Справа № 462/6569/24
провадження 1-кс/462/791/26
14 травня 2026 року Слідчий суддя Залізничного районного суду міста Львова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,
14.08.2024 року внесено відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024142080000089 та розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України.
Прокурор Франківської окружної прокуратури м. Львова Львівської області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, покликаючись на те, що у провадженні ВП № 1 ЛРУП № 2 ГУ НП у Львівській області перебуває кримінальне провадження № 42024142080000089 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.366 КК України, внесеного 14.08.2024 Франківською окружною прокуратурою м. Львова до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В ході досудового розслідування встановлено, що для медичного обслуговування населення з вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги за програмою медичних гарантій у 2021-2025 роках діяли укладені між Комунальним некомерційним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі Поліклініка) та ІНФОРМАЦІЯ_2 договори: договір №1255-Е420-Р000 (внесено зміни договором №1255-Е420-Р000/04, згідно з яким дія договору продовжується до 31.03.2021), №2952-Е421-Р000 (діє з 01.01.2021 по 31.12.2021) та інші.
Відповідно до згаданих договорів за пакетами №25, №26 та №27 за обсяг наданих медичних послуг у 2021 році Поліклініка отримала надходжень в сумі 6 598 034, 58 грн, 14 989 396, 32 грн та 13 071 235, 98 грн відповідно.
В межах досудового розслідування у даному кримінальному провадженні Франківською окружною прокуратурою м.Львова залучено як спеціалістів ІНФОРМАЦІЯ_3 для проведення позапланової ревізії та перевірки законності проведення процедур закупівель та цільового використання бюджетних коштів по об'єктах Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Перевіркою відповідності Поліклініки вимогам до спеціалізації та кількості фахівців, передбаченими Спеціальними умовами додатку №27 договору №2952-Е421-Р000 встановлено, що за пунктом 8.1 умови закупівлі, які надаються за цим додатком у вимогах до спеціалізації та кількості фахівців, серед іншого, передбачено наявність у закладі ерготерапевта - щонайменше 2 особи, які працюють за основним місцем роботи в цьому закладі.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 8.3 Спеціальних умов Додатку №27 до Договору №2952-Е421-Р000 передбачено погодження сторін, що умови договору щодо надання послуг згідно з цим додатком застосовується до відносин між ними, які виникли з 01.04.2021 відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України.
Так, встановлено, що станом на 01.04.2021 в відділенні реабілітації на посаді ерготерапевта працювали: за основним місцем роботи - ОСОБА_4 та 1,0 ставки та за внутрішнім сумісництвом - ОСОБА_5 на 0, 25 ставки, ОСОБА_6 на 0, 25 ставки та ОСОБА_4 на 0, 25 ставки.
Таким чином, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 в квітні 2021 року працювали за сумісництвом, що не відповідає п.8.1 вимог до фахівців додатку №27 договору №2952-Е421-Р000.
Вказаний договір підписано 30.04.2021 між ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі т.в.о.голови ОСОБА_7 , що діє на підставі Положення про ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 №1101, з однієї сторони, та Поліклініка, в особі ОСОБА_8 , що діяв на підставі Статуту.
Відтак, за наслідками проведеної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено, що в порушення підпунктів 1,2 пункту 19 Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №2952-Е421-Р000 від 30.04.2021, внаслідок невідповідності визначеним у підпункті 8.1 пункту 8 умовам закупівлі медичних послуг у частині вимог до спеціалістів та кількості фахівців, поліклінікою за квітень 2021 безпідставно отримано від ІНФОРМАЦІЯ_2 коштів державного бюджету на загальну суму 850 190 гривень, чим завдано матеріальної шкоди державному бюджету на зазначену суму.
ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи викладені обставини, під час досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю вилучення їх оригіналів (здійснення їх виїмки), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1 , а саме укладених договорів між ІНФОРМАЦІЯ_6 та Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за №1255-Е420-Р000 (внесено зміни договором №1255-Е420-Р000/04, згідно з яким дія договору продовжується до 31.03.2021), №2952-Е421-Р000 (діє з 01.01.2021 по 31.12.2021), з усіма додатками, додатковими договорами; змінами; документів, які подані КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на підтвердження наявності відповідної вимоги до спеціалізації та кількості фахівців; розшифровку, що містять назву надавача, його ідентифікатор; звіти про обсяг наданих медичних послуг за 2021 рік; відомості про осіб, які підписали звіт; джерело даних; адресу надання медичних послуг; програму фінансування; факт внесення до ЕСОЗ; наявність декларації, звіту кількості і обсягу оплати в розрізі лікарів, пакетів медичних послуг; документи, що підтверджують надходження коштів від ІНФОРМАЦІЯ_2 на рахунок Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за надання медичних послуг за вказаними договорами в 2021 році.
Вище перелічена інформація та документи на її підтвердження, що зберігаються у їх володільця мають важливе значення для кримінального провадження з огляду на наступне.
Установлено, що відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Відповідно до положень Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» електронна система охорони здоров'я - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління інформацією про охорону здоров'я, у тому числі медичною інформацією, шляхом створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією, даними і документами в електронному вигляді, до складу якої входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (API).
Відповідно до норм Положення про ІНФОРМАЦІЯ_4 , затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1101 від 27.12.2017 -НСЗУ виконує функції замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій; укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій у тому числі заходи з перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, установлених порядком використання коштів програми медичних гарантій, умов договорів про медичне обслуговування населення шляхом здійснення моніторингу у спосіб, передбачений у Типовій формі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 410 “Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» (Офіційний вісник України, 2018 р., № 45, ст. 1570) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1067, а також моніторинг виконання договорів про реімбурсацію аптечними закладами.
Відповідно до умов Типової форми договору про медичне обслуговування населення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 410 від 25.04.2018 надавач зобов'язаний подати звіт про медичні послуги за формою, наданою замовником в якому зазначаються назва звіту, дата його складання, найменування надавача, посади відповідальних осіб надавача та замовника із зазначенням їх прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також перелік та обсяг наданих медичних послуг, які підлягають оплаті за звітний період. Звіт про медичні послуги є первинним документом. Звіт про медичні послуги формується на підставі інформації, що міститься в системі, медичної документації та інших документів, що підтверджують факт надання пацієнтам медичної допомоги відповідно до законодавства.
Відповідно до Порядку функціонування електронної системи здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 411 від 25.04.2015 до складу електронної системи охорони здоров'я входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматизований обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (АРI). Власником центральної бази даних, у тому числі майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних, є держава у особі ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Отже, з метою виконання завдань кримінального провадження, а також у зв'язку із необхідністю проведення товарознавчих та почеркознавчих експертиз необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних речей та документів з можливістю їх вилучення.
Беручи до уваги вищенаведене, а також неможливість отримати необхідні відомості в кримінальному провадженні № 42024142080000089 в інший спосіб та наявність достатніх підстав вважати, що вказана документація має суттєве значення для встановлення обставин вчинення зазначеного злочину, а тому виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , а тому просить клопотання задовільнити.
Слідчий суддя постановив розглядати клопотання без участі прокурора, яка зазначила у клопотанні про те, що просить розгляд такого проводити у її відсутності, а також у відсутності уповноваженої особи ІНФОРМАЦІЯ_5 , оскільки існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Розглянувши матеріали клопотання, вважаю, що його слід задовольнити, оскільки стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що отримання доступу до вказаних документів має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також надасть можливість встановити осіб, причетних до вчинення даного кримінального правопорушення, що в подальшому дозволить проводити подальші слідчі дії з метою прийняття законного і обгрунтованого рішення, а іншими способами довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою документів, до яких прокурор просить надати тимчасовий доступ - неможливо.
Враховуючи наведене, вважаю, що прокурору Франківської окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_3 та прокурорам групи прокурорів Франківської окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , а також слідчим слідчої групи СВ ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області в межах вказаного кримінального провадження, а саме старшому слідчому ОСОБА_12 та слідчому ОСОБА_13 слід надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення їх копій.
Керуючись ст. 159-166 КПК України,
клопотання задовольнити.
Надати дозвіл прокурору Франківської окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_3 та прокурорам групи прокурорів Франківської окружної прокуратури м. Львова ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , а також слідчим слідчої групи СВ ВП №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області в межах вказаного кримінального провадження, а саме старшому слідчому ОСОБА_12 та слідчому ОСОБА_13 на тимчасовий доступ до оригіналів документів та інформації у електронному вигляді, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх копій, а саме:
- укладених договорів між ІНФОРМАЦІЯ_6 та Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за №1255-Е420-Р000 (внесено зміни договором №1255-Е420-Р000/04, згідно з яким дія договору продовжується до 31.03.2021), №2952-Е421-Р000 (діє з 01.01.2021 по 31.12.2021), з усіма додатками, додатковими договорами; змінами; документів, які подані КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на підтвердження наявності відповідної вимоги до спеціалізації та кількості фахівців; розшифровку, що містять назву надавача, його ідентифікатор; звіти про обсяг наданих медичних послуг за 2021 рік; відомості про осіб, які підписали звіт; джерело даних; адресу надання медичних послуг; програму фінансування; факт внесення до ЕСОЗ; наявність декларації, звіту кількості і обсягу оплати в розрізі лікарів, пакетів медичних послуг; документів, що підтверджують надходження коштів від ІНФОРМАЦІЯ_2 на рахунок Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за надання медичних послуг за вказаними договорами в 2021 році.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення.
Ухвала складена у двох примірниках, один знаходиться в матеріалах судового провадження, а другий наданий стороні кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Оригінал ухвали.