Справа № 420/41083/25
20 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу, -
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штраф.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 року адміністративний позов залишено без руху, встановлено позивачеві строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання даного судового рішення.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № №420/41083/25 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що станом на 28.11.2025 Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 штрафи у зазначених розмірах до Державного бюджету України, відповідно до рішень від 07.10.2025 №№ 127, 128, 129, 130 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, сплачено не було. Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області вимушено вжити заходи щодо стягнення штрафних санкцій в судовому порядку відповідно до законодавства.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 відзив на позовну заяву не надано, відповідно до ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області під час виконання повноважень щодо контролю за дотриманням суб'єктами господарювання на території міста Одеси вимог чинного законодавства України про рекламу виявлено розміщення Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 реклами такого змісту «сервисный, ноутбуков, планшетов, телефонов, телефоны, ноутбуки и аксессуары, бесплатная диагностика, восстановление после воды, замена разъёмов питания, микрофонов, динамиков, кнопок, шлейфов, замена аккумуляторов, дисплеев, корпусов, прошивка телефонов» з ознаками порушень статті 6 Закону України «Про рекламу», а саме: мова реклами є недержавна мова за наступною адресою: АДРЕСА_2, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 »
07.07.2025 Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області надіслало ФОП ОСОБА_1 лист (вимогу) від 04.07.2025 №Вих-8007/05.4/31-25 засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» на адресу: АДРЕСА_1 , про надання до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області належним чином засвідчених копій наступних документів (докази надсилання додаються): - витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з актуальними відомостями; - договір (-и) на право власності оренди/суборенди об'єкту за визначеною адресою провадження господарської діяльності; - документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договір, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи, макети замовлень тощо); - договір (-и) на розміщення рекламних засобів; - дозвіл (-и) на розміщення рекламних засобів, та/або згоди власників будинків та споруд на розміщення рекламних засобів з підтвердженням права власності (оренди, суборенди); інформацію про рекламодавців, замовників та розповсюджувачів реклами додаванням підтверджуючих документів. У разі відсутності таких документів надати додаткові пояснення щодо цього. 3 Термін надання відповіді на вищевказаний лист (вимогу) був встановлений 3 (три) робочі дні з дня отримання вищевказаного листа-запиту.
Зазначений лист (вимогу), згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 6504200806999, було отримано 11.07.2025 особисто ФОП ОСОБА_1 . У встановлений в листі (вимозі) термін від ФОП ОСОБА_1 не надійшло жодних пояснень чи документів, що стосувалися виявленого порушення. Інформації про вартість розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартість розповсюдження реклами не надано.
Посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області був складені протоколи № 126, 127, 128, 129 про порушення законодавства про рекламу, а саме: 23.09.2025 головним спеціалістом сектору контролю за рекламою та дотримання антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складений протокол № 126 про порушення законодавства про рекламу Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , а саме: розміщення та розповсюдження ФОП ОСОБА_1 на фасаді магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 зовнішньої реклами недержавною мовою, чим порушено вимоги частини 1 статті 6 Закону України «Про рекламу»,
23.09.2025 головним спеціалістом сектору контролю за рекламою та дотримання антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складений протокол № 127 про порушення законодавства про рекламу Фізичною особоюпідприємцем ОСОБА_1 , а саме: розміщення та розповсюдження ФОП ОСОБА_1 на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: АДРЕСА_2 зовнішньої реклами недержавною мовою, чим порушено вимоги частини 1 статті 6 Закону України «Про рекламу».
23.09.2025 головним спеціалістом сектору контролю за рекламою та дотримання антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складений протокол № 128 про порушення законодавства про рекламу Фізичною особоюпідприємцем ОСОБА_1 , а саме: розміщення та розповсюдження ФОП ОСОБА_1 на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою: АДРЕСА_2 зовнішньої реклами недержавною мовою, чим порушено вимоги частини 1 статті 6 Закону України «Про рекламу».
23.09.2025 головним спеціалістом сектору контролю за рекламою та дотримання антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складений протокол № 129 про порушення законодавства про рекламу Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 , а саме: неподання документів, усних та/або письмових пояснень, відео- та аудіозаписів, а також іншої інформації, що стосується виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідних для здійснення органами державної влади повноважень щодо державного контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, чим порушено частину 2 статті 26 Закону України «Про рекламу».
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області 16.09.2025 направило ФОП ОСОБА_1 , відповідно до вимог положень п.5 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 та ст. 32 Закону України «Про адміністративну процедуру», повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 23.09.2025 №Вих-11419/05.4/31--25 з проханням прибути ФОП ОСОБА_1 , як особи, стосовно якої адміністративний орган ініціював адміністративне провадження, на засідання та розгляд справи про порушення Закону України «Про рекламу», яке призначено на 07.10.2025 о 11 год. 00 хв. у приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, буд. 6.
Вказане повідомлення Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області 24.09.2025 направило ФОП ОСОБА_1 , на адресу: АДРЕСА_1 , рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 6504200825772
Вищевказане повідомлення, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 6504200825772, було отримано 26.09.2025 особисто ФОП ОСОБА_1 під підпис.
