Справа № 420/38815/25
20 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко Ю.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними бездіяльність та дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розгляду заяв ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та про зняття його з розшуку;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні 12.08.2025 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобовязаних та резервістів «Оберіг» інформації про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та за результатами розгляду прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 про зняття його з розшуку та виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В. від 24.11.2025 року позов ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк на усунення недоліків позовної заяви.
02.12.2025 року до суду від представника позивача - Василенко Наталії Володимирівни надійшла заява (вх. №ЕС127862/25 від 03.12.2025 року) про усунення недоліків позовної заяви з уточненою позовною заявою до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позовні вимог викладені в такій редакції:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що виразилася у нерозгляді заяв ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та про зняття його з розшуку;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні 12.08.2025 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» інформації про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та за результатами розгляду прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 про зняття його з розшуку та виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Позивач зазначив, що 19.08.2025 позивач ОСОБА_1 направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 дві письмові заяви: - заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (поштове відправлення № 0304800065371); - заяву про зняття його з розшуку (поштове відправлення № 0304800065363). 29.08.2025 обидві вищевказані заяви було вручено відповідачу. Крім того, 18.09.2025, на виконання усної вимоги працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 , позивач направив до відповідача ще одну заяву з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (поштове відправлення № 0306107426886). Вказана заява була отримана 24.09.2025. До того ж, з метою з'ясування того, яке рішення було прийнято за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 , 15.10.2025 мною, представником позивача, адвокатом Василенко Н.В., був направлений адвокатський запит № 76 (поштове відправлення № 0304800084929), який було отримано відповідачем 20.10.2025.
Проте, до цього часу відповідач не надав жодної відповіді на жодну з вищевказаних заяв ОСОБА_1 , не повідомив про продовження строку розгляду і не вчинив дій для вирішення порушених питань.
Однак відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду його заяви про надання відстрочки, а також про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Просить задовольнити позовні вимоги.
Представником ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду відзив на позовну заяву не надано, відповідно до ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/38815/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними бездіяльність та дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 19.08.2025 позивач ОСОБА_1 направив до ІНФОРМАЦІЯ_2 дві письмові заяви: - заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (поштове відправлення № 0304800065371); - заяву про зняття його з розшуку (поштове відправлення № 0304800065363). 29.08.2025 обидві вищевказані заяви було вручено відповідачу.
Крім того, 18.09.2025, на виконання усної вимоги працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 , позивач направив до відповідача ще одну заяву з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (поштове відправлення № 0306107426886).
Вказана заява була отримана 24.09.2025.
До того ж, з метою з'ясування того, яке рішення було прийнято за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 , 15.10.2025 мною, представником позивача, адвокатом Василенко Н.В., був направлений адвокатський запит № 76 (поштове відправлення № 0304800084929), який було отримано відповідачем 20.10.2025.
Проте, відповідачем відповідей на заяви не надано, відповідні відомості до реєстру не внесені.
Позивач, вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду його заяв, у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ, здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ).
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Пунктом 79 Порядку №1487 (в редакції від 29.10.2024, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п.7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), в редакції від 18.07.2024 року, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.9 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п.9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони (п.11 Положення №154).
Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, після отримання від ОСОБА_1 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - повинен був їх розглянути та вчинити відповідні дії щодо вирішення питання про внесення змін до Реєстру за наслідком розгляду поданих заяви.
Однак відповідач заяву не розглянув та за результатами її розгляду жодного рішення не прийняв.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 4 ст.159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
З урахуванням доводів позову, тієї обставини, що наданий строк для відзиву сплинув, та станом на час розгляду справ відзив на позов до суду не надійшов, згідно автоматизованої системи діловодства суду по справі не зареєстровано будь-яких клопотань, заяв відповідача, суд кваліфікує неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та про зняття його з розшуку.
Суд вважає, що права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача розглянути заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та про зняття його з розшуку та прийняти обґрунтоване рішення за результатом їх розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними бездіяльність та дії та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню частково, з вище окреслених підстав.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 72, 77, 90, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними бездіяльність та дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що виразилася у нерозгляді заяв ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та про зняття його з розшуку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та за результатами розгляду прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.08.2025 про зняття його з розшуку та виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» інформацію про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3875,84 грн.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко