18 травня 2026 рокусправа № 380/6388/26
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1159/12/23834 від 31.12.2025 року, виданої станом на 01.01.2023 рік, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1159/12/23834 від 31.12.2025 року, виданої станом на 01.01.2023 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2023 року по день проведення перерахунку.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Представник позивача наголошує, що у зв'язку із набранням 29 січня 2020 року законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 (якою було скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103), відновила свою дію первинна редакція пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704. Відтак, починаючи з 2020 року, базою для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням знову став розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року, а не стала величина станом на 2018 рік.
На виконання зазначених вимог законодавства ІНФОРМАЦІЯ_2 складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача № 1159/12/23834 від 31.12.2025, обчислену за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року (виходячи з актуального розміру прожиткового мінімуму). З метою реалізації свого права на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі вказаної довідки.
Листом від 05 березня 2026 року Головне управління ПФУ у Львівській області відмовило у проведенні такого перерахунку. Свою відмову пенсійний орган мотивував тим, що після скасування пунктів 1 та 2 постанови КМУ № 103 Уряд не приймав жодних нових рішень щодо умов та порядку перерахунку пенсій військовослужбовців, а відтак підстави для індивідуального перерахунку відсутні.
Позивач не погоджується з такими діями суб'єкта владних повноважень та вважає їх протиправними. Сторона позивача переконана, що право на перерахунок пенсії, гарантоване статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, має імперативний характер і не може ставитися в залежність від прийняття чи неприйняття Кабінетом Міністрів України відповідних підзаконних нормативно-правових актів. Бездіяльність Уряду не може слугувати виправданням для порушення соціальних прав особи.
Ухвалою від 08.04.2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечило проти задоволення позовних вимог.
Насамперед, відповідач заявляє про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС України. Пенсійний орган наголошує, що перерахунок пенсії вимагається позивачем з 01 лютого 2023 року, тоді як з даним адміністративним позовом особа звернулася до суду лише у квітні 2026 року, не навівши при цьому жодних об'єктивних та поважних причин такого тривалого зволікання.
Висловлюючись щодо суті спору, відповідач зазначає, що алгоритм перерахунку пенсій військовослужбовців чітко регламентований Порядком № 45 (затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008). Згідно з вказаним алгоритмом, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться виключно у разі масового підвищення грошового забезпечення на підставі окремого рішення Кабінету Міністрів України. Оскільки Уряд після 2018 року такого рішення не приймав, а офіційне повідомлення від центрального апарату ПФУ про необхідність підготовки списків для масового перерахунку до Головного управління не надходило, у відповідача відсутні будь-які законні повноваження здійснювати індивідуальний перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої ним довідки. На глибоке переконання відповідача, сама лише зміна розміру прожиткового мінімуму (як макроекономічного показника у Законі про Держбюджет) не є самостійною, прямою підставою для перерахунку військових пенсій у розумінні статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Суд розглядає адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, без повідомлення та виклику учасників справи, на підставі наявних у ній письмових доказів.
Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши обставини справи, детально проаналізувавши правові доводи, наведені у позовній заяві та відзиві відповідача, а також надавши належну юридичну оцінку наявним у матеріалах справи доказам у їх сукупності, суд
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до умов та норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року у справі № 380/14342/25, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та видано довідку № 1159/12/23834 від 31 грудня 2025 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною (аналогічною) останній штатній посадою станом на 01 січня 2023 року.
У вказаній довідці розміри посадового окладу та окладу за військовим званням визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01 січня 2023 року (а саме - 2684,00 грн), на відповідні тарифні коефіцієнти. Окрім основних видів грошового забезпечення, зазначена довідка також містить вичерпні відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (зокрема, надбавки, доплати) та премію, на які позивач має право за законом.
З метою реалізації права позивача на належне пенсійне забезпечення, 16 лютого 2026 року його уповноважений представник звернулася до відповідача із письмовою заявою, у якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2023 року, саме на підставі вищезгаданої довідки № 1159/12/23834 від 31.12.2025.
Листом від 05 березня 2026 року за № 11239-10993/А-02/8-1300/26 Головне управління ПФУ у Львівській області відмовило у проведенні запитуваного перерахунку. Свою позицію пенсійний орган обґрунтував тим, що після скасування у судовому порядку пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, Уряд не приймав жодних інших нормативно-правових актів (рішень), які б визначали нові умови та порядок проведення перерахунку пенсій для вказаної категорії осіб. На переконання відповідача, за відсутності такого окремого урядового рішення, правові підстави для здійснення індивідуального перерахунку пенсії позивача з оновленого грошового забезпечення відсутні.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, перевіряючи правомірність дій відповідача, а також вирішуючи аргументи сторін щодо дотримання строків звернення до суду та суті публічно-правового спору, суд виходить із такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року за номером 2262-XII (надалі - Закон номер 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон номер 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону номер 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону номер 2011-ХІІ).
Частиною 3 статті 43 Закону номер 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону номер 2262-ХІІ).
Процитована норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі номер 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону номер 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за номером 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за номером 393 (надалі - Порядок номер 45).
Пунктом 1 Порядку номер 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону номер 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову номер 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надалі - Постанова номер 704).
Пунктом 4 Постанови номер 704 (в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України номер 704, у яких у вигляді таблиці зазначено відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням залежно від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову за номером 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова номер 103), пунктом 6 якої постановлено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року номер 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", внаслідок яких пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14."
Проте зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови номер 704 не приведено у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі за номером 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови номер 103, яким було внесено зміни до пункту 4 Постанови номер 704. При цьому, алгоритм дій, який повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положенням пункту 6 Постанови номер 103 не змінився.
Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, пункт 4 Порядку номер 45 передбачав, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону номер 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Водночас, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону номер 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року номер 3-1 (надалі - Порядок номер 3-1).
