"19" травня 2026 р. Справа № 370/1360/26
Провадження № 3/370/419/26
19 травня 2026 рік с-ще Макарів
Суддя Макарівського районного суду Київської області Бізяєва Н.О., за участю прокурора Ілюшенко К.В., особи відносно якої складено протокол ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
01.05.2026 року до Макарівського районного суду Київської області на розгляд по суті надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, складені 27.04.2026 року оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Бузуновим Р.А. стосовно ОСОБА_1 : № 4797 від 27.04.2026 (справа № 370/1360/26); № 4798 від 27.04.2026 (справа № 370/1363/26); № 4800 від 27.04.2026 (справа № 370/1366/26); № 4799 від 27.04.2026 (справа № 370/1370/26).
Судом було прийнято рішення про об'єднання вищевказаних справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в одне провадження, відповідно до ч. 2 ст. 36 цього Кодексу, та присвоєно об'єднаній справі № 370/1360/26, провадження № 3/370/419/26.
У результаті розгляду об'єднаної справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра лісу Макарівського лісництва державного підприємства «Макарівське лісове господарство», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з пп. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до "2-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та пп. 2-7 розділу XIII Закону №1700- VII, несвоєчасно 13.03.2026, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 будучі призначеним на посаду майстра лісу Макарівського лісництва державного підприємства «Макарівське лісове господарство» з 01.02.2010 він повинен був подавати щорічні декларації кожного звітнього року, граничним терміном подачі щорічної декларації за 2021 рік була дата 31.01.2024, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол № 4797 від 27.04.2026).
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду майстра лісу Макарівського лісництва державного підприємства «Макарівське лісове господарство», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з пп. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до "2-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та пп. 2-7 розділу XIII Закону №1700-УІІ, несвоєчасно 16.03.2026, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 призначений на посаду майстра лісу Макарівського лісництва державного підприємства «Макарівське лісове господарство» з 01.02.2010 він повинен був подавати щорічні декларації кожного звітнього року, граничним терміном подачі щорічної декларації за 2022 рік була дата 31.01.2024, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол № 4798 від 27.04.2026).
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи по 30.11.2023 посаду майстра лісу Макарівського лісництва державного підприємства «Макарівське лісове господарство», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з пп. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до "2-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та пп. 2-7 розділу XIII Закону №1700- VII, несвоєчасно 21.06.2024 13:40, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 будучі звільненим 30.11.2023 з посади майстра лісу Макарівського лісництва філії «Макарівське лісове господарство» ДП «Ліси України» та припинивши державну службу, мав подати декларацію суб'єкта декларування після звільнення, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто до 00 годин 00 хвилин 31.12.2023, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол № 4799 від 27.04.2026).
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи по 30.11.2023 посаду майстра лісу Макарівського лісництва державного підприємства «Макарівське лісове господарство», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, згідно з пп. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до "2-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та пп. 2-7 розділу XIII Закону №1700- VII, несвоєчасно 12.03.2026, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 будучі звільненим 30.11.2023 з посади майстра лісу Макарівського лісництва філії «Макарівське лісове господарство» ДП «Ліси України» та припинивши державну службу, мав подати декларацію суб'єкта декларування після звільнення за 2023 рік по 31.03.2024 включно, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол № 4800 від 27.04.2026).
ОСОБА_1 фактично не заперечував проти обставин, вказаних у протоколах про адміністративне правопорушення, суду пояснив, що він не мав умислу на вчинення даних правопорушень, несвоєчасно подав щорічні декларації лише, виходячи з життєвих чинників. При цьому, при вирішенні справи по суті, просив суд урахувати всі обставини справи в сукупності, зокрема, відсутність наміру приховати доходи, відсутність шкоди.
Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП. Просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до таких висновків.
Як визначено ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам. Зокрема, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи є винною особа в його вчиненні.
Судовим розглядом встановлено, що наказом директора філії «Макарівське лісове господарство» від 30.12.2022 № 53-к ОСОБА_1 з 02.01.2023 призначено на посаду майстра лісу Макарівського лісництва.
Відповідно до п. 1.7 р. 1 Посадової інструкції на майстра лісу майстер лісу входить до складу державної лісової охорони, носить формений одяг при виконанні службових обов'язків обов'язкове.
Відповідно до додатку до вказаного Положення майстра лісу віднесено до посадових осіб державної лісової охорони.
Згідно з п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи органів державної лісової охорони є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою органів державної лісової охорони, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VІІ (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного, стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VІІ, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.
Абзацом 1 п. 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України № 1700-VII установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України № 1700-VII (зокрема, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Строк подання щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулі 2021 та 2022 роки становить не пізніше 31.01.2024.
Однак, ОСОБА_1 , будучи особою, котрий за 2021-2023 рр. не подавав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до частини 1 статті 45 цього Закону України № 1700-VII, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі 2021 рік не пізніше 31.01.2024, подав лише 13.03.2026, за минулий 2022 рік подав лише 16.03.2026, при звільненні за 2023 рік подав лише 21.06.2026 та після звільнення за 2023 рік подав лише 12.03.2026 року, тобто несвоєчасно.
Доказів на підтвердження поважності причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі 2021-2023 роки шляхом заповнення електронної форми через мережу ІНТЕРНЕТ з використанням програмних засобів Реєстру декларацій у власному персональному електронному кабінеті, ОСОБА_1 суду не надано.
Разом із тим, ст. 68 Конституції України визначено, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, всупереч положенням ч. 1 та абз. 1, 2 ч. 2 ст. 45 Закону України № 1700-VII несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тому він підлягає адміністративній відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення стосовно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Вказані матеріали складені стосовно однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП дані матеріали об'єднані в одне провадження.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, у відповідності до положень ст. 33 КУпАП, суддя враховує характер вчинених правопорушень, пов'язаних з корупцією, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан.
Приймаючи рішення про накладення адміністративного стягнення, суд враховує встановлені під час судового розгляду обставини, які заслуговують на увагу та впливають на визначення ступеню суспільної небезпечності як вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, так і її особи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 1 Закону України № 1700-VII визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено, зокрема адміністративну відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративні правопорушення, суд відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, дані про особу ОСОБА_1 , ступінь вини, наявність обставин, що пом'якшують відповідальність. З метою запобігання вчинення у подальшому нових правопорушень суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в межах санкції, встановленої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, наведений у ст. 5 вказаного Закону.
Керуючись ст. 36, 172-6, 247, ст. 283, ст. 284 КУпАП, Законом України "Про запобігання корупції", суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятьдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 665 грн. 60 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Макарівський районний суд Київської області протягом 10 діб з моменту її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, вказаного вище, надсилається порушником до Макарівського районного суду Київської області.
У разі примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Суддя: Н.О. Бізяєва