Справа № 761/53507/25
Провадження № 3/761/772/2026
03 квітня 2026 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Хардіна О.П., за участі захисника Бордусенка Б.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
26.11.2025 року о 00.15 у місті Києві на бульв. П. Вірського, 69, водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом «Mercedes» д.н.з НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, порушення координації рухів, сухість порожнини рота. Водію було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у визначеному законом порядку у лікаря нарколога в закладі КМКЛ №10. Стан наркотичного сп'яніння підтверджується згідно висновку №006064 від 30.11.2025 року, за результатами якого виявлено, що ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'яніння під впливом препаратів, які знижують увагу та час реакції.
Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України і такі дії особи кваліфіковані за ч. 2 ст. 130 КУпАП. В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Бордусенко Б.С. просив закрити справу у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Уважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. Зазначив, що на відео з місця події не зафіксовано керування ОСОБА_1 транспортним засобом «Mercedes» д.н.з НОМЕР_1 .
На підставі наведеного вказали, що у матеріалах адміністративної справи відсутні належні та допустимі докази, які могли б свідчити про винуватість ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме порушення вимог п.2.9 ПДР України, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно нього підлягає закриттю у зв?язку з відсутністю у його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 534607 від 08.12.2025 року, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння №006064 від 30.11.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , перебував в стані наркотичного сп'яніння, рапорт 26.11.2025 року, відеозапис події, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, що передбачає відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п. 1.3 Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Згідно з п. 1.9 Правил дорожнього руху особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, згідно з п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, проходження в установленому порядку медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за наявності до того підстав, є обов'язком водія, а не його правом.
Порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року, та регулюється Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, із змінами внесеними згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ "3381825 від 16.05.2025 року.
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з положеннями частин 2, 3 ст. 266 КУпАП, під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків, матеріали відеозапису проходження огляду обов'язково долучаються до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 3 Розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідальність особи, яка керує транспортним засобом, виникає і в разі її відмови від проходження, відповідно до встановленого законом порядку, огляду на стан сп'яніння.
Дослідивши долучений до матеріалів справи відеозапис події, суддя дійшов висновку, що дійсно ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Mercedes» д.н.з НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, порушення координації рухів, сухість порожнини рота. Водію було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у визначеному законом порядку у лікаря нарколога в закладі КМКЛ №10. Стан наркотичного сп'яніння підтверджується згідно висновку №006064 від 30.11.2025 року, за результатами якого виявлено, що ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'яніння під впливом препаратів, які знижують увагу та час реакції.
Так, згідно матеріалів справи, зокрема відеоматеріалу, транспортним засобом «Mercedes» д.н.з НОМЕР_1 , керував ОСОБА_1 , який на вимогу працівника поліції пред'явив документи на автомобіль та посвідчення водія, на що у подальшому ОСОБА_1 повідомлено про наявність ознак наркотичного сп'яніння та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки та у лікаря нарколога, на що ОСОБА_1 погодився.
Так, доводи захисника щодо не встановлення факту керування ОСОБА_1 автомобілем суддя не може прийняти до уваги, оскільки наявний в матеріалах справи відеозапис з нагрудних камер поліцейських надають можливість судді повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку осіб, які приймали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення, тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Інші доводи захисника не спростовують самого факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130КУпАП, а саме: керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Суддею не встановлено підстав для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Переконливих доводів, які б безумовно спростовували факти, зазначенні у протоколі про адміністративне правопорушення, і могли б слугувати підставами для закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях вказаної особи складу адміністративного правопорушення, матеріали не містить та при розгляді справи не встановлено.
Протокол про адміністративне правопорушення у справі складений з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП, а викладені в ньому відомості відповідають фактичним обставинам справи, які були встановлені належними, допустимими та достатніми доказами, тому підстави для визнання протоколу недопустимим доказом у судді відсутні.
За змістом ст. 9 КУпАП єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у її діях (бездіяльності) складу адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За таких обставин, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративний штраф з позбавленням права керування транспортними засобами.
У порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» уважаю необхідно стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 40-1, 130, 266, 278, 280, 283, 284, 285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.
Розстрочити виконання постанови Шевченківського районного суду міста Києва у справі № 761/53507/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП в частині накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень строком на 10 місяців.
Зобов'язати ОСОБА_1 сплачувати по 1700 (одна тисяча сімсот) грн. призначеного штрафу щомісячно, не пізніше 15 числа кожного місяця, починаючи з наступного місяця.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя О.П. Хардіна