"19" травня 2026 р. Справа № 760/5539/26
19 травня 2026 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Лукач О.П., за участю секретаря Ставиченка О.В., прокурора Вишгородської окружної прокуратури Київської області Бірюка Г.І., особи, щодо якої складено протокол, - ОСОБА_1 , адвоката Гудзими О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Вишгород матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка смт Димер Київської області, громадянка України, місце роботи до 08.08.2024 - Департамент патрульної поліції, поліцейський взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 (з обслуговування правового берега) управління патрульної поліції у м. Києві, зареєстрована та проживає за адресою:
АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП,
26.03.2026 до Вишгородського районного суду Київської області з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надійшли адміністративні справи щодо ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи №363/5539/26 (провадження №3/363/713/26) між суддями, головуючим суддею визначено суддю Лукач О.П. та на підставі протоколу про передачу судової справи раніше визначеному складу суду, матеріали адміністративної справи №363/5542/26 (провадження №3/363/714/26) щодо ОСОБА_1 передано судді Лукач О.П.
Так, правила, встановлені статті 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, а тому суд, з урахуванням клопотання прокурора, думки інших присутніх учасників провадження, вважає за необхідне об'єднати адміністративні справи для спільного розгляду.
Дослідивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, судом встановлено таке:
ОСОБА_1 , на підставі наказу від 20.06.2024 №1094 о/с Департаменту патрульної поліції Національної поліції України призначено на посаду поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 (з обслуговування правого берега) та присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції», та цього самого дня, склала присягу поліцейського, набула статусу суб'єкта, на якого поширюється дія підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII (далі - Закон №1700-VII) та суб'єкта відповідальності відповідно до Примітки до статті 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим, вона зобов'язана виконувати вимоги Закону №1700-VII.
Відповідно до наказу від 01.08.2024 №1579 о/с Департаменту патрульної поліції Національної поліції України поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 ОСОБА_1 звільнено з 08.08.2024 зі служби в поліції згідно з пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону №1700-VII, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункту 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з абз. 1 частини другої статті 45 Закону №1700-VII особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
На виконання вищезазначених вимог, поліцейський взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 (з обслуговування правого берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Кириченко І. В., зобов'язана була подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 07.09.2024.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, подала відповідну декларацію, лише 04.05.2025 о 08:46, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , припиняючи з 08.08.2024 діяльність на посаді поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 (з обслуговування правого берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, маючи спеціальне звання «рядовий поліції» та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII, суб'єктом згідно Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення, абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала 04.05.2025 о 08:46, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, нe охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, згідно з абзацом 2 частини другої статті 45 Закону №1700-VII, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
На виконання вищезазначених вимог, поліцейський взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 (з обслуговування правого берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Кириченко І. В. зобов'язана була подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31.03.2025.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII, подала відповідну декларацію, лише 27.07.2025 о 14:15 хв, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши з 08.08.2024 діяльність на посаді поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону №1 (з обслуговування правого берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, маючи спеціальне звання «рядовий поліції» та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII, суб'єктом згідно Примітки до ст.172-6 КУпАП, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала 27.07.2025 о 14:15, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Зазначені обставини підтверджується:
протоколами №121 та №122 від 11.02.2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією;
рапортом головного оперуповноваженого-інспектору ВДАКП УЗАК ДВБ НПУ майора поліції Ю.Мерзлюка від 11.02.2026, адресований начальникові Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України полковнику поліції О.Шевчуку про виявлення та збирання доказів щодо факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, з проханням про дозвіл на реєстрацію даний рапорт у журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події Департаменту внутрішньої безпеки НПУ для подальшого складання стосовно ОСОБА_1 протоколів про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
повідомленням відділу запобігання корупції Департаменту патрульної поліції НП України до Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 11.04.2025 №3174/41/46-2025;
копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.12.2025, з додатками до нього;
копією наказу Національної поліції України від 02.11.2018 №997 про організацію виконання вимог антикорупційного законодавства;
копією наказу від 20.06.2024 №1094 о/с Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про прийняття на службу в поліції за конкурсом та призначення по управлінню патрульної поліції у місті Києві ОСОБА_1 поліцейським взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 (з обслуговування правого берега);
копією присяги працівника Національної поліції ОСОБА_1 від 20.06.2024;
копією аркушів витягу із Закону України «Про запобігання корупції», рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу/роботу, форми інструктажу з основних положень Закону України «Про запобігання корупції», рекомендації для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби/роботи, з відповідними розписками ОСОБА_1 про ознайомлення її з вимогами чинного антикорупційного законодавства;
копією наказу від 01.08.2024 №1579 о/с Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про звільнення з 08.08.2024 зі служби в поліції рядового поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу №1 роти №1 батальйону №1 полку №1 (з обслуговування правого берега) управління патрульної поліції у місті Києві, згідно з пунктом 5 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»;
копією розписки ОСОБА_1 від 08.08.2024 про отримання трудової книжки, обхідного листа, витягу з наказу про її звільнення та довідку №132 про отримані поліцейським предмети особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, а також про доведення до її відома вимог п. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» стосовно подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції;
декларацією при звільнені особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період 01.01.2024 - 31.12.2024 (час подання 08:46 04.05.2025);
щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (час подання 14:15 27.07.2025);
інформацією щодо послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно ОСОБА_1 у період 01.01.2025 - 28.07.2025;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08.12.2025;
рапортом головного оперуповноваженого-інспектора Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України майора поліції Ю.Мерзлюка від 11.02.2026 про відсутність відомостей щодо притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушень пов'язаних з корупцією.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , не заперечуючи обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення, визнала провину у несвоєчасному поданні декларацій, просила застосувати стягнення у мінімальних межах, встановлених частиною першою статі 172-6 КУпАП.
Адвокат Гудзима О.В., надавши суду свої пояснення у письмовій формі, не заперечував провину ОСОБА_1 у порушенні вимог антикорупційного законодавства та просив суд, при накладенні стягнення, врахувати обставини, які пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, відсутність умислу, шкоди державним чи суспільним інтересам, щире каяття та визнання провини і позитивні характеристики особи ОСОБА_1 .
Прокурор, підтримавши обставини, викладені в протоколах, просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП та притягнути її до відповідальності у виді штрафу у мінімальних межах визначених санкцією вказаної статті.
Згідно зі статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог статті 252 КУпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, відповідно до частини першої статті 172-6 КУпАП, передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно примітки до вказаної статті КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Склад вказаного адміністративного правопорушення, є формальним, оскільки не передбачає настання наслідків, водночас суб'єкт правопорушення усвідомлює протиправність вчиненого ним діяння (дії або бездіяльності),
Виходячи із диспозиції частини першої статті 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, що вчиняється суб'єктом правопорушення, який усвідомив, що його бездіяльність у неподанні (без поважних причин) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в строки встановлені Законом, призвела до порушення Закону (тобто є протиправною) і подальше свідоме неподання декларації може призвести до кримінальній відповідальності за статтею 366-3 Кримінального кодексу України, суб'єкт правопорушення, з метою припинення такого порушення і небажання бути притягнутим до кримінальної відповідальності, вже після пропуску строків подання декларації умисно подає декларацію і бажає так чинити, при цьому розуміє, що тим самим фактично визнає свою провину і викриває себе у вчиненні адміністративного правопорушення за несвоєчасне її подання.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення за несвоєчасне неподання декларації буде відсутня у разі об'єктивної неможливості вчасного її подання, тобто поважних причин (неналежна робота Реєстру, хвороба, інша непереборна сила, що унеможливлює вчасне подання декларації), і її подальше несвоєчасне подання декларації не утворює склад адміністративного правопорушення, окрім випадків, коли суб'єкт правопорушення вже після усунення таких причин, свідомо бездіє тривалий час і не подає декларацію.
Відповідно до пункту 11 статті 1 Закону №1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з підпунктом «з» пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1700-VII, поліцейські належать до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.
Водночас, відповідно до частини другої статті 3 Закону України від 02.07.2015
№580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Крім цього, згідно із частиною першою статті 61 Закону №580-VIII, на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції» та іншими законами України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Закону №580-VIII, поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №580-VIII, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Заслухавши ОСОБА_1 , адвоката, прокурора, дослідивши матеріали справ та оцінивши досліджені докази у їх сукупності і взаємозв'язку, вважає підтвердженою винуватість ОСОБА_1 у порушенні вимог частини другої статті 45 Закону №1700-VII, тобто у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Згідно із статтею 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до статті 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до частини другої статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених адміністративних правопорушень, особу ОСОБА_1 , відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає за доцільне притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності у виді штрафу, у межах визначених санкцією частини першої статті 172-6 КУпАП.
На підставі статті 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі, передбаченому Законом України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 23, 33, 40-1, 172-6, 276-279, 280, 283-285, 289 КУпАП, суд
адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за частиною першою
статті 172-6 КУпАП за №363/5539/26 (провадження №3/363/713/26), №363/5542/26 (провадження №3/363/714/26), об'єднати в одне провадження та присвоїти №363/5539/26.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП та призначити їй стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Згідно із статтею 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання - три місяці з дня її винесення.
Суддя О.П. Лукач