.

За змістом п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням меж балансової належності, перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення, номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення, фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення, уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 розділу VIII та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

На виконання п. 8.4.4 ПРРЕЕ, факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства.

Для забезпечення проведення експертизи, оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки

Як вбачається зх. Матеріалв справи, 20.04.2021 під час проведення контрольного огляду електроустановки на об'єкті споживача, гаражний кооператив «Чайка», за адресою м. Запоріжжя, вул. Автозаводська, 1, уповноваженими представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» у присутності представника споживача (Голови правління ГК «Чайка» Прядко М.М.), виявлено порушення п. 2.3.4, пп. 8 п. 5.5.5, пп. 3-4 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: «пошкодження індикатору впливу на лічильник електричної енергії фізичних полів (тип індикатора самоклейка № 2166647) встановленого згідно акту про пломбування від 09.02.2021, який підтверджує факт встановлення та передачі на зберігання індикаторів та пломб. Також має місце пошкодження засобу вимірювальної техніки: розрахунковий лічильник електричної енергії тип СА4У-И672М № 211084 має отвір в кожусі (між корпусом та оглядовим склом для знімання показів приладу обліку) через який, є можливість зупиняти (гальмувати) диск. Отвір розташовано за пошкодженим індикатором дії впливу постійного (змінного) магнітного поля № 2166647, типу «самоклеючий». Порушення виявлено під час контрольного огляду. Порушення продемонстровано споживачу».

За наслідками виявленого порушення, уповноваженими представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» складено акт про порушення від 20.04.2021 № 10005854 (далі Акт про порушення) та додаток до акта про порушення, у якому графічно зображено схему підключення електроустановки споживача із зазначенням меж балансової належності, перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення, номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення, фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення, які підписано представниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» та особисто Головою правління ГК «Чайка» Прядко М.М.

Прилад обліку (лічильник типу СА4У-И672М №211084) було вилучено, упаковано та опломбовано пломбою № 33238938.

Пунктом 11 акта про порушення визначено, що розгляд складеного акта про порушення відбудеться 20.05.2021 за адресою м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25.

20.05.2021 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, на яке Споживач не з'явився, на виконання п. 8.4.4 ПРРЕЕ, комісією було прийнято рішення про направлення лічильника до спеціалізованої експертної установи для проведення експертизи щодо підтвердження факту виявленого порушення ПРРЕЕ, зафіксованого у акті про порушення від 20.04.2021 № 10005854, оформлене Протоколом № 591, копію якого 28.05.2021 рекомендованим листом направлено на адресу Споживача.

За результатом проведеного електротехнічного та трасологічного експертного дослідження, судовими експертами Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Давидовим та Коломієць, 21.03.2025 складено та надано на адресу ПАТ «Запоріжжяобленерго» Висновок експертів № 81-24, у якому висновано: 1) корпус приладу обліку електричної енергії типу СА4У-И672М № 211084, має механічне пошкодження у вигляді відшарування захисного скла оглядового віконця від кожуха лічильника; 2) просторове розташування виявлених механічних пошкоджень на кожусі та паспортній табличці приладу обліку електричної енергії типу СА4У-И672М № 211084, знаходиться в межах ймовірного механічного впливу на диск рухливої системи лічильника, що не виключає можливості впливу на нього сторонніми предметами ззовні через щілину між кожухом та захисним склом; 3) індикатор впливу фізичних полів № 2166647 на приладі обліку електричної енергії типу СА4У-И672М № 211084, пошкоджений дією механічного впливу та не піддається впливу магнітного поля.

На підставі отриманого висновку експертів від 21.03.2025 № 81-24, 01.04.2025, разом з копією цього висновку, рекомендованим листом на адресу Споживача було направлено запрошення на засідання комісії з розгляду акта про порушення від 20.04.2021 № 10005854 призначене на 10.04.2025.

10.04.2025, відповідно до вимог п. 8.2.6 Правил, з урахуванням висновку експертів від 21.03.2025 № 81-24, уповноваженими представниками оператора системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення, на яке Споживач знову не з'явився, було визначено обсяг необлікованої електричної енергії у розмірі 34443 кВт*год на суму 117597,40 грн. за порушення ПРРЕЕ, зафіксоване актом про порушення від 20.04.2021 № 10005854, що оформлено відповідним Протоколом від 10.04.2025 № 377.

Копію зазначеного протоколу, разом із розрахунком та рахунком до сплати, 15.04.2025 рекомендованим листом, направлено на адресу Споживача.

Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку визначеному ПРРЕЕ, у разі виявлення порушень передбачених пп. 3-4 п. 8.4.2 цих Правил, а саме:

пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки;

пошкодження індикаторів впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів.

Формула, за якою визначається величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год), у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених зокрема у пп. 3-4 п 8.4.2 ПРРЕЕ, передбачена п. 8.4.10 цих Правил.

Оскільки Споживачем не надано паспортних даних всіх наявних на його об'єкті струмоприймачів, та не надано технічної можливість вимірювання струму навантаження електроустановки при одночасному включенні всього наявного електрообладнання на повну потужність (п. 5 Акту про порушення), при розрахунку, потужність була визначена на рівні максимальної дозволеної потужності згідно п. 6 додатку №5 до договору про постачання електричної енергії від 18.10.2010 №6082 (який є додатком до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019р. на підставі п. 12.9 «Перехідні положення» цього Договору) 70кВт.

Разом з тим, відповідно до даного додатку, кількість годин роботи електрообладнання Споживача становить 24 години, кількість робочих днів у тиждень - 7 діб (без вихідних днів).

У відповідності до п.п. 1, п. 8.4.8. ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача: у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 Глави 8.4 цих Правил, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У даному випадку, розрахунок необлікованої електричної енергії здійснено з 09.02.2021, що є днем останнього контрольного огляду, по день складання акта про порушення (20.04.2021).

На виконання п. 8.4.9 ПРРЕЕ, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду, зменшено на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою комерційного обліку, на якій було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

Отже, нарахована сума необлікованої електричної енергії за порушення п. 2.3.4, пп. 8 п. 5.5.5, пп. 3-4 п. 8.4.2 ПРРЕЕ на об'єкті Споживача за адресою м. Запоріжжя, вул. Автозаводська, 1, за період з 09.02.2021 по 20.04.2021, склала 117 597,40 грн.

Відповідно до п. 8.4.4, якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб.

На виконання зазначеного пункту Правил, 15.04.2025 рекомендованим листом з повідомленням, окрім протоколу засідання комісії від 10.04.2025 № 377, розрахунку та рахунку на оплату необлікованої електричної енергії, на адресу Споживача направлено рахунок від 31.03.2025 № 1605 щодо відшкодування вартості проведеної оператором системи експертизи на суму 43 583,04 грн.

Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача перед ПАТ «Запоріжжяобленерго», склав 161 180,44 грн.

За приписами п. 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються зокрема, у судовому порядку.

Станом на день звернення АТ «Запоріжжяобленерго» до суду за захистом своїх законних прав та інтересів, виставлені оператором системи рахунки, Споживачем не сплачені.

Протокольні рішення комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, Споживачем не оскаржувались.

Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача 161 180,44 грн, які складаються з 117 597,40 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію та 43 583,04 грн вартості проведеної оператором системи експертизи.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочин.

Згідно зі ст.626 ЦК України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до ст. 4 Закону України “Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема договори про постачання електричної енергії споживачу.

Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності; електропостачальник - суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу; непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання (ст. 1 вищевказаного Закону).

Відповідно до ст. 56 Закону України “Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини... Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 26 Закону України “Про електроенергетику» унормовано, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України

Відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є зокрема крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належить іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).

Судом встановлено, що перевірка та складання Акту про порушення № 10005854 від 20.04.2021 відбулись відповідно до приписів чинного законодавства, які регламентують вказані питання.

Відповідач доказів оскарження засідання комісії з розгляду Акту про порушення в установлені строки та порядку суду не надав, тобто рішення комісії, яким було здійснено нарахування вартості не облікованої електричної енергії на суму 117597,40 грн, набрало чинності, не оскаржено та не визнано не дійсним (не скасовано).

Отже, нарахування по Акту проведено за період з 09.02.2021 по 20.04.2021 згідно з вимогами Правил.

Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії складає 34443 кВт.год на загальну суму 117597,40 грн.

Розрахунок вартості обсягу недорахованої електроенергії судом визнано обґрунтованим і правильним, її розмір є доведеним залученими позивачем до справи доказами, а також відсутністю їх належного спростування з боку відповідача.

Відповідач виставлений позивачем на підставі акта про порушення рахунок не оплатив, що є порушенням умов Договору, а також норм законодавства України.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 117597,40 грн заборгованості за необліковану електричну енергію є такою, що ґрунтується на законі, заявлена до стягнення правомірно та підлягає задоволенню.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 43583,04 грн вартості проведеної оператором системи експертизи на суму 43583,04 грн.

Відповідно до абз. 1 п. 8.4.4 ПРРЕЕ, факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза).

Згідно з абз. 12 п. 8.4.4 ПРРЕЕ, якщо за результатами експертизи підтверджено факт пошкодження пломб, індикаторів, засобів вимірювальної техніки або втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, витрати оператора системи на проведення експертизи спеціалізованою організацією (підприємством) відшкодовуються оператору системи стороною, відповідальною за збереження засобу комерційного обліку та пломб.

На підтвердження понесених витрат позивачем надано копії висновку експертів Запорізького відділення Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Давидовим та Коломієць № 81-24 від 21.03.2025; рахунку на оплату № 1605 від 31.03.2025 на суму 43583,04 грн.

За викладених обставин, позовні вимоги в цій частині є доведеними та підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, №63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Також у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини в вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

Враховуючи вище встановлені обставини, беручи до уваги предмет та визначені позивачами підстави позову, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги слід задовольнити у повному обсязі.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача у розмірі 2662,40 грн відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст., ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

Позов задовольнити.

Стягнути з Обслуговуючого гаражного кооперативу «Чайка-1» (69118, м. Запоріжжя, проспект Героїв Національної гвардії України, б.11, кв. 59, ідентифікаційний код юридичної особи 25679636) на користь Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ідентифікаційний код юридичної особи 00130926), безготівковим шляхом на поточний рахунок НОМЕР_1 відкритий в АТ «Мета Банк» - 117597 (сто сімнадцять тисяч пятсот девяносто сім) грн 40 коп. заборгованості за необліковану електричну енергію, 43583 (сорок три тисячі п'ятсот вісімдесят три) грн 04 коп. вартості проведеної оператором системи експертизи та 2662 (дві шістсот шістдесят дві) грн 40 коп. судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 22.05.2026.

Суддя Т.А. Азізбекян