м. Вінниця
21 травня 2026 р. Справа № 640/29252/21
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Альчука М.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВІ.САТ» про стягнення заборгованості
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВІ.САТ», в якому просить суд стягнути штраф та пеню у розмірі 17904 грн 60 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами моніторингу ефіру ТОВ «ІНФО» у 2015 році зафіксовані порушення вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення», внаслідок чого на відповідача накладено штраф у розмірі 5% від розміру ліцензійного збору та нараховано пеню за кожен день прострочення сплати у розмірі 1% суми штрафу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.10.2021 року у даній справі прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Справу передано до Вінницького окружного адміністративного суду на виконання Закону України № 2825-IX від 13.12.2022 року «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями справу передано на розгляд судді Альчуку М.П.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 13.03.2025 року дану справу прийнято до провадження.
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.
З урахуванням вимог ч. 6 ст. 162 та ч. 2 ст. 175 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами, з огляду на ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФО24» є юридичною особою, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала ліцензію на мовлення НР № 00319-м від 29.12.2011 року, супутникове мовлення, логотип: «ТВі».
Станом на день відкриття провадження у справі, а також розгляду та вирішення справи назва Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФО24» змінена на Товариство з обмеженою відповідальністю «ТВІ.САТ».
За результатами моніторингу ефіру ТОВ «ІНФО24» 26 та 30.03.2015 року Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення прийнято рішення від 09.04.2015 року № 510 про застосування санкції «оголошення попередження», у зв'язку з порушенням вимог ч. 7 ст. 27, п. а ч. 1 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
У зв'язку із не приведенням у відповідність із законодавством своєї діяльності, за результатами повторного моніторингу 18.06. та 23.07.2015 року, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення 13.08.2015 року прийнято рішення № 1205 до ТОВ «ІНФО24» застосовано штраф у розмірів 5% (6090 грн) від розміру ліцензійного збору, нарахованого ліцензіату за видачу ліцензії, та зобов'язано протягом двох тижнів привести свою діяльність у відповідність до вимог законодавства.
Ліцензіат ТОВ «ІНФО24» у жовтні 2015 році звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про скасування рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 13.08.2015 року № 1205, наслідком чого стало рішення суду від 12.11.2020 року у справі № 826/23883/15, яким у задоволенні адміністративного позову повністю відмовлено.
Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення прийнято рішення від 30.09.2021 року № 1327, яким вирішено звернутися із позовом до суду та нарахувати пеню.
Відповідно до розрахунку пені, її розмір за 1 день (1%) 60,90 грн, а за 194 днів прострочення (з 29.03.2021 року по 08.10.2001 року ) сума пені становить 11814,60 грн.
Отже, загальна сума заборгованості (штраф та пеня) складає 17904,60 грн.
Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, а також визначення правових, економічних, соціальних, організаційних умов їх функціонування, спрямованих на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань регулює Закон України «Про телебачення і радіомовлення» від 21.12.1993 року № 3759-XII (далі - Закон № 3759-XII).
Відповідно до ст. 1 Закону № 3759-XII ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж.
Згідно з ч. 4 статті 7 Закону № 3759-XII єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» (ч. 1 ст. 23 Закону № 3759-XII).
Ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону (ч. 7 ст. 27 Закону № 3759-XII).
Відповідно до ст. 59 Закону № 3759-XII телерадіоорганізація зобов'язана, окрім іншого, дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати рішення Національної ради та судових органів.
Правові засади діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада) як спеціального наглядового та регулюючого державного органу в галузі телерадіомовлення визначає Закон України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» від 23.09.1997 року № 538/97-ВР (далі - Закон № 538/97-ВР).
Згідно з ч. 1 ст. 1 цього Закону, Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Національна рада здійснює, зокрема, нагляд за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов та умов ліцензій; офіційний моніторинг телерадіопрограм; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону (ст. 13 Закону № 538/97-ВР).
Відповідно до ст. 21 Закону № 538/97-ВР Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Згідно з ч. 1 та 3 статті 71 Закону № 3759-XII відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб'єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій можуть бути оскаржені у судовому порядку.
За приписами ст. 72 Закону № 3759-XII санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради.
Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону та/або умов ліцензії.
Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради.
Рішення про оголошення попередження приймається у разі першого порушення законодавства чи умов ліцензії телерадіоорганізацією або першого порушення законодавства провайдером програмної послуги.
Рішення про стягнення штрафу приймається Національною радою, якщо після оголошення попередження ліцензіат не усунув порушення в установлені Національною радою строки, у разі вчинення таких порушень: телерадіоорганізаціями - 5 відсотків розміру ліцензійного збору за порушення умов ліцензії, визначених ліцензією та додатками до неї, та/або ліцензійних умов.
Рішення про стягнення штрафу може бути оскаржене в судовому порядку.
Як свідчать з матеріалів справи, позивач встановив факт порушення відповідачем ч. 7 ст. 27, п. а ч. 1 ст. 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та ним було прийнято рішення щодо застосування до ТОВ «ІНФО24» штрафу, яке узгоджене в судовому порядку.
Стаття 75 Закону № 3759-XII визначає порядок виконання рішення про застосування санкції.
У разі застосування санкції у вигляді штрафу ліцензіат зобов'язаний сплатити штраф у тридцятиденний термін з дня повідомлення Національною радою про прийняте рішення. За кожен день прострочення сплати нараховується пеня у розмірі одного відсотка суми штрафу. У разі несплати ліцензіатом штрафу штраф стягується за рішенням суду.
У разі оскарження ліцензіатом рішення про застосування санкції у вигляді штрафу термін сплати штрафу, зазначений у цій частині, та нарахування пені за прострочення його сплати призупиняється на час судового розгляду справи.
Суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Ліцензіат зобов'язаний надати Національній раді документальне підтвердження факту сплати штрафу (копію платіжного доручення) протягом п'яти днів з моменту сплати.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що матеріалами справи повністю підтверджено несплату відповідачем штрафу на пені, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ст. 139 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВІ.САТ» (01004, м. Київ, вул. Антоновича, 16 кв. 9, ЄДРПОУ 37535546) на користь Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2, ЄДРПОУ 00063928) штраф та пеню у розмірі 17904,60 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович