Справа № 445/773/26
Провадження № 2-о/445/80/26
про залишення позовної заяви без руху
07 травня 2026 року суддя Золочівського районного суду Львівської області Сивак В. М.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Золочівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту батьківства та народження дитини,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт батьківства, факт народження дитини ОСОБА_2 та зобов'язати Золочівський відділ ДРАЦС у Золочівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України поновити (провести) державну реєстрацію факту народження дитини.
Вивчивши подану заяву з доданими документами, суддя доходить переконання про наявність підстав для залишення такої без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч.1 ст.318 ЦПК України, у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року за № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року за № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236; б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 за № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року за № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Таким чином, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є відповідний медичний документ, виданий закладом охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження.
Наведене, очевидно свідчить про те, що заявниця повинна звернутись до відповідного органу ДРАЦС із наданням документів, виданих компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, для реєстрації факту народження, і лише у разі відмови їй у реєстрації факту, звертатись до суду із наданням доказів неможливості реєстрації факту в органах ДРАЦС, як це передбачено пунктом 2 частини першої статті 318 ЦПК України.
Водночас, у матеріалах справи відсутні відомості, чи зверталась заявниця до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням про проведення державної реєстрації народження та чи отримувала письмову відмову відділу державної реєстрації актів цивільного стану у проведення такої реєстрації.
За положеннями ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до вимог ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
За таких обставин заяву належить залишити без руху та надати заявниці десятиденний строк з дня отримання нею ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків
На підставі наведеного та керуючись ст.185, 260, 261, 293, 294, 318 ЦПК України,
заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Золочівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту батьківства та народження дитини - залишити без руху.
Надати заявниці десятиденний строк з дня отримання нею ухвали, для усунення недоліків заяви вказаних у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити заявниці, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, заява вважатиметься неподаною та буде їй повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. М.Сивак