Ухвала від 21.05.2026 по справі 463/4760/26

Справа №463/4760/26

Провадження №1-кс/463/5007/26

УХВАЛА

21 травня 2026 року слідчий суддя - ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) ТУ ДБР розташованого у м. Львові ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 про відсторонення від посади,-

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Львів, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , від посади стрільця відділення оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ВСТАНОВИВ:

Слідчий Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) ТУ ДБР розташованого у м. Львові ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням,яке погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 в якому просить суд відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Львів, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , від посади стрільця відділення оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 , на строк два місяці, починаючи з дня винесення ухвали.

Клопотання мотивує тим, щослідчими Першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42026142400000042 від 08.05.2026, за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , у вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

19.05.2026 ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, складено 20.05.2026 та цього ж дня вручено підозрюваному.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за наступних обставин.

Досудовим розслідуванням встановлено, що будучи військовослужбовцем, солдат ОСОБА_5 у відповідності до вимог ст.ст. 19, 68 Конституції України, Відповідно до ст. ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-ХІУ, ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 551 -XIV зобов'язаний був свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України; знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників); сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, передбачених посадою; керуватися тільки законами України; діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, особисто виконувати вимоги чинного законодавства України.

Відповідно до положень п. 3 ч. 9 ст. 1, п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовцем є особа, яка проходить військову службу, а початком проходження військової служби для громадян, прийнятих на військову службу за призовом під час мобілізації, вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Згідно ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Поряд з цим, згідно ст. 22 даного Закону, передбачено, що граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років.

Згідно вимог ст. ст. 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» військовим посадовим особам військових формувань забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Пунктом 6 частини 1 статті 8 даного Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

24.02.2022 указом Президента України № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Згідно Постанови КМУ Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» від 23 лютого 2022 р. № 154 - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Перебуваючи на посаді стрільця відділення оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_5 відповідно до вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, а також твердо знати та зразково виконувати свої службові обов'язки, бути дисциплінованим, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_5 забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе.

Разом з цим, ОСОБА_5 , діючи у порушення наведених вище вимог Закону, став на шлях злочинної діяльності та вчинив кримінальне правопорушення при наступних обставинах.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №331 від 09.12.2025, ОСОБА_5 призначено на посаду стрільця відділення оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 на якій останній перебував станом на 19.05.2026.

Функціональними обов'язками стрільця відділення оповіщення визначено, що ОСОБА_5 відповідає за точне та вчасне виконання покладених на нього обов'язків і поставлених йому завдань.

Згідно наказу №256 «Про проведення заходів оповіщення військовозобов'язаних на території Залізничного та Личаківського районів м. Львова від 18.05.2026 ОСОБА_5 включено до складу групи оповіщення на 19.05.2026.

Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів №560 від 16.05.2024 визначено, що уповноважена особа районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка входить до складу групи оповіщення уповноважена на вручення повістку резервісту або військовозобов'язаному.

Статтею 18 КК України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади.

Таким чином, солдат ОСОБА_5 перебуваючи на посаді стрільця відділення оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 за спеціальними повноваженнями здійснював функцію представника влади, а тому являвся службовою особою.

Водночас ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та іншими на даний час невстановленими досудовим розслідуванням особами, незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, здійснюючи функції представників влади, і відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, будучи зобов'язаним діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував вимогами законодавства, висловили та одержали неправомірну вигоду за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням службового становища за попередньою змовою групою осіб, що мало місце за наступних обставин.

Так, 27.01.2026 військовозобов'язаного ОСОБА_8 оголошено в розшук, у зв'язку із неприбуттям за повісткою до ТЦК та СП.

Надалі, 07.05.2026, точний час органом досудового розслідування не встановлено, стрілець відділення оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 зателефонував на месенджер «WhatsApp» до ОСОБА_8 з метою надання останньому консультації щодо механізму зняття його з розшуку. В ході розмови ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів і мети незаконного збагачення, достовірно знаючи про порядок зняття військовозобов'язаної особи з розшуку, висловив останньому вимогу щодо надання йому неправомірної вигоди в розмірі 4000 доларів США за вчинення дій із залученням службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зняття ОСОБА_9 з військового розшуку та внесення відповідних даних до системи «Оберіг».

18.05.2026, о 16:21 год. ОСОБА_5 в ході листування через месенджер «WhatsApp» з ОСОБА_8 , повторно висловив останньому протиправну вимогу, щодо надання йому неправомірної вигоди в розмірі 3 500 доларів США за зняття ОСОБА_9 з військового розшуку.

ОСОБА_8 будучи поставленим в умисно створені ОСОБА_5 умови усвідомлюючи, що у разі відмови у наданні неправомірної вигоди за зняття його з розшуку та внесення відповідних даних до системи «Оберіг», останньому будуть штучно створенні перешкоди для реалізації свої законних прав, тому був вимушений погодитись на протиправні вимоги ОСОБА_5 , а саме в наданні йому неправомірної вигоди, у сумі 3 500 доларів США.

В той же час ОСОБА_5 розуміючи, що самостійно реалізувати свій злочинний умисел не зможе, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів і мети незаконного збагачення, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, але не пізніше 19.05.2026 залучив до своєї протиправної діяльності старшого дільничного офіцера поліції ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_7 , котрий разом з ним входив до групи оповіщення та інших на даний час невстановлених осіб, з якими вступив у злочинну змову.

У подальшому, ОСОБА_5 продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на одержання неправомірної вигоди з метою протиправного збагачення, за попередньою змовою із ОСОБА_7 , домовились про зустріч 19.05.2026 із ОСОБА_8

19.05.2026, близько 16.45 год, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 знаходячись в автомобілі марки «KIA», моделі «Sorento», д.н.з. НОМЕР_1 , прибули на заздалегідь обумовлене місце зустрічі та повідомили про своє прибуття ОСОБА_8 , а саме поблизу ТЦ «Інтерсіті», що розташоване за адресою: м. Львів, просп. В. Чорновола, 67Г.

Згідно попередньої домовленості ОСОБА_5 та ОСОБА_7 зустрілись із ОСОБА_8 , та останній на їх вимогу сів до вказаного автомобіля. В свою чергу ОСОБА_5 за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_7 діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, будучи службовою особою, повторно висловили вимогу та одержав від ОСОБА_8 для себе, ОСОБА_7 та інших невстановлених осіб, неправомірну вигоду в розмірі 3 500 доларів США що згідно курсу НБУ станом на 19.05.2026 становило 154 556,85 грн, за зняття ОСОБА_8 з військового розшуку без подальшої мобілізації до лав Збройних Сил України.

Однак, того ж дня, одразу після отримання ОСОБА_5 та ОСОБА_7 від ОСОБА_8 грошових коштів в сумі 3 500 доларів США, поблизу ТЦ «Інтерсіті», що розташоване за адресою: м. Львів, просп. В. Чорновола, 67Г, протиправна діяльність ОСОБА_5 та ОСОБА_7 була припинена працівниками правоохоронних органів, а грошові кошти в сумі 3 500 доларів США, вилучено.

Правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 - ч. 3 ст. 368 КК України: прийняття пропозиції та одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди.

Письмовими заявами до суду адвокат ОСОБА_10 , просить суд розгляд клопотання про відсторонення від посади проводити за його відсутності, проти задоволення клопотання не заперечує.

Прокурор ОСОБА_11 письмовою заявою до суду просить розгляд клопотання проводити за його відсутності, подане клопотання підтримує, просить задоволити.

Вивчивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, заслухавши думку учасників процнсу приходжу до наступного висновку.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст. 156 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Вивченням матеріалів кримінального провадження, судом встановлено, що є достатні підстави припускати, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді, може знищити чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином. Також, з урахуванням здобутих соціальних зав'язків за час обіймання указаної посади ОСОБА_5 , може впливати на ключових свідків вчиненого кримінального правопорушення, у тому числі які ще на даний час не встановлені органом досудового розслідування, що може негативно позначитись на повноті, всебічності та об'єктивності судового розгляду та порушити принцип невідворотності покарання за вчинене кримінальне правопорушення. Також, зважаючи на те, що злочинна діяльність ОСОБА_5 , пов'язана із вчиненням кримінально караного діяння під час перебування на вказаній посаді, існує ризик того, що продовжуючи перебуваючи на займаній посаді останній знищить чи підробить речі і документи, що мають істотне значення для досудового розслідування, та у яких міститься інформація, що викриває протиправну діяльність останнього.

Крім того, враховуючи, відсутність негативних наслідків відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб, доходжу до висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення обвинуваченого від посади строком на 2 місяці.

Керуючись вимогами ст. ст. 110, 131, 132, 154-157,158,309, 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) ТУ ДБР розташованого у м. Львові ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 про відсторонення від посади - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Львів, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , від посади стрільця відділення оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_2 , на строк два місяці, починаючи з дня винесення ухвали починаючи з 21.05.2026 року.

Ухвала оскарженню не підлягає та підлягає негайному виконанню.

Слідчий суддя: ОСОБА_1