Справа № 420/33550/25
20 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання розглянути заяву,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, неприйняття рішення про надання ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та не повідомлення ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про прийняте рішення за його заявою;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та повідомити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про прийняте рішення за його заявою.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Позивач має матір з числа осіб з інвалідністю 2 групи, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача та довідкою до акту огляду МСЕК, пенсійним посвідченням. Інші особи, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати - відсутні.
За таких обставин, позивач має право на відстрочку від призову на військову службу на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
12 травня 2025 року за №6503500059943 позивачем надіслано цінним листом з описом вкладення до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву з додатками про надання йому відстрочки на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивач не отримував рішення або будь-якої відповіді на вказану заяву.
Однак, у відповідь на адвокатський запит відповідачем повідомлено листом від 04.09.2025 про відмову позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу з підстав, що начебто позивач подав документи поштою, ВЛК не проходив, всі облікові дані не уточнив, військово-обліковий документ не отримував.
За таких обставин, є протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за заявою позивача та не надання позивачу відстрочки від призову на військову службу, що і стало підставою для звернення до суду.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 13.10.2025 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Документ в електронному вигляді «Адміністративний позов» від 02.10.25 у справі №420/33550/25 надіслано одержувачу - ІНФОРМАЦІЯ_2 в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 03.10.25 01:10
Дата отримання судом повідомлення про доставлення до електронного кабінету: 03.10.25 08:29
Документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження» від 13.10.25 у справі №420/33550/25 надіслано одержувачу - ІНФОРМАЦІЯ_2 в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 14.10.25 05:30
Дата отримання судом повідомлення про доставлення до електронного кабінету: 14.10.25 09:44
Таким чином, відповідач належним чином та своєчасно повідомлявся про встановлений ухвалою суду від 13.10.2025 строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відзив на адміністративний позов у встановлений судом строк, а також станом на час розгляду справи до суду не надходив.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на час розгляду справи від відповідача не надходило жодних повідомлень щодо неможливості надання відзиву.
Інші заяви, клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду не надходили.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до електронного військово-облікового документу, сформованого за допомогою застосунку «РЕЗЕРВ+» 10.05.2025, перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовозобов'язаним.
Відповідно до постанови ВЛК від 20.09.2022 визнаний непридатним у мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
Дата уточнення даних - 14.03.2025, дані уточнено вчасно.
Судом встановлено, що матеріали справи містять опис вкладення до листа 6503500059943 на ім'я ІНФОРМАЦІЯ_5 (Доброслав):
Заява ОСОБА_1 від 12.05.2025 (додаток 4 до Порядку в редакції постанов КМУ від 16.08.2024 №930) - оригінал;
ВОД ОСОБА_1 (роздруківка з додатку «РЕЗЕРВ+»);
Заява ОСОБА_2 від 12.05.2025 (додаток 15 до Порядку) - оригінал;
Паспорт громадянина України + ІПН ОСОБА_2 - власноруч завірені копії;
Паспорт громадянина України + ІПН ОСОБА_1 - власноруч завірені копії;
Довідка до Акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ №838489 від 03.01.2024 ОСОБА_2 - власноруч завірена копія;
Пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 - власноруч завірена копія;
Свідоцтво про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 - власноруч завірена копія.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №6503500059943, лист отримано 14.05.2025 особисто.
Рішення про надання/відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» матеріали справи не містять.
Матеріали справи містять лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04.09.2025 №4/1/1/1745 на адресу адвоката Лук'янчикова О.М., в якому зазначено наступне: «… ОСОБА_3 за весь час перебування на військовому обліку уточнив деякі данні через застосунок «Резерв+», не проходив у 2025 році військово-лікарську комісію, не прибув за повісткою на 27.08.2025, яка була відправлена через державні органи місцевої влади (Фонтанська ОТГ), які вручають повістки через своїх представників.
Документи на свою відстрочку ОСОБА_3 подавав поштою, військово-лікарську комісію не проходив, всі облікові данні не уточнив, військово-обліковий документ не отримував. Комісія ТЦК не може, в порушення Постанови КМУ №560, розглянути заяву з простроченими документами, з неуточненими даними та без довідки ВЛК.
