Справа № 296/5469/26
1-кс/296/2088/26
Іменем України
11 травня 2026 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду міста Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчої ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_7 , погоджене прокурором Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_8 , про відсторонення від посади старшого офіцера відділу розвідки регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " військової частини НОМЕР_1 :
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України, у кримінальному провадженні № 42025062360000109 від 05.09.2025, -
05.05.2026 до слідчого суді Корольовського районного суду м. Житомира надійшло клопотання слідчого СУ ГУНП в Житомирській області майора поліції ОСОБА_7 , погоджене прокурором Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_8 , про відсторонення від посади старшого офіцера відділу розвідки регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України, у кримінальному провадженні № 42025062360000109 від 05.09.2025.
Клопотання обґрунтовується тим, що у провадженні СУ ГУ НП в Житомирській області здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025062360000109 від 05.09.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_2 №197 від 09.07.2025 полковника ОСОБА_5 , призначеного наказом Командувача сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 10.06.2025 №884, на посаду заступника командира військової частин НОМЕР_3 , який прибув з військової частини НОМЕР_4 , з 09.07.202 зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення. ОСОБА_5 з 09.07.2025справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
У відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_3 №205 від 16.07.2025 на ОСОБА_5 покладено тимчасове виконання обов'язків командира військової частини НОМЕР_3 .
ОСОБА_5 , як командир військової частини, у тому числі тимчасово виконуючий обов'язки, був прямим начальником для всіх військовослужбовців частини, тобто останній зобов'язаний був забезпечувати належну організацію служби, контроль за діяльністю підлеглих, а також достовірність відомостей щодо їх фактичного перебування на службі. ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 був зобов'язаний постійно володіти точними відомостями про особовий склад військової частини як за списком, так і за фактичною наявністю; організовувати своєчасну та повну видачу всіх видів забезпечення, у тому числі грошового, виключно особам, які мають на це право; забезпечувати контроль за дотриманням законності у діяльності підлеглих, запобігати правопорушенням та своєчасно виявляти і усувати їх причини; забезпечувати належний внутрішній порядок, який гарантує достовірний облік особового складу та матеріальних ресурсів.
Слідчим зазначено, що полковник ОСОБА_5 , обіймаючи посаду тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , будучи службовою особою, яка здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, достовірно знаючи вимоги чинного законодавства України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також порядок нарахування і виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, мав реальну можливість впливати на процес формування документів, що були підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовцям.
У зв'язку із займаною посадою ОСОБА_5 був зобов'язаний забезпечити достовірний облік особового складу, контроль за фактичним проходженням військової служби підлеглими, а також законність нарахування та виплати грошового забезпечення.
02.05.2025 наказом командира військової частини НОМЕР_3 № 128 капітана ОСОБА_10 призначено на посаду офіцера військової частини НОМЕР_3 , та солдата ОСОБА_11 призначено на посаду радіотелефоніста відділення командно-штабних машин взводу управління розвідувальної роти військової частини НОМЕР_3 .
В подальшому 18.06.2025 наказом командира військової частини НОМЕР_3 №175 ОСОБА_11 переміщена на посаду пожежного 1 відділення пожежного взводу військової частини НОМЕР_3 .
30.07.2025 наказом командира військової частини НОМЕР_3 №222 капітана ОСОБА_10 переміщено на посаду начальника клубу вказаної військової частини та цим же наказом солдата ОСОБА_11 переміщено на посаду пожежного 1 пожежного відділення пожежного взводу військової частини НОМЕР_3 .
29.08.2025 наказом командира військової частини НОМЕР_3 №253 ОСОБА_11 переміщено на посаду кравця ремонтної майстерні речового майна господарчого взводу забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_3 .
01.08.2025 наказом військової частини НОМЕР_3 №224 солдата ОСОБА_12 призначено на посаду старшого водія-радіотелефоніста 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти спеціального батальйону військової частини НОМЕР_3 .
В подальшому, наказом командира військової частини НОМЕР_3 №249 від 25.08.2025 ОСОБА_12 переміщено на посаду майстра відділення забезпечення стрільб взводу забезпечення вказаної військової частини.
Крім цього, 04.08.2025 наказом військової частини НОМЕР_3 №227 капітана ОСОБА_13 призначено на посаду офіцера психологічної підтримки персоналу вказаної військової частини.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, однак не пізніше 16 липня 2025 року, у полковника ОСОБА_5 , який тимчасово виконував обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , всупереч інтересам служби, шляхом зловживання службовим становищем, виник злочинний умисел, спрямований на розтрату бюджетних коштів на користь третіх осіб, виділених Міністерством оборони України для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_3 , в умовах воєнного стану.
Реалізуючи свій злочинний умисел, у період часу з 16.07.2025 по 08.11.2025, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, достовірно знаючи про фактичну відсутність військовослужбовців військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 , що дислокується в АДРЕСА_2 , невиконання ними обов'язків військової служби, неприбуття до місця служби та відсутність правових підстав для нарахування їм грошового забезпечення в повному обсязі, умисно, в умовах воєнного стану, шляхом зловживання службовим становищем, забезпечив безпідставне нарахування та виплату вищевказаним особам грошового забезпечення шляхом підписання наказів про щомісячне преміювання військовослужбовцям та організував підписання таких наказів своїми підлеглими шляхом надання відповідних вказівок.
Крім того, під час реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на розтрату бюджетних коштів, ОСОБА_5 діяв в умовах реального конфлікту інтересів, оскільки серед осіб, яким безпідставно нараховувалось та виплачувалось грошове забезпечення, перебувала його дружина - ОСОБА_11 . Як командир військової частини, ОСОБА_5 мав службові повноваження щодо організації обліку особового складу, контролю за фактичним проходженням служби підлеглими, а також впливу на службових осіб, які формували документи для нарахування виплат.
Наявність сімейних відносин із ОСОБА_11 об'єктивно впливала на неупередженість прийняття ним службових рішень, однак ОСОБА_5 у встановленому законом порядку про конфлікт інтересів не повідомив, заходів для його врегулювання не вжив, натомість, в порушення антикорупційного законодавства, сприяв незаконному отриманню близькою особою грошового забезпечення за рахунок бюджетних коштів.
Унаслідок таких дій до документів військової частини НОМЕР_3 безпосередніми командирами вказаних військовослужбовців вносились недостовірні відомості щодо фактичного перебування військовослужбовців ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 на службі, що надалі слугувало підставою для нарахування та виплати їм грошового забезпечення.
Зокрема, за перебування ОСОБА_5 на посаді тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , та на підставі недостовірних облікових даних та за відсутності фактичного виконання обов'язків військової служби, фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_3 безпідставно здійснювалось нарахування та виплата грошового забезпечення у 2025 році військовослужбовцям військової частини НОМЕР_3 , які фактично не перебували на військовій службі та не виконували службові обов'язки, однак обліковувалися як присутні, а саме:
- військовослужбовцю ОСОБА_11 безпідставно виплачено грошове забезпечення в період часу з 16.07.2025 по 08.11.2025 в загальній сумі 76 769 грн. 50 грн.;
- військовослужбовцю ОСОБА_10 безпідставно виплачено грошове забезпечення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в період часу з 16.07.2025 по 08.11.2025 в загальній сумі 132 236 грн. 34 коп.;
- військовослужбовцю ОСОБА_13 безпідставно виплачено грошове забезпечення в період часу з 16.07.2025 по 08.11.2025 в загальній сумі 90 371 грн. 73 коп.;
- військовослужбовцю ОСОБА_12 безпідставно виплачено грошове забезпечення в період часу з 16.07.2025 по 08.11.2025 в загальній сумі 69 588 грн. 34 коп.
Унаслідок протиправних дій ОСОБА_5 державі в особі Міністерства оборони України спричинено матеріальну шкоду у вигляді безпідставно витрачених бюджетних коштів на загальну суму 368 965 грн. 91 коп.
Таким чином, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх наслідки у вигляді безпідставного витрачання бюджетних коштів та підриву військової дисципліни в умовах воєнного стану, діючи умисно, в інтересах третіх осіб, системно та протягом тривалого часу реалізовував протиправну схему незаконного нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які фактично не проходили військову службу.
Крім цього, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, достовірно знаючи вимоги чинного законодавства України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також порядок проходження військової служби, був зобов'язаний забезпечити достовірний облік особового складу, контроль за фактичним проходженням військової служби підлеглими та реагування на факти їх відсутності.
