Справа № 202/11752/25
Провадження № 2/202/1751/2026
18 травня 2026 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд м. Дніпра у складі:
головуючого судді Недобитюк Н.В.
за участю секретаря судового засідання Іващенко І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник», Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ЛІДЕР» про встановлення фактів, що мають юридичне значення, -
У грудні 2025 року позивачі звернулися до Індустріального районного суду міста Дніпра із вищевказаною позовною заявою, якою просили:
-встановити факт невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_4 за період з 01.01.2005 по 10.05.2019, ОСОБА_5 за період з 30.05.2006 по 10.05.2019, ОСОБА_3 за період з 27.07.2012 по 10.05.2019.
-встановити факт належності квартири за адресою: АДРЕСА_1 до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади.
Ухвалою судді від 05 лютого 2026 року вказану позовну заяву залишено без руху, на підставі ст. 175-177 ЦПК України. На виконання ухвали суду недоліки усунуті.
Ухвалою від 25 лютого 2026 року позовна заява прийнята судом до розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином, представник який діє в її інтересах ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини зазначені в позові.
Позивачі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилася про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином.
Відповідач Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради в судове засідання свого представника не направив, про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином.
Треті особи ТОВ «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник», Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ЛІДЕР» в судове засідання своїх представників не направили, про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача ОСОБА_2 , вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв'язку з наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що відповідно до Довідки № 004456 про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 11 липня 2024р. ОСОБА_2 зареєстрована та проживає разом зі своїми дітьми - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 23 квітня 1983 року ОСОБА_6 є донькою ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Відповідно до архівного витягу з рішення від 11.11.2024р. №8/3-1020 ордер на вселення у квартиру був виданий 18.01.1995р. виконкомом Індустріальної ради народних депутатів м. Дніпропетровська на підставі списку заводу ім. К. Лібкнехта, затвердженого рішенням Індустріального районного виконкому №619 від 16.12.1994р. на ім'я батька ОСОБА_9 - ОСОБА_7 та його родину.
Рішенням Індустріальної районної у місті Дніпрі ради від 21.03.2019 року №113 було надано дозвіл правлінню Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ЛІДЕР» на зміну договору найму жилого приміщення: на трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 , жилою площею 40,3 кв.м. - на ОСОБА_2 , складом сім'ї з 5 осіб, у т.ч. мати - ОСОБА_8 , син - ОСОБА_4 , син - ОСОБА_5 , донька - ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 07 листопада 2019 року.
Листом від 31.07.2024р. № 3/16-3910 позивачів було повідомлено про те, що у наданні адміністративної послуги щодо приватизації квартири АДРЕСА_2 їм відмовлено у зв'язку з, зокрема: (п.3) відсутні відомості про реєстрацію та документи, що підтверджують невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_4 з 01.01.2005 по 10.05.2019, ОСОБА_5 з 30.05.2006 по 10.05.2019, ОСОБА_3 з 27.07.2012 по 10.05.2019; (п.5) Відповідно до відповіді КП «Дніпровське міське бюро технічної інвентаризації» від 25.07.2023р. житловий будинок по АДРЕСА_3 , в який увійшла квартира АДРЕСА_4 , зареєстрований за закритим акціонерним товариством «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник» на підставі рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.06.2003р. №1549, зареєстроване 25.01.2006р. в КП «ДМБТІ» та записано в реєстрову книгу №45ЖЮ за реєстровим №4110-35 станом на 31.12.2012р. В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборони відчуження об'єктів нерухомого майна відсутня інформація про належність квартири за вищевказаною адресою до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади.
Відповідно до листа Відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 21.09.2023р. №10/5-1484 за адресою: АДРЕСА_5 :
- ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована з 09.06.1995 (внесена до Ф-А матері), реєстрація по паспорту з 18.05.1999 по 10.05.2019.
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був зареєстрований з 21.07.2008 (внесений до Ф-А матері) по 10.05.2019.
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був зареєстрований з 21.07.2008 (внесений до Ф-А матері) по 10.05.2019.
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 була зареєстрована з 23.04.2013 (внесена до Ф-А матері) по 10.05.2019.
Відповідно до нотаріально посвідчених заяв ОСОБА_4 від 25.06.2024р., ОСОБА_5 від 25.06.2024р., батьків малолітньої ОСОБА_3 - ОСОБА_2 та ОСОБА_11 від 25.06.2024р. заявники повідомляють, що мешкали без реєстрації за адресою: АДРЕСА_5 з дня народження і до дня внесення до Ф-А матері у зв'язку з сімейними обставинами.
Наявними в матеріалах справи довідками АТ «Ощадбанк» від 25.09.2023р. підтверджено відсутність інформації щодо використання житлових чеків по ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою АДРЕСА_1 у зв'язку з відсутністю списків.
Згідно довідок Комунального некомерційного підприємства «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №9» Дніпровської міської ради від 09.07.2024р. ОСОБА_4 знаходився під наглядом лікаря педіатра за місцем реєстрації матері з 06.01.2005р. по 21.07.2008р., ОСОБА_5 знаходився під наглядом лікаря педіатра за місцем реєстрації матері з 06.06.2006р. по 21.07.2008р., ОСОБА_3 знаходилась під наглядом лікаря педіатра за місцем реєстрації матері з 01.08.2012р. по 23.04.2013р.
Відповідно до листа КП «Дніпровське міське бюро технічної інвентаризації» Дніпровської міської ради від 25.07.2023р. №7483 житловий будинок по АДРЕСА_3 , в який увійшла квартира АДРЕСА_4 , зареєстрований за закритим акціонерним товариством «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник» на підставі рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.06.2003р. №1549, зареєстроване 25.01.2006р. в КП «ДМБТІ» та записано в реєстрову книгу №45ЖЮ за реєстровим №4110-35 станом на 31.12.2012р.
