Рішення від 20.05.2026 по справі 400/3836/26

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2026 р. № 400/3836/26

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу

за позовомГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,

до відповідачаОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

простягнення податкового боргу у сумі 38 970,64 грн,

Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі - позивач) звернулося з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути податковий борг в сумі 38 970,64 грн.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 38 970,64 грн. з земельного податку з фізичних осіб, що підлягає сплаті фізичними особами.

Ухвалою суду від 13.04.2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов не скористався, жодних заяв до суду від відповідача не надходило. Про розгляд справи відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повернення ухвали про відкриття провадження.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Миколаївській області та є платником податку.

Відповідач має податковий борг в сумі 38 970,64 грн., а саме з:

1) податок на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального Документ сформований в системі «Електронний суд» 09.04.2026 3 податкового зобов'язання, що підлягає сплаті фізичною особою (зведений бюджет Держави та Мостівської ТГ) - 34 300,98 грн.:- нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення № 203278 24/14-18 від 25.04.2024 у сумі 14 352,77 грн., часткова сплата - 5 878,56 грн., залишок несплаченого зобов'язання - 8 474,21 грн., за період 2023 року- нараховано пені відповідно до податкового повідомлення-рішення № 302691-24/14-18 від 28.07.2023 у сумі 415,68 грн., строк сплати - 31.10.2024, за період 02.05.2024-31.10.2024- нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення № 711349 24/14-06 від 30.06.2025 у сумі 23 230,34 грн., строк сплати - 23.01.2026, за період 2024 року- нараховано пені відповідно до податкового повідомлення-рішення № 302691-24/14-18 від 28.07.2023 у сумі 1 105,42 грн., строк сплати - 29.01.2026, за період 02.05.2024-29.01.2026- нараховано пені відповідно до податкового повідомлення-рішення № 203278-24/14-18 від 25.04.2024 у сумі 1 075,33 грн., строк сплати - 29.01.2026, за період 12.11.2024-29.01.2026

2) земельний податок з фізичних осіб (місцевий бюджет Мостівської ТГ) - 4 669,66 грн.:

- нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення № 228614 2409-1408-UA48040150000011861 від 30.04.2025 у сумі 2 110,8 грн., строк сплати - 27.10.2025, часткова сплата - 222,30 грн., залишок несплаченого зобов'язання - 1 888,50 грн., за період 2025 року;

- нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення № 228615 2409-1408-UA48040150000011861 від 30.04.2025 у сумі 247,72 грн., строк сплати - 27.10.2025, за період 2025 року;

- нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення № 228610 2409-1408-UA48040150000011861 від 30.04.2025 у сумі 159,21 грн., строк сплати - 27.10.2025, за період 2025 року;

- нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення № 228609 2409-1408-UA48040150000011861 від 30.04.2025 у сумі 1 864,99 грн., строк сплати - 27.10.2025, за період 2025 року

- нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення № 228612 2409-1408-UA48040150000011861 від 30.04.2025 у сумі 509,24 грн., строк сплати - 27.10.2025, за період 2025 року

Суд зазначає, що податкові повідомлення-рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку не оскаржувались, отже є податкове зобов'язання є узгодженим.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Склад податку на майно включає в себе плату за землю (265.1.3 ПК України). Згідно п.269.1. ст.269 ПК України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Відповідно ст.270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є: земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; об'єкти оподаткування орендною платою- земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Базою оподаткування є: 271.1.1. ПК України нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; 271.1.2. ПК України площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.

Згідно до статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п.287.1. ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з підпунктом 14.1.114-2 п. 14.1 статті 14 ПК України, мінімальним податковим зобов'язанням це мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/ або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов'язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов'язанням.

Визначення загального мінімального податкового зобов'язання фізичним особам здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб. Мінімальне податкове зобов'язання обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема документів, що підтверджують право власності/користування. (пп. 170.14.3 п. 170.14 ст. 170 ПК України).

У разі згоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним мінімальним податковим зобов'язанням та/або розрахованою сумою річного податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб такий платник податку зобов'язаний сплатити зазначену у відповідному податковому повідомленні-рішенні суму податку протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

У разі незгоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним мінімальним податковим зобов'язанням та/або розрахованою у відповідному податковому повідомленні-рішенні сумою річного податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб такий платник податку має право у порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, протягом 30 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку суми податку на доходи фізичних осіб, з наданням підтвердних документів, зокрема щодо: земельних ділянок, що знаходяться у платника податку у власності та/або постійному користуванні або в оренді (суборенді, емфітевзисі), їх нормативної грошової оцінки та площі; суми доходу, отриманого від реалізації власної сільськогосподарської продукції; суми сплачених податків, зборів, платежів. (пп. 170.14.6 п. 170.14 ст. 170 ПК України).

Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених податкових зобов'язань контролюючим органом виставлено податкову вимогу від 14.03.2024 № 0005926-1307-1429, яка була направлена Відповідачу та повернена за відсутності адресата.

В силу вимог пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України вважається врученою. Судом встановлено, що з моменту формування та надсилання вимоги податковий борг є непогашеним.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Враховуючи вимоги ч. 2ст. 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 44104027) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податкову заборгованість в рахунок погашення податкового боргу у сумі 38 970,64 грн.:

-з податку на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов'язання на користь зведеного бюджету Держави та Мостівської ТГ у сумі 34 300,98 грн.;

-з земельного податку з фізичних осіб у сумі 4 669, 66 грн. на користь місцевого бюджету Мостівської ТГ.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар