21 травня 2026 року м. Житомир справа № 240/15382/25
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Житомирській області із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість в сумі 736616,57 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ФОП ОСОБА_1 є платником податків та за нею рахується борг в сумі 736616,57 грн, в тому числі: зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 337933,31 грн, з яких 261024,15 грн - основний платіж, 65570,09 грн - штрафна санкція та 11339,07 грн пеня; зі сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 28265,79 грн, з яких 21856,69 грн - основний платіж, 5464,17 грн - штрафна санкція, 944,93 грн - пеня; зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальній сумі 369397,47 грн, з яких 292982,00 грн - основний платіж, 73245,50 грн - штрафна санкція, 3169,97 грн - пеня; зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій на загальну суму 1020,00 грн. Просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 вказану заборгованість.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк для надіслання відзиву на адміністративний позов.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16.07.2025 прийнято до розгляду уточнену позовну заяву.
Відповідачу надіслані ухвала про відкриття провадження та про прийняття уточнення позовної заяви за адресою місця реєстрації, однак поштові конверти із вкладенням повернулись до суду 11.07.2025 та 25.08.2025 із відміткою поштового відділення (відправлення повернуто відправнику з відміткою "за закінченням встановленого терміну зберігання" (а.с.34, 39).
Відповідач відзив на адміністративний позов не надав, про причини неподання відзиву не повідомив, тому суд, у відповідності до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 ст.54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
За відповідачем рахується податковий борг в сумі 736616,57 грн, в тому числі: зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 337933,31 грн, з яких 261024,15 грн - основний платіж, 65570,09 грн - штрафна санкція та 11339,07 грн пеня; зі сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 28265,79 грн, з яких 21856,69 грн - основний платіж, 5464,17 грн - штрафна санкція, 944,93 грн - пеня; зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальній сумі 369397,47 грн, з яких 292982,00 грн - основний платіж, 73245,50 грн - штрафна санкція, 3169,97 грн - пеня; зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій на загальну суму 1020,00 грн.
Стосовно сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
Згідно висновків акта перевірки від 23.10.2024 №22137/06-30-24-06/3150005849 встановлено порушення пп.16.1.2, п.16.1 ст.16, п.44.1 ст.44, п.177.2, пп.177.4.1 пп.177.4.4 пп.177.4.5 п.177.4 п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України, пл.5, пп.6 п.6, п.7, Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 №481 та Порядку №261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які проводять незалежну професійну діяльність, та порядку її ведення», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021. У зв'язку з цим, згідно з пп.54.3.2 п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58, п.123.2 ст.123 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) збільшено суму грошового зобов'язання на загальну суму 327850,43 грн, з яких, 262280,34 грн - основний платіж та 65570,09 грн - штрафні санкції (податкове повідомлення-рішення від 10.12.2024 №0285822406 (а.с.13).
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось у судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 327850,43 грн вважається узгодженим.
Крім того, згідно статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 11339,07 грн (розрахунок пені а.с.5).
Стосовно стягнення військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в загальній сумі 28265,79 грн, з яких 21856,69 грн - основного платежу, 5464,17 грн - штрафна санкція, 944,93 грн - пені, суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України від 31.07.2014 №1621-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" підрозділу 10 розділу XX "Інші перехідні положення» Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) доповнено п.16-1, запроваджено військовий збір, платниками збору є особи, визначені п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України, а саме: фізичні особи - резиденти (нерезиденти), які отримують доходи з джерела їх походження в Україні, та податкові агенти.
Відповідно до пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку встановленому ст.168 Податкового кодексу України, за ставкою, визначеною пп.1.3 цього пункту (1,5%).
Згідно висновків акта перевірки від 23.10.2024 №22137/06-30-24-06/ НОМЕР_1 встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 пп.162.1.1 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, пп.164.1.3 п.164.1 ст.164, пп.1.1 пп.1.2, п.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. У зв'язку з цим, згідно з пп.54.3.2 п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України та відповідно до п.52.1 Розділу XX Перехідних положень, п.123.2 ст.123 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 27320,86 грн, з яких 21856,69 грн - основного платежу, 5464,17 грн - штрафні (фінансові) санкції (податкове повідомлення-рішення №0285802406 від 10.12.2024 (а.с.15-16).
Крім того, згідно статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 944,93 грн (розрахунок пеніс а.с.6).
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось у судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) зі сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в загальній сумі 28265,79 грн вважається узгодженим.
Щодо стягнення податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальній сумі 369397,47 грн, з яких 292982,00 грн - основного платежу, 73245,50 грн - штрафної санкції, 3169,97 грн - пені.
Згідно висновків акта перевірки від 23.10.2024 №22137/06-30-24-06/ НОМЕР_1 встановлено порушення п.181.1 ст.181, п.183.2 п.183.4 п.183.10 ст.183, пп.«а» п.185.1 ст.185, абз.«а» п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.200.1 ст.200, пп.«а» п.202.1 ст.202 Податкового кодексу України. У зв'язку з чим згідно з пп.54.3.2 п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України та п.123.2 ст.123 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 366227,50 грн, з яких 292982,00 грн - основний платіж, 73245,50 грн - штрафної санкції (податкове повідомлення-рішення №0285842406 від 10.12.2024 (а.с.19-20).
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось у судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальній сумі 369397,47 грн вважається узгодженим.
Крім того, згідно статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 3169,97 грн (розрахунок пені а.с.7).
Стосовно стягнення адміністративного штрафу та інших санкцій на загальну суму 1020,00 грн, суд зазначає наступне.
Згідно з висновками акта перевірки від 23.10.2024 №22137/06-30-24-06/3150005849 та/або за даними інформаційних баз контролюючого органу (в тому числі Єдиного реєстру податкових накладних) встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 пп.16.1.2 п.16.1 ст.16, п.44.1, п.44.3 ст.44, п.85.2 ст.85, абз.«а» п.176.1 ст.176, п.177.10 ст.177, пп.296.1.1 п.296.1 ст.296 Податкового кодексу України та Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 №481 та Порядку ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.05.2021 №261. На підставі пп.54.3.1 п.54.3 ст.54, п.121.1 ст.121 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1020,00 грн (податкове повідомлення-рішення №0285832406 від 10.12.2024 (а.с.17-18).
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось у судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) зі сплати адміністративного штрафу та інших санкцій на загальну суму 1020,00 грн вважається узгодженим.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Головним управлінням ДПС у Житомирській області відповідно до положень статті 59 Податкового кодексу України на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 надсилалася податкова вимога форми “Ф» від 18.02.2025 №0001618-1305-0630 на суму 736616,57 грн (а.с.10).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За ФОП ОСОБА_1 рахується податковий борг на загальну суму 736616,57 грн, в тому числі: зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 337933,31 грн, з яких 261024,15 грн - основний платіж, 65570,09 грн - штрафна санкція та 11339,07 грн пеня; зі сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 28265,79 грн, з яких 21856,69 грн - основний платіж, 5464,17 грн - штрафна санкція, 944,93 грн - пеня; зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальній сумі 369397,47 грн, з яких 292982,00 грн - основний платіж, 73245,50 грн - штрафна санкція, 3169,97 грн - пеня; зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій на загальну суму 1020,00 грн.
Позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок боргу (а.с.4), згідно з яким заборгованість відповідача складає 736616,57 грн.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі наведеного, а також те, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити позовні вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області (вул.Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ ВП 44096781) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про стягнення податкової заборгованості.
Стягнути на користь Головного управління ДПС у Житомирській області з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість в сумі 736616,57 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
21.05.26