Рішення від 15.05.2026 по справі 200/558/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 року Справа№200/558/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії ,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач -1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач - 2), відповідно до якої просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з вересня 2025 року;

рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 914130170358 від 15.01.2026р. про відмову у поновленні пенсії по інвалідності визнати протиправним та скасувати;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності з вересня 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач 1 повідомив позивача про те, що внаслідок непроходження позивачем у період з 01.04.2025 року по 01.11.2025 року повсякденного оцінювання відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою КМ України № 1338 від 15.11.2024 року, позивачу призупинено виплату пенсії починаючи з 01 вересня 2025 року.

Позивач був змушений звернутися із заявою про поновлення виплати пенсії, проте рішенням відповідача 2 № 914130170358 від 15.01.2026 року, позивачу було відмовлено у поновленні виплати пенсії по інвалідності.

На думку позивача, як припинення відповідачем 1 виплати пенсії з вересня 2025 року, так і рішення відповідача 2 про відмову у її поновленні, є протиправними.

Позивач зазначає, що відповідно до чинного законодавства та у період дії воєнного стану, для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію, зокрема, по інвалідності, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування.

Ухвалою суду від 02.02.2026 року позовну заяву у цій справі залишено без руху.

Ухвалою суду від 16.02.2026 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі № 200/558/26. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 №1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», визначено зокрема причини неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування та строки для проходження оцінювання окремих категорій осіб з інвалідністю / строки, до яких продовжується інвалідність.

Так, абзацом 13 Постанови № 1338 передбачено, що чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 до 1 листопада 2025 пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

З урахуванням Постанови № 225 виплата пенсії ОСОБА_1 була подовжена по 31.08.2025 року. Після спливу наведеного строку, оскільки в Законі № 4170 та Постанові № 1338 немає норми про продовження інвалідності чоловікам віком від 25 до 60 років, позивачу, відповідно до положень Закону 1058, позивачу з 01.09.2025 було припинено виплату пенсії.

Від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно якого він просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідач 2 посилається на те, що згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ № 780303 від 21.02.2022, позивача було визнано особою з інвалідністю 3 групи причина інвалідності-захворювання, каліцтво пов'язане з захистом Батьківщини на період з 21.02.2022 по 29.02.2024.

З 01.03.2024 року по 31.08.2025 року виплата пенсії здійснювалась з урахуванням пункту 146.1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058.

При розгляді наданих документів з'ясовано, що для визначення відношення заявника до категорії осіб, яким проводиться подовження виплати пенсії (особам з інвалідністю) у період дії воєнного стану згідно вищезазначеної постанови після 31.08.2025 року, недостатньо відповідної інформації з лікувального закладу, в зв'язку з чим прийнято відмовити ОСОБА_1 в поновленні пенсії по інвалідності за заявою від 08.01.2026 року № 1522.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Відповідно до матеріалів справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та до 31.08.2025 року отримував пенсію по інвалідності.

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 780303 від 21.02.2022 року позивачу встановлено 3 групу інвалідності до 01.03.2024 року із датою чергового переогляду 21.02.2024 року.

Листом від 27.11.2025 року № 53917-50254/С-02/8-0500/25 Головний управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено позивача про таке.

За матеріалами електронної пенсійної справи відповідно до виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії довідки 12ААВ № 780303, позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності від каліцтво/поранення, отримані під час захисту Батьківщини з 21.02.2022 року до 01.03.2024 року.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 року №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі - Постанова № 1338) з 1січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні командизоцінюванняповсякденногофункціонуванняособи,затвердженогоцією постановою(далі-експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.

Підпунктом 146.1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону 1058 передбачено, що для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв'язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи з причин, визначених Кабінетом Міністрів України, виплата пенсії продовжується до дати проведення повторного огляду або оцінювання повсякденного функціонування особи або протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період дії воєнного стану,- не менш як на весь строк їхньої військової служби).

Категорії осіб, які належать до тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування визначено пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі- Постанова № 1338).

До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать: особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; особи з інвалідністю 1 групи; особи, яким встановлена причина інвалідності з дитинства; особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми (за наявності відповідної інформації з лікувального закладу).

Згідно абзацу 13 пункту 3 Постанови №1338, чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, які зобов'язані у період з 1 квітня 2025 до 1 листопада 2025 пройти оцінювання повсякденного функціонування.

Отже, на підставі зазначеного, позивачу було призупинено виплату пенсії з 01.09.2025 року.

Вказано, що враховуючи вище зазначене, у разі якщо позивач належить до числа осіб, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, для подовження виплати пенсії по інвалідності, можете звернутися до органів Пенсійного фонду України із відповідною заявою на поновлення пенсії згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) 3 пенсій відповідно до Закону 1058 або за умови проходження повторного оцінювання повсякденного функціонування відповідно до «Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи», який затверджено Постановою №1338.

Далі позивач 08.01.2026 року звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.

За принципом екстериторіальності заяву від 08.01.2026 та документи позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та прийнято рішення про відмову в призначенні/перерахунку пенсії № 914130170358 від 15.01.2026 року.

Відповідно до № 914130170358 від 15.01.2026 року при розгляді наданих документів з'ясовано, що для визначення відношення заявника до категорії осіб, яким проводиться подовження виплати пенсії (особам з інвалідністю) у період дії воєнного стану згідно вищезазначеної постанови після 31.08.2025, недостатньо відповідної інформації з лікувального закладу.

Не погодившись із діями відповідача 1 щодо припинення виплати пенсії по інвалідності з 01.09.2025 року та з рішенням відповідача 2 про відмову в поновленні пенсії по інвалідності, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-IV) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 34 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Статтею 35 Закону № 1058-IV передбачено, у разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Якщо особі встановлено інвалідність нижчої групи, пенсія виплачується за попередньою групою до кінця місяця, в якому змінено групу інвалідності.

У разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд, здоровою пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

У разі якщо особа не з'явилася для проведення оцінювання (повторного оцінювання) повсякденного функціонування особи у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому мало бути проведено оцінювання (повторне оцінювання) повсякденного функціонування такої особи (частина друга статті 35 в редакції Закону № 4170 від 19.12.2024).

У разі якщо строк оцінювання повсякденного функціонування особи пропущено особою з інвалідністю з поважних причин або у разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності поновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, але не більш як за три роки, якщо експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи визнає її за цей період особою з інвалідністю. При цьому якщо під час наступного оцінювання повсякденного функціонування особі з інвалідністю встановлено іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.

Якщо виплату пенсії особі з інвалідністю припинено у зв'язку з відновленням здоров'я або якщо така особа не отримувала пенсію внаслідок нез'явлення без поважних причин для проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, у разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня наступного встановлення інвалідності, за умови що після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. Якщо минуло більше п'яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах.

Відповідно до пункту 14-6.1 розділу IV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію, зокрема, по інвалідності, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування. Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2024 року № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі - Постанова № 1338) врегульовані строки, на які продовжується встановлення інвалідності для окремих категорій осіб, а також перелік поважних причин, що є підставою для продовження інвалідності.

Так, особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 року, але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року (абзац одинадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 94 від 28.01.2025).

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серія 12ААВ № 780303 позивачу встановлено 3 групу інвалідності до 01.03.2024 року із датою чергового переогляду 21.02.2024 року.

З огляду на вище зазначене, виплату пенсії позивачу було продовжено по 31.08.2025 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» постанову Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» доповнено пунктом 3 наступного змісту:

"Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:

- осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;

- дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917.

При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров'я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.".

Отже, системний аналіз викладених вище правових норм надає підстави стверджувати, що у зв'язку з введенням на всій території України воєнного стану, державою створені правові засади щодо проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України, при цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжено до останнього числа шостого місяця після припинення/скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не було проведено повторний огляд.

З урахуванням зазначеного Урядом автоматично було продовжено виплату всіх пенсій і соціальних допомог по інвалідності, а також термін дії індивідуальної програми реабілітації для зазначених осіб. Це означає, що люди з інвалідністю, строк повторного огляду яких припав на період воєнного стану, можуть без проходження чергової ЛКК чи МСЕК отримувати пенсії та соціальні допомоги, реабілітаційні заходи, користуватися пільгами і гарантіями, передбаченими для осіб з інвалідністю законодавством.

Крім того, 15.11.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», яка набула чинності з дня її опублікування, крім абзаців третього - шостого пункту 1, пунктів 7, 8 цієї постанови, які набули чинності з 1 січня 2025 року.

Відповідно до абзаців 12-18 пункту 3 постанови № 1338:

У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317 Питання медико-соціальної експертизи, і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 року № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:

чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;

інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.

До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать, зокрема, особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Для осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав, визначених абзацами дванадцятим, п'ятнадцятим - сімнадцятим цього пункту, оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи.

Абзаци п'ятнадцятий - вісімнадцятий цього пункту не застосовуються для осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та чоловіків віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначення строку повторного огляду.

Законом № 4170-ІХ унормовано, що у разі якщо особі інвалідність установлена до введення в дію цього Закону і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але така особа не проходила повторний огляду у медико-соціальних експертних комісіях, то такі особи, за виключенням визначених у Постанові № 1338 осіб, яких неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, зобов'язані пройти оцінювання повсякденного функціонування особи у такий строк: чоловіки віком від 25 до 60 років - у період з 01 квітня 2025 року до 01 листопада 2025 року; інші особи - до 01 квітня 2026 року.

Суд звертає увагу, що в абзаці вісімнадцятому пункту 3 постанови № 1338 визначено, що на чоловіків віком від 25 до 60 років, яким встановлена друга або третя група інвалідності, із зазначенням строку повторного переогляду, не поширюються положення, зокрема, абзаців п'ятнадцять-сімнадцять цього пункту.

З матеріалів справи встановлено, що станом на 01.09.2025 року позивач досяг 45-річного віку, інвалідність позивачу (третя група) встановлена з 21.02.2022 року по 01.03.2024 року з датою чергового переогляду - 21.02.2024 року.

Таким чином, позивач, є особою, на яку не поширюються положення, зокрема, абзаців п'ятнадцять-сімнадцять пункту 18 Постанови № 1338, отже він зобов'язаний пройти оцінювання повсякденного функціонування особи у період з 01 квітня 2025 року до 01 листопада 2025 року.

Ураховуючи викладене в сукупності, строк дії довідки серії 12ААВ № 780303 від 21.02.2022 року припадав не на 01.08.2025 року, а на 01.11.2025 року, отже інвалідність позивача у межах спірних правовідносин вважалася продовженою до 01.11.2025 року.

Таким чином, дії відповідача 1 щодо припинення здійснення пенсійних виплат позивачу з 01.09.2025 року є протиправними.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до відповідача 1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи спірне рішення № 914130170358 від 15.01.2026 року про відмову у поновленні пенсії по інвалідності, відповідач 2 посилався на те, що для визначення відношення заявника до категорії осіб, яким проводиться подовження виплати пенсії (особам з інвалідністю) у період дії воєнного стану згідно вищезазначеної постанови після 31.08.2025 року, недостатньо відповідної інформації з лікувального закладу.

Суд зазначає, що позивач зобов'язаний був пройти оцінювання повсякденного функціонування у строк до 01 листопада 2025 року (абзац тринадцятий пункту 3 Постанови № 1338).

Відтак, строк юридичної дії довідки МСЕК припадав не на 01.09.2025 року, а на 01.11.2025 року.

Тому суд вважає, що до 01.11.2025 року інвалідність позивача у межах спірних правовідносин вважалася продовженою.

Як наслідок, відповідачем 2 безпідставно відмовлено позивачу у відновленні виплати пенсію з 01.09.2025 року, тобто у період, коли інвалідність позивача ще вважалася продовженою.

Враховуючи вищевикладене, рішення про відмову в перерахунку пенсії № 914130170358 від 15.01.2026 року, прийняте з наведених у ньому підстав, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (далі - Порядок 22-1) засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності було визначено, що структурний підрозділ органу, що розглядає заяву про поновлення пенсії, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

За таких обставин суд зазначає, що дії зобов'язального характеру, як спосіб відновлення порушених прав, можуть бути застосовані судом виключно до того органу, дії, бездіяльність чи рішення якого визнані протиправними та (або) скасовані.

Відтак, у даній справі дії зобов'язального характеру можуть бути застосовані лише до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як до того органу, рішення якого визнано протиправним та скасовано.

З огляду на те, що відповідачем 2, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності з 01 вересня 2025 року.

Посилання позивача на те, що він, яка особа, місцем проживання якої є тимчасово окупована територія (м. Маріуполь), належить до осіб, яких неможливо направити на оцінювання повсякденного функціонування згідно з абзацом 15 пункту 3 постанови КМ України № 1338 від 15.11.2024 року, є необґрунтованим, оскільки, як вже було зазначено судом, позивач, є особою, на яку не поширюються положення, зокрема, абзац п'ятнадцять пункту 18 Постанови № 1338.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01 вересня 2025 року;

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 914130170358 від 15.01.2026 року про відмову у поновленні пенсії по інвалідності.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності з 01 вересня 2025 року.

Повне рішення складене 15 травня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч