Копія
31 січня 2011 р. Справа № 2а-8421/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді - Опімах Л.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський м'ясокомбінат" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський м'ясокомбінат" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Лебединський м'ясокомбінат") - адміністративно-господарські санкції та пеню на загальну суму 16386,17 грн, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який до 16.04.2010 повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції, не виконав свого обов'язку, чим спричинив збитки державі в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
У судове засідання представник позивача не прибув, подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.
Відповідач у судове засідання не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання ним поштового відправлення, жодних доказів сплати адміністративно-господарських санкцій та пені до суду не подав, тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними в ній доказами.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Лебединський м'ясокомбінат" - є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Лебединської міської ради Сумської області від 25.02.2004 р. за № 1 629 120 0000 000095, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 20).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року N 875-XII (далі по тексту - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Судом встановлено, що 12.10.2010 р. посадовими особами Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів була проведена документальна перевірка ТОВ "Лебединський м'ясокомбінат" з питань дотримання вимог ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». У результаті перевірки встановлено невиконання відповідачем вимог ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та виявлено такі порушення: підприємством у звіті Ф10ПІ за 2009 рік некоректно вказана середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу та недостовірно вказана середньооблікова чисельність штатних працівників-інвалідів, замість 3 осіб зазначено 4 особи, про що складено Акт перевірки виконання вимог ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 194 (а.с. 5-6).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, відповідач до 16.04.2010 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 15547,37 грн, що підтверджується розрахунком суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів (а.с. 4).
За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу було нараховано пеню в сумі 838,80 грн (а.с. 4).
Оскільки вказані суми відповідачем не сплачено, за ним утворилася заборгованість у розмірі 16386,17грн.
Несплата відповідачем коштів до Державного бюджету України за не створене у 2009 році робоче місце для працевлаштування інваліда перешкоджає належному та своєчасному повному фінансуванню заходів по соціальній, трудовій, фізкультурно-спортивній та професійній реабілітації інвалідів та надання цільової позики на створення робочих місць для інвалідів, завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє повною мірою створити інвалідам необхідні умови, які дають змогу вести повноцінний спосіб життя.
Заборгованість відповідачем у повному обсязі не сплачена, що підтверджується розрахунком Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів завданих збитків за нестворені в 2009 році робочі місця для працевлаштування інвалідів по товариству з обмеженою відповідальністю "Лебединський м'ясокомбінат" (а.с. 4), і складає 16386,17 грн, у т. ч.:
15547,37 грн - адміністративно-господарські санкції;
838,80 грн - пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.
Таким чином судом достовірно встановлено, що заборгованість відповідача перед бюджетом станом на день розгляду справи залишається не сплаченою і складає 16386,17 грн, що підтверджується матеріалами справи, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський м'ясокомбінат" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський м'ясокомбінат" (42200, Сумська область, м. Лебедин, вул. Білозерцева, 32, МФО 337546, р/р 26007253945001 АКІБ "Укрсіббанк", ід. код 32738876) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2; отримувач: ГУДКУ у Сумській області, банк отримувача - ГУДКУ у Сумській області, рахунок 31212230700002, МФО 837013, ЄДРПОУ 14004771) заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 16386,17 грн (шістнадцять тисяч триста вісімдесят шість грн 17 коп).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах