73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
31 січня 2011 р.Справа № 2-а-272/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Василяки Д.К., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні звернулась до суду з адміністративним позовом про припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця ОСОБА_1 у зв'язку з неподанням підприємцем протягом року органам державної податкової служби декларацій, документів фінансової звітності та просить зобов'язати фізичну особу-підприємця вчинити дії спрямовані на державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
18.01.2011 ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі та копію ухвали направлено відповідачу рекомендованою поштою.
Дослідивши матеріали справи, встановлено наступне: фізична особа підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа 14.10.08р. рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради. Як платник податку відповідач знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у м. Херсоні з 15.10.08р. Відповідно до акту, наданому ДПІ, відповідач більше року (з 01.01.09) не подає податкову звітність (декларації про доходи), не має податкової заборгованості.
Згідно з п. 2 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25.06.91 платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 ГК України, відповідач як громадянин-підприємець зобов'язаний надавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів, сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в порядку і в розмірах, встановлених законом. Строки подання податкових декларацій встановлені ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами".
Стаття 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачає неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності однією з підстав для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Відповідно до ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно - правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Згідно з ч. ч. 1 та 6 ст. 59 Господарського кодексу України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його ліквідації за рішенням суду з підстав скасування державної реєстрації такого суб'єкта господарювання.
Право органів державної податкової служби звертатися до суду з позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності передбачено п. 17 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 № 509-XII.
З урахуванням наведених норм, а також того, що відповідач не подавав до державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності більше одного року, вказані дії порушують встановлені законодавчими актами правила здійснення господарської діяльності та є підставою для припинення такого суб'єкта господарювання шляхом скасування його державної реєстрації. Враховуючи право органів державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності відповідача, суддя вважає позовні вимоги обґрунтованими в даній частині та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" не передбачає право позивача на з'явлення вимоги про зобов'язання фізичної особи-підприємця вчинити дії спрямовані на державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за рішенням суду, суддя вважає необхідним в данні частині провадження у справі закрити відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 157, ст. 183-2 КАС України,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Припинити підприємницьку діяльність суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1.
В решті позову закрити провадження у справі.
Копію постанови направити державному реєстратору та сторонам по справі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 8.3.2