19 травня 2026 рокусправа № 380/20965/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 1, ГУ ФП України у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФ України у Київській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком, а саме щодо відмови зарахувати період її роботи з 11.05.2005 по 01.03.2017, з 03.03.2017 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 30.11.2023 до стажу у подвійному розмірі для обчислення пенсії відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та провести виплату перерахованої пенсії з дати її призначення, а саме з 10.05.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, а саме зарахувати для обчислення пенсії за віком період її роботи з 11.05.2005 по 01.03.2017, з 03.03.2017 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 30.11.2023 у подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати призначення пенсії, а саме з 10.05.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести виплату перерахованої пенсії, ОСОБА_1 з дати її призначення, а саме з 10.05.2025.
Ухвалою суду від 27.10.2025 позовну заяву залишено без руху.
Позивач у встановлений строк недоліки позовної заяви усуну належним чином.
Ухвалою суду від 04.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Ухвалою суду 27.02.2026 витребувано від відповідача 2 додаткові докази у справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з метою перерахунку пенсії за віком звернувся з відповідною заявою до відповідача 1, проте заява перенаправлена до відповідача 1. Відповідач 2 відмовив позивачу в зарахуванні періодів стажу роботи з 11.05.2005 по 01.03.2017, з 03.03.2017 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 30.11.2023 в подвійному розмірі, оскільки це суперечить статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач 1 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що позивач звернулася через вебпортал із заявою довільної форми, яка розглянута відповідачем 2 відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян». Оскільки позивач із заявою встановленої форми згідно з Порядком перерахунку пенсії до Головного управління не зверталася, відповідно рішення про відмову не приймалося. Вказує, що лист-відповідь не можна вважати правовим актом індивідуальної дії в розумінні КАС України. Щодо питання перерахунку пенсії відповідач 1 вказав, що відповідно до нової редакції статті 60 Закону №1788-ХІІ, яка набрала чинності з 15.08.2003, стаж не переглядається тим особам, котрі вийшли на пенсію до набуття нею чинності, тобто до зазначеної дати. Натомість особам, які виходять на пенсію після цієї дати стаж за роботу в зазначених закладах, у тому числі і до 15 серпня 2003 року, обчислюється у подвійному розмірі, але тільки для визначення права на пенсію, а визначення розміру пенсії здійснюється за нормою статті 24 Закону №1058-IV, тобто, в одинарному розмірі за той період, за який щомісяця сплачено не менше мінімального страхового внеску. ГУ ПФ України у Київській області розглянуло звернення позивача, яке надійшло через вебпортал Пенсійного фонду України №BEБ-10001-Ф-С-25-083263, зареєстроване 07.05.2025 за вх. РМК №14243/X-1000-25 та повідомило позивача, що відповідно до пункту 4 статті 24 Закону №1058-IV пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Розмір пенсії за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 37 років 05 місяців 25 днів, стаж враховано по 31.03.2025. Коефіцієнт стажу складає 0,37417. Заробітна плата, визначена за період з 01.07.2000 по 31.03.2025. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, застосована в розмірі - 15057,09 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить 117959. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 17761,19 грн (15057,09 х 1,17959). Розмір пенсії за віком станом на травень 2025 року складає 6810,97 грн.
Відповідач 2 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що 07.05.2025 позивач звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України, зареєстроване №ВЕБ-10001-Ф-С-25-083263 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до нової редакції статті 60 Закону №1788-ХІІ, яка набрала чинності з 15.08.2003, стаж не переглядається тим особам, котрі вийшли на пенсію до набуття нею чинності, тобто до зазначеної дати. Натомість особам, які виходять на пенсію після цієї дати стаж за роботу в зазначених закладах, у тому числі і до 15.08.2003, обчислюється у подвійному розмірі, але тільки для визначення права на пенсію, а визначення розміру пенсії здійснюється за нормою статті 24 Закону №1058-IV, тобто в одинарному розмірі за той період, за який щомісяця сплачено не менше мінімального страхового внеску. Також вказав, що звернення позивача, яке надійшло через вебпортал Пенсійного фонду України №ВЕБ-10001-Ф-С-25-083263, зареєстроване 07.05.2025 за вх. РМК №14243/Х-1000-25, розглянуто, а позивача повідомлено про розрахунок стажу, про складові розрахунку пенсійної виплати.
Представник позивача подав до суду «відзив на апеляційну скаргу», в якому вказав, що Закон №1058-IV не передбачає обмежень щодо застосування статті 60 Закону №1788-ХІІ під час обчислення пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, а сама редакція статті 60 Закону №1788-ХІІ є чинною на теперішній час. Положення статті 24 Закону №1058-IV також не скасовують та не зупиняють дію статті 60 Закону №1788-ХІІ. Стаж позивача, який враховується у подвійному розмірі, підтверджено належними доказами і відповідачами не заперечується, а тому, дії відповідачів щодо незарахування такого стажу у належному розмірі є протиправними.
На виконання вимог ухвали суду від 27.02.2026 відповідач 2 надав до суду копію пенсійної справи позивача.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзивів, а також долучених письмових доказів,
ОСОБА_1 з метою призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернулася до ГУ ПФ України у Київській області із заявою від 10.04.2025.
За принципом екстериторіальності заяву позивача від 10.04.2025 передано для розгляду ГУ ПФ України в Донецькій області, яке прийняло рішення №104850010730 від 18.04.2025 про відмову в призначенні пенсії, оскільки заявник не досяг необхідного пенсійного віку 60 років.
Позивачу призначено з 10.05.2025 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що не заперечується сторонами.
Позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подала до ГУ ПФ України у Київській області звернення №ВЕБ-11001-Ф-С-25-083263, яке зареєстроване 07.05.2025, щодо перерахунку пенсії та зарахування стажу у подвійному розмірі.
Відповідач 2 листом від 20.05.2025 повідомив позивача, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Розмір пенсії за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 37 років 05 місяців 25 днів, стаж враховано по31.03.2025. Коефіцієнт стажу складає 0,37417. Заробітна плата, визначена за період з 01.07.2000 по 31.03.2025. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, застосована в розмірі 15057,09 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить 1,17959. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 17761,19 грн (15057,09 х 1,17959). Розмір пенсії за віком станом на травень 2025року складає 6810,97 грн.
Позивач подала ще одне звернення через вебпортал Пенсійного фонду України №ВЕБ-13001-Ф-С-25-115141 від 18.06.2025, яке адресувала вже ГУ ПФ України у Львівській області.
Листом від 23.06.2025 звернення позивача скеровано за належністю до ГУ ПФ України у Київській області.
Відповідач 2 листом від 02.07.2025 повідомив позивача, що з 10.05.2025 вона перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Київській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Повторно вказав про складові розрахунку пенсійної виплати та її розмір. Також вказав, що пенсію призначено за заявою від 24.04.2025 за принципом єдиної черги Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Крім цього, Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області прийняло 25.06.2025 рішення №104850010730, згідно з яким позивачу проведено перерахунок пенсії (допризначення пенсії (додаткові документи, з переглядом заробітної плати).
Вважаючи дії відповідачів протиправними позивач звернулася за захистом свої прав до суду.
Вирішуючи спір суд застосовує такі норми права.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 26 Закону №1058-IV встановлено умови призначення пенсії за віком. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017. Починаючи з 01.01.2018 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 01.01.2025 по 31.12.2025 не менше 32 років.
У разі відсутності, починаючи з 01.01.2018, страхового стажу, передбаченого частиною 1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 01.01.2025 по 31.12.2025 - від 22 до 32 років.
Відповідно до приписів статті 1 Закон №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно з приписами статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (частина 4).
Закон №1058-IV набрав чинності 01.01.2004. До цього моменту правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян врегульовувалися Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ.
У постанові від 03.11.2021 у справі №360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду, визначаючи співвідношення між Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про пенсійне забезпечення», вказала, що Конституція України не передбачає можливості надання певному закону вищої юридичної сили щодо інших законів, або можливості передбачити законом заборону законодавцю приймати інші закони, що регулюють однопредметні відносини. Крім того, Закон України «Про пенсійне забезпечення» був прийнятий раніше за Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що якби законодавець мав намір обмежити сферу застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», то він мав би виключити із Закону України «Про пенсійне забезпечення» усі інші положення, чого зроблено не було.
Згідно з пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таке правове регулювання вказує на те, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення», в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (в тому числі щодо пільг по обчисленню стажу), продовжують діяти і підлягають застосуванню після 01.01.2004.
Пільги по обчисленню стажу за роботу в деяких медичних закладах встановлені статтею 60 Закону №1788-XII.
Відповідно до статті 60 Закону №1788-XII робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Згідно з частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).
Згідно з пунктом 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/ перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Додатком 1 до Порядку №22-1 передбачена форма заяви про призначення/ перерахунок пенсії.
Пунктом 2.7 Порядку №22-1 визначено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1 (документи про стаж, індивідуальні відомості про застраховану особу, відомості про місце проживання особи, пунктом 2.6 цього розділу (документи, що дають право для призначення до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 установлено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через веб-портал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Також приписами пунктів 4.3 і 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Аналіз викладених норм дає підстави виснувати, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення (перерахунок) пенсії, є відповідна заява особи та долучені до неї необхідні документи, у тому числі про стаж, вік та заробітну плату, які подаються до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому законом порядку.
