Рішення від 11.05.2026 по справі 904/7521/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.05.2026м. ДніпроСправа № 904/7521/25

за позовом Керівника Криворізької східної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації, м. Дніпро

до Приватного акціонерного товариства "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство", м. Київ

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне підприємство "АйФіш", м. Київ

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Криворізька районна державна адміністрація Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

про розірвання договору оренди земельних ділянок та зобов'язання повернути земельні ділянки

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Секретар судового засідання Большакова А.О.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: не з'явився

Від третьої особи-1: не з'явився

Від третьої особи-2: не з'явився

Від прокуратури: Камлер А.В., прокурор відділу прокуратури, посвідчення №069918 від 01.03.2023

СУТЬСПОРУ:

Керівник Криворізької східної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким з урахуванням уточненої заяви (вх. №12883/26 від 19.03.2026, а.с.1-15 том 2), просить:

- розірвати договір оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005, укладений між Апостолівською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та ВАТ "Криворіжрибсільгосп", який зареєстрований у Апостолівському РВ ДРФ ДП "ЦДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.08.2005 за № 0105041202107;

- зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство" повернути Дніпропетровській обласній державній адміністрації земельну ділянку з кадастровим номером 1220382500:01:070:0030 площею 84,4723га, право оренди якої зареєстровано на підставі договору оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2626744512060, номер запису про інше речове право - 47692832, дата державної реєстрації - 17.08.2022);

- зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство" за актом приймання-передачі повернути Дніпропетровській обласній державній адміністрації земельну ділянку з кадастровим номером 1220382500:01:071:0001 площею 113,3318га, право оренди якої зареєстровано на підставі договору оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2626729712060, номер запису про інше речове право - 47692453, дата державної реєстрації - 17.08.2022);

- зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство" за актом приймання-передачі повернути Дніпропетровській обласній державній адміністрації земельну ділянку з кадастровим номером 1220382500:01:072:0001 площею 21,4341га, право оренди якої зареєстровано на підставі договору оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2626644412060, номер запису про інше речове право - 47690794, дата державної реєстрації - 17.08.2022).

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.12.2025 справу №904/7521/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою суду від 05.01.2026 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 29.01.2026.

16 січня 2026 року від позивача до господарського суду надійшли письмові пояснення на позовну заяву. Позицію, викладену керівником Криворізької східної окружної прокуратури в позовній заяві у справі № 904/7521/25, позивач вважає обґрунтованою та підтримує, а також просить розгляд справи здійснювати без участі уповноваженого представника.

З 29.01.2026 підготовче засідання відкладено на 24.02.2026.

Ухвалою суду від 24.02.2026 продовжено строк підготовчого провадження по справі №904/7521/25 на тридцять днів до 06 квітня 2026 року включно, відкладено підготовче засідання у справі на 24.03.2026.

19 березня 2026 року від Керівника Криворізької східної окружної прокуратури до господарського суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи письмових доказів, а саме: листа №60-6673вих-24 від 29.11.2024 до ДП "АйФіш"; відповіді ДП "АйФіш" №08-04/03; листа №60-1050вих-26 від 25.02.2026 до Криворізької РДА; відповіді Криворізької РДА №958/0/531-26 від 03.03.2026; листа №60-1209вих-26 від 05.03.2026 до відділу №4 ГУ ДГК; відповіді відділу №4 ГУ ДГК №505/299-26 від 09.03.2026; витягів з Державного земельного кадастру №НВ-9957092852026, № НВ-9957093492026, №НВ-9957092032026 від 16.03.2026; викопіювання з Національної кадастрової системи щодо місця розташування земельних ділянок; викопіювання з Національної кадастрової системи щодо переміщення до архіву земельної ділянки з кадастровим номером 1220382500:01:073:0001; інформації з Національної кадастрової системи по земельній ділянці з кадастровим номером 1220382500:01:073:0001; договору оренди від 13.07.2021 ФОП Давиденко С.М. з додатками; інформації з ДРРП №467300794 від 09.03.2026.

Ухвалою суду від 24.03.2026 постановлено прийняти до розгляду уточнену позовну заяву (вх. №12883/26 від 19.03.2026); долучити до матеріалів справи докази, перелік яких наведено в клопотанні від 19.03.2026 (вх. №12890/26); залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державного підприємства "АйФіш"; відкласти підготовче засідання у справі на 16.04.2026.

Позивач, відповідач та третя особа у підготовче засідання не з'явилися, явку повноважних представників не забезпечили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

03 квітня 2026 року від Керівника Криворізької східної окружної прокуратури до господарського суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи на стороні Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яка не заявляє самостійні вимоги, щодо предмета спору, Криворізьку районну державну адміністрацію Дніпропетровської області.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.04.2026 задоволено клопотання Керівника Криворізької східної окружної прокуратури про залучення до участі у справі в якості третьої особи Криворізьку районну державну адміністрацію Дніпропетровської області; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Криворізьку районну державну адміністрацію Дніпропетровської області; закрито підготовче провадження у справі №904/7521/25; призначено справу до судового розгляду по суті у судове засідання на 11.05.2026.