Однак, у невстановлений досудовим розслідуванням час, не пізніше липня 2025 року, у ОСОБА_5 , який тимчасово виконував обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , та який, достовірно знаючи про фактичну відсутність на військовій службі своєї дружини - солдата ОСОБА_11 , яка наказом командира військової частини НОМЕР_3 №128 від 02.05.2025 призначена на посаду радіотелефоніста відділення командно-штабних машин взводу управління розвідувальної роти військової частини НОМЕР_3 , в подальшому наказом №175 від 18.06.2025 переміщена на посаду пожежного 1 відділення пожежного взводу, наказом №222 від 30.07.2025 - на посаду пожежного 1 пожежного відділення пожежного взводу, а наказом №253 від 29.08.2025 - на посаду кравця ремонтної майстерні речового майна господарчого взводу забезпечення батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_3 , всупереч інтересам служби, виник злочинний умисел, спрямований на сприяння військовослужбовцю - солдату ОСОБА_11 в ухиленні від несення обов'язків військової служби, в умовах воєнного стану.
Реалізуючи свій злочинний умисел, полковник ОСОБА_5 , будучи службовою особою, достовірно знаючи про фактичну відсутність військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 солдата ОСОБА_11 на військовій службі, невиконання нею обов'язків військової служби, неприбуття до місця служби, а саме до військової частини НОМЕР_3 , що дислокувалася в АДРЕСА_2 , умисно, в умовах воєнного стану, не вжив передбачених законом заходів реагування.
Зокрема, ОСОБА_5 не організував належну перевірку причин її відсутності, не ініціював складання відповідних матеріалів щодо самовільного залишення військової частини або ухилення від військової служби, не доповів про такі факти правоохоронним органам.
Більше того, ОСОБА_5 , з метою створення видимості законного проходження ОСОБА_11 військової служби, надавав усні вказівки її безпосередньому командиру ОСОБА_14 обліковувати ОСОБА_11 як таку, що нібито перебуває на службі та виконує службові обов'язки, хоча фактично вона у військовій частині не перебувала, службових завдань не виконувала, участі у повсякденній діяльності підрозділів не брала.
З цією метою ОСОБА_5 забезпечував створення видимості законного проходження нею військової служби та унеможливлював своєчасне документальне фіксування їх фактичного ухилення.
Таким чином, в період часу з 16.07.2025 по 08.11.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , своїми умисними діями сприяв ОСОБА_11 в ухиленні від несення обов'язків військової служби іншим способом, що виразилося у фактичному неприбутті до місця служби, невиконанні службових обов'язків та одночасному приховуванні цього факту, шляхом її обліку як присутньої на службі.
Крім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час, не пізніше липня 2025 року, у ОСОБА_5 , який тимчасово виконував обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , та який, достовірно знаючи про фактичну відсутність на військовій службі військовослужбовця ОСОБА_10 , якого наказом командира військової частини НОМЕР_3 №128 від 02.05.2025 призначено на посаду офіцера військової частини НОМЕР_3 , а в подальшому наказом №222 від 30.07.2025 переміщено на посаду начальника клубу військової частини НОМЕР_3 , всупереч інтересам служби, виник злочинний умисел, спрямований на сприяння ОСОБА_10 в ухиленні від несення обов'язків військової служби, в умовах воєнного стану.
Реалізуючи свій злочинний умисел, полковник ОСОБА_5 , будучи службовою особою, достовірно знаючи про фактичну відсутність військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 капітана ОСОБА_10 на військовій службі, невиконання ним обов'язків військової служби, неприбуття до місця служби, а саме до військової частини НОМЕР_3 , що дислокувалася в АДРЕСА_2 , умисно, в умовах воєнного стану, не вжив передбачених законом заходів реагування.
Зокрема, ОСОБА_5 не організував належну перевірку причин його відсутності, не ініціював складання відповідних матеріалів щодо самовільного залишення військової частини або ухилення від військової служби, не доповів про такі факти правоохоронним органам.
Більше того, ОСОБА_5 , з метою створення видимості законного проходження капітаном ОСОБА_10 військової служби, надавав усні вказівки його безпосередньому командиру ОСОБА_15 обліковувати
ОСОБА_10 як такого, що нібито перебуває на службі та виконує службові обов'язки, хоча фактично він у військовій частині не перебував, службових завдань не виконував, участі у повсякденній діяльності підрозділів не брав.
З цією метою ОСОБА_5 забезпечував створення видимості законного проходження ОСОБА_10 військової служби та унеможливлював своєчасне документальне фіксування їх фактичного ухилення.
Таким чином, в період часу з 16.07.2025 по 08.11.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , своїми умисними діями сприяв ОСОБА_10 в ухиленні від несення обов'язків військової служби іншим способом, що виразилося у фактичному неприбутті до місця служби, невиконанні службових обов'язків та одночасному приховуванні цього факту, шляхом його обліку як присутнього на службі.
Крім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час, не пізніше серпня 2025 року, після призначення на посаду військовослужбовця ОСОБА_12 , якого наказом командира військової частини НОМЕР_3 №224 від 01.08.2025 призначено на посаду старшого водія-радіотелефоніста 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 3 стрілецької роти спеціального батальйону військової частини НОМЕР_3 , а наказом №249 від 25.08.2025 переміщено на посаду майстра відділення забезпечення стрільб взводу забезпечення військової частини НОМЕР_3 , у ОСОБА_5 , який достовірно знаючи про фактичну відсутність на військовій службі ОСОБА_12 , всупереч інтересам служби, виник злочинний умисел, спрямований на сприяння останньому в ухиленні від несення обов'язків військової служби, в умовах воєнного стану.
Реалізуючи свій злочинний умисел, полковник ОСОБА_5 , будучи службовою особою, достовірно знаючи про фактичну відсутність військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 солдата ОСОБА_12 на військовій службі, невиконання ним обов'язків військової служби, неприбуття до місця служби, а саме до військової частини НОМЕР_3 , що дислокувалася в АДРЕСА_2 , умисно, в умовах воєнного стану, не вжив передбачених законом заходів реагування.
Зокрема, ОСОБА_5 не організував належну перевірку причин його відсутності, не ініціював складання відповідних матеріалів щодо самовільного залишення військової частини або ухилення від військової служби, не доповів про такі факти правоохоронним органам.
Більше того, ОСОБА_5 , з метою створення видимості законного проходження солдатом ОСОБА_12 військової служби, надавав усні вказівки його безпосередньому командиру ОСОБА_16 обліковувати ОСОБА_12 як такого, що нібито перебуває на службі та виконує службові обов'язки, хоча фактично він у військовій частині не перебував, службових завдань не виконував, участі у повсякденній діяльності підрозділів не брав.
З цією метою ОСОБА_5 забезпечував створення видимості законного проходження ОСОБА_12 військової служби та унеможливлював своєчасне документальне фіксування їх фактичного ухилення.
Таким чином, в період часу з 01.08.2025 по 08.11.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , своїми умисними діями сприяв ОСОБА_12 в ухиленні від несення обов'язків військової служби іншим способом, що виразилося у фактичному неприбутті до місця служби, невиконанні службових обов'язків та одночасному приховуванні цього факту, шляхом його обліку як присутнього на службі.
Крім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час, не пізніше серпня 2025 року, після призначення на посаду військовослужбовця ОСОБА_13 , якого наказом командира військової частини НОМЕР_3 №227 від 04.08.2025 призначено на посаду офіцера психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_3 , у ОСОБА_5 , який достовірно знаючи про фактичну відсутність військовослужбовця ОСОБА_13 на військовій службі, всупереч інтересам служби, виник злочинний умисел, спрямований на сприяння останньому в ухиленні від несення обов'язків військової служби, в умовах воєнного стану.
Реалізуючи свій злочинний умисел, полковник ОСОБА_5 , будучи службовою особою, достовірно знаючи про фактичну відсутність військовослужбовця військової частини НОМЕР_3 капітана ОСОБА_13 на військовій службі, невиконання ним обов'язків військової служби, неприбуття до місця служби, а саме до військової частини НОМЕР_3 , що дислокувалася в АДРЕСА_2 , умисно, в умовах воєнного стану, не вжив передбачених законом заходів реагування.
Зокрема, ОСОБА_5 не організував належну перевірку причин його відсутності, не ініціював складання відповідних матеріалів щодо самовільного залишення військової частини або ухилення від військової служби, не доповів про такі факти правоохоронним органам.
Більше того, ОСОБА_5 , з метою створення видимості законного проходження капітаном ОСОБА_13 військової служби, надавав усні вказівки його безпосередньому командиру ОСОБА_15 обліковувати ОСОБА_13 як такого, що нібито перебуває на службі та виконує службові обов'язки, хоча фактично він у військовій частині не перебував, службових завдань не виконував, участі у повсякденній діяльності підрозділів не брав.
З цією метою ОСОБА_5 забезпечував створення видимості законного проходження ОСОБА_13 військової служби та унеможливлював своєчасне документальне фіксування їх фактичного ухилення.
Таким чином, в період часу з 04.08.2025 по 08.11.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_3 , своїми умисними діями сприяв військовослужбовцю ОСОБА_13 в ухиленні від несення обов'язків військової служби іншим способом, що виразилося у фактичному неприбутті до місця служби, невиконанні службових обов'язків та одночасному приховуванні цього факту, шляхом його обліку як присутнього на службі.
Повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України ОСОБА_5 складено та вручено 01.05.2026.
Враховуючи вищевикладене, з метою попередження можливості підозрюваним ОСОБА_5 під час перебування на вищевказаній посаді, застосування спроб незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вживати заходів щодо знищення чи підроблення речей та документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування сторона обвинувачення вважає за необхідне у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, у виді відсторонення від посади старшого офіцера відділу розвідки регіонального управління сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Під час судового розгляду прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити з підстав викладених в ньому.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 заперечували щодо задоволення клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_5 під час судового розгляду пояснив, що прокурор просить відсторонити його від посади старшого офіцера відділу розвідки регіонального управління сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » військової частини НОМЕР_1 , на яку він призначений, проте ще не прийняв її навіть. Вказана посаде не передбачає жодної особи в його підпорядкуванні.
Ризиків на які вказує прокурор взагалі нема, а тому просив відмовити в задоволенні клопотання.
Заслухавши сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя зазначає наступне.
Відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину (ч.1 ст.154 КПК України).
Відповідно до ч.2 ст.154 КПК України, відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді, суду під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади (ч. 1 ст. 155 КПК України).
Згідно із ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Як передбачено вимогами ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя врахував такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Як вбачається з матеріалів у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025062360000109 від 05.09.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України.
01.05.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 409 КК України.
У відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_2 №197 від 09.07.2025 полковника ОСОБА_5 , призначеного наказом Командувача сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 10.06.2025 №884, на посаду заступника командира військової частин НОМЕР_3 , який прибув з військової частини НОМЕР_4 , з 09.07.2025 зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення. ОСОБА_5 з 09.07.2025 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
У відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_3 №205 від 16.07.2025 на ОСОБА_5 покладено тимчасове виконання обов'язків командира військової частини НОМЕР_3 .
Наказом Командувача сил територіальної оборони Збройних сил України від 25.04.2026 ОСОБА_5 призначено на посаду старшого офіцера відділу розвідки регіонального управління сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » військової частини НОМЕР_1 .
Згідно п.5, п.6 ч.2 ст.155 КПК України у клопотанні про відсторонення від посади в обов'язковому порядку зазначаються, зокрема, виклад обставин, що дають підстави вважати, що:
- перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення;
-виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч.1 ст.157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Аналізуючи зміст клопотання, та його додатки слідчий суддя зазначає, що воно не містить обставин, передбачених у ст. 157 КПК України, які б свідчили про доцільність відсторонення від посади старшого офіцера відділу розвідки регіонального управління сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » військової частини НОМЕР_1 підозрюваного ОСОБА_5 , який підозрюється за ймовірне вчинення злочинів під час перебування на посаді заступника командира військової частини НОМЕР_3 та виконання обов'язків командира цієї частини.
Тобто, відсутні підстави вважати, що посада від якої прокурор просить відсторонити ОСОБА_5 сприяла вчиненню кримінальних правопорушень, які йому інкриміновано, це по перше.
По друге,- прокурор не довів, що відсторонення від посади ОСОБА_5 на яку його призначено лише 25.04.2026 необхідне для:
- припинення кримінального правопорушення;
- припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, чи незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
На підставі вищевикладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що стороною обвинувачення не доведено наявності необхідності застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, а тому клопотання сторони обвинувачення задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 157 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого про відсторонення від посади старшого офіцера відділу розвідки регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - відмовити .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня оголошення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Слідчий суддя ОСОБА_1