Згідно пункту 23 Порядку номер 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону номер 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документів, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку номер 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону номер 2262-ХІІ, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку номер 45.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком номер 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Отже, враховуючи приписи частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, саме з 29 січня 2020 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі номер 826/6453/18 і скасування пункту 6 Постанови номер 103, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом номер 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.
Таким чином, у відповідача відсутні підстави для відмови здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії за усіма видами та розмірами складових грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача за відповідною (аналогічною) посадою.
Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку номер 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону номер 2262-ХІІ.
Разом з тим, згідно із частинами 2, 3 статті 51 Закону номер 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відтак, враховуючи виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з моменту набрання постановою Шостого апеляційного адміністративного суду законної сили - 29 січня 2020 року, в силу приписів статті 51 Закону № 2262-ХІІ, пенсія позивача підлягає перерахунку з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Як наслідок, відновлення права позивача на перерахунок пенсії із додатковими щомісячними видами грошового забезпечення підлягає з 01 лютого 2023 року.
Право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, що гарантується, в тому числі, міжнародними зобов'язаннями України.
Згідно з частиною 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05 квітня 2019 року по справі № 809/248/18.
У висновку, викладеному колегією суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у Постанові від 27 серпня 2025 року у справі № 300/2827/24 зазначено наступне:
« 35. За таких обставин колегія суддів констатує, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку щодо необхідності застосування терміну в 12 місяців, що передують дню подання позивачем заяви про перерахунок пенсії, для визначення дати з якої Головне управління Пенсійного фонду України зобов'язане здійснити відповідний перерахунок.».
Такий висновок було підтримано Верховним Судом у постанові від 07 травня 2025 року у справі номер 640/8914/22
Також у постанові від 17 жовтня 2024 року у справі № 320/10815/22 Верховний Суд зазначив: «Строки перерахунку призначених пенсій регламентуються положеннями статті 51 Закону номер 2262-ХІІ, частинами другою та третьою якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.»
Також, колегія суддів у постанові Верховного Суду від 03 лютого 2026 року по справі номер 560/17663/24 підтримала вищевказану позицію, при цьому зазначивши наступне:
« 69. Натомість у справі, що розглядається, спірні правовідносини регулюються Законом номер 2262-XII, який містить спеціальне правове регулювання, зокрема частину третю статті 51, що прямо передбачає у випадку зміни складових грошового забезпечення, зокрема у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, обов'язок держави здійснити перерахунок пенсії з моменту виникнення відповідних законодавчих підстав незалежно від звернення пенсіонера. Такий обов'язок має імперативний характер і, у разі його невиконання з вини органів Пенсійного фонду України, виключає можливість обмеження реалізації права на перерахунок пенсії процесуальними строками звернення до суду.
Верховний Суд зазначає, що правові висновки щодо обмеження строку звернення до суду, на які посилається скаржник, стосуються правовідносин, у яких право на перерахунок пенсії не виникало безумовно у силу закону, а залежало від оцінки нових доказів або активних дій особи (зокрема, підтвердження стажу чи нових складових грошового забезпечення, які раніше не були враховані пенсійним органом). Натомість у справі, що розглядається, право на перерахунок пенсії виникло автоматично з моменту зміни законодавчо встановленого нормативу (прожиткового мінімуму) та покладало на відповідача обов'язок здійснити відповідний перерахунок незалежно від звернення особи, що виключає застосування суб'єктивного критерію "особа дізналася про порушення права" як підстави для початку перебігу процесуального строку.
Отже, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано дійшли висновку про відсутність підстав для застосування наслідків, передбачених статтею 123 Кодексу адміністративного судочинства України, та правомірно зобов'язали відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачці з 01 лютого 2023 року. Доводи касаційної скарги у цій частині є необґрунтованими та не спростовують правильності висновків судів попередніх інстанцій.»
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 06 лютого 2026 року по справі № 560/12392/24, від 06 лютого 2026 року по справі № 560/11982/24, від 17 лютого 2026 року по справі № 560/15859/24, від 06 лютого 2026 року по справі № 560/379/25, від 09 лютого 2026 року по справі № 560/17330/24, від 09 лютого 2026 року по справі № 560/16826/24, від 05 лютого 2026 року по справі № 560/497/25, від 11 лютого 2026 року по справі № 380/752/25.
З огляду на вищезазначене, дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі оновленої довідки № 1159/12/23834 від 31.12.2025, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , є протиправними. Оскільки уповноважений державний орган видав довідку, яка є чинною та не скасованою, у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виник обов'язок здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01 лютого 2023 року. Відтак, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2023 по день проведення перерахунку, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Судовому захисту підлягають лише фактично порушені, невизнані або оспорювані права. Завданням адміністративного судочинства не є превентивний захист від гіпотетичних або можливих у майбутньому порушень. Суд не може зобов'язувати суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення дій, які він ще не вчиняв і щодо яких відсутні докази їх вчинення або наміру їх вчинити у конкретних спірних правовідносинах.
З огляду на наведене, у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Головне управління ПФУ у Львівській області не довело правомірності відмови у проведенні перерахунку.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України, ефективним та належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі наданої оновленої довідки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується статтею 139 КАС України. Зважаючи на те, що позовні вимоги задоволені частково, проте ключова вимога немайнового характеру (щодо відновлення права на перерахунок) визнана судом правомірною, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у повному обсязі.
Згідно з платіжним документом, позивачем сплачено судовий збір в сумі 1 065 грн.
Вказана сума підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1159/12/23834 від 31.12.2025, виданої станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01 лютого 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1159/12/23834 від 31.12.2025 виданої станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 065 (одна тисяча шістдесят п'ять) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 18 травня 2026 року.
Суддя Коморний О.І.