Ухвала від 20.05.2026 по справі 360/1098/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

20 травня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/1098/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул.Шевченка, 9) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Гребенара Олексія Володимировича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2026 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,14 за 2022 рік, 1,197 за 2023 рік, 1,0796 за 2024 рік, 1,115 за 2025 рік, 1,121 за 2026 рік;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2026 пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2018 2020 роки (в сумі 9118,81 грн), та коефіцієнтів збільшення цього показника у розмірі 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (за 2022), у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 (за 2023), у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 (за 2024), у розмірі 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 (за 2025), у розмірі 1,121 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 № 236 (за 2026) з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером, отримувачем пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 16.06.2021 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні відповідачем був врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81 гривень.

У відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону позивачу для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня повинно було проводитися перерахунок раніше призначеної пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Однак позивач протягом 2022, 2023, 2024, 2025 та з 01 березня 2026 отримував незначне підвищення пенсії, що явно не відповідало затвердженому коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

З метою з'ясування вищевказаних обставин представник позивача звернувся з адвокатським запитом від 16.04.2026 № 8 до відповідача, в якому, крім іншого, зазначив, що у випадку не проведення відповідного перерахунку пенсії здійснити такий перерахунок пенсії та її виплату з метою усунення порушень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині встановлення щомісячної доплати до пенсії у 2022, 2023, 2024 та проведення індексації із застосуванням занижених коефіцієнтів (1,0575) в 2025 році та (1,061) в 2026 році замість необхідного застосування відповідних коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 роки.

У відповідь на адвокатський запит Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 16.04.2026 № 1200-0202-8/10390 повідомило, що під час проведення перерахунку пенсії відповідно до норм Постанови №118, Постанови №168 та Постанови №185 індексація заробітної плати не проводилася, оскільки показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії - 9118,81 грн, є більшим за показники середньої заробітної плати для перерахунку пенсії відповідно до вищезазначених постанов, а саме: показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з 01.03.2022 складав 6186,32 грн, з 01.03.2023 - 7405,03 грн, з 01.03.2024 - 7994,47 грн. Водночас, відповідно до пункту 4 Постанови №118 з 01.03.2022 було встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 135,00 грн, з 01.03.2023 за нормами пункту 6 Постанови №168 щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн, з 01.03.2024 згідно з підпунктом 6 пункту 2 Постанови №185 - щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн, які враховуються під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства. Крім того, з 01.03.2025 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії (індексація заробітної плати), відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови № 209 із застосуванням коефіцієнта збільшення для пенсій, призначених/ перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, 1,0575, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 13989,11 грн. Розмір пенсії склав 8263,02 грн. Також з 01.03.2026 проведено перерахунок пенсії (індексація заробітної плати) відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови № 236 із застосуванням коефіцієнта збільшення для пенсій, призначених/ перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 і 2022 роках, - 1,061, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 13989,11 грн. Розмір пенсії склав 8263,02 грн. Також з 01.03.2026 проведено перерахунок пенсії (індексація заробітної плати) відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови №236 із застосуванням коефіцієнта збільшення для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 і 2022 роках, - 1,061, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 14842,44 грн. Розмір пенсії з 01.03.2026 склав 8423,33 грн. Пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства.

Позивач вважає, що відповідачем необґрунтовано та з порушенням норм законодавства не проведено індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14 за 2022, у розмірі 1,197 за 2023, у розмірі 1,0796 за 2024, у розмірі 1,115 за 2025, у розмірі 1,121 за 2026, та не здійснено їх застосування, а відповідно не проведено належний перерахунок та виплата пенсії із застосуванням цих коефіцієнтів збільшення починаючи з 01.03.2026.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Згідно з частиною п'ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

У позовній заяві представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини першої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 80 КАС України).

Керуючись статтями 5, 9, 12, 77, 80, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у цій справі.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити строк для подання за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області протягом 15 днів з моменту отримання даної ухвали надати су подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:

- копію пенсійної справи позивача;

- відомості про нарахування та виплату пенсії (протоколи перерахунку) за спірний період;

- відомості із зазначенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії позивача.

Справа розглядатиметься суддею Захаровою О.В. одноособово.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяО.В. Захарова