№ 755/15145/24
№ 1-кс/755/1703/26
"14" травня 2026 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
слідчої ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянув клопотання слідчої 2 відділення слідчого відділу (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000131 від 11.04.2024 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
У провадження слідчого судді Дніпровського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчої 2 відділення слідчого відділу (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000131 від 11.04.2024 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Клопотання погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 .
Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим, за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000131, відомості про яке 11.04.2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У період 19-22 лютого 2014 року, Російська Федерація (далі - РФ), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні як привід для вторгнення на її суверенну територію, у порушення міжнародно-правових норм, у тому числі Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та РФ (ратифікований Законом України № 13/98-ВР від 14.01.1998 року та Федеральним Законом РФ № 42-ФЗ від 02.03.1999 року), Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також, підконтрольних уряду РФ проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також, організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним РФ результатом, який у подальшому, став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу РФ території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.
Таким чином, з 20.02.2014 року РФ, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - півострова Крим із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.
З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь до складу РФ, а також, придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом РФ було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи місцевого самоврядування Республіки Крим.
Так, 24.02.2022 року, у зв'язку з відкритим повномасштабним військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення військового стану в Україні» № 2002-ІХ від 24.02.2022 року та строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
Враховуючи вказані вище протиправні дії РФ, кінцевою ціллю окупаційних органів є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна - АР Крим до складу РФ.
З цією метою, зокрема, для легалізації діяльності, так званих «представницьких» та «виборчих» інституцій управління окупаційної влади на тимчасово окупованій території АР Крим створено органи, які діють на постійній основі та беруть участь в організації, так званих «виборів» до представницьких органів влади всіх рівнів в РФ (федеральному, рівні суб'єкта федерації, рівні муніципального утворення, окружному рівні).
Зокрема, у 2014 році на ТОТ АР Крим було створено, так звану «Виборчу комісію Республіки Крим» (мовою оригіналу - «Избирательная комиссия Республики Крым»).
Відповідно до ст. 69 Конституції України, народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Основний Закон визначає, що питання організації виборі та референдумів на території України регулюється Розділом ІІІ.
Організація та проведення будь-яких виборів на суверенній території України в інший спосіб, ніж передбачено Конституцією України та Законів України, не допускається.
Організація протиправних виборів на тимчасово окупованих територіях є нічим іншим, як здійсненням певних заходів громадського значення, спрямованих на створення умов для реалізацію дій щодо незаконного голосування за кандидатів до представницьких органів влади РФ і вчинення таких дій перебуває поза межами законодавства України.
Відповідно до ст. 20 Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» (мовою оригіналу - «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации»), в РФ діють наступні виборчі комісії: центральна виборча комісія; виборчі комісії суб'єктів РФ; окремі виборчі комісії; територіальні (районні, міські та інші) комісії; дільничні комісії. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що виборчі комісії забезпечують реалізацію та захист виборчих прав та прав на участь у референдумі громадян РФ, здійснюють підготовку і проведення виборів і референдумів у РФ.
Тобто, територіальні виборчі комісії є складовою виборчої системи РФ, на які покладено обов'язки по організації та проведенні виборів на певній території.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації», територіальні виборчі комісії діють на постійній основі. Положеннями ч. 6 вказаної статті визначено, що формування територіальних комісій здійснюється виборчою комісією суб'єкта РФ на основі положень, вказаних у ч. 2 ст. 22 зазначеного закону, а також пропозицій представників органів муніципальних утворень, зборів виборців за місцем проживання, роботи, служби, навчання, територіальних комісій попереднього складу.
У ч. 9 ст. ст. 26 Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» визначено, крім інших, наступні повноваження територіальної виборчої комісії як: забезпечення на відповідній території реалізації заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдумів, розвитком виборчої системи в РФ, впровадженням, експлуатацією і розвитком засобів автоматизації, правовим навчанням виборців, професійною підготовкою членів комісії та інших організаторів виборів, референдумів; розподіл виділених з федерального бюджету, бюджету суб'єкта РФ коштів на фінансове забезпечення підготовки і проведення виборів, референдуму, контроль цільового використання вказаних коштів; заслуховування повідомлень органів виконавчої влади суб'єкта РФ і органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів, референдумів;
Положення ч. 7 ст. 28 Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації» передбачають, що голова територіальної виборчої комісії призначається на посаду із числа членів комісії з правом вирішального голосу і звільняється з посади рішенням виборчої комісії суб'єкта федерації.
Аналіз зазначених норм вказує на те, що на голову територіальної виборчої комісії, у тому числі, на тимчасово окупованій території, покладаються всі повноваження, віднесені до компетенції діяльності вказаної комісії, щодо організації та проведення незаконних виборів.
Так, досудовим розслідуванням отримані фактичні дані про те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, фактично проживаючи на території міста Сімферополь, Автономної Республіки Крим, достеменно знаючи та розуміючи факт захоплення Автономної Республіки Крим збройними силами Російської Федерації, перебуваючи на тимчасово окупованій території АР Крим, а саме у м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, у невідомий органу досудового розслідування час, але не пізніше 08.12.2023 року, маючи стійкий, прямий, виниклий за невідомих обставин, протиправний умисел, всупереч вимогам законодавства України, взяв участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території АР Крим, за наступних обставин.
02 грудня 2019 року постановою, так званої «Виборчої комісії Республіки Крим» № 47/369-2 сформовано, так звану «територіальну виборчу комісію Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», строком повноважень на 5 років, до складу якої, окрім інших, ввійшов громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
01 червня 2022 року постановою, так званої «Виборчої комісії Республіки Крим» № 141/917-2, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено, так званим «головою територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим».
Разом з цим, постановою Центральної виборчої комісії РФ № 140/1080-8 «Про проведення голосування на виборах Президента Російської Федерації, призначених на 17 березня 2024 року, протягом кількох днів поспіль» (мовою оригіналу - «О проведении голосования на выборах Президента Российской Федерации, назначенных на 17 марта 2024 года, в течении нескольких дней подряд») від 08.12.2023 року, згідно з якою, на території Автономної Республіки Крим призначено вибори президента Російської Федерації, які проходитимуть 15, 16 та 17 березня.
Починаючи з грудня 2023 року, ОСОБА_5 , як «голова територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», відповідно до повноважень, покладених на нього Федеральним законом «Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації», на підставі якого, організовані незаконні вибори 17.03.2024 року на території АР Крим, керував діями, так званої «територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим» щодо організації та проведення вказаних незаконних виборів.
У січні-березні 2024 ОСОБА_5 , як так званий. «голова територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», організовував інформаційно-роз'яснювальну діяльність щодо проведення виборів, які призначені на 17.03.2024 року; надавав методичну допомогу дільничним виборчим комісіям, у тому числі призначав, так званих «глав» дільничних виборчих комісій, а також, формував дільничні виборчі комісії, які в подальшому, брали участь у проведенні незаконних виборів 17.03.2024 року.
Зокрема, ОСОБА_5 , як «головою територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», прийнято рішення № 89/812-2 від 26.01.2024 року, відповідно до якого, затверджено план роботи, так званої «територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим» на 2024 рік; рішення № 92/878-2 від 02.02.2024 року, відповідно до якого, призначено осіб, відповідальних за роботу з засобами відеоспостереження під час проведення виборів президента, які призначенні на 17.03.2024 року; рішення № 97/926-2 від 29.02.2024 року, відповідно до якого, визначаються виборчі дільниці та їх адреси для проведення голосування, рішення № 98/932-2 від 07.03.2024 року, відповідно до якого, визначено місце та час передачі виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям для проведення незаконних виборів 17.03.2024 року.
Отже, ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше грудня 2023, перебуваючи за адресою: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, будучи так званим «головою територіальної виборчої Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», організовуючи та керуючи її протиправною діяльністю, взяв участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у колабораційній діяльності, а саме, в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто, у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі цього, 29.03.2024 року складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно із ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
03 квітня 2024 року в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковано повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та повістку про виклик останнього до СУ ГУ СБУ в АР Крим на 08.04.2024 року, 09.04.2024 року та 10.04.2024 року в період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.
Однак, останній на виклик не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав. У зв'язку з викладеним, в органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що останній переховується від органу досудового розслідування та суду.
Повідомлення про підозру ОСОБА_5 особисто не вручено, проте, вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Згідно із ч. 9 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення йому такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про його виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У зв'язку з викладеним, в органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що громадянин України ОСОБА_5 переховується від органу досудового розслідування та суду.
11 квітня 2024 року у зв'язку з тим, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та його місцезнаходження невідоме, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
11 квітня 2024 року з матеріалів кримінального провадження № 22024011000000001 від 01.01.2024 виділено матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в окреме провадження за № 22024011000000131.
Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_5 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі:повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення № 55/2-1468-нт-вих. від 27.02.2024 року, відповідно до якого, ОСОБА_5 як голова, так званої «територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», розпочав підготовчі процеси з організації та реалізації проведення виборів на ТОТ АР Крим; протоколом огляду речей та документів від 27.03.2024 року, відповідно до якого, на офіційній веб-сторінці, так званої «Виборчої комісії Республіки Крим» було встановлено, що ОСОБА_5 . Так званим. «головою територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», а також, здійснює свою діяльність для організації проведення незаконних виборів; протоколом огляду речей та документів від 27.03.2024 року, відповідно до якого, на офіційній веб-сторінці, так званої «Виборчої комісії Республіки Крим», було встановлено, що ОСОБА_5 призначено на посаду, так званого «голови територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», зокрема, в публікація від 02.06.2022 року, а також було встановлено останнього;протоколом огляду речей та документів від 27.03.2024 року, відповідно до якого, на офіційній веб-сторінці, так званої «Виборчої комісії Республіки Крим» було встановлено, що ОСОБА_5 здійснює діяльність на посаді, так званого «голови територіальної виборчої комісії Залізничного району міста Сімферополя Республіки Крим», зокрема, приймає рішення про створення виборчих дільниць; протоколом огляду речей та документів від 09.04.2024 року, відповідно до якого, на офіційній веб-сторінці, так званої «Виборчої комісії Республіки Крим» було встановлено виборче законодавство; висновком експерта про проведення судової портретної експертизи від 14.07.2025 року № 291/1; листом з Офісу Президента України № 43-01/490 від 27.03.2024 року про те, що ОСОБА_5 не звертався щодо припинення громадянства України; повідомленням про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, від 29.03.2024 року; направленням відповідних текстових повідомлень із прикріпленими фотозображеннями повідомлення про підозру та повісток про виклик на його електронну пошту та публікаціями в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 03.04.2024 року; іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Крім того, свідків, яких було б за необхідне допитати під час розгляду клопотання, на території України немає, так як останні перебувають також на тимчасово окупованій території АР Крим.
На теперішній час, у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення всіх обставин та доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не є можливим, оскільки підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами виконаного доручення.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно із ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Частина 2 ст. 297-1 КПК України передбачає, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також те, що він умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України - АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, слідчий відділ (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим розташований за адресою: м. Київ, Дніпровський р-н., вул. Юрія Поправки, буд. 14-А.
У судовому засіданні слідча клопотання підтримала у повному обсязі, прохала його задовольнити з підстав, викладених у ньому, зазначивши, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні даного кримінального правопорушення, повідомлення про підозру та виклики було розміщено, відповідно до вимог КПК України, однак, ОСОБА_5 за викликами не з'явився і його було оголошено в розшук. На даний час, проведено всі необхідні слідчі (розшукові) дії і наявна інформація, що підозрюваний переховується на тимчасово окупованій території АР Крим, тому, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
Захисник ОСОБА_4 щодо задоволення клопотання заперечував, оскільки його підзахисний перебуває на тимчасово окупованій території і невідомо, чи має останній доступ до українських інтернет-ресурсів, де розміщені виклики до слідчого.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку слідчої та захисника, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000131 від 11.04.2024 року вбачається, що відповідно до матеріалів 1 відділу ГВ ЗНД 2 управління ГУ СБ України в АР Крим, згідно з постановою ради федерації федеральних зборів РФ № 678-СФ від 07.12.2023 року, на 17.03.2024 року призначено дату проведення чергових виборів президента РФ, у зв'язку з чим, окупаційна влада РФ на ТОТУ АР Крим здійснює заходи щодо організації та проведення зазначених виборів на території півострову, шляхом розгортання штабів кандидатів в президенти РФ, організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій, до участі в яких планується залучення окремих громадян України.
29 березня 2024 року в межах кримінального провадження № 22024011000000001 від 01.01.2024 року, з якого, згідно з постановою про виділення матеріалів досудового розслідування від 11.04.2024 року, виділено матеріали кримінального провадження № 22024011000000131 від 11.04.2024 року, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, про що опубліковано в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр», випуск № 68 (7728) від 03.04.2024 року та 03.04.2024 року - на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Крім того, на виконання вимог ст. 135 КПК України, у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 08.04.2024 року, 09.04.2024 року та 10.04.2024 року до слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим для участі в проведенні слідчих та процесуальних дій, а також, повідомлення про підозру також опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження випуск № 68 (7728) від 03.04.2024 року та 03.04.2024 року - на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Зокрема, у зв'язку з наведеними вище обставинами, ОСОБА_5 постановою старшого слідчого 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_7 від 11.04.2024 року оголошено в розшук.
На даний час, у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі дії, спрямовані на встановлення суттєвих обставин та доведення обґрунтованості підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Зібрані під час досудового розслідування докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою уникнення кримінальної відповідальності та притягнення його до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо, оскільки він переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим.
Крім того, відповідно до відповіді з Офісу Президента України, матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_5 , згідно із поданою ним заявою або внаслідок втрати громадянства України, на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку, не надходили.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Відповідно до ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом. Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв'язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Крім того, слідчий суддя, відповідно до положень ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Не вирішуючи питання щодо доведеності обґрунтованості підозри та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000131 від 11.04.2024 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчої 2 відділення слідчого відділу (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000131 від 11.04.2024 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22024011000000131 від 11.04.2024 року спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: