Справа № 308/2570/26
2/308/1350/26
19 травня 2026 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
Головуючого судді - Малюк В.М.,
при секретарі судового засідання - Вереш А.В.,
з участю позивача - ОСОБА_1 та його представника - адвоката Гумен Н.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гумен Н.В., в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ужгородської міської ради про позбавлення батьківських прав, -
У провадженні Ужгородського міськрайонного суду знаходиться цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гумен Н.В., в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ужгородської міської ради про позбавлення батьківських прав.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 16.03.2026 року відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче судове засідання.
У ході проведення підготовчого судового засідання, судом було поставлено на обговорення питання щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки виходячи з віку заявника, правовідносини у цій справі можуть бути пов'язаними з доведенням наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Гумен Н.В. у підготовчому судовому засіданні не заперечили щодо залучення третьої особи з ініціативи суду.
Інші учасники в судове засідання не з'явилися, хоча про час і місце розгляду справи повідомлялися належним чином, в тому числі й шляхом повідомлення на офіційному веб сайті судової влади.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з частиною 3 статті 53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Згідно ч. 6 ст. 56 ЦПК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов'язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», на всій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який у подальшому було продовжено та не скасовано й на даний час.
Триває загальна мобілізація в Україні.
Згідно з абз.1 ч. 5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Судом встановлено, що позивач у вказаній справі за віком є особою, яка підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Органи військового управління - Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, призначені для виконання функцій з управління, в межах їх компетенції, військами (силами), з'єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (ст.1 Закону України «Про оборону України»). ТЦК - орган військового управління України, що веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення.
Виходячи з віку позивача, правовідносини у цій справі можуть бути пов'язаними з доведенням наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Разом з тим, до участі у справі не залучено ІНФОРМАЦІЯ_2 як заінтересовану особу, при цьому взаємовідносини заявника з таким органом можуть залежати від заявлених вимог, що може вплинути на його права та обов'язки стосовно органів військового управління.
Оскільки вирішення питання про позбавлення матері батьківських прав, може вплинути на вирішення питання щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації, та враховуючи введений в державі воєнний стан, відповідно до частини 3 статті 53 ЦПК України, до участі у справі необхідно залучити ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
У відповідності до ч.1 та п.2 ч.2 ст.198 ЦПК України підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом. Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: залучення до участі або вступу у справу третьої особи.
За таких обставин, суд вважає, що підготовче судове засідання необхідно відкласти.
Керуючись ст.ст.53, 196,-198, 260 ЦПК України, суд,-
У справі за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гумен Н.В., в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ужгородської міської ради про позбавлення батьківських прав, залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
Підготовче судове засідання по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гумен Н.В., в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ужгородської міської ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про позбавлення батьківських прав - відкласти на 13 год. 25 хв., 06.08.2026 року.
Копію ухвали разом з копією позовної заяви з додатками надіслати третій особі.
У відповідності до ч.6 ст.53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права і обов'язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.М. Малюк