Судом досліджено наявні в матеріалах справи докази.

У судовому засіданні 11.05.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Заслухавши пояснення прокурора відділу прокуратури, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови Апостолівської РДА № 296-р-05 від 30.05.2005 "Про вилучення земельних ділянок у державного підприємства "Криворізьке рибне господарство" та надання земельних ділянок ВАТ "Криворіжрибсільгосп" в оренду для рибогосподарських потреб та обслуговування господарських будівель і споруд на території Вільненської сільської ради" надано в оренду ВАТ "Криворіжрибсільгосп" земельні ділянки на території Вільненської сільської ради площею 220,5494 га, в тому числі: пасовищ 54,4260 га, під господарськими шляхами і прогонами 2,9590 га, під гідротехнічними спорудами 5,2771 га, під ставками 157,6660 га, для обслуговування існуючих господарських будівель 0,2204 га за рахунок земель запасу строком на 49 років для рибогосподарських потреб та обслуговування господарських будівель і споруд (а.с.25-26 том 1).

30.06.2005 між Апостолівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ВАТ "Криворіжрибсільгосп" (орендар), на теперішній час правонаступником якого є ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" та мають однаковий ЄДРПОУ 13453750, укладено договір оренди земельних ділянок № 4 (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки, які знаходяться на території Вільненської сільської ради Апостолівського району за межами населеного пункту, для рибогосподарських потреб та обслуговування господарських будівель і споруд.

Відповідно до пункту 2 Договору в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 220,5494 га, кадастрові номера 1220382500:01:070:0001, 1220382500:01:071:0001, 220382500:01:072:0001, 1220382500:01:073:0001, у тому числі: під ставками - 157,6660 га, пасовищами - 54,4260 га, під гідротехнічними спорудами - 5,2771 га, для обслуговування існуючих господарських будівель - 0,2204, під господарськими шляхами і прогонами - 2,9590 га за рахунок земель запасу.

На земельній ділянці знаходяться господарські шляхи та прогони, площа яких становить 2Ю0590га, гідротехнічні споруди на площі - 5,2771га, господарська будівля на площі - 0,2204га (п.4 договору).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не встановлена, крім пасовищ, нормативна грошова оцінка пасовищ становить 128390,93грн (п.5 договору).

Договір оренди укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.7. договору).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 572, 19грн за місяць; 6866,34грн - за рік (пункт 8 договору).

Згідно з пунктом 10 договору орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 30 числа місяця, після закінчення нарахування.

Умови договору про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін та на підставах визначених відповідним чинним законодавством в інших випадках, передбачених законом.

Згідно пункту 11 договору розмір орендної плати може переглядатися за згодою сторін, що оформляється додатковою угодою до договору, на підставах визначених відповідним чинним законодавством один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції та в інших випадках передбачених законом.

Додаткові угоди до договору оренди землі між сторонами не укладались.

Пунктами 13, 14 Договору встановлено, що земельна ділянка передається в оренду для рибогосподарських потреб та обслуговування господарських будівель і споруд. Цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду, землі сільськогосподарського призначення.

Згідно з пунктом 28 Договору до обов'язків Орендаря, зокрема, належить забезпечення використання землі за цільовим призначенням, своєчасно сплачувати орендну плату, ефективно використовувати надані землі водного фонду, дотримуватись законодавства про охорону навколишнього природного середовища, утримувати гідротехнічні та інші споруди приналежні до водного об'єкту у задовільному стані.

Відповідно до п. 35 Договору його дія припиняється за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених обов'язків.

Згідно з п. 40 Договору оренди зазначено, що договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря, третій в органі, який провів його державну реєстрацію, тобто у Апостолівському РВ ДРФ ДП "ЦДЗК".

Державна реєстрація речового права оренди, відповідно до відомостей Національної кадастрової системи та договору оренди, проведена 01.08.2005 Апостолівським районним відділом філії ДП "ЦЗДК" за №0105041202107, тобто строк дії договору оренди до 01.08.2054.

Договір має невід'ємні частини, а саме: пояснювальна записка; технічне завдання; нотаріально завірена копія свідоцтва про державну реєстрацію; нотаріально завірена копія Статуту; копія довідки управління статистики про внесення до єдиного державного реєстру; розпорядження Апостолівської райдержадміністрації про надання дозволу на виконання робіт; копія державного акту на право постійного користування; викопіювання розташування земельного масиву; договір купівлі - продажу нерухомості; реєстраційне посвідчення; висновок Апостолівського районного відділу земельних ресурсів; висновок Вільненської сільської ради; висновок відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Апостолівської районної державної адміністрації; висновок Апостолівського управління зрошувальних систем; збірний кадастровий план; розпорядження Апостолівської райдержадміністрації про вилучення земельних ділянок у державного підприємства "Криворізьке рибне господарство" та надання земельних ділянок ВАТ "Криворіжрибсільгосп" в оренду для рибогосподарських потреб та обслуговування господарських будівель на території Вільненської сільської ради; акт встановлення меж земельної ділянки; висновок державної землевпорядної експертизи; висновок санітарно-епідеміологічної станції; висновок регіональної екологічної інспекції; висновок обласного центру з охорони історико-культурних цінностей; висновок районного відділу земельних ресурсів; акт приймання-передачі об'єкта оренди; матеріали про обмеження в використанні земельних ділянок; довідка районного відділу земельних ресурсів "Про плату за землю"; висновок управління екології і природних ресурсів.

З метою отримання зазначених в п. 40 додатків до Договору окружною прокуратурою направлено запити до Криворізької районної військової адміністрації та відділу № 4 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області для отримання додатків.

Однак, листами Криворізької районної військової адміністрації №958/0/531-26 від 03.03.2026 та відділу № 4 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області №505/299-26 від 09.03.2026, повідомлено, що документи зазначені в п. 40 Договору відсутні (а.с. 28,30 том 2).

Відповідно до інформації №27245/5/04-36-04-05-11 від 06.06.2025 та №39664/5/04-36- 4-05-11 від 14.08.2025, наданою ГУ ДПС у Дніпропетровській області, ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" податкову декларацію з орендної плати за землю на 2025 рік не подано, тому контролюючим органом застосована штрафна санкція за неподання такої декларації (а.с.58-62 том 1).

Окрім того, ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомила, що станом на 12.08.2025 ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" має заборгованість з орендної плати за землю в сумі 196 819,51 грн.

Відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме та Національної кадастрової системи в Україні, яка є єдиною державною геоінформаційною системою, що акумулює, обробляє та зберігає відомості про всі земельні ресурси країни, їхні характеристики (цільове призначення, обмеження, власники) та забезпечує управління земель ними фондами, регулювання земельних відносин, землеустрою, оподаткування та захисту прав власності на землю, в оренді за Договором укладеним між Апостолівською районною державною адміністрацією та ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" перебувають земельні ділянки з кадастровими номерами 1220382500:01:070:0030 площею 84,4723 га, 1220382500:01:071:0001 площею 113,3318 га, 1220382500:01:072:0001 площею 21,4341 га.

На вказаних спірних земельних ділянках знаходяться об'єкти нерухомого майна державної власності (гідротехнічні споруди), що входить до складу рибогосподарських технологічних водойм, розташованих на території Нивотрудівської сільської територіальної громади Криворізького району Дніпропетровської області (лист ДП "АйФіш" №08/04-03 від 13.01.2025, а.с.27 том 2), а саме:

- на земельній ділянці під кадастровим номером 1220382500:01:072:0001 розташовані гідротехнічні споруди, шо входять до складу Питомних ставів (геодезична координата точки з карти Google 47.784635, 33.572549) - це водонапуск питомних ставів інв. №0059/1, меліоративна сіть питомних ставів інв. №0059/2, водовипуск питомних ставів інв. №0059/3, дамба питомних ставів інв. №0059/4;

- на земельній ділянці під кадастровим номером 1220382500:01:070:0030 розташовані гідротехнічні споруди, що входять до складу нагульного ставу №2 (геодезична координата точки з карти Google 47.804999, 33.597093) - це водонапуск нагульного ставу №2 інв. №0052/1, меліоративна сіть нагульного ставу №2 інв. №0052/2, водовипуск нагульного ставу №2 інв. №0052/3, дамба нагульного ставу №2 інв. №0052/4 та нагульного ставу №3 (геодезична координата точки з карти Google 47.795957, 33.605702) - це водонапуск нагульного ставу №3 інв. №0053/1, меліоративна сіть нагульного ставу №3 інв. №0053/2, водовипуск нагульного ставу №3 інв. №0053/3, дамба нагульного ставу №3 інв. №0053/4;

- на земельній ділянці під кадастровим номером 1220382500:01:071:0001 розташовані гідротехнічні споруди, шо входять до складу нагульного ставу №4 (геодезична координата точки з карти Google 47.784150, 33.623392) - це водонапуск нагульного ставу №4 інв. №0054/1, меліоративна сіть нагульного ставу №4 інв. №0054/2, водовипуск нагульного ставу №4 інв. №0054/3, дамба нагульного ставу №4 інв. №0054/4 та нагульного ставу №5 (геодезична координата точки з карти Google 47.778088, 33.644128) - це водонапуск нагульного ставу №5 інв. №0055/1, меліоративна сіть нагульного ставу №5 інв. №0055/2, водовипуск нагульного ставу №5 інв. №0055/3, дамба нагульного ставу №5 інв. №0055/4.

Вищевказані гідротехнічні споруди перебували на зберіганні у ТОВ "Криворіжриба" відповідно до договору зберігання державного майна № 34/12 від 01.03.2012, укладеного з ДП "Укрриба".

Згідно акту від 01.07.2022 гідротехнічні споруди повернуто із зберігання у володіння ДП "Укрриба".

На підставі наказу Державного агентства меліорації та рибного господарства від 13.09.2023 № 338 "Про приймання-передачу державного майна до Державного підприємства "Айфіш" гідротехнічні споруди державної власності передано з балансу Державного підприємства "Укрриба" на баланс Державного підприємства "Айфіш" (а.с.34 том 1).

Згідно листа ДП "Айфіш" №08-04/03 від 13.01.2025, договори оренди на вищевказані гідротехнічні споруди не укладались (а.с.27 том 2).

Відповідно до листа Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області №2412/03-24 від 07.11.2024 встановлено, що згідно з інвентаризацією водних об'єктів Дніпропетровської області, проведеної у 2021-2023 роках на земельних ділянках з кадастровими номерами 1220382500:01:070:0030, 1220382500:01:071:0001, 1220382500:01:072:0001 обліковуються водні об'єкти (а.с.41 том 1):

ставок з площею водного дзеркала 21,25 га, географічна прив'язка розміщення об'єкта за програмою Google Earth (десяткові координати широти та довготи по центру об'єкта) - 47.804121°, 33.597544°;

з площею водного дзеркала 37,6 га, 47.795347°, 33.606475°;

з площею водного дзеркала 51,05 га, 47.782998°, 33.624575°;

з площею водного дзеркала 42,2 га, 47.777712°, 33.646503°.

Паспорти вищезазначених водних об'єктів, що розроблені у відповідності до Порядку розроблення паспорта водного об'єкта, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від18.03.2013 № 99 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.05.2015 за №775/23307, до Офісу не надходили.

Звернень щодо розгляду додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок водного фонду, що розроблені у відповідності до Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 р. № 572, до Офісу не надходило.

Плата за оренду вищезазначених водних об'єктів не здійснювалась.

За інформацією Сектору у Дніпропетровській області Державного агентства водних ресурсів України від 06.11.2024 №830/ДП/21-24 видача дозволів на спецводокористування Держводагенством та його територіальними підрозділами здійснюється з 03.06.2017, за цей час дозволи на спецводокористування ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" не надавався.

За інформацією Управління державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Дніпропетровській області від 06.11.2024 №1-3-9/2197-24 встановлено, що за час функціонування Управління, створеного згідно положення, затвердженого наказом № 229 Державного агентства рибного господарства від 15.07.2016, будь-які дозволи ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" не видавалися.

Крім того, відповідно до реєстру виданих дозволів на спеціальне водокористування та переліку водокристувачів, розміщених на єдиному державному вебпорталі електронних послуг Держводагенства за посиланнями https://data.gov.ua/dataset/water-use-permits та https://e- services.davr.gov.ua/site/water-users-registry, ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" дозвіл на спеціальне водокористування не отримувало.

Прокурор посилається на те, що орендарем систематично порушуються умови Договору щодо сплати орендної плати та не здійснюються заходи щодо приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства, а саме вимог ст. 51 Водного кодексу України щодо розроблення паспорту водного об'єкту, відповідно до якого визначається розмір орендної плати за водний об'єкт, вимог ст. ст. 48, 49 Водного кодексу України щодо отримання спеціального дозволу на водокористування, вимог ст. 18 Закону України "Про оцінку землі" щодо вжиття заходів в частині проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а тому такий договір підлягає розірванню в судовому порядку, а земельні ділянки поверненню власнику землі.

Предметом доказування у цій справі є обставини щодо правомірності укладення спірного договору оренди земельної ділянки, наявності/відсутності підстав для розірвання такого договору та повернення земельної ділянки.

У відповідності до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. ст. 317, 321, 328 Цивільного кодексу України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до вимог ст. 25 та пунктів 31, 54 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Як убачається з положень ст. ст. 83, 84 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі, зокрема, передачі їм земель державної власності. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

За вимогами ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Згідно з ч. 2 ст. 117 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.

Статтею 85 Водного кодексу України передбачено, що порядок надання земель водного Фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.

Згідно з вимогами пункту "а" ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України розпорядником земель водного фонду державної форми власності для рибогосподарських потреб за межами населених пунктів є обласні державні адміністрації.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 № 1423-IX остаточно розмежовано землі державної та комунальної власності.

Так, вказаним законом Розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, за нормами якого з дня набрання чинності цим пунктом, а саме з 27.05.2021, землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

При цьому земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Проте, цим же пунктом законодавець визначив ряд виключень, зокрема підпунктом "ґ" пункту 24 Розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України установлено виключення щодо земель під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності.

Також, відповідно до вимог ч. 2 ст. 117 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності.

Як встановлено вище, на вказаних спірних земельних ділянках знаходяться об'єкти нерухомого майна державної власності (гідротехнічні споруди), що входить до складу рибогосподарських технологічних водойм, розташованих на території Нивотрудівської сільської територіальної громади Криворізького району Дніпропетровської області.

Відповідно до Договору оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005 між Апостолівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ВАТ "Криворіжрибсільгосп" (орендар), на теперішній час правонаступником якого є ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" в оренду передані земельні ділянки загальною площею 220,5494 га, кадастрові номера 1220382500:01:070:0001, 1220382500:01:071:0001, 220382500:01:072:0001, 1220382500:01:073:0001, у тому числі: під ставками - 157,6660 га, пасовищами - 54,4260 га, під гідротехнічними спорудами - 5,2771 га, для обслуговування існуючих господарських будівель - 0,2204, під господарськими шляхами і прогонами - 2,9590 га за рахунок земель запасу (п.2).

Після укладення Договору від 30.06.2005 зміни та доповнення до цього договору не вносились.

Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі" Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України "Про оренду землі").

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди.

Згідно з ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення орендної плати за землі державної та комунальної форми власності.

Однак, пунктом 5 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не встановлена, крім пасовищ, нормативна оцінка пасовищ становить 128390,93 грн.

Відповідно до пунктів 8-10 Договору, оренда плата вноситься Орендарем безготівковим шляхом у грошовій формі у розмірі - 572 грн 19 коп. за місяць, 6866 грн 34 коп. за рік.

Пунктами 9, 10 договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та вноситься щомісячно, не пізніше 30 числа, після закінчення термінів нарахування.

Крім того, за змістом пункту 11 договору розмір орендної плати може переглядатися за згодою сторін, що оформляється додатковою угодою до договору, на підставах визначених відповідним чинним законодавством один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції та в інших випадках передбачених законом, проте не виконуючи вимоги діючого законодавства питання про внесення змін до строків та умов орендної плати до договору оренди не ініціювалося.

Відповідно до умов Договору також вбачається, що нормативна грошова оцінка наданих в оренду ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" земельних ділянок окрім пасовищ не проводилась. Отже, оскільки нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, спірний договір оренди земельних ділянок у цій частині суперечить приписам чинного законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 5, 7 Методики нормативної грошової оцінки земель, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147, нормативна грошова оцінка здійснюється щодо кожної земельної ділянки з урахуванням її категорії, цільового призначення та виду використання. Землі водного фонду є окремою категорією земель відповідно до статей 19, 58, 59 Земельного кодексу України, тому їх оцінка має проводитись з урахуванням функціональних характеристик водного об'єкта, виду водокористування, площі водного дзеркала, прибережних захисних смуг тощо.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку землі" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності та проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Спірний договір оренди земельної ділянки було укладено 30.06.2005 на підставі проведеної нормативної грошової оцінки пасовищ у розмірі 128 390,93 грн.

Таким чином, у 2012-2015 та 2019-2022 роках мала б бути проведена нова нормативна грошова оцінка.

Невідповідність вимогам діючого законодавства оскаржуваного договору оренди щодо проведення нормативної грошової оцінки також підтверджується й інформацією з Національної кадастрової системи в Україні.

З урахуванням викладеного, у разі своєчасного розроблення та затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідачем, розмір орендної плати за користування спірною земельною ділянкою був би значно вище, ніж встановлений у Договорі.

Умовами договору оренди земельної ділянки визначено обов'язок орендаря своєчасно сплачувати орендну плату у грошовій формі та розмірі, обчислення якої здійснюється з урахуванням індексів інфляції та вноситься щомісячно до 30 числа, після закінчення терміну нарахування.

Згідно інформації, наданої ГУ ДПС у Дніпропетровській області, станом на 12.08.2025 ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" має заборгованість з орендної плати за землю в сумі 196 819,51 грн.

Відповідно до інформації №27245/5/04-36-04-05-11 від 06.06.2025 та №39664/5/04-36-04-05-11 від 14.08.2025, наданою ГУ ДПС у Дніпропетровській області, ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" податкову декларацію з орендної плати за землю на 2025 рік не подано, тому контролюючим органом застосована штрафна санкція за неподання такої декларації.

З наведеного вище вбачається, що відповідач не виконує умови чинного законодавства щодо розробки та затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок з урахуванням її категорії, цільового призначення та виду використання та договору щодо своєчасної та повної сплати орендної плати за користування земельними ділянками.

Окрім того, як зазначено в листі Регіонального офісу водних ресурсів у Дніпропетровській області №2412/03-24 від 07.11.2024, згідно з інвентаризацією водних об'єктів Дніпропетровської області, проведеної у 2021-2023 роках на земельних ділянках з кадастровими номерами 1220382500:01:070:0030, 1220382500:01:071:0001, 1220382500:01:072:0001 обліковуються водні об'єкти:

ставок з площею водного дзеркала 21,25 га, географічна прив'язка розміщення об'єкта за програмою Google Earth (десяткові координати широти та довготи по центру об'єкта) - 47.804121°, 33.597544°;

з площею водного дзеркала 37,6 га, 47.795347°, 33.606475°;

з площею водного дзеркала 51,05 га, 47.782998°, 33.624575°;

з площею водного дзеркала 42,2 га, 47.777712°, 33.646503°.

Паспорти вищезазначених водних об'єктів, що розроблені у відповідності до Порядку розроблення паспорта водного об'єкта, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від18.03.2013 № 99 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.05.2015 за №775/23307, до Офісу не надходили.

Додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок водного фонду, що розроблені у відповідності до Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 р. № 572, між сторонами не укладались.

Статтею 1 Водного кодексу України (у редакції чинній на час укладання договору оренди) визначено, що водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт).

Відповідно до статті 3 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд. До водного фонду України належать: поверхневі води; природні водойми (озера); водотоки (річки, струмки); штучні водойми (водосховища, ставки) і канали; інші водні об'єкти; підземні води та джерела; внутрішні морські води та територіальне море.

Статтею 4 Водного кодексу України визначено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об'єктом поширюється на такий водний об'єкт (ст.51 Водного кодексу України).

Отже, право оренди земельної ділянки під водним об'єктом поширюється на такий водний об'єкт.

Відповідно до закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками" №963-ІХ від 04.11.2020 сторони договорів оренди водних об'єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, зобов'язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом.

Закон № 963-IX набрав чинності 02.03.2021.

Тобто сторони Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 30.06.2005 повинні були визначити умови щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, та щодо розміру орендної плати за водний об'єкт до 03.03.2022.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 №572 затверджено Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованими на ній водним об'єктом та відповідно до якої Постанова Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 р. №420 "Про затвердження Типового договору оренди водних об'єктів" втратила чинність, однак у разі укладення договорів оренди водних об'єктів відповідно до Типового договору оренди водних об'єктів, то такі договори діють до моменту закінчення строку їх дії.

Однак умови щодо розміру орендної плати за водні об'єкти, розташовані на земельних ділянках, надані ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" в орендне користування, до цього часу не визначені.

Законом № 963-IX внесено також зміни до ст. 51 Водного кодексу України, ст. ст. 8, 14, 15, 24, 25 Закону України "Про оренду землі" та до статті 14 Закону України "Про аквакультуру".

Зокрема, відповідно до абз.6, 7 ч.2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі", орендар зобов'язаний у разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом використовувати водний об'єкт відповідно до вимог водного законодавства України; своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.

Таким чином, у зв'язку зі зміною законодавства (прийняття Закону №963-ІХ) істотно змінились обставини, а саме обов'язковість визначення умов щодо розміру орендної плати за земельні ділянки водного фонду та умов щодо розміру орендної плати за водний об'єкт (до 03.03.2022), якщо такі не визначалися. А оскільки умови щодо розміру орендної плати за водний об'єкт до цього часу не визначені, то Дніпропетровська обласна державна адміністрація не може отримати те, на що розраховувала. Оскільки сторони не вчинили дій з приведення умов договору у відповідності до діючого законодавства, а саме розмір орендної плати за водний об'єкт, вказане свідчить про можливість припинення Договору в судовому порядку, а саме шляхом його розірвання.

У постанові від 25.01.2022 Касаційний господарський суд по справі № 916/855/21 дійшов висновку що зміна законодавства є підставою для застосування ст. 652 ЦК України та розірвання договору (п. 4.15).

Абзацом 6 ч.2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендар зобов'язаний у разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом використовувати водний об'єкт відповідно до вимог водного законодавства України.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" до істотною умовою договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом визначено, зокрема, зобов'язання орендаря щодо необхідності оформлення права спеціального водокористування.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько- побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Згідно зі ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (Сектор Державного агентства водних ресурсів України у Дніпропетровській області).

Водночас, за інформацією Сектору у Дніпропетровській області Державного агентства водних ресурсів України від 06.11.2024 №830/ДП/21-24 видача дозволів на спецводокористування Держводагенством та його територіальними підрозділами здійснюється з 03.06.2017, за цей час дозволи на спецводокористування ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" не надавався.

За інформацією Управління державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Дніпропетровській області від 06.11.2024 №1-3-9/2197-24 встановлено, що за час функціонування Управління, створеного згідно положення, затвердженого наказом № 229 Державного агентства рибного господарства від 15.07.2016, будь-які дозволи ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" не видавалися.

Крім того, відповідно до реєстру виданих дозволів на спеціальне водокористування та переліку водокористувачів, розміщених на єдиному державному вебпорталі електронних послуг Держводагенства за посиланнями https://data.gov.ua/dataset/water-use-permits та https://e- services.davr.gov.ua/site/water-users-registry, ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" дозвіл на спеціальне водокористування не отримувало, що є порушенням ст. ст. 15, 25 Закону України "Про оренду землі" , ст.ст. 48, 49 Водного кодексу України.

Таким чином, ПрАТ "Криворіжрибсільгосп", всупереч вимогам земельного та водного законодавства, протягом тривалого часу не вжило заходів щодо приведення укладеного договору оренди земельної ділянки водного фонду у відповідність до вимог чинного законодавства, не забезпечило розроблення паспорта водного об'єкта, не здійснювало сплату орендної плати за водний об'єкт та за земельну ділянку, на якій розташовано водний об'єкт.

Договір є підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (статті 11, 626 ЦК України), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (стаття 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається (стаття 525 ЦК України).

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до п. 35 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, а також з інших підстав, визначених законом.

Стаття 611 ЦК України передбачає різні правові наслідки порушення зобов'язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом розірвання договору, зміна умов зобов'язання, сплата неустойки, відшкодування збитків i моральної шкоди.

Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини 1 статті 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідна правова позиція була викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17 та від 04.12.2019 у справі №183/1749/17.

Згідно з частиною 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно з ч. 1 ст. 652 ЦК України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Відповідно до ч. 2 ст. 652 ЦК України якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

У постанові від 21.07.2021 по справі №912/3323/20 Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду вказав, що істотна зміна обставин є оціночною категорією, яка полягає у розвитку договірного зобов'язання таким чином, що виконання такого зобов'язання для однієї зі сторін договору стає більш обтяженим, ускладненим, наприклад у силу збільшення для сторони вартості виконуваного або зменшення цінності отримуваного стороною виконання, чим суттєво змінюється рівновага договірних стосунків, призводячи до неможливості виконання зобов'язання (п.64).

Таким чином, передбачене вказаними статтями право, зокрема, на розірвання договору у разі істотної зміни обставин, направлене на захист сторін такого договору від настання ще більш несприятливих наслідків, пов'язаних з подальшим виконанням договору в умовах виникнення обставин, що відповідають характеристикам, зазначеним в статті 652 ЦК України.

Таке право сторони можуть реалізувати у разі, коли вони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились. Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21.01.2020 у справі № 910/9961/16.

Водночас, договір у разі істотної зміни обставин може бути розірваним не лише за згодою сторін, а і на підставі рішення суду, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились. У такому разі суд при вирішенні питання на предмет можливості задоволення вимоги заінтересованої сторони, має встановити факт зміни істотної обставини, за наявності одночасно чотирьох умов, визначених частиною другою статті 652 ЦК України. Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 10.12.2019 у справі № 911/537/19.

Наведені правові висновки узгоджуються з принципом "найменших негативних наслідків" для сторін договору та висновками Верховного Суду, викладеними у підпунктах 8.24, 8.25 постанови від 10.12.2019 у справі №926/1557/18, що за змістом наведених законодавчих положень зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин в судовому порядку, як і розірвання договору з цих підстав, виходячи з принципу свободи договору, є винятковими заходами, що застосовуються за наявності підтвердження дійсної істотної зміни обставин, з яких виходили сторони, укладаючи цей правочин.

При цьому, можливість внесення змін у договір як більш гнучкий засіб урегулювання правовідносин сторін може бути застосований у разі, якщо, з огляду на конкретні обставини, розірвання договору суперечитиме суспільним інтересам та матиме наслідком завдання шкоди, що значно перевищуватиме необхідні для виконання договору затрати, отже є необгрунтованим з точки зору необхідності вчинення сторонами ряду заходів щодо забезпечення відновлення становища залежно від ступеню виконання зобов'язань за цим договором, та понесення у зв'язку з цим фінансових та інших витрат, тобто за принципом "найменших негативних наслідків" для сторін договору.

Відтак, виходячи зі змісту статей 651, 652 ЦК України та принципу "найменших негативних наслідків" для сторін договору, можна дійти висновку, що розірвання договору, у разі істотної зміни обставин, як засіб урегулювання спірних правовідносин сторін, може бути реалізований лише після того, як сторони (одна зі сторін) вчинили дії, спрямовані на приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, шляхом внесення у нього змін і не досягли відповідної згоди, тобто після застосування більш гнучкого та менш обтяжливого засобу врегулювання суперечності (постанова Верховного суду від 25.02.2020 по справі № 922/2279/19).

Поряд з цим, за змістом статті 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Оскільки ПрАТ "Криворіжрибсільгосп" не виконує істотних умов Договору, наявні підстави для розірвання договору в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України права володіння, користування та розпорядження своїм майном належать власникові.

Згідно із нормою ст. 319 ЦК України власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Зайняття земельних ділянок фактичним користувачем (тимчасовим володільцем) треба розглядати як таке, що не є пов'язаним із позбавленням власника його права володіння на цю ділянку. Таким чином, у даному випадку ефективним способом захисту права, яке позивач як власник земельних ділянок, вважає порушеним, є усунення перешкод у користуванні належним йому майном, зокрема шляхом заявлення вимоги про повернення земельної ділянки.

Згідно з п. 18 Договору після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Статтею 785 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі припинення договору найму, наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Також, за ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Враховуючи вищевикладене, спірні земельні ділянки, які є предметом вказаного договору, підлягають поверненню їх власнику - Дніпропетровській обласній державній адміністрації (земельні ділянки з кадастровими номерами 1220382500:01:070:0030 площею 84,4723 га, 1220382500:01:071:0001 площею 113,3318 га, 1220382500:01:072:0001 площею 21,4341 га).

Таким чином, вимоги прокурора про розірвання договору оренди земельної ділянки від 30.06.2005 №4, укладеного між Апостолівською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та ВАТ "Криворіжрибсільгосп", та повернення земельних ділянок Дніпропетровській обласній державній адміністрації підлягають задоволенню.

Щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді прокурором слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Такі випадки встановлено частиною третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру".

Наведеною нормою передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

За змістом частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор посилається на те, що правовідносини, пов'язані з істотними порушеннями умов договору оренди земель водного фонду, позбавлення можливості ефективного використання таких земельних ділянок, становить "суспільний", "публічний" інтерес. Звернення керівника Криворізької східної окружної прокуратури до суду з цим позовом, у даному випадку, є єдиним ефективним засобом захисту порушених інтересів держави, враховуючи, що уповноважені органи самостійно не звертались до суду з позовною заявою, оскільки лише орган прокуратури є тим суб'єктом, що має процесуальну можливість в даному випадку припинення права оренди на землю та відновлення права та ефективне володіння та використання такою землею.

Також, посилаючись на приписи статті 23 Закону України "Про прокуратуру" зазначає, що вже самого факту бездіяльності Дніпропетровської обласної державної адміністрації (позивача) для втручання прокурора є достатньо.

Наявність у позивача повноважень у сфері земельних правовідносин та прав для їх захисту, які за обставинами справи ними не здійснюються, прокурор обґрунтовує посиланням на Конституцію, Земельний кодекс України та Цивільний кодекс України.

Як убачається з матеріалів справи, на виконання частин третьої - п'ятої статті 53 Господарського процесуального кодексу України та частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор при поданні позовної заяви обґрунтував неналежне здійснення захисту інтересів держави Дніпропетровською обласною державною адміністрацією, яка не вжила заходів щодо усунення перешкод у користуванні земельної ділянки у судовому порядку.

Порушення інтересів держави, в даному випадку, полягає у невиконанні Дніпропетровською обласною державною адміністрацією своїх повноважень щодо контролю за використанням спірних земельних ділянок, укладеного договору оренди від 30.06.2005 №4, приведення суми орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства України.

Про встановлені порушення інтересів держави, які виразились у порушенні умов договору № 4 від 30.06.2005 з боку орендаря ПрАТ "Криворіжрибсільгосп", Криворізька східна окружна прокуратура інформувала Дніпропетровську обласну державну адміністрацію листами №60-1462вих-25 від 28.02.2025 та №60-2389вих-25 від 18.04.2025.

Також, вищезазначеними листами окружна прокуратура просила надати ґрунтовну інформацію про вжиті Дніпропетровською обласною державною адміністрацією або заплановані заходи цивільно-правового характеру щодо виявлених порушень.

Проте, відповідями Дніпропетровська обласна державна адміністрація від 11.04.2025 №1643/0/31-25 та №2231/0/31-25 від 23.05.25 повідомила, що заходи щодо виявлених порушень не вживались, в зв'язку з тим що вищевказані землі є землями комунальної власності.

Згідно з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19), прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 43).

Отже, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.

Прокурором сплачено судовий збір за розгляд майнової вимоги 9689,0грн (3028,00грн х4 немайнові вимоги х0,8).

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у розмірі 9689,6грн (з урахуванням подання позову в електронній формі).

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Керівника Криворізької східної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації до Приватного акціонерного товариства "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне підприємство "АйФіш", Криворізька районна державна адміністрація Дніпропетровської області, про розірвання договору оренди земельних ділянок та зобов'язання повернути земельні ділянки - задовольнити.

Розірвати договір оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005, укладений між Апостолівською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та ВАТ "Криворіжрибсільгосп", який зареєстрований у Апостолівському РВ ДРФ ДП "ЦДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.08.2005 за № 0105041202107.

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство" (ідентифікаційний код 13453750; вул. Гусовського, будинок 12/7, м. Київ, 01011) повернути Дніпропетровській обласній державній адміністрації (ідентифікаційний код 00022467; просп. Олександра Поля, будинок 1, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49004) земельну ділянку з кадастровим номером 1220382500:01:070:0030 площею 84,4723га, право оренди якої зареєстровано на підставі договору оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2626744512060, номер запису про інше речове право - 47692832, дата державної реєстрації - 17.08.2022).

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство" (ідентифікаційний код 13453750; вул. Гусовського, будинок 12/7, м. Київ, 01011) за актом приймання-передачі повернути Дніпропетровській обласній державній адміністрації (ідентифікаційний код 00022467; просп. Олександра Поля, будинок 1, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49004) земельну ділянку з кадастровим номером 1220382500:01:071:0001 площею 113,3318га, право оренди якої зареєстровано на підставі договору оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2626729712060, номер запису про інше речове право - 47692453, дата державної реєстрації - 17.08.2022).

Зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство" (ідентифікаційний код 13453750; вул. Гусовського, будинок 12/7, м. Київ, 01011) за актом приймання-передачі повернути Дніпропетровській обласній державній адміністрації (ідентифікаційний код 00022467; просп. Олександра Поля, будинок 1, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49004) земельну ділянку з кадастровим номером 1220382500:01:072:0001 площею 21,4341га, право оренди якої зареєстровано на підставі договору оренди земельних ділянок №4 від 30.06.2005 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2626644412060, номер запису про інше речове право - 47690794, дата державної реєстрації - 17.08.2022).

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Криворізьке рибоводне сільськогосподарське підприємство" (ідентифікаційний код 13453750; вул. Гусовського, будинок 12/7, м. Київ, 01011) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (реквізити отримувача: 49044, м. Дніпро, пр-т. Дмитра Яворницького, 38, МФО 820172, р/р UA228201720343160001000000291 в ДКСУ в м. Київ, код ЄДРПОУ 02909938, код класифікації видатків бюджету 2800) сплачений судовий збір у розмірі 9689,6грн.

Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення складено 20.05.2026

Суддя Н.М. Євстигнеєва