621/929/26
3/621/357/26
іменем України
21 травня 2026 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Білогриве Кролевецького району Сумської області, є громадянкою України, має базову середню освіту, пенсіонерка, зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВБА № 203729 від 12.03.2026, складеного ст. інспектором СЮП ВП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області майором поліції Багацькою Г. О., ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення за наступних обставин: ОСОБА_1 належним чином не виконала свої обов'язки щодо виховання своєї підопічної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка 06.03.2026 самовільно залишила місце проживання, і її місце перебування було встановлено 12.03.2026. Чим порушила ознаки статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" та статтю 150 Сімейного кодексу України.
24.03.2026 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Овдієнка В. В.
Розгляд матеріалів призначено на 08.04.2026.
Постановою Зміївського районного суду Харківської області від 08.04.2026 матеріал повернуто для належного дооформлення, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення відсутній виклад обставин щодо суті вчиненого особою, яка замінює батьків, ухилення від виконання батьківських обов'язків, а також не зазначено нормативний акт, який передбачає покладання на опікуна обов'язку, порушення якого їй ставиться у вину.
28.04.2026 матеріал повторно надійшов до суду.
Розгляд матеріалів призначено на 21.05.2026.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 засобами телефонного зв'язку просила проводити судовий розгляд за її відсутності.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неприбуття в судове засідання особи, що притягується до відповідальності за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не перешкоджає судовому розгляду справи за його відсутністю.
Дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено. що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучено наступні документи:
- пам'ятку про права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписану ОСОБА_1 (а. с. 2);
- рапорт інспектора чергового ВП № 2 Чугуївського РУП ГУ НП в Харківській області від 12.03.2026 (а. с. 3, 4);
- заяву ОСОБА_1 від 12.03.2026 про припинення розгляду її заяви у зв'язку з розшуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 5);
- письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 від 12.03.2026 щодо обставин зникнення онуки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 6, 7);
- письмові пояснення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 8);
- копію розпорядження Зміївської районної державної адміністрації Харківської області № 370 від 10.12.2020 "Про встановлення опіки над ОСОБА_2 " (а. с. 9);
- копію розпорядження Зміївської районної державної адміністрації Харківської області № 339 від 09.11.2020 "Про надання статусу дитини-сироти ОСОБА_2 " (а. с. 10);
- копію паспорта ОСОБА_2 № НОМЕР_3, орган, який видав 6334, строк дії до 25.12.2029 (а. с. 11);
- копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 (а. с. 12);
- копію довідки перевірки по ІПС "АРМОР" у відношенні ОСОБА_1 (а. с. 13).
Статтею 160 Сімейного кодексу України передбачено, що місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Статтею 29 Цивільного кодексу України передбачено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.
У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.
Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Місцем проживання недієздатної особи є місце проживання її опікуна або місцезнаходження відповідної організації, яка виконує щодо неї функції опікуна.
Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Відповідно до статті 59 Цивільного кодексу України піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
Враховуючи те, що неповнолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , досягла шістнадцятирічного віку, вона мала право визначати місце проживання самостійно.
Крім того, розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації Харківської області № 370 від 10.12.2020 "Про встановлення опіки над ОСОБА_2 " призначено ОСОБА_1 опікуном малолітньої ОСОБА_2 .
На цей час ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є неповнолітньою і відносно неї можливо встановити лише піклування.
Водночас, матеріали справи не містить відомостей про призначення ОСОБА_1 піклувальником неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутній виклад обставин щодо суті вчиненого особою, яка замінює батьків, ухилення від виконання батьківських обов'язків, а також не зазначено нормативний акт, який передбачає покладання на особу, яка замінює батьків, обов'язку, порушення якого їй ставиться у вину.
Отже, справа не містить доказів наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
За таких обставин, оскільки відсутні докази наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, то провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити.
Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: В. В. Овдієнко