При цьому, за результатами розгляду відповідної заяви Пенсійний орган повинен прийняти рішення: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, в не залежності від того, яким способом подана заява заявником.
Таким чином, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, орган, що призначає пенсію, зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.
З доказів у справі суд встановив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Київській області.
Першочергово позивач подала через вебпортал Пенсійного фонду України звернення №ВЕБ-11001-Ф-С-25-083263, яке зареєстроване 07.05.2025, щодо здійснення перерахунку пенсії та зарахування стажу у подвійному розмірі саме до ГУ ПФ України у Київській області.
Однак відповідач 2 листом від 20.05.2025 повідомив позивача, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Розмір пенсії за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 37 років 05 місяців 25 днів, стаж враховано по31.03.2025. Коефіцієнт стажу складає 0,37417. Заробітна плата, визначена за період з 01.07.2000 по 31.03.2025. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, застосована в розмірі 15057,09 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить 1,17959. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 17761,19 грн (15057,09 х 1,17959). Розмір пенсії за віком станом на травень 2025року складає 6810,97 грн.
Таким чином, позивач подала до ГУ ПФ України у Київській області (де перебуває на обліку) звернення щодо здійснення перерахунку пенсії та зарахування стажу у подвійному розмірі. Однак відповідач 2 жодного рішення за результатами розгляду такого звернення не прийняв, а лише обмежився надісланням позивачу листа у відповідь.
При цього, у відзиві відповідач 2 вказав, що звернення позивача, яке надійшло через вебпортал Пенсійного фонду України №ВЕБ-10001-Ф-С-25-083263, зареєстроване 07.05.2025 за вх. РМК №14243/Х-1000-25, розглянуто, а позивача повідомлено про розрахунок стажу, про складові розрахунку пенсійної виплати.
Також, суд зазначає, що станом на момент прийняття рішення у справі відповідач 2 не подав доказів прийняття рішення за результатами розгляду звернення позивача.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про перерахунок/ відмову в перерахунку пенсії, з позиції суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Варто зазначити, що при прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити.
У цьому випадку бездіяльність відповідача полягає саме в не прийнятті жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити згідно з законом, за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії та зарахування стажу в подвійному розмірі. Отже, викладене свідчить про протиправність такої бездіяльності.
Суд звертає увагу позивача, що звернення щодо перерахунку пенсії та зарахування стажу в подвійному розмірі розглядалося ГУ ПФ України у Київській області, під час розгляду якого відповідачем 2 не досліджувалося наявність/відсутність підстав для проведення відповідного перерахунку пенсії.
Отже, позовна вимога про зобов'язання ГУ ПФ України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії за віком, зарахувати період роботи з 11.05.2005 по 01.03.2017, з 03.03.2017 по 09.06.2023, з 15.06.2023 по 30.11.2023 у подвійному розмірі, задоволенню не підлягає, оскільки ГУ ПФ України у Львівській області не здійснював розгляд звернення позивача про перерахунок пенсії.
Окрім цього, суд у спірних правовідносинах не може перебирати на себе повноваження іншого органу та, відповідно, встановлювати достатність документів та підстав для проведення відповідного перерахунку пенсії, за відсутності прийнятого уповноваженим органом рішення.
Суд встановив також, що позивач подала через вебпортал Пенсійного фонду України звернення, яке адресувала вже ГУ ПФ України у Львівській області. Вказане звернення надіслало за належністю до ГУ ПФ України у Київській області.
Відповідач 2 листом від 02.07.2025 повідомив позивача, що з 10.05.2025 вона перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Київській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Повторно вказав про складові розрахунку пенсійної виплати та її розмір. Також вказав, що пенсію призначено за заявою від 24.04.2025 за принципом єдиної черги Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Тобто, у відповідь на звернення ГУ ПФ України у Київській області повідомило позивача лише розмір пенсії позивача, її складових та органи, які розглядали заяву про призначення пенсії та прийняли відповідне рішення.
Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
З врахуванням встановлених обставин справи, належним та ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язати відповідача 2 розглянути звернення позивача про перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за результатами розгляду якого прийняти вмотивоване рішення.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог. Отже, позов слід задовольнити частково.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 , зареєстроване 07.05.2025, про перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області розглянути звернення ОСОБА_1 , зареєстроване 07.05.2025, про перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, за результатами розгляду якого прийняти вмотивоване рішення.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір, пропорційно задоволених позовних вимог, у сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів (з), Київська область; ЄДРПОУ 22933548).
Суддя Кравців Олег Романович