Ухвала від 20.05.2026 по справі 308/6433/26

Справа № 308/6433/26

1-кп/308/596/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2026 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

секретаря судового засідання - ОСОБА_2

з участю прокурора - ОСОБА_3

підозрюваного - ОСОБА_4

захисника - ОСОБА_5

розглянувши у підготовчому судовому засіданні залі суду в місті Ужгороді клопотання прокурора Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тарасівці, Новоселицького р-ну, Чернівецької обл., громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, голови ОК «ЖБК «Мала Прага»у кримінальному провадженні про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, відомості про яке 13.12.2024 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024071050000016,-

ВСТАНОВИВ:

01.05.2026 р. до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 у зв'язку зі сплатою податків, зборів (обов'язкових платежів) та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою.

В підготовчому судовому засіданні прокурор підтримав зазначене клопотання з викладених в ньому підстав.

Захисник ОСОБА_5 та підозрюваний ОСОБА_4 у підготовчому судовому засіданні підтримали клопотання прокурора, просили суд його задовольнити у повному обсязі та звільнити підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, а провадження на цій підставі закрити.

За таких обставин вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши клопотання прокурора суд дійшов наступного висновку.

Фізична особа ОСОБА_4 у період 2023 року, будучи головою ОК «ЖБК «Мала Прага» (ЄДРПОУ 44084032), під час реалізації об'єктів нерухомого майна (квартир та нежитлових приміщень) за адресою: АДРЕСА_2 , ухилився від сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 8 694 000 грн та військового збору у сумі 724 500 грн, що є ухиленням від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету в особливо великих розмірах.

04.02.2022 видано дозвіл № ЗКО12220126212 на виконання будівельних робіт на об'єкті: «Будівництво багатоквартирних житлових будинків з нежитловими приміщеннями на першому поверсі по вул. Івана Фогарашія, 17». Черговість будівництва - 1 та 2 черги.

09.10.2023 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 04053699) видало дозвільний документ - сертифікат № ЗК12223092655 8 про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта за адресою: м. Ужгород, вул. Івана Фогарашія, буд. 17 щодо 1-ї черги будівництва, тобто секцій 1-3, до яких входять корпуси № 5, № 6, № 7. Період будівництва - з 04.02.2022 по 26.09.2023.

Згідно з дозвільними документами на об'єкт - багатоквартирний житловий будинок з нежитловими приміщеннями на першому поверсі по АДРЕСА_3 , який введено в експлуатацію, будинок складається із 7 поверхів та налічує 102 квартири (84 однокімнатні та 18 двокімнатних). Загальна площа об'єкта становить 6 856,64 м2, у тому числі загальна площа квартир - 5 204,12 м2. Площа вбудованих нежитлових приміщень (вбудованих, вбудовано-прибудованих, прибудованих) становить 698,52 м2, а загальна вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію, - 92 507,142 тис. грн.

24.03.2025 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 04053699) видало дозвільний документ - сертифікат № 3K122250313409 про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта за адресою: АДРЕСА_2 щодо 2-ї черги будівництва, тобто секцій 4-6, до яких входять корпуси № 2, № 3, № 4. Період будівництва - з 04.02.2022 по 18.02.2025.

Згідно з дозвільними документами на об'єкт - багатоквартирний житловий будинок з нежитловими приміщеннями на першому поверсі по АДРЕСА_2 (2-а черга), який введено в експлуатацію, будинок складається із 7 поверхів та налічує 102 квартири (84 однокімнатні та 18 двокімнатних). Загальна площа об'єкта становить 6 856,64 м2, у тому числі загальна площа квартир - 5 204,12 м2. Площа вбудованих нежитлових приміщень (вбудованих, вбудовано-прибудованих, прибудованих) становить 698,52 м2, а загальна вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію, - 130 015,47 тис. грн.

