Постанова від 31.01.2011 по справі 2а-7976/10/1870

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2011 р. справа № 2а-7976/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання -Бабаніної О.В.

представника позивача -Резніка О.М.

представника відповідача - Литвиненко В.О.

третіх осіб - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

представників третіх осіб -ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора міста Суми до виконавчого комітету Сумської міської ради, треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_3, ОСОБА_4, товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго», відкрите акціонерне товариство «Сумське машинобудівне науково - виробниче об»єднання ім. М.В. Фрунзе»в особі дирекції «Котельня північного промвузла», комунальне підприємство «Міськводоканал»Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Суми звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №484 від 22.09.2009 року "Про визначення виконавців/виробників послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в місті Суми". Свої вимоги мотивує тим, що вказаним рішенням відповідач визначив виконавців послуг населенню по місту Суми, а саме: КП "Міськводоканал" Сумської міської ради - з постачання холодної води і водовідведення; ТОВ "Сумитеплоенерго" та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе в особі дирекції "Котельня Північного промвузла" - з централізованого опалення та постачання гарячої води в межах територій обслуговування, а також ТОВ "Сумитеплоенерго" - з транспортування та передачі теплової енергії. Також виконавців послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, власників/балансоутримувачів житлових будинків не комунальної форми власності зобов'язав укласти договори з відшкодування витрат на утримання внутрішньобудинкових мереж з підприємствами, які надають послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. На думку позивача, виконком Сумської міської ради, відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про теплопостачання" не уповноважений визначати виконавців/виробників послуг з транспортування та передачі теплової енергії, оскільки транспортування та передача теплової енергії не є різновидом житлово-комунальних послуг. Крім того, відповідно Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України 25.04.2005 №60, виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". В той же час, згідно державного реєстру підприємств та організацій, статутних документів КП "Міськводоканад", ТОВ "Сумитеплоенерго" та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе" в особі Дирекції "Котельня Північного промвузла" не мають повноважень виконавців послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, та ліцензій на виконання вищезазначених послуг. Також, статтею 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ №630 від 21.07.05р., утримувати внутрішньобудинкові мережі з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт зобов'язано виконавців відповідних послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Пунктами 1.8, 14.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008, визначено, що внутрішньобудинкові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються та реконструюються тим підприємством, у якого ці об'єкти перебувають на балансі. Однак, в порушення зазначених вимог закону пунктами 2, 5 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №484 від 22.09.09 виконавців послуг з постачання холодної води і водовідведення, централізованого опалення та постачання гарячої води та власників житлових будинків не комунальної форми власності зобов'язано укласти договори щодо відшкодування витрат на утримання внутрішньобудинкових мереж з підприємствами, які надають послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.

Відповідач виконавчий комітет Сумської міської ради, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до ст.30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до власних повноважень виконавчих органів міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню. Статтею 13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачені види житлово - комунальних послуг, в залежності від функціонального призначення, зокрема до комунальних послуг віднесено: централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо. Вказаний перелік комунальних послуг не є вичерпним. Іншими спеціальними нормативно-правовими актами (постанова Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 529 “Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій” та наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 № 150 “Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд”) закріплені переліки житлово - комунальних послуг, відповідно до яких послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого опалення та водовідведення є різновидами житлово-комунальних послуг. Статтею 67 Житлового Кодексу України передбачено, що плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Також згідно п. 3 ст. 1 Закону України “Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України” тарифи на комунальні послуги - тарифи на теплову енергію, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення. Тому відповідач вважає, що транспортування та передача теплової енергії є різновидами комунальних послуг. Відповідно до ст.7 Закону України “Про житлово - комунальні послуги” до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього закону та в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влада з питань житлово-комунального господарства.

Згідно пунктів 1.1, 1.5 та 1.7 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 № 60, органи місцевого самоврядування можуть визначати виконавців всіх або окремих житлово-комунальних послуг, зокрема виконавців послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення.

На думку відповідача оскаржуване рішення виконавчого комітету Сумської міської ради прийняте на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 933 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 N 630”, а саме відповідно до підпунктів 10, 11, 12 пункту 3, виконавець зобов'язаний:

- утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт.

- інформувати споживача протягом доби з дня виявлення недоліків у роботі внутрішньобудинкових інженерних систем та/або інженерного обладнання,

що розташовані за межами багатоквартирного будинку або житлового будинку (у разі його особистого звернення - невідкладно), про причини та очікувану тривалість зупинення надання послуг або обмеження їх кількості, а також про причини порушення якісних показників надання послуг.

- усувати аварії та інші порушення порядку надання послуг, а також виконувати заявки споживачів у строк, установлений законодавством та договором.

Відповідач також зазначає, що прокурором не враховано той факт, що його протест від 06.08.2010 на оскаржуване рішення був частково задоволений і до вказаного рішення внесені відповідні зміни.

Виконком Сумської міськради вважає, що у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рн, оскаржуване рішення виконкому вичерпало свою дію, так як на підставі цього рішення виконавці/виробники послуг уклали відповідні договори, а тому вказане рішення неможливо скасувати.

Треті особи ТОВ "Сумитеплоенерго" та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе в особі дирекції "Котельня Північного промвузла" проти позову прокурора м.Суми заперечують з тих підстав, що відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з центрального опалення та гарячого водопостачання належать до комунальних послуг. Ціни/тарифи на комунальні послуги формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом. Відповідно до вимог Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності", Закону України „Про теплопостачання", ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема: централізоване водопостачання та водовідведення; виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії. На виконання вищезазначеної норми Закону ТОВ „Сумитеплоенерго" та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе в особі дирекції "Котельня Північного промвузла" отримали ліцензії відповідно на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії та на виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії. Тому рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №484 від 22.09.2009 року "Про визначення виконавців/виробників послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в місті Суми" є законним та обґрунтованим.

Третя особа комунальне підприємство “Міськводоканал” Сумської міської ради позов прокурора м.Суми підтримує, мотивуючи свою позицію тим, що виконком Сумської міської ради вправі визначати виконавців/виробників послуг з постачання холодної води і водовідведення населенню м. Суми, але повинен це робити на конкурсних засадах чи за згодою підприємства. При визначенні виконавця послуг з постачання холодної води і водовідведення населенню м. Суми конкурс не проводився, своєї згоди бути виконавцем таких послуг підприємство не надавало.

В судовому засіданні представник позивача Резнік О.М. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Литвиненко В.О. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в судовому засіданні позов прокурора м.Суми підтримали і пояснили, що виконком Сумської міської ради всупереч вимогам Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ №630 від 21.07.2005р., Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008р, визначив виробників послуг виконавцями цих же послуг, що є неможливим. Крім того, виконком не врахував, що відповідно до вимог вказаного законодавства внутрішньобудинкові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються та реконструюються тим підприємством, у якого ці об'єкти перебувають на балансі. У ТОВ „Сумитеплоенерго", ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе в особі дирекції "Котельня Північного промвузла" та КП “Міськводоканал” відповідні мережі, споруди і обладнання на балансі не перебувають. Тому вважають оскаржуване рішення виконкому незаконним.

Представники третіх осіб ТОВ „Сумитеплоенерго" та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе в особі дирекції "Котельня Північного промвузла" - Асланова А.В., Нездоймишапка О.О. позову не визнали з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Представник третьої особи КП “Міськводоканал” -Трофименко В.В. позов прокурора підтримала з мотивів, вказаних у письмовому відгуку на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і не може бути задоволений виходячи з наступного.

В судовому засіданні було встановлено, що виконавчим комітетом Сумської міської ради було прийняте рішення №484 від 22.09.2009 року "Про визначення виконавців/виробників послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в місті Суми", яким виконком вирішив:

1. Визначити виконавцями/виробниками послуг населенню по місту Суми: а) з постачання холодної води і водовідведення - КП «Міськводоканал»Сумської міської ради; б) з централізованого опалення, постачання гарячої води - ВАТ «Сумське НВО ім. Фрунзе в особі Дирекції «Котельня Північного промвузла»в межах території обслуговування згідно з додатком 1, та ТОВ «Сумитеплоенерго»в межах території обслуговування згідно з додатком 2; в) з транспортування та передачі теплової енергії - ТОВ «Сумитеплоенерго».

2. Виконавцям/виробникам послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт.

3. КП «Міськводоканал» Сумської міської ради укласти з ТОВ «Сумитеплоенерго» угоду з надання послуг з утримання внутрішньобудинкових мереж з постачання холодної води і водовідведення.

4. Рекомендувати ВАТ «Сумське НВО ім. Фрунзе в особі Директора «Котельня Північного промвузла»укласти з ТОВ «Сумитеплоенерго»угоду надання послуг з утримання внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення, постачання гарячої води.

5. Рекомендувати власникам/балансоутримувачам житлових будинків не комунальної форми власності укласти з ТОВ «Сумитеплоенерго»угоди з надання послуг з утримання внутрішньобудинкових мереж з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

6. ТОВ «Сумитеплоенерго»укласти тимчасові угоди на відшкодування вйїрат з утримання, технічного обслуговування та ремонту внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у житловому фонді міста Суми підприємствами - надавачами послуг з утримання будинків, споруд з прибудинкових територій у термін до 01.11.2009 року.

