Справа № 2-а-47/11/1970
"02" лютого 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Вальчу І.М..
за участю:
прокурора Свачій М.І.
представника позивача Гаврилюк М.О.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засідані в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурор Теребовлянського району в інтересах держави в особі Теребовлянського районного центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
Прокурор Теребовлянського району звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Теребовлянського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі позивач, Теребовлянський РЦЗ) до ОСОБА_2 (надалі відповідач) про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю.
В судовому засіданні прокурор представник позивача позов підтримали та просили його задовольнити, оскільки ОСОБА_2 одночасно перебуваючи на обліку в Теребовлянському районному центрі зайнятості як безробітна, отримувала допомогу по безробіттю та була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа. Таким чином, сума допомоги по безробіттю, що виплачена ОСОБА_2 становить 4193,57 грн. та підлягає поверненню до Фонду.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову про стягнення допомоги по безробіттю заперечила і пояснила, що вона була зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте не отримувала прибутку, оскільки підприємницькою діяльністю фактично не займалась.
Суд заслухавши прокурора, представника позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі-Закон України) Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно ст. 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до ст. 1 Закону України об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених ст. 7 цього Закону.
На підставі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернулася до Теребовлянського районного центру зайнятості в пошуках роботи 19.08.2009 року, за наслідками чого 26.08.2009 року їй надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю. Знята з обліку 21.08.2010р. у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних під час перебування особи на обліку як безробітної.
Відповідно до «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним»затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 передбачено, що обмін інформацією здійснюється між центрами зайнятості та державними реєстраторами.
Теребовлянським РЦЗ при обміні даних з Державним реєстратором встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності. Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_1від 25.12.2006 року.
19.08.2010 р. Теребовлянським РЦЗ проведено перевірку розслідування страхових випадків і обгрунтованості виплат матеріального забезпечення та складено акт перевірки №5-П від 19.08.2010р., у якому зазначено, що ОСОБА_2, перебуваючи на обліку у центрі зайнятості як безробітна, одночасно була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.
За період з 26.08.2009р. по 06.05.2010р. ОСОБА_2 була нарахована і виплачена допомога по безробіттю в сумі 4193,57 грн.
Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової міністрації України 13.02.2009 N 60/62 - у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленному законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пп.1 п.5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 N 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: 1) працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами). Проведеною перевіркою встановлено факт реєстрації ОСОБА_2 як суб”єкта підприємницької діяльності, підтвердженням чого є свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця НОМЕР_1 від 25.12.2006 року.
Таким чином, ОСОБА_2 на момент звернення до центру зайнятості як пошуківець роботи відноситься до категорії громадян зайнятого населення та не підпадає під категорію “безробітна”, згідно ст.ст. 1,2 Закону України “Про зайнятість населення”.
У відповідності до п. 2 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У відповідності до п. 3 ст. 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення.
Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у відповідності до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Оскільки відповідачем ОСОБА_2 добровільно зазначені кошти не повернуті на момент розгляду спору, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач при зверненні до Теребовлянського центру зайнятості 19.08. 2009 року з заявою про надання їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа, однак у самій заяві вказала неправдиві дані щодо даної обставини.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги Теребовлянського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є підставними, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.
керуючись Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги -задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Теребовлянського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 4193 ( чотири тисячі сто дев'яносто три) грн. 57 коп. виплаченої допомоги по безробіттю, шляхом перерахування на р/р 37176304900468 суму 2096 грн. 79 коп., на р/р 37179300901468 суму 2096 грн. 78 коп. в УДКу Теребовлянському районі, МФО 838012.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.