Таким чином, у ході досудового розслідування встановлено, що ОК «ЖБК «Мала Прага» за адресою: м. Ужгород, вул. Івана Фогарашія, буд. 17 станом на 24.03.2025 введено в експлуатацію 204 квартири загальною площею 10 408,24 кв. м та вбудовані нежитлові приміщення (вбудовані, вбудовано-прибудовані, прибудовані) загальною площею 1 397,04 кв. м.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у грудні 2023 року (більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено) у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на отримання від майбутніх власників об'єктів нерухомого майна доплати у вигляді готівкових коштів за квадратний метр готового об'єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , а також на подальше ухилення від сплати відповідних сум податків і зборів шляхом нездійснення відповідного декларування одержаних доходів.

З метою реалізації зазначеного злочинного умислу ОСОБА_4 , будучи головою обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Мала Прага» (ЄДРПОУ 44084032), маючи доступ до ідентифікаційних даних майбутніх власників об'єктів нерухомого майна (житлових квартир та приміщень комерційного призначення) за адресою: АДРЕСА_2 , уклав усні угоди з майбутніми власниками щодо здійснення ними доплат за квадратний метр у розрахунку 4 000 грн за 1 кв. м у квартирах та 7 200 грн за 1 кв. м у нежитлових приміщеннях (комерційного призначення).

При цьому, ОСОБА_4 не було забезпечено здійснення будь-якого документального оформлення кожної отриманої доплати від майбутніх власників об'єктів нерухомого майна.

У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 отримав доплату у готівковій формі від майбутніх власників об'єктів нерухомого майна 1-ї (корп. № 5-7) та 2-ї (корп. № 2-4) черг будівництва за адресою: АДРЕСА_2 за 196 квартир (без урахування квартир, що належать ОСОБА_4 та ОСОБА_6 ) загальною площею 10 023 кв. м на суму 40 092 000 грн та за вбудовані нежитлові приміщення (вбудовані, вбудовано-прибудовані, прибудовані) загальною площею 1 140 кв. м (без урахування приміщень, що належать ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ТОВ «Вік» (ЄДРПОУ 20454200)) на суму 8 208 000 грн, тобто разом 48 300 000 грн.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , всупереч чинному законодавству, не подав до органів ДПС декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік до 1 травня 2024 року, що призвело до приховування об'єктів оподаткування та ненарахування відповідних податків і зборів.

Протиправність дій ОСОБА_4 зафіксовано аналітичним продуктом № 28.6/02.1/18-26-АП від 07.04.2026 за результатами проведеного аналітичного дослідження щодо оцінювання ризиків та/або правопорушень у фінансово-господарській діяльності фізичної особи ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2021 по 31.12.2024, проведеного Управлінням аналізу інформації та управління ризиками Територіального управління БЕБ у Закарпатській області. За результатами зазначеного аналітичного дослідження встановлено несплату податку на доходи фізичних осіб у сумі 8 694 000 грн та військового збору у сумі 724 500 грн. Зазначена сума ухилення від сплати податків підтверджена висновком судової економічної експертизи № 30 від 17.04.2026.

Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 23.04.2026 подав податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік до Ужгородської ДПІ ТУ ДПС у Закарпатській області, а також сплатив податки на загальну суму 9 418 500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень. При цьому зазначені дії були вчинені після початку досудового розслідування і не усувають факту умисного ухилення від сплати податків у 2023 році.

Отже, ОСОБА_4 умисно, з корисливих мотивів, з метою протиправного збагачення за рахунок ухилення від сплати податків, усвідомлюючи суспільно небезпечні наслідки у вигляді ненадходження коштів у особливо великих розмірах до бюджету та бажаючи їх настання, не будучи зареєстрованим як фізична особа-підприємець, всупереч вимогам Податкового кодексу України та Перехідних положень Податкового кодексу України, не подав до Державної податкової служби України декларацію про майновий стан і доходи, що призвело до приховування об'єктів оподаткування та ненарахування і несплати до державного та місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб у сумі 8 964 000 грн та військового збору у сумі 724 500 грн, на загальну суму 9 418 500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень, що відповідно до примітки до ст. 212 Кримінального кодексу України становить 7 018 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і утворює особливо великий розмір.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з податковим законодавством.

Згідно ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством, вести в установленому порядку облік доходів, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Так, відповідно до вимог пп. 16.1.3. та пп. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів та сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених діючим законодавством України.

Так, відповідно до вимог п. 22.1. ст. 22 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Відповідно до вимог п. 23.1., п. 23.2, п. 23.3 та п. 23.4 ст. 23 Податкового кодексу України, базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання. База оподаткування і порядок її визначення встановлюються для кожного податку окремо. У випадках, передбачених податковим законодавством, один об'єкт оподаткування може утворювати кілька баз оподаткування для різних податків. У випадках, передбачених Податковим кодексом, конкретна вартісна, фізична або інша характеристика певного об'єкта оподаткування може бути базою оподаткування для різних податків.

Відповідно до вимог п. 36.1, п. 36.2, п. 36.3 та п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом України. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.

Відповідно до вимог п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до вимог п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок, звіт - документ, що подається платником податків контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання.

Відповідно до вимог пп. 47.1.2 п. 47.1 ст. 47 Податкового кодексу України, відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог п. 49.2. та п. 49.21 ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Відповідно до вимог п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України визначення сум податкових та грошових зобов'язань, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у встановлені строки.

Відповідно до вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для її подання.

Відповідно до вимог пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно до вимог пп. 163.1.1, пп. 163.1.2 та пп. 163.1.3 п. 163.1ст. 163 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до вимог абз. 1 та абз. 2 п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до вимог п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) щодо заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до вимог п. 161 Перехідних положень Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, фізичні особи - резиденти, які володіють та/або користуються земельними ділянками, фізичні особи - нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні та податкові агенти. Об'єктом оподаткування збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання). Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому Кодексом, за визначеною ставкою. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Загальним правилом, визначеним Податковим кодексом України, передбачено право контролюючого органу у разі встановлення за результатами перевірки порушень вимог податкового законодавства самостійно визначати суми штрафних (фінансових) санкцій у межах строку давності - не пізніше 1095 днів з дня вчинення відповідного правопорушення.

Відповідно до підпункту 11 пункту 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України штрафні санкції за результатами перевірок застосовуються у розмірах, передбачених законодавством, чинним на день прийняття відповідного рішення контролюючим органом.

Разом з тим, підпунктом 112.8.8 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України передбачено, що обставиною, яка звільняє платника податків від фінансової відповідальності, є самостійне виправлення ним, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, передбачених статтею 50 Податкового кодексу України, помилок, що містяться у раніше поданих податкових деклараціях та розрахунках, за умови сплати самостійно донарахованих податкових зобов'язань та штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу.

Крім того, абзацом 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що під час дії воєнного стану відповідальність за порушення податкового законодавства застосовується з урахуванням обставин, визначених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності, є вчинення діяння внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Отже, враховуючи, що платником податків самостійно усунуто допущені порушення шляхом подання уточнюючих розрахунків та сплати податкових зобов'язань, а також беручи до уваги наявність обставин непереборної сили в умовах воєнного стану, правові підстави для додаткового застосування штрафних санкцій та нарахування пені відсутні.

Так, ОСОБА_4 , в порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, будучи фізичною особою - платником податків умисно, протиправно, ігноруючи покладені на нього обов'язки щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи та відповідно нарахування та сплати податків, скоїв кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Так, до 01.05.2024 фізична особа - платник податків ОСОБА_4 з метою несплати податків за 2023 рік не подав до Ужгородської ДПІ у м. Ужгород Головного управління ДПС у Закарпатській області податкову декларацію про майновий стан і доходи як фізична особа - громадянин в якій не вказав обсяг доходу за звітний (податковий період) в розмірі 48300000 гривень і фактично не сплатив до бюджету 9418500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень.

Враховуючи вищевказане, досудовим розслідуванням фактично зафіксовано отриманий дохід фізичною особою - громадянином ОСОБА_7 за результатами звітного 2023 року в розмірі 48300000 гривень, в результаті чого виник обов'язок сплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 8 964 000 гривень та військового збору в сумі 724 500 гривень.

З метою встановлення суми збитків завданих державі в частині несплати податків та зборів за умови, іцо фізичною особою - громадянином ОСОБА_4 у 2023 році отримано дохід в розмірі 48 300 000 гривень, скеровано запит на створення аналітичного продукту в Управління аналізу інформації та управління ризиками Територіального управління БЕБ у Закарпатській області.

Так, на виконання запиту, Управлінням аналізу інформації та управління ризиками Територіального управління БЕБ у Закарпатській області, аналітичним продуктом №28.6/02.1/18-26-АП від 07.04.2026, підтверджено суму завданих державі збитків в частині за умови несплати податків та зборів фізичною особою - громадянином ОСОБА_4 у 2023 році в розмірі 9 418 500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень.

Протиправність дій підтверджується податковою декларацією про майновий стан і доходи (07011908400192F0100215100000000151220230701 .xml) за 2023 рік поданої 23.04.2026 до Ужгородської ДПІ ГУ ДПС у Закарпатській області через особистий кабінет cabinet@sfs.gov.ua#l з реєстраційним номером 9388281578 та накладенням електронного цифрового підпису, квитанціями про сплату податку на доходи фізичних осіб в сумі 8694000 гривень та військового збору в сумі 724500 гривень, допитами свідків (власників квартир) та показами ОСОБА_4 .

В результаті протиправних дій, фізичною особою - громадянином ОСОБА_4 , умисно з метою ухилення від сплати податків в порушеннях вимог діючого законодавства не відображено у дохідній частині суму обсягу доходу за 2023 рік, не нараховано та не сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, що спричинило ненадходження коштів до бюджетів усіх рівнів в загальній сумі 9 418 500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень за 2023 рік, тобто 7018 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є особливо великим розміром.

24.04.2026 року отримано відповідь з Головного управління ДПС у Закарпатській області щодо повного погашення податкових зобов'язань у сумі 9 418 500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень та про відсутність заборгованості перед бюджетом станом на 23.04.2026.

24.04.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Сплата завданих державі збитків у вигляді ненадходження до державного бюджету податків та інших обов'язкових платежів на суму - 9 418 500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень підтверджується: платіжною інструкцією №263008897 від 21.04.2026 на суму 4 694 000 гривень; платіжною інструкцією №263105182 від 22.04.2026 на суму 4 000000 гривень; платіжною інструкцією №263007534 від 21.04.2026 на суму 724500 гривень; листом Головного управління ДПС у Закарпатській області від 24.04.2026 №3827/5/07-16-24-04-05 щодо повного погашення податкових зобов'язань відповідно до поданої 23.04.2026 податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік щодо сплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 8694000 гривень та військового збору в сумі 724500 гривень, загалом на суму 9 418 500 (дев'ять мільйонів чотириста вісімнадцять тисяч п'ятсот) гривень; клопотанням ОСОБА_4 від 24.04.2026 щодо погашення суми збитків по податкових зобов'язаннях відповідно до поданої 23.04.2026 податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік.

24.04.2026 підозрюваному ОСОБА_4 роз'яснено зміст ч. 3, 4 ст. 212 КК України та ч. 2 ст. 284 КПК України, на що останній заявив про бажання та необхідність застосування щодо нього положень ч. 4 ст. 212 КК України, тобто звільнення його від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому законом.

24.04.2026 прокурору у кримінальному провадженні ОСОБА_3 надійшло клопотання від підозрюваного ОСОБА_4 щодо згоди на звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, у зв'язку з відшкодуванням завданих збитків у кримінальному провадженні в повному обсязі, тобто на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.

Згідно з ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у кримінальній справі за наявності підстав, передбачених ч. 2 ст. 284 КПК України, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Частиною 1 ст. 285 КПК України, передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 212 КК України, особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Відповідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках передбачених цим Кодексом.

Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюється виключно судом.

Згідно ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Враховуючи, що ОСОБА_4 кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 212 КК України вчинив вперше, та до моменту притягнення його до кримінальної відповідальності повністю сплачено податки, вчинене ним діяння втратило суспільну небезпечність, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а провадження по справі закрити.

Заходи забезпечення кримінального провадження у кримінальному провадженні не застосовувались.

Цивільний позов та процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.

Речові докази у справі відсутні.

На підставі викладеного та керуючись ст. 44, ч. 4 ст. 212 КК України, ст. 284, 288, 314 КПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 на підставі ч. 4 ст. 212 КК України задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, кримінальне провадження №72024071050000016 від 13.12.2024 року на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя ОСОБА_1