7. Виконавцям/виробникам послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення у встановленому порядку надавати до управління житлової політики, комунального господарства та благоустрою Сумської міської ради (Куц Я.В.) звітність та інформацію, яка стосується надання якісних послуг населенню, експлуатації та ремонту інженерного обладнання та мереж.

8. Виконавцям/виробникам послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення у термін до 01.01.2010 року переукласти зі споживачами даного виду послуг договори про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у встановленому законом порядку.

9. Управлінню праці та соціального захисту населення Сумської міської ради (Масік Т.О.) відшкодовувати витрати, пов'язані з наданням населенню пільг та субсидій з надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення на підставі розрахунків, наданих виконавцями/виробниками послуг відповідно до вимог чинного законодавства України.

10. Рішення виконавчого комітету від 27.12.2005 року № 720 «Про визначення виробників послуг і виконавців послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в місті Суми»вважати таким, про втратило чинність (а.с.6-23).

На вказане рішення прокурором м.Суми був внесений протест №107/2934 від 06.08.2010р. (а.с.24).

За результатами розгляду протесту виконком Сумської міськради прийняв рішення №515 від 07.09.2010р., згідно якого протест прокурора міста Суми був задоволений частково - внесені зміни та доповнення до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 22.09.2009р. № 484 а саме: п.2 викладений в наступній редакції: «Виконавцям/виробникам послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої та води і водовідведення, утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт, шляхом укладення договорів щодо відшкодування витрат на їх утримання з підприємствами, які надають послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій». У пункті 5 слово «ТОВ «Сумитеплоенерго»замінити словами «підприємствами виконавцями/виробниками послуг». У пункті 8 слова «у термін до 01.01.2010 року»замінити словами «у разі необхідності». Пункти 3,4,6 виключити.

Пункт 5 вважати пунктом 3, пункти 7, 8, 9, 10, вважати відповідно пунктами 6, 7, 8, 9 (а.с.26).

Повідомлення про результати розгляду протесту надійшло до прокуратури м.Суми 16.09.2010р. (а.с.25).

Як вбачається з протесту та позовної заяви, на думку прокурора та третіх осіб ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4, виконком Сумської міської ради, відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про теплопостачання" не уповноважений визначати виконавців/виробників послуг з транспортування та передачі теплової енергії, оскільки транспортування та передача теплової енергії не є різновидом житлово-комунальних послуг. Крім того, відповідно Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України 25.04.2005 №60, виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". В той же час, згідно державного реєстру підприємств та організацій, статутних документів КП "Міськводоканад", ТОВ "Сумитеплоенерго" та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе" в особі Дирекції "Котельня Північного промвузла" не мають повноважень виконавців послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, та ліцензій на виконання вищезазначених послуг. Також, статтею 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п.32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ №630 від 21.07.05р., утримувати внутрішньобудинкові мережі з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт зобов'язано виконавців відповідних послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Пунктами 1.8, 14.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу №190 від 27.06.2008, визначено, що внутрішньобудинкові мережі, споруди і обладнання систем водопостачання та водовідведення обслуговуються та реконструюються тим підприємством, у якого ці об'єкти перебувають на балансі. Однак, в порушення зазначених вимог закону пунктами 2, 5 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №484 від 22.09.09 виконавців послуг з постачання холодної води і водовідведення, централізованого опалення та постачання гарячої води та власників житлових будинків не комунальної форми власності зобов'язано укласти договори щодо відшкодування витрат на утримання внутрішньобудинкових мереж з підприємствами, які надають послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.

Суд не погоджується з вказаними висновками прокурора та думкою третіх осіб ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4, і зазначає наступне.

Відповідно ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до власних повноважень виконавчих органів міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Згідно ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Статтею 7 вказаного Закону передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить в тому числі - визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів ощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Згідно вимог п. 1.3 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послугу житловому фонді, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України 25.04.2005 №60, органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення. Тобто Законом України «Про житлово-комунальні послуги»передбачені такі комунальні послуги як централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, тощо. Крім того, вказаний перелік комунальних послуг не є вичерпним, а тому споживачам можуть надаватися і інші комунальні послуги.

Також вказаним законодавством передбачені повноваження органів місцевого самоврядування визначати виконавців житлово-комунальних послуг.

Крім того, згідно п.п. 13, 22 ч. 1 ст. 1 Закону України „Про теплопостачання", теплопостачанням (постачання теплової енергії) - є сфера діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам. Теплова ж енергія, в свою чергу, являє собою товарну продукцію, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання як для опалення, так і для підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів.

Тобто, поняття послуги з теплопостачання включає в себе і послугу з центрального опалення, і послугу з гарячого водопостачання.

Стаття 5 Закону України "Про теплопостачання" визначає особливості послуги з теплопостачання, що викликані такими об'єктивними умовами функціонування системи теплопостачання, як, зокрема: наявність поділу господарської діяльності у сфері теплопостачання на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Отже діюче законодавство, надаючи органу місцевого самоврядування повноваження визначати виконавця/виробника послуги на теплопостачання, надає йому повноваження визначати виконавця кожної складової зазначеної послуги: і виробництва, і транспортування, і постачання теплової енергії.

Суд також зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 529 “Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій” та наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 № 150 “Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд” закріплені переліки житлово-комунальних послуг, відповідно до яких послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого опалення та водовідведення є різновидами житлово-комунальних послуг.

Згідно ст.67 Житлового Кодексу України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 1 Закону України “Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України” тарифи на комунальні послуги це тарифи на теплову енергію, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що транспортування та передача теплової енергії є різновидами комунальних послуг.

Суд погоджується з думкою відповідача, що рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №484 прийняте на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 933 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 N 630”, згідно п.п. 10, 11, 12 п. 3 якого, виконавець зобов'язаний: утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт; інформувати споживача протягом доби з дня виявлення недоліків у роботі внутрішньобудинкових інженерних систем та/або інженерного обладнання, що розташовані за межами багатоквартирного будинку або житлового будинку (у разі його особистого звернення - невідкладно), про причини та очікувану тривалість зупинення надання послуг або обмеження їх кількості, а також про причини порушення якісних показників надання послуг; усувати аварії та інші порушення порядку надання послуг, а також виконувати заявки споживачів у строк, установлений законодавством та договором.

На виконання вказаної Постанови КМУ виконкомом у оскаржуваному рішенні зазначені пункти 2 та 5.

Згідно п.2 виконавцям/виробникам послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення необхідно утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт, шляхом укладення договорів щодо відшкодування витрат на їх утримання з підприємствами, які надають послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій”.

Пунктом 5 передбачено, що виконавця/виробникам послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у разі необхідності переукласти зі споживачами даного виду послуг договори про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у встановленому законом порядку.

При цьому рішення виконкому в частині укладення угод підприємствами не комунальної форми власності носить рекомендаційний характер, оскільки органи місцевого самоврядування не мають права втручатися в їх господарську діяльність.

Відповідно до статей 626, 651 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Тому твердження прокурора про незаконність пунктів 2, 5 оскаржуваного рішення є необґрунтованим.

Посилання прокурора на 1.1. Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року N 190, безпідставне, оскільки відповідно до п.1.1 Правила визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Тобто вказані Правила не стосуються виконавців послуг ТОВ „Сумитеплоенерго" та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе" в особі Дирекції "Котельня Північного промвузла".

Відповідно до вимог п. 1.3 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послугу житловому фонді, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України 25.04.2005 №60, виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ „Сумитеплоенерго" здійснює свою господарську діяльність на підставі Статуту, згідно пп. 8), 9) п.3.3 якого основними видами господарської діяльності є виробництво, транспортування та постачання теплової енергії споживачам; надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до п.п. 17, 42 ст. 9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності", ст. 23 Закону України „Про теплопостачання" ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема: централізоване водопостачання та водовідведення; виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії.

У відповідності до вказаних вимог Закону ТОВ „Сумитеплоенерго" було отримано ліцензії відповідно на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії та на виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії (а.с.112-118).

Відповідні ліцензії мають КП «Міськводоканал»та ВАТ "Сумське НВО ім.Фрунзе" (а.с.158, 187).

Отже твердження прокурора про те, що визначені виконкомом виконавці/виробники послуг не мають повноважень виконавців послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а також не мають ліцензій на здійснення зазначених видів діяльності, не відповідає дійсним обставинам справи.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п.п. 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009року №7-рп/2009 до нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб"єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Оскаржуване рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №484 від 22.09.2009 року "Про визначення виконавців/виробників послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в місті Суми" є ненормативним актом, передбачає конкретні приписи, звернені до окремих юридичних осіб, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпує свою дію.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуване рішення вичерпало свою дію, так як на його виконання товариство з обмеженою відповідальністю “Сумитеплоенерго”, відкрите акціонерне товариство “Сумське машинобудівне науково - виробниче об”єднання ім. М.В. Фрунзе” в особі дирекції “Котельня північного промвузла”, комунальне підприємство “Міськводоканал”Сумської міської ради уклали відповідні цивільно -правові угоди, тобто виникли правовідносини, пов»язані з реалізацією певних суб»активних прав та охоронюваних законом інтересів.

Тому і з цих підстав позов прокурора не може бути задоволений.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову прокурора міста Суми до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №484 від 22.09.2009 року "Про визначення виконавців/виробників послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в місті Суми" -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови виготовлений 4 лютого 2011 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О.Бондар