73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"26" січня 2011 р.
9 год.14 хв.Справа № 2-а-6065/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Шелестової І.В., представника відповідача Рощенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Приватне підприємство "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" звернулось до адміністративного суду з позовом про визнання неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні по неприйняттю декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Херсоні визнати податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року, яка зареєстрована під № 169699, як податкову звітність. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.08.2010 ПП "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" подала до податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року, яка була зареєстрована за вхідним № 169699. 11.10.2010 ДПІ у м. Херсоні вручило підприємству лист від 30.09.2010 №29615/10/28-330 "Про невизнання як податкової звітності", що є порушенням абз. 5 п.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Підприємство вважає, що декларація заповнена відповідно до наказу ДПА України від 30.05.1997 № 166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання". Декларація підписана керівником та головним бухгалтером товариства та скріплена печаткою ПП "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" вважає дії посадових осіб ДПІ у м. Херсоні незаконними та просить суд визнати їх неправомірними.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. У викладених в письмовому вигляді запереченнях ДПІ у м. Херсоні зазначає, що п.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. Згідно п. 3.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 30.06.2005, дані наведені в декларації, мають відповідати даними бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством. ДПІ у м. Херсоні під час перевірки декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року встановлено недостовірність заявлених показників в декларації. ДПІ у м. Херсоні просить суд відмовити ПП "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що 20.08.2010 ПП "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" подавала до ДПІ у м. Херсоні податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2010 року.
ДПІ у м. Херсоні з посиланням на абз. 5 п.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" повідомила платника дистом від 30.09.10, що податкова декларація не визнана ДПІ як податкова звітність, причин невизнання в листі не зазначено.
П.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181-ІІІ) передбачає, що податкові декларації приймаються контролюючим органом без попередньої перевірки зазначених у них показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Згідно п. 1.1. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІІІ. Декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість". П. 1.3. Порядку передбачає, що декларація складається із вступної частини, службових полів, чотирьох розділів та обов'язкових додатків, з них платником заповнюються вступна частина, службові поля, перші три розділи та додатки, четвертий розділ заповнюється працівниками податкової інспекції (адміністрації) лише на оригіналі декларації, який залишається в податковій інспекції (адміністрації).
В розділі 3 Порядку зазначено, що декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк. Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством. П. 4.3 Порядку передбачено, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому разі, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією (письмове звернення надсилається поштою з повідомленням про його вручення) надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження. Таким чином, законодавець визначив тільки три випадки, при наявності яких податкова інспекція має право не визнати декларації. Жодного з випадків суд при розгляді справи не встановив.
Згідно листа податкової інспекції від 30.09.2010 № 29615/1028-330 про невизнання як податкової звітності вбачається, що відмова в прийнятті декларацій з ПДВ липень 2010 року не ґрунтується ні на яких підставах, жодного порушення порядку заповнення декларації не зазначено.
Виходячи з вищевикладеного, суд не вбачає порушень з боку ПП "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" під час подання декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, декларація заповнена та подана до податкової інспекції відповідно до Закону № 2181-ІІІ та Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 30.06.2005. Суд вважає безпідставну відмову державної податкової інспекції у м. Херсоні в прийнятті податкової звітності ПП "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт", у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково. Суд вважає необхідним закрити провадження у справі в частині зобов'язання ДПІ у м. Херсоні внести показники декларації до електронної бази податкової звітності позивача, оскільки даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, такі дії конкретних посадових осіб податкової інспекції передбачені нормативними актами при прийнятті декларації і окремо дублювати їх посадові обов'язки не має потреби. Судові витрати, понесені позивачем, підлягають відшкодуванню з Державного бюджету.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повідомлено про дату складення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст. 94, п. 1 ч. 1 ст. 157, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов приватного підприємства "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні по неприйняттю від приватного підприємства "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, отриману 20.08.2010.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні визнати та прийняти податкову декларацію приватного підприємства "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" (код 33277168) з податку на додану вартість за липень 2010 року, зареєстровану 20.08.2010 за вхідним № 169699, як податкову звітність.
В решті позову провадження у справі закрити.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Виробничо-торгівельна фірма "Агростандарт" (вул. К. Маркса, 40/10, кв. 42, м. Херсон, 73000) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 січня 2011 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 5.1.2