Рішення від 21.05.2026 по справі 602/360/25

Справа № 602/360/25

Провадження № 2-о/602/5/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2026 р. Лановецький районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого Радосюка А. В.

присяжних Власюка Р.В.

Доротюка М.В.

при секретарі Яблонській М.М.

за участю заявника ОСОБА_1 , представника заявника адвоката Кушки О.М., заінтересованої особи - ОСОБА_2

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в місті Ланівці справу за заявою ОСОБА_1 про усиновлення повнолітньої особи, заінтересовані особи: Лановецька міська рада Кременецького району Тернопільської області, як орган опіки та піклування, Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , -

встановив:

До суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про усиновлення повнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Свої вимоги мотивує тим, що 21 лютого 2023 року між ним та ОСОБА_2 укладено шлюб. Вони проживали разом без реєстрації шлюбу починаючи з 2021 року. У ОСОБА_2 є син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є особою з інвалідності І групи з дитинства. Попередній чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Заявник сприймає сина своєї дружини як свого власного, він надає ОСОБА_3 всю необхідну підтримку та піклування. У заявника ще є діти: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Заявник проживає разос з дружиною ОСОБА_2 та її сином ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . Заявник має відмінний стан здоров'я, стабільний дохід, судимостей не має, на даний час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Також у його власності перебуває земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,8801 га.

Заявник просить визнати його усиновлювачем повнолітнього

ОСОБА_3 .

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та представник заявника адвокат

Кушка О.М. підтримали доводи заяви і просили суд заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Лановецької міської ради в судове засідання не з'явилася, хоча про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, однак на адресу суду надійшла заява, у якій вона просить розгляд справи проводити у її відсутності, вимоги заяви про усиновлення підтримує.

Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, однак на адресу суду надійшла заява, у якій він просить розгляд справи проводити у його відсутності.

Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_6 в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, однак на адресу суду надійшла заява, у якій він просить розгляд справи проводити у його відсутності.

В судовому засіданні заінтересована особа ОСОБА_2 просила заяву про усиновлення задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, однак будучи присутнім у попередньому судовому засіданні, вимоги заяви про усиновлення підтримав.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши здобуті в судовому засіданні докази, суд встановив наступні факти.

Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб, який був зареєстрований 21 лютого 2023 року Лановецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 12 (а.с.10).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого повторно15 вересня 2011 року , ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.12).

Згідно копії довідки до акта огляду МСЕК серії ТЕР № 0044948, виданого 08.05.2012 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є інвалідом першої групи з дитинства, потребує постійного стороннього догляду (а.с.16).

Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого 17.05.2022 року Лановецьким відділом соціального забезпечення №2 Кременецької РДА, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є інвалідом першої групи з дитинства,підгрупа Б, і отримує державну соціальну допомогу (а.с.17).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого 06 липня 2019 року Виконавчим комітетом Москалівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Плиска Лановецького району Тернопільської області (а.с.15).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 , виданого повторно 26 листопада 2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Лановецького районного управління юстиції у Тернопільській області, ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 , її батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_8 (а.с.18).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 , виданого 26 вересня 2014 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції, ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_10 , його батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_9 (а.с.19).

Згідно копії довідки про місце проживання № 923/10-05, виданої 12.02.2025 року Лановецькою міською радою Кременецького району Тернопільської області, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_13 (а.с.20).

Згідно копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 20.09.2005 року Виконавчим комітетом Москалівської сільської ради, копії Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 8392940 від 20.09.2005 року, ОСОБА_2 є власником житлового будинку з надвірними господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.21-22).

Відповідно до копії картки 1448/1 обстеження та медичного огляду, ОСОБА_1 , придатний до військової служби (а.с.23).

Згідно Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , на території України станом на 13.03.2025 року є особою, стосовно якої: відомості про наявність незнятої чи непогашеної судимості - відсутні (а.с.24).

Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 28.02.2025 року, ОСОБА_1 за період з грудня 2024 року по січень 2025 року отримував заробітну плату у Військовій частині НОМЕР_1 (а.с.25).

Відповідно до копії Свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 квітня 2021 року, спадкоємцем майна ОСОБА_11 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_14 , є його син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_15 . Спадщина, на яку видане це свідоцтво, складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,8801 га, кадастровий номер земельної ділянки: 6123884800:01:001:1523, що розташована на території Москалівської сільської ради Лановецького району Тернопільської області (а.с.26).

Відповідно до копії Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 253776082 від 21.04.2021 року, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки,площею 2,8801 га, кадастровий номер земельної ділянки: 6123884800:01:001:1523 (а.с.27).

Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 674905, виданого 14 березня 2001 року на підставі рішення XI сесії 3 скликання Москалівської сільської ради від 10 липня 2000 року , ОСОБА_1 передається у власність земельна ділянка площею 2,88 га., яка розташована на території Москалівської сільської ради, землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.28).

Згідно копії заяви ОСОБА_2 від 05 березня 2025 року, справжність підпису якої посвідчена приватним нотаріусом Кременецького районного нотаріального кругу Тернопільської області Голод О.С., ОСОБА_2 дає свою згоду на усиновлення її сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її чоловіком ОСОБА_1 (а.с.29).

Згідно копії заяви ОСОБА_3 від 05 березня 2025 року, справжність підпису якого посвідчена приватним нотаріусом Кременецького районного нотаріального кругу Тернопільської області Голод О.С., ОСОБА_3 дає свою згоду на його усиновлення чоловіком його матері ОСОБА_2 - ОСОБА_1 (а.с.30).

Статтею 207 СК України визначено, що усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 208 Сімейного кодексу України у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування.

Стаття 217 СК України регламентує, що усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків.

Згідно із ч. 1 ст. 223 СК України особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема:

1)стан здоров'я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину. її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини;

2)мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину;

3)мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення;

4)взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною;

5)особу дитини та стан її здоров'я;

6)ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

Згідно положень ч.3. ст. 224 СК України суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.

Відповідно до ч.4. ст. 224 СК України суд, постановляючи рішення про усиновлення повнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров'я, а також інші обставини, що мають істотне значення.

З аналізу положень частин 1, 3-5 статті 232 СК України, з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов'язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням, та виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов'язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов'язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов'язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» повнолітня особа може бути усиновлена лише у виняткових випадках, зокрема якщо вона є сиротою або була позбавлена батьківського піклування до досягнення повноліття. Враховуючи винятковий характер права на усиновлення повнолітньої особи, суди мають установлювати при розгляді справ цієї категорії додаткові обставини, зокрема необхідність усиновлення і неможливість оформлення іншого правового зв'язку між особою, яку бажають усиновити, та особою, яка хоче це зробити (складення заповіту тощо). При цьому звернення до суду із заявою про усиновлення не повинно бути зумовлене бажанням досягти іншого правового наслідку, ніж юридичне оформлення родинного зв'язку (можливо, вже наявного фактично). Слід також з'ясовувати наявність чи відсутність в усиновлювача своїх дітей. Закон не встановлює заборони на усиновлення повнолітньої особи тією особою, яка має власних дітей, проте на цей факт необхідно зважати виходячи з обставин, що визначають можливість рідних дітей бути спадкоємцями. У кожному конкретному випадку суд при вирішенні питання про усиновлення повнолітньої особи може врахувати й інші обставини.

Відповідно до ч.2 ст. 211 СК України, усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.

Врахувуючи те, що відповідно до паспорта громадянина України № НОМЕР_8 заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_16 (а.с.7), а повнолітня дитина, яку бажає усиновити заявник - ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , різниця у їхньому віці є меншою ніж вісімнадцять років.

Таким чином, враховуючи невідповідність у віці між усиновлювачем та дитиною, яку він бажає усиновити, а також наявність у заявника його двох власних дітей, права яких можуть бути порушені, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 211 СК України, ст.ст. 81, 259, 263-265, 352 ЦПК України, суд,-

вирішив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 (мешканця АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , паспорт № НОМЕР_8 , РНОКПП НОМЕР_9 ) про усиновлення повнолітньої особи, заінтересовані особи: Лановецька міська рада Кременецького району Тернопільської області, як орган опіки та піклування (місце знаходження: м.Ланівці, вул.Незалежності, 34, Кременецького району Тернопільської області), Міністерство оборони України (місце знаходження: м.Київ, проспект Повітряних Сил України, буд.6), ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 (мешканець АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт НОМЕР_10 , РНОКПП НОМЕР_11 ), ОСОБА_2 (мешканка АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , паспорт НОМЕР_12 , РНОКПП НОМЕР_13 ) - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: А. РАДОСЮК

Присяжні: Р.В.ВЛАСЮК

М.В.ДОРОТЮК

Попередній документ
136694847
Наступний документ
136694849
Інформація про рішення:
№ рішення: 136694848
№ справи: 602/360/25
Дата рішення: 21.05.2026
Дата публікації: 22.05.2026
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Лановецький районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про усиновлення, з них:; усиновлення громадянами України, що проживають на території України
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (12.05.2026)
Дата надходження: 14.04.2025
Предмет позову: -
Розклад засідань:
16.05.2025 10:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
23.06.2025 10:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
04.07.2025 11:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
25.07.2025 13:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
26.09.2025 12:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
22.10.2025 12:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
24.11.2025 11:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
22.12.2025 09:30 Лановецький районний суд Тернопільської області
06.01.2026 10:30 Лановецький районний суд Тернопільської області
09.02.2026 12:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
27.02.2026 09:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
25.03.2026 09:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
22.04.2026 10:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
27.04.2026 13:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
12.05.2026 11:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
21.05.2026 12:00 Лановецький районний суд Тернопільської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
РАДОСЮК АНДРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
суддя-доповідач:
РАДОСЮК АНДРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