Рекомендуємо Вашому клієнту особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення всіх своїх облікових даних та зокрема і проходження військово-лікарської комісії, написати заяву до якої надати оновлену довідку про реєстрацію та склад сім'ї. Після чого документи будуть розглянуті комісією».
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан. На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено та проводиться загальна мобілізація.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ), в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що:
- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 23 Закону №3543-XII визначений вичерпний перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації та на особливий період.
Також, на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11.04.2024 року, №3633-ІХ Кабінетом Міністрів України постановою №560 від 16.05.2024 року (набрала чинності 18.05.2024 року), затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560, в редакції чинній на момент виникнення оспорюваних правовідносин), яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Зокрема, відповідно до пункту 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Пунктом 58 Порядку №560 передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Заява повинна містити такі обов'язкові відомості про військовозобов'язаного:
прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
дату народження;
адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
адресу електронної пошти;
контактний номер телефону.
До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Крім цього, згідно пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Постановою КМУ від 23 лютого 2022 року №154 затверджено «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», відповідно до якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, згідно із абзацом 9 пункту 11 цього Положення, районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформлює для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.
Крім цього, згідно із ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» заява (клопотання) це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
За приписами ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Статтею 15 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина у письмовій формі з посиланням на закон і викладенням мотивів відмови.
Предметом даного адміністративного позову є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає в не розгляді заяви ОСОБА_1 від 12.05.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу по мобілізації на особливий період.
Судом встановлено, що заява позивача від 12.05.2025 разом з пакетом підтвердних документів отримана відповідачем 14.05.2025.
Однак доказів розгляду цієї заяви відповідно до Порядку №560 або Закону України «Про звернення громадян» - немає, що свідчить про не розгляд заяви позивача. Граничний строк розгляду заяви, який передбачений Законом України «Про звернення громадян» сорок п'ять днів сплив, як і сплив строк розгляду заяви про відстрочку, передбачений Порядком №560.
Водночас суд акцентує увагу на тому, що будь-яка відповідь на заяву позивача відповідачем не надана. Будь-яких доказів розгляду заяви, прийняття рішення (позитивного чи негативного) або направлення відповіді матеріали справи не містять. Відповідач відзиву на позов не подав та не навів жодних доводів на спростування обставин, викладених у позові.
Відповідно до ч. 4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Оскільки відповідач, який в розумінні КАС України є суб'єктом владних повноважень, не подав відзиву на позов, суд вважає обставини, викладені в позовній заяві, визнаними відповідачем.
Суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого відноситься вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання заяви позивача разом з пакетом документів був зобов'язаний прийняти рішення за результатами її розгляду - про надання відстрочки або про відмову в її наданні. У цих правовідносинах відповідач не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.
Нерозгляд заяви позивача у встановлений законом строк та ненадання відповіді є протиправною бездіяльністю відповідача, яка порушує право позивача на своєчасний розгляд його заяви та отримання рішення за її наслідками.
Крім того суд наголошує, що ні положеннями Закону №2232-ХІІ, ні Порядком №1487 не передбачено обов'язку призовникам, військовозобов'язаним та резервістам особистого відвідування територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання ними заяви та документів для вирішення питання про відстрочку. Сам по собі обов'язок «особисто подати» - не означає «особисто прибути» до ТЦК.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач, подавши особисто заяву та документи для вирішення питання про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації дотримався процедури особистого їх подання.
Відсутність вмотивованого по суті рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправність бездіяльності відповідача.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 968,96 грн. судових витрат, сплачених згідно квитанції №6829-5084-5060-0802 від 30.09.2025 року.
Керуючись ст.ст. 2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання розглянути заяву - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку подано 12 травня 2025 року, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яку подано 12 травня 2025 року, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560 та за наслідком розгляду цієї заяви прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в її наданні.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень) грн. 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 )
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА