20 травня 2026 року Справа № 280/4686/26 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області Головка Олега Євгеновича (69089, м. Запоріжжя, вул. Героїв 37-го батальйону, буд. 53) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 72а, код ЄДРПОУ 43877338)
до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (01601, м. Київ, вул. Руставелі Шота, буд. 9А, код ЄДРПОУ 44768034)
до Філії «Східний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (49000, м. Дніпро, вул. Космічна, буд. 35, код ЄДРПОУ 45632138)
третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Департамент захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164, код ЄДРПОУ 43847544)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
Перший заступник керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області Головко Олег Євгенович звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) із позовом до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», до Філії «Східний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Департамент захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» щодо незабезпечення організації проведення робіт із встановлення меж території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Балка Криловка» з внесенням відповідних відомостей до Державного земельного кадастру;
зобов'язати Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» забезпечити організацію проведення робіт із встановлення меж території ботанічної пам'ятки природи місцевого значення «Балка Криловка» з внесенням відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.
За приписами ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Питання територіальної юрисдикції адміністративних судів врегульовано нормами параграфу 3 глави 2 розділу І КАС України.
Так, згідно з положеннями ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
З огляду на предмет позову, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч. 2 ст. 26 КАС України (територіальна підсудність справи за місцезнаходженням відповідача).
Як слідує з матеріалів справи місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (відповідь №2764369 від 20.05.2026) Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» є: 01601, м. Київ, вул. Руставелі Шота, буд. 9А, філії «Східний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» є: 49000, м. Дніпро, вул. Космічна, буд. 35.
В той же час позивач звернувся із цим позовом до Запорізького окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого згідно з Додатком № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" розповсюджується на територію Запорізької області.
Суд наголошує, що розгляд і вирішення адміністративної справи із недотримання судом правил територіальної підсудності є порушенням як норм вітчизняного законодавства, так і приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 ETS N 005, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, в частині гарантування позивачу права на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених ст. 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративному суду розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з п. 2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи вказане, ця позовна заява територіально не підсудна Запорізькому окружному адміністративному суду та, з урахуванням місцезнаходження Філії «Східний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд вважає за необхідне передати дану адміністративну справу до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Частиною 8 ст. 29 КАС України передбачено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 20, 25, 29, 30, 241, 248, 256 КАС України, суддя
Адміністративну справу №280/4686/26 за позовною заявою Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури Запорізької області Головка Олега Євгеновича в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», до Філії «Східний лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Департамент захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд Дніпропетровського окружного адміністративного суду (49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4).
Копію ухвали надіслати (вручити) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Батрак