21 травня 2026 р. № 400/2960/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаНачальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_3 про:
-визнання неправомірними дії посадової особи державного органу керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 в Миколаївській області полковника ОСОБА_3 , який помістив протиправно в програмі Резерв + інформацію про ОСОБА_1 в розшуку, чим створює перепони вільного пересування за місцем проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 разом із 4 (чотирма) дітьми для вільного пересування разом із дітьми до навчального закладу, лікарні з надання їм медичної допомоги та медичного огляду, до кіно, спортивних залів, шкільних гуртків та кружків, магазинів і т. інше. На звернення про зняття ОСОБА_1 із розшуку не реагує незважаючи на те, що він не змінював місця свого проживання та реєстрації, що стверджується витягом із реєстру територіальної громади від 02.02.2026 року.
- зобов'язання полковника ОСОБА_3 поновити порушені права на вільне пересування ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача посадову особу державного органу керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 зняти інформацію із програми Резерв+ про розшук.
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 25.03.2026 суд залучив до участі у справі в якості відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_7 та Комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що після розміщення у Резерві + поновлення відстрочки 05 лютого 2026 року відповідач незаконно помістив в програмі Резерв + оголошення про розшук ОСОБА_1 , як такої особи що не стала на військовий облік за новою адресою, що є порушенням змісту ст. 33 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання", за яким кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. На території Баштанського районну Миколаївської області працівники поліції разом із працівниками ТЦК та СП цілодобово перевіряють чоловіків чи мають вони в Резерв + оголошення про їх розшук. Поміщення відповідачем полковником ОСОБА_4 оголошення розшуку в програмі Резерв + створює ОСОБА_1 перепони вільного пересування за місцем мого проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 разом із 4 (чотирма) дітьми для відвідування: навчального закладу, до лікарні з надання їм медичної допомоги та медичного огляду, до кіно, спортивних залів, шкільних гуртків та кружків, магазинів і т. інше. На звернення про зняття ОСОБА_1 із розшуку не реагує незважаючи на те, що він не змінював місця свого проживання та реєстрації, що підтверджується витягом із реєстру територіальної громади від 02.02.2026 року.
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_7 надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки наявні в Реєстрі дані щодо позивача, які відображені у витязі з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів , територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було здійснено відповідні дії щодо уточнення його облікових даних та забезпечення виконання ним обов'язків, передбачених законодавством. Сам факт відображення інформації у програмному забезпеченні «Резерв+» не є самостійним правовим актом чи рішенням індивідуальної дії, а є лише технічним способом фіксації статусу особи в межах ведення військового обліку. Посилання позивача на порушення його права на свободу пересування, гарантованого статтею 33 Конституції України, є безпідставним, оскільки зазначене право не є абсолютним та може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності та громадського порядку. В умовах дії правового режиму воєнного стану, запровадженого відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а також у зв'язку з проведенням мобілізаційних заходів, держава має право встановлювати додаткові обов'язки для військовозобов'язаних осіб. Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надання відстрочки від призову не звільняє особу від обов'язку перебувати на військовому обліку, уточнювати свої облікові дані та виконувати інші вимоги законодавства у сфері оборони. Таким чином, навіть за наявності підстав для відстрочки позивач не звільняється від виконання обов'язків, передбачених законодавством, а тому дії відповідача щодо контролю за дотриманням правил військового обліку є правомірними. Слід також зазначити, що позивач не надав належних та допустимих доказів того, що саме дії відповідача призвели до обмеження його прав чи створили реальні перешкоди у здійсненні ним свободи пересування.
Відповідач 1,3 відзив суду не надали.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що ОСОБА_1 не змінював місце його реєстрації та місце його проживання.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач у позові зазначив, що 07 квітня 2025 року по справі № 400/8622/24 Миколаївський окружний адміністративний суд задовольнив його позов до керівника ІНФОРМАЦІЯ_9 частково:
Визнав протиправним рішення, яке оформлене протоколом від 30.08.2024 №23 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_10 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідач на виконання рішення суд від 07 квітня 2025 року видав позивачу довідку за № 5/5812 від 08 травня 20225 року згідно Указу Президента України за № 235/2025 від 15.04.2025 про надання відстрочки до 06 серпня 2025 року. Також двічі автоматично надавав відстрочки за Указами: за № 478/2025 від 14 липня 2025 року , за № 793/2025 від 20 жовтня 2025 року.
Позивач звернувся до Центру з надання адміністративних послуг в Казанківській сільській раді із заявою від 02.02.2026 про надання відстрочки від призову, який скерував її до ТЦК .
Після розміщення в Резерв + поновлення відстрочки 05 лютого 2026 року позивач дізнався, що відповідач в програмі Резерв + зазначив інформацію про оголошення в розшук ОСОБА_1 , як такої особи що не стала на військовий облік за новою адресою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до ч.3ст.1 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу» військовий обов'язок включає, зокрема взяття громадян на військовий облік.
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.(ст.33 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу»).
Взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, встановлення освітнього рівня, вивчення особистих якостей.
Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Громадяни України, які не стали на військовий облік призовників у період, зазначений в абзаці першому частини третьої цієї статті, беруться на військовий облік призовників лише після особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.(ст.14 ЗУ №2232).
1. Громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
3. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.(ч.ч.1,3 ст.22 Закону України № 3543).
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст.37 Закону України “ Про військовий обов'язок та військову службу взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
2) на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
5. Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України:
2) з військового обліку військовозобов'язаних:
які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання.
До відзиву відповідач надав суду інформацію щодо постійного місця проживання позивача ( адресу реєстрації) : АДРЕСА_4 ,та фактичне місце проживання: АДРЕСА_5 .
У відзиві не зазначено, що цей доказ повинен підтвердити, або спростувати.
Позивач також надав суду Витяг з реєстру територіальної громади від 02.02.2026 свідчить, що позивач з 30.10.2012 зареєстрований за адресою АДРЕСА_4 та витяг з Резерв+ від 05.02.2026, який свідчить, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 . Дані уточнено вчасно. Адреса проживання: АДРЕСА_5 , ВЛК пройшов 15.08.2024, має відстрочку до 03.05.2026 на підставі п.3ч.1 ст.23. Також міститься інформація про «Порушення правил військового обліку».
Отже, позивач з 2012 року зареєстрований в Дніпропетровській області, але фактично проживає в Миколаївській області, тому й на військовому обліку перебуває у Миколаївській області. Доказів того, що позивач змінив місце проживання та не став на облік за новим місцем проживання матеріали справи не містять.
Відповідач у відзиві зазначив, що з огляду на наявні в Реєстрі дані щодо позивача, які відображені у витязі з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів , територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було здійснено відповідні дії щодо уточнення його облікових даних та забезпечення виконання ним обов'язків, передбачених законодавством. Навіть за наявності підстав для відстрочки позивач не звільняється від виконання обов'язків, передбачених законодавством, а тому дії відповідача щодо контролю за дотриманням правил військового обліку є правомірними.
Стосовно цих доводів відповідача суд зазначає, що відображення в Резерві+ інформації про порушення позивачем правил військового обліку повинно ґрунтуватись на невиконанні ним норм Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок або невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» .
Відповідач, всупереч ст.77 КАС України не надав суду належних та допустимих доказів порушення позивачем правил військового обліку. Правових підстав для внесення інформації до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення ним правил військового обліку матеріали справи не містять.
Також суд зазначає, що відповідач у цих правовідносин є суб'єктом владних повноважень, який повинен довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності.
Посилання відповідача на те, що позивач не надав належних та допустимих доказів того, що саме дії відповідача призвели до обмеження його прав чи створили реальні перешкоди у здійсненні ним свободи пересування суд не бере до уваги, оскільки позивач перебуває на обліку у відповідача та відповідно до ст.5 Закону України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органи адміністрування Реєстру:
2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;
3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Отже, відповідач, як орган адміністрування Реєстру контролює повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації до Реєстру, тому до його повноважень належить повноваження вносити актуальні дані щодо призовників, військовозобов'язаних, резервістів до Реєстру, тому саме відповідач повинен виключити із Реєстру інформацію, яка не відповідає дійсності.
Позовні вимоги суд вважає за необхідно задовольнити відповідно до вимог чинного законодавства та для захисту прав позивача з урахуванням ст.245 КАС України в такий спосіб: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язати виключити відомості про порушення правил військового обліку з Реєстру.
Таким чином, позов належить задовольнити.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) виключити відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 1331,20грн. ( одна тисяча триста тридцять одна грн. 20коп.), сплачений квитанцією від 21.03.2026.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко