Рішення від 21.05.2026 по справі 200/9704/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 року Справа№200/9704/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1), відповідно до якої просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо не врахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, Списком № 1 період знаходження на інвалідності з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року, а також щодо нездійснення розрахунку розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня її призначення - з 21.08.2025 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, Списком № 1, період знаходження на інвалідності з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року, та здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня її призначення - з 21.08.2025 року.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 15.06.2016 року позивач отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи, а з 21.08.2025 року був переведений на пенсію за віком на пільгових умовах. Ознайомившись із отриманими протоколом розрахунку пенсії та розрахунком стажу, позивач виявив, що відповідач не зарахував до його пільгового (підземного) стажу період перебування на інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року.

На думку позивача, такі дії відповідача суперечать вимогам абзацу 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Внаслідок не зарахування вказаного періоду до пільгового стажу, розмір пенсії позивача був розрахований невірно, а саме без застосування положень абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що гарантує мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років (для чоловіків), у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі № 200/9704/25. Відмовлено у задоволенні клопотання представниці позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вказаної позиції заначено, що 21.08.2025 року ОСОБА_1 звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону № 1058, яку розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та прийнято рішення про переведення на пенсію відповідно до статті 114 Закону №1058.

Вказував, що під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 не були враховані норми статті 24 Закону № 1058 в частині, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

В зв'язку з вищенаведеним пенсійна справа ОСОБА_1 розпорядженням від 24.12.2025 року приведена до відповідності з моменту здійснення перерахунку, а саме з 21.08.2025 року.

Також вказано, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до статті 114 Закону №1058 у розмірі 80% заробітної плати шахтаря відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345.

Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням статті 8 Закону № 345 та пункту 3 статті 27 Закону № 1058.

Від представника позивача надійшли додаткові пояснення, за змістом яких вказано, що аналіз наданих протоколів розрахунку стажу (стаж 21.08.2025 року та стаж 01.11.2025 року) чітко вказує на те, що період знаходження на інвалідності з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року не включений до розділу підземної роботи за Списком №1 (Постанова № 202). У розділі «Труд. каліцтво або профзахв. з актом Н1/П4» відображено лише загальну тривалість, проте ці роки не просумовано з іншими періодами підземної роботи, що призвело до невірного обчислення коефіцієнту стажу та порушення вимог щодо мінімального розміру пенсії шахтаря.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.03.2026 року залучено до участі у даній справі в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач 2). Розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що за результатом розгляду документів електронної пенсійної справи позивача встановлено, що на дату розгляду заяви про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до пункту 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 21.08.2025 страховий стаж позивача склав 33 роки 2 місяці 20 днів (зараховано по 08.06.2016), в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 14 років 8 місяців 2 дні, перебування на інвалідності від трудового каліцтва - 3 роки 1 місяць 11 днів.

Отже, оскільки позивач відпрацював на підземних роботах 14 років 8 місяців 2 дні, тобто менше 15 років , встановлених законодавством, розмір пенсії було обчислено без урахуванням вимог абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058 та статті 8 Закону № 345.

За доводами відповідача 2 цілком його дії є правомірними тому, що період перебування позивача на інвалідності від трудового каліцтва дає йому тільки право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, але не дає права на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України №345-VI від 02.09.2008 «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, управління вважає, що діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з цим, з 21.08.2025 року проведено перерахунок пенсії (у зв'язку з надходженням позову), за результатом якого зараховано період знаходження на інвалідності від трудового каліцтва з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року (6 років 8 місяців) та розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням вимог абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України №345-VI від 02.09.2008 «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація - м. Покровськ).

З 19.05.2016 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

21.08.2025 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та прийнято рішення про переведення на пенсію відповідно до статті 114 Закону № 1058.

За змістом письмових пояснень відповідача 1, викладених у відзиві на позовну заяву, під час проведення перерахунку пенсії позивачу не були враховані норми статті 24 Закону №1058 в частині, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. В зв'язку з вищенаведеним пенсійна справа ОСОБА_1 розпорядженням від 24.12.2025 приведена до відповідності з моменту здійснення перерахунку, а саме з 21.08.2025 року.

Відповідно до рішення № 914270322660 від 24.12.2025 року про перерахунок пенсії , вид перерахунку пенсії: у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 21.08.2025 У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 21.08.2025, підстава: перегляд в зв'язку з надходженням позову, розмір пенсії позивача складає:

З 21.08.2025 року по 31.12.2025 року:

- розмір пенсії за віком (ст.27) (44605.52 * 0.33167) 14794.31,

- доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" 20890.11

- сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 44605.52 грн.) 35684.42,

- місяць підвищення розміру пенсії 01.08.2025,

- розмір пенсії з надбавками 35684.42,

- максимальний розмір пенсії 23610.00.

З 01.01.2026 року- довічно:

- розмір пенсії за віком (ст.27) (44605.52 * 0.33167) 14794.31,

- доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" 20890.11

- сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 44605.52 грн.) 35684.42,

- місяць підвищення розміру пенсії 01.08.2025,

- розмір пенсії з надбавками 35684.42,

- максимальний розмір пенсії 25950.00.

Відповідно до рішення № 914270322660 від 24.12.2025 року про перерахунок пенсії , вид перерахунку пенсії: Індивідуально (масовий) (у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, розмір пенсії позивача складає:

З 21.08.2025 року по 31.12.2025 року:

- розмір пенсії за віком (ст.27) ((45156.84 * 0.36750) 16595.14,

- доплата за понаднормований стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 1 років) 25.95

- загальний розмір пенсії 16621.09

- доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" 19504.38

- сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 45156.84 грн) 36125.47,

- місяць підвищення розміру пенсії 01.01.2026,

- розмір пенсії з надбавками 36125.47,

- максимальний розмір пенсії 23610.00.

Згідно з рс-право позивача періоди з 01.10.2001 року по 16.10.2001 року, з 17.10.2001 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 30.06.2014 року, з 09.07.2014 року по 31.03.2016 року, з 01.04.2016 по 07.06.2016 року , з 21.12.2018 року по 21.12.2018 року зараховано до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, Списком № 1.

Відповідно до матеріалів справи позивачу встановлено 3 групу інвалідності - з 19.05.2016 року по 20.12.2018 року (причина інвалідності: загальне захворювання), з 21.12.2018 року по 31.01.2022 року (причина інвалідності: трудкаліцтво/профзахворювання (з актом Н1/П4), з 01.02.2022 року по довічно (причина інвалідності: трудкаліцтво/профзахворювання (з актом Н1/П4).

Вважаючи, що при призначенні пенсії до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, Списком № 1 не було протиправно зараховано період знаходження на інвалідності з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року, та не було здійснено розрахунок розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня її призначення, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 5 Закону № 1058-ІV винятково цим Законом визначається, зокрема, пенсійний вік чоловіків і жінок, після досягнення якого особа має право на призначення пенсії за віком.

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Частиною 1 статті 114 Закону № 1058-ІV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Частиною 3 статті 114 Закону № 1058-ІV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий, склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до частини 5 статті 114 Закону № 1058-ІV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 21.08.2025 року позивач був переведений на пенсію за віком на пільгових умовах на підставі частини 114 Закону № 1058-IV

При цьому зауважив, що до його пільгового (підземного) стажу період перебування на інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року.

Як встановлено судом згідно з рс-право позивача періоди з 01.10.2001 року по 16.10.2001 року, з 17.10.2001 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 30.06.2014 року, з 09.07.2014 року по 31.03.2016 року, з 01.04.2016 по 07.06.2016 року , з 21.12.2018 року по 21.12.2018 року зараховано до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, Списком № 1.

Щодо не зарахування до пільгового стажу часу перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 21.12.2018 року по 21.08.2025 року, суд зазначає.

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивача 08.06.2016 року звільнено з посади прохідника підземного з повним робочим днем в шахті за статтею 40 п. 2 КЗпП України у зв'язку з невідповідністю працівника виконуваній роботи внаслідок стана здоров'я.

За змістом матеріалів справи позивачу встановлено 3 групу інвалідності - з 19.05.2016 року по 20.12.2018 року (причина інвалідності: загальне захворювання), з 21.12.2018 року по 31.01.2022 року (причина інвалідності: трудкаліцтво/профзахворювання (з актом Н1/П4), з 01.02.2022 року по довічно (причина інвалідності: трудкаліцтво/профзахворювання (з актом Н1/П4).

Згідно з частиною 5 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

Законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону № 1058-ІV час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Також положеннями частини четвертої статті 9 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694-XII визначено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 05.12.2019 року у справі №185/8991/16-а.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 18.04.2019 року у справі № 392/17/17, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

До пільгового стажу зараховується період до того часу, коли особа вийшла на пенсію за віком на пільгових умовах.

Факт про професійне захворювання позивача по провідній професії «прохідник підземний», яка відноситься до підземних робіт за Списком №1 та Постановою КМУ №202, і як причинний зв'язок інвалідності підтверджено доказами, що є в електронній пенсійній справі та в матеріалах справи, зокрема, актом розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 01.11.2018 року.

Отже документально підтверджено перебування позивача на інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням, та не заперечується відповідачем.

При цьому суд зазначає, що позивач зазначає спірний період з 21.12.2018 року. При цьому відповідно до рс - право 21.12.2018 року зараховано до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202, Списком № 1.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах за наслідками розгляду заяви від 25.08.2025 року саме відповідачем 2 протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача період з 22.12.2018 року по 21.08.2025 року перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд на підставі частини 2 статті 9 КАС України вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт, затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 року № 202, Списком № 1 періоду знаходження на інвалідності з 22.12.2018 року по 21.08.2025 року.

Таким чином, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, тому у задоволенні позовних вимог в іншій частині слід відмовити, як у передчасних.

Щодо обраного способу захисту суд зазначає.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (далі - Порядок 22-1) засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності було визначено, що структурний підрозділ органу, що здійснив переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Аналізуючи вищевикладене, саме відповідачем 2 допустив протиправні дії щодо не зарахування спірного періоду до пільгового стажу позивача.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

За таких обставин суд зазначає, що дії зобов'язального характеру, як спосіб відновлення порушених прав, можуть бути застосовані судом виключно до того органу, дії, бездіяльність чи рішення якого визнані протиправними та (або) скасовані.

Відтак, у даній справі дії зобов'язального характеру можуть бути застосовані лише до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як до того органу, рішення якого визнано протиправним та скасовано.

За таких обставин у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області слід відмовити.

Враховуючи наведене, обираючи належний спосіб захисту порушених прав суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 року № 202, Списком № 1, період знаходження на інвалідності з 22.12.2018 року по 21.08.2025 року.

Щодо вимоги позивача про перерахунок пенсії з 21.08.2025 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня її призначення.

Відповідно до рішення № 914270322660 від 24.12.2025 року про перерахунок пенсії , вид перерахунку пенсії: у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 21.08.2025 У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 21.08.2025, підстава: перегляд в зв'язку з надходженням позову, розмір пенсії позивача складає:

З 21.08.2025 року по 31.12.2025 року:

- розмір пенсії за віком (ст.27) (44605.52 * 0.33167) 14794.31,

- доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" 20890.11

- сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 44605.52 грн.) 35684.42,

- місяць підвищення розміру пенсії 01.08.2025,

- розмір пенсії з надбавками 35684.42,

- максимальний розмір пенсії 23610.00.

Отже, з 21.08.2025 року розрахунок пенсії позивача здійснений з розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсії на виконання рішення у цій справі наразі ще не здійснено.

Зі змісту статей 2, 5 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, тому обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або законних інтересів особи на момент її звернення до суду, суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Оскільки підставою для звернення до суду є дії відповідача 2, які визнані судом протиправними, а у задоволенні позовних вимог до відповідача 1 відмовлено, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору у розмірі 968,96 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, м. Сіверськдонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт, затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 року № 202, Списком № 1, періоду знаходження на інвалідності з 22.12.2018 року по 21.08.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в підземних умовах за списком робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 року № 202, Списком № 1, період знаходження на інвалідності з 22.12.2018 року по 21.08.2025 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.

Повне рішення складене 21 травня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч