Постанова від 20.05.2026 по справі 300/9542/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2026 року

м. Київ

справа № 300/9542/24

адміністративне провадження № К/990/14716/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стеценка С.Г.,

суддів: Шевцової Н.В., Тацій Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу №300/9542/24

за позовом ОСОБА_1

до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС), Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області»

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2026 року (колегія у складі: головуючого судді Гудими Л.Я., суддів: Заверухи О.Б., Матковської З.М.), -

ВСТАНОВИВ:

Вступ

Спір стосується правомірності зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення особи, яка перебувала на службі в органах і підрозділах цивільного захисту, невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС), Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 08 січня 2024 року №2922 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років й премії у розмірі 0% посадового окладу;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС), підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму, для працездатних осіб (2684 грн.), встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років, посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням Майор внутрішньої служби, надбавки за особливості проходження служби, премії та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, із зазначенням: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 290% посадового окладу, які встановлені на 2023 рік та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

2. Обґрунтовуючи позов, зазначав, що на виконання рішення суду Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» складено довідку про розмір грошового забезпечення від 08 січня 2024 року №2922 станом на 01 січня 2023 року. Однак, у вказаній довідці не визначено усі складові грошового забезпечення у належному розмірі за нормами, чинними станом на 2023 рік, що призводить до порушення прав позивача на належний перерахунок пенсії. Означена довідка оформлена без дотримання вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), адже премія у довідці про розмір грошового забезпечення має зазначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 08 січня 2024 року №2922 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 0% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавку за вислугу років та премії у розмірі 0% посадового окладу.

Зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму, для працездатних осіб (2684 грн.), встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років, посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням Майор внутрішньої служби, надбавки за особливості проходження служби, премії та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, із зазначенням: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі 290% посадового окладу, які встановлені на 2023 рік та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік для здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

4. Ухвалюючи таке рішення, вказаний суд виходив з того, що розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у відповідності до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103), мали бути визначені органом, з якого особи були звільнені із служби, у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, премія - 290% посадового окладу. У свою чергу, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» не доведено дотримання нею вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні, на виконання судового рішення, довідки від 08 січня 2024 року за №2922 станом 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у цій довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (0%) та премії (0%). Водночас згідно із наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 червня 2024 року за №432 уповноважено Головний сервісний центр МВС, який реалізовує відповідні повноваження через регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС, на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення. Таким чином, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року.

Натомість суд відмовив у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС), адже останній не формував та не видавав довідку про розмір грошового забезпечення від 08 січня 2024 року №2922, тому і не порушував прав позивача.

5. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2026 року скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року та прийнято нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

6. Своє рішення суд апеляційної інстанції обґрунтував тим, що розмір складових грошового забезпечення для конкретної особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби. Збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою, аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема надбавки за особливості проходження служби та премії, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому. Відтак, довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року виготовлена відповідно до вимог чинного законодавства, а доводи позивача про обов'язок відповідача зазначити в оновленій довідці надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавку за вислугу років, а також премію в розмірі 290% посадового окладу є безпідставними, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та їх обґрунтування

7. Не погодившись із таким судовим рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2026 року, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року залишити в силі.

8. На обґрунтування касаційної скарги позивач вказує, що апеляційним судом ухвалено оскаржуване судове рішення з неправильним застосуванням положень статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, Постанови №704 та без урахування висновків, що викладені у постанові Верховного Суду від 30 вересня 2025 року у справі №440/11424/24.

Скаржник наголошує, що згідно положень абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Отже, Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», з якої звільнено позивача, протиправно не було зазначено в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відомостей про надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років й премії у розмірі 290% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

9. 01 квітня 2026 року в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстровано вказану касаційну скаргу.

10. За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями (протокол від 01 квітня 2026 року) визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С.Г., судді: Тацій Л.В., Шевцова Н.В.

11. Ухвалою Верховного Суду від 09 квітня 2026 року відкрито касаційне провадження за означеною касаційною скаргою.

12. Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) у поданому до суду відзиві на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, просив відмовити у її задоволенні.

13. Ухвалою Верховного Суду від 19 травня 2026 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

14. Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах державного пожежного нагляду, на даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.

15. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року у справі №300/4126/23, яке набрало законної сили 21 грудня 2023 року, серед іншого, зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень Постанови №704, із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

16. На виконання вказаного рішення Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» оформлено довідку від 08 січня 2024 року №2922 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року за посадою - заступник начальника з держпожнагляду ЗДПО-2 м. Івано-Франківськ, у яку включено такі складові: посадовий оклад- 8120 грн., оклад за військовим званням майор - 2040 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (40%) - 4064 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%), надбавка за особливості проходження служби (0%), премія (0%). Загальний розмір грошового забезпечення - 14224 грн.

17. На звернення позивача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області листом повідомило, що згідно із відомістю нарахування та виплати грошового забезпечення заступнику начальника загону в АРЗ СП була встановлена премія за січень 2023 року у розмірі 290%, надбавка за особливості проходження служби - у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

18. Не погодившись із показниками надбавки за вислугу років та премії в розмірі 0%, що вказані у довідці 08 січня 2024 року №2922 про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Позиція Верховного Суду

19. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також, надаючи оцінку правильності застосування апеляційним судом норм матеріального права та дотримання процесуальних норм, вказує на наступне.

20. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

21. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

22. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон №2262-XII.

23. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

24. Частиною першою статті 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

25. Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

26. Порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлений у статті 63 Закону №2262-ХІІ.

27. Так, частинами першою, другою статті 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

28. Крім того, за змістом частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29. Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30. Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій визначені Порядком № 45.

31. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

32. Згідно із пунктом 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

33. У свою чергу пунктом 3 Порядку №45 унормовано, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

34. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45.

35. У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.

36. Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, свідчить про те що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду згідно відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

37. Позиція Верховного Суду щодо застосування статті 63 Закону №2262-ХІІ, викладена, зокрема, у постановах від 07 вересня 2018 року у справі №806/1472/16, від 01 червня 2022 року у справі №814/659/18, від 24 січня 2024 року у справі №200/613/23, від 28 березня 2024 року у справі №160/3235/23, від 04 квітня 2024 року у справі №380/859/23.

38. Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011- XIІ (далі - Закон №2011- XIІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

39. Таким чином, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

40. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 20 квітня 2023 року у справі №600/6282/21-а, від 26 липня 2023 року у справі №380/16010/21, від 12 червня 2024 року у справах №120/4595/23, №380/9974/23 та №380/9798/23.

41. 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

42. Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

43. Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін.

44. Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09 червня 2022 року у справі №520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19 червня 2023 року у справі №160/14974/21, від 12 березня 2024 року у справі №640/35681/21 та від 26 березня 2024 року у справі №460/11381/21.

45. В контексті наведеного слід зазначити, що пунктом 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

46. Стосовно розмірів такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби, колегія суддів зазначає, що підпунктом 1 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

47. Згідно норми абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).

48. Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.

49. При цьому положеннями Постанови №704 також передбачено, що вказана надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

50. Щодо розміру премії, як додаткового види грошового забезпечення, колегія суддів вказує, що підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

51. Наказом Міністерства внутрішніх справ від 20 липня 2018 року №623, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за №936/32388, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623), що розроблена, зокрема, відповідно до пункту 3 Постанови №704 та визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

52. Пунктом 2 Інструкції №623 передбачено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

53. Відповідно до пункту 3 розділу I Інструкції №623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

54. Підставами для виплати грошового забезпечення є наказ:

керівника органу управління (підрозділу) про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо;

керівника закладу освіти ДСНС про зарахування на навчання із встановленням відповідних окладів, надбавок, доплат тощо;

керівника органу управління (підрозділу) про зарахування в розпорядження (пункту 8 розділу I Інструкції №623).

55. Розділом ХVІ Інструкції №623 передбачено преміювання осіб рядового і начальницького складу, пунктом 1 якого визначено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

56. Наведене у сукупності дає Суду підстави для висновку про те, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного органу, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

57. При цьому згідно положень абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

58. Таким чином, аналізуючи зазначений пункт Порядку №45, Суд наголошує, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

59. Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

60. Крім того, 05 березня 2024 року Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі №380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року. Велика Палата Верховного Суду у постанові 23 травня 2024 року дійшла висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

61. Верховний Суд також вказав, що висновки в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону №2262-XII, з позовами до територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з вимогами щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, із зазначенням відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії, які було визначено Міністром оборони України на відповідний рік.

62. Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд, ухвалюючи рішення у зразковій справі, встановив, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія в розмірі 35% посадового окладу, розміри яких встановлено та доведено командувачам видів (родів військ, сил) телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року №248/291, від 27 січня 2021 року №248/612 та від 19 січня 2022 року №248/269. Висновки Верховного Суду зроблені на підставі доказів, зокрема, копій рішень Міністра оборони України щодо встановлення розмірів виплати надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям Збройних Сил України; листа Міністерства оборони України від 23 лютого 2024 року №220/74/358, яким повідомлено, що за відповідною (прирівняною) посадою до посади начальника управління - начальника робіт Львівського територіального інженерно-будівельного управління встановлювався посадовий оклад за 30 тарифним розрядом та за відповідною (прирівняною) посадою станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби (у розмірі 65 % посадового окладу з урахування окладу за військове звання) та премія (в розмірі 35 % посадового окладу).

63. Варто зазначити, що хоча відповідачем у справі №380/19324/23 виступало Міністерство оборони України, а у цій справі, зокрема, Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області», правова природа спору та нормативне регулювання є аналогічним. В обох випадках застосуванню підлягають положення пункту 5 Порядку №45, який є єдиним для всіх осіб, пенсія яким призначена за Законом №2262-ХІІ. Отже, правовий висновок щодо необхідності обчислення додаткових видів грошового забезпечення у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, є універсальним і не залежить від відомчої належності відповідача.

64. У справі, яка розглядається, судом першої інстанції встановлено, що згідно із листом аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2023 року виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також премія в розмірі 290% посадового окладу.

65. За наведених обставин Суд погоджується із висновком суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог про те, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року протиправно не зазначено відомостей про надбавку за особливості проходження служби 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також відомостей про розмір щомісячної премії - 290% для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії.

66. Такий підхід щодо застосування норм права у подібних правовідносинах відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у його постановах від 31 липня 2025 року у справі №440/10453/24, від 30 вересня 2025 року у справі №440/11424/24, від 10 лютого 2026 року у справі №280/8079/24. Підстав для відступу від вказаної правової позиції у цій справі не має.

67. Твердження ж суду апеляційної інстанції, що довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року виготовлена відповідно до вимог чинного законодавства не узгоджується з наведеними вище нормами та не узгоджується із висновками Верховного Суду.

68. Підсумовуючи викладене, з огляду на характер та юридичне значення установлених конкретних фактичних обставин справи, Верховний Суд вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову. Натомість висновок суду апеляційної інстанції у цьому аспекті не є таким, що ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, у зв'язку з цим його постанова підлягає скасуванню із залишенням у силі рішення суду першої інстанції, що відповідає закону й було скасовано помилково.

69. Згідно статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

70. З урахуванням того, що висновок суду апеляційної інстанції не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, постанова апеляційного суду підлягає скасуванню із залишенням у силі рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 359 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2026 року скасувати, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

СуддіС.Г. Стеценко Н.В. Шевцова Л.В. Тацій