Крім того, 06.10.2025 на електронну адресу ФОП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,, яка зазначена в розділі «Інформація для здійснення зв'язку» в безкоштовному запиті з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області направило повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 23.09.2025 №Вих11419/05.4/31-25 з проханням прибути ФОП ОСОБА_1 , як особи, стосовно якої адміністративний орган ініціював адміністративне провадження, на засідання та розгляд справи про порушення Закону України «Про рекламу», яке призначено на 07.10.2025 о 11 год. 00 хв. у приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, буд. 6 (докази направлення додаються).
Однак, 07.10.2025 ФОП ОСОБА_1 /або представник о 11 год. 00 хв. на засідання (слухання) у справі про порушення законодавства про рекламу не з'явився. Згідно п. 16 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693, у разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Рішенням № 127 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, на підставі матеріалів справи, встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про рекламу», а саме: мовою реклами є недержавна мова (фотофіксація № 1). У зв'язку з неможливістю встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу» на підставі ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно вищевказаним рішенням Головним управлінням Держиродспоживслужби в Одеській області на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі п'ять тисяч вісімдесят три гривні, тобто у розмірі 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішенням № 128 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, на підставі матеріалів справи, встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про рекламу», а саме: мовою реклами є недержавна мова (фотофіксація № 2). 3 У зв'язку з неможливістю встановлення вартості реклами, розповсюдженої порушенням вимог Закону України «Про рекламу» на підставі ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно вищевказаним рішенням Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі п'ять тисяч вісімдесят три гривні, тобто у розмірі 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішенням № 129 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, на підставі матеріалів справи, встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_1 ч. 1 ст. 6 Закону України Головне у рекламу», а саме: мовою реклами є недержавна мова (фотофіксація № 3).
У зв'язку з неможливістю встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу» на підставі ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно вищевказаним рішенням Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі п'ять | тисяч вісімдесят три гривні, тобто у розмірі 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішенням № 130 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, на підставі матеріалів справи, встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_1 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», а саме: неподання документів, усних та/або письмових пояснень, а також іншої інформації, що стосується виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю. На підставі частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу» за вказане порушення передбачена відповідальність у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів, громадян. Відповідно вищевказаним рішенням Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі одна тисяча сімсот гривень.
07.10.2025 Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області рішення від 07.10.2025 № 127, 128, 129, 130 направило засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» листом з рекомендованим повідомлення № 6504200840747 з описом ФОП ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 (докази додаються).
Згідно трекінг АТ «Укрпошта» рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 6504200840747 повернуто до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області 27.10:2025 у зв'язку із закінченням терміну зберігання. 29.10.2025 о 09 год. 41 хв. Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області на електронну адресу ФОП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,, яка зазначена в розділі «Інформація для здійснення зв'язку в безкоштовному запиті з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, направило рішення №№ 127, 128, 129, 130 від 07.10.2025 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Проте, станом на 28.11.2025 Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 штрафи у зазначених розмірах до Державного бюджету України, відповідно до рішень від 07.10.2025 №№ 127, 128, 129, 130 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, сплачено не було.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про рекламу», реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
За приписами ч. 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу» від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР, контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
10 вересня 2014 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» (далі - Постанова №442), абз.2 п.1 якої передбачено утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фіто санітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) - є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері (п. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №667 від 02.09.2015 року).
Відповідно до п.2 вказаного Положення Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження (пп.9 п.4 Положення).
При цьому, Законом, який регулює відносини, які пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України є Закон України «Про рекламу», а нормативним документом, що регулює питання накладення уповноваженими особами Держпродспоживслужби та її територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав), є Постанова Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004 року, якою затверджений «Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу».
Так, на підставі ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил (2067-2003-п), що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Частиною 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
При цьому, частиною 3 статті 26 Закону України «Про рекламу» передбачено, що рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Матеріалами справи підтверджується, що рішення про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про рекламу направлені рекомендованим відправленням з повідомленням про вручення.
Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про рекламу», особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Згідно з ч.2 та ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу», відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами. За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 7 статті 27 ЗУ «Про рекламу» визначено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693 затверджено «Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу», який регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) (далі Порядок).
Відповідно до п.9 Порядку, штрафи відповідно до статті 27 Закону України «Про рекламу», підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи (п.16 Порядку).
Відповідно до п.20 Порядку, сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи вищевикладене, за відсутності добровільної сплати відповідачем суми штрафів вказана сума підлягає стягненню з відповідача за рішенням суду.
Також, в матеріалах справи відсутні письмові докази щодо оскарження вказаних рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.
Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись ст.ст. 2-12, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 22, 263, 295, КАС України, суд
1. Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного бюджету України (отримувач ГУК в Од.обл./м. Одеса/21081100; код отримувача 37607526; номер рахунку (IBAN): UA518999980313050106000015744; код класифікації доходів бюджету 21081100) штраф:
- згідно рішення № 127 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі п'ять тисяч вісімдесят три гривні 00 коп;
- згідно рішення № 128 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі п'ять тисяч вісімдесят три гривні 00 коп;
- згідно рішення № 129 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі п'ять тисяч вісімдесят три гривні 00 коп;
- згідно рішення № 130 від 07.10.2025 Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі одна тисяча сімсот гривень 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко