ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
06.04.2026Справа № 910/12438/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1
до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр»
Печерської районної в місті Києві державної адміністрації
третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2
про визнання припиненими повноважень, зобов'язання вчинити дії,
Представники:
від позивача ОСОБА_3, ОСОБА_1.
від відповідача-1 не прибули
від відповідача-2 не прибули
від третьої особи не прибули
До Господарського суду міста Києва звернувся з позовом ОСОБА_1 до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» (далі - ОСББ) (відповідача-1) та Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (відповідача-2) про:
- визнання припиненими повноважень ОСОБА_2 як голови правління (керівника) та представника об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр»;
- зобов'язання Печерської районної в місті Києві державної адміністрації виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з розділу атрибути «Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи» відомості про ОСОБА_2 як керівника та представника об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр».
За твердженням позивача, ОСОБА_2 не є членом ОСББ у зв'язку з відчуженням квартири по АДРЕСА_1 , та не виконує обов'язки керівника ОСББ.
Права позивача як мешканця будинку АДРЕСА_1 та члена ОСББ порушуються відсутністю керівника ОСББ, який би міг укласти договори з підрядними організаціями для виконання робіт, вказаних у приписі ДСНС (в т.ч. з метою безперешкодного доступу громадян до центрального входу в укриття у разі оголошення сигналу повітряної тривоги), представляти інтереси ОСББ в Печерській районній в м. Києві держадміністрації з метою вирішення питання про залучення обслуговуючої організації для надання позивачу житлово-комунальних послуг та із спірних питань, пов'язаних із статусом нежилих приміщень в будинку та підписати (затвердити) нову редакцію статуту ОСББ з визначенням повноважень виконавчого органу щодо відкриття рахунків ОСББ в банках. Також порушуються права позивача як члена ОСББ у зв'язку з припиненням надання йому комунальних послуг з 01 березня 2025 року через розірвання договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
У зв'язку повномаштабним вторгненням російської федерації значна кількість членів ОСББ та членів його органів управління виїхали за кордон, в інші регіони України або мобілізувались, зв'язок з ними втрачено, через що відсутня можливість провести загальні збори ОСББ, збори членів правління щодо переобрання нового керівника ОСББ.
04 листопада 2025 року суд відкрив провадження у справі № 910/12438/25, постановив розглядати справу в порядку загального позовного провадження, залучив до участі у справі як третю особу на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 . Відповідач не подав відзив на позов.
Відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 165 ГПК України.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» (код 22926318) (далі - ОСББ) засноване 09.02.1995.
Орган управління юридичної особи - загальні збори.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в розділі атрибуту «Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи» зазначені відомості про ОСОБА_2 як керівника та представника ОСББ.
Згідно з пунктами 9.1 та 9.2 статуту ОСББ органами управління ОСББ є загальні збори членів ОСББ і правління ОСББ. Вищим органом управління ОСББ є загальні збори членів ОСББ.
Відповідно до п. 9.16 статуту ОСББ правління ОСББ із свого складу обирає голову правлінні і його заступника.
Вирішуючи спір суд виходить з такого.
Відповідно до статті 385 Цивільного кодексу (далі - ЦК) України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон).
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (ст. 1 Закону).
Відповідно до ст. 4 Закону об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України. В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання. Об'єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону. Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Майно об'єднання утворюється з: майна, переданого йому співвласниками у власність; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
За приписами частини 2 статті 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Статтею 10 Закону визначено, що органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори.
Відповідно до статті 10 Закону до виключної компетенції загальних зборів об'єднання відноситься: затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об'єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об'єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.
Статтею 12 Закону визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління.
Відповідно до статті 14 Закону співвласник має право: брати участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об'єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання; знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Порядок здійснення прав співвласників визначається законом. Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.
Отже, обрання членів правління об'єднання є виключною компетенцією загальних зборів об'єднання. Припинення повноважень голови правління є складовою процедури обрання (формування) органу управління, з огляду на що ці повноваження є виключно компетенцією загальних зборів об'єднання. Фактично сформовані вимоги стосуються виконання судом функцій загальних зборів об'єднання.
У частині другій статті 6 Конституції України зазначено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Рішення суду є правозахисним актом. Цивільні права та обв'язки можуть виникати з рішення суду тільки у випадках, встановлених актами цивільного законодавства (ч. 5 ст. 11 Цивільного кодексу України).
Суд не наділений компетенцією ухвалювати рішення, які, відповідно до Закону, віднесені виключно до загальних зборів об'єднання.
З огляду на це позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити ОСОБА_1 у позові до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центр» та Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.
Покласти судові витрати на ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складений 20.05.2026.
Суддя С. А. Ковтун