Відповідно до засвідченої архівної копії рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.06.2003 №1549 «Про проведення реєстрації багатоквартирних будинків, що перебувають на утриманні об'єднань співвласників (власників квартир і нежитлових приміщень), або юридичних осіб - балансоутримувачів незалежно від форм власності» було встановлено, що реєстрація багатоквартирних будинків у цілому, що перебувають на утриманні об'єднань співвласників (власників квартир і нежитлових приміщень), або юридичних осіб - балансоутримувачів незалежно від форм власності, за їх заявами проводиться лише для обліку (без видачі свідоцтва про право власності на багатоквартирний будинок) на підставі рішення виконкому міської ради.
Згідно відповіді Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник» №319/09 від 19 вересня 2025р. на адвокатський запит від 03.09.2025р. житловий будинок АДРЕСА_3 не перебуває у власності, управлінні чи віданні, на балансі ТОВ «Дніпропетровська будівельна компанія «Містобудівник».
Відповідно до інформаційної довідки №453956253 від 27.11.2025р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості про майно за адресою: АДРЕСА_1 відсутні.
Згідно ст. 30, 41 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним.
Відповідно до вимог ст. 345 ЦK України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому Законом.
Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Підготовка та оформлення документів про передачу регулюється Положенням «Про порядок передачі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України» від 16.12.2009 №396.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Статтею 4 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що житлові чеки - це приватизаційні папери, які одержуються всіма громадянами України і використовуються при приватизації державного житлового фонду. Вони можуть також використовуватись для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду.
Відповідно до ч. 4 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону.
Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Відповідно до п. 18 Положення «Про порядок передачі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян», громадянин подає до органів приватизації, окрім інших, документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду.
Відповідно до п.20 Положення документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідка, видана органом приватизації за попереднім місцем проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду, що передбачає наявність відомостей (довідки) щодо реєстрації місця проживання за період з 01.01.1993 по теперішній час.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
За ч. 2 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
На підставі ч. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ч. 10, 11 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом. А спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.
В п. 3.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України № 15-рп/2010 від 10.06.2010 зазначено, що право громадянина України на приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз у повному обсязі, якщо він повністю використав житловий чек та у його власність передано загальну площу житла, що не перевищує встановлену санітарну норму і відповідно, номінальну вартість житлового чека, незалежно від того, відповідає ця площа одній квартирі (будинку) чи кільком. Таким чином тільки повне використання житлових чеків є фактом реалізації один раз права на безоплатну приватизацію житла, передбаченого ч. 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Відповідно до змісту п.18 Положення громадянином до органу приватизації подаються, зокрема: заява на приватизацію квартири; копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку; довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву; технічний паспортна квартиру; копія ордера на жиле приміщення; документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації.
При цьому за п. 20 Положення документом, що підтверджує невикористання громадянином житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки, видані органом приватизації за попередніми місцями проживання після 1992 року, щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду (крім території проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території).
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.1993 №305 «Про випуск в обіг приватизаційних житлових чеків» та Положення про порядок відкриття приватизаційних депозитних рахунків за житловими чеками та здійснення з них платежів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 27.08.2000 № 179, з метою використання житлових чеків за їх призначенням в установах Ощадбанку України відкриваються приватизаційні депозитні рахунки, на які зараховується повна номінальна вартість житлових чеків громадян. Облік операцій за депозитними рахунками в установах банку здійснюється за позабалансовими рахунками відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від11.09.2017№ 89 (зі змінами).
Отже, єдиним розпорядником інформації про залишки житлового чеку на відповідному позабалансовому рахунку є Ощадбанк, який надає інформацію про наявність/відсутність особи у списках на приватизацію, а тому довідка Ощадбанку сама по собі є достатнім документом на підтвердження невикористання права на приватизацію державного житлового фонду.
З аналізу положень статті 5 Закону №2482-XII та пункту 19 Положення суд приходить до висновку, що факт проживання особи у житловому приміщенні підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання, а відтак реалізація права на приватизацію без реєстрації місця проживання є неможливою.
Ураховуючи викладене, суд вважає встановленим факт невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_4 за період з 01.01.2005 по 10.05.2019, ОСОБА_5 за період з 30.05.2006 по 10.05.2019, ОСОБА_3 за період з 27.07.2012 по 10.05.2019, оскільки у цей час вони проживали без реєстрації за зареєстрованим місцем проживання матері, що унеможливлювало реалізацію їх права на приватизацію у цей період.
Щодо відсутності інформації про належність квартири АДРЕСА_2 до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Право комунальної власності це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Згідно з ч.1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» територіальним громадам міст належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, житловий фонд, та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.
Відповідно до ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Беручи до уваги те, що відповідно до рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.06.2003 № 1549 «Про проведення реєстрації багатоквартирних будинків, що перебувають на утриманні об'єднань співвласників (власників квартир і нежитлових приміщень), або юридичних осіб - балансоутримувачів незалежно від форм власності» житловий будинок по АДРЕСА_3 , в який увійшла квартира АДРЕСА_4 , був переданий Закритому акціонерному товариству «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник» (правонаступником якого є ТОВ «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник») саме як балансоутримувачу лише для обліку (без видачі свідоцтва про право власності на багатоквартирний будинок), у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, у Реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості про майно за адресою: АДРЕСА_1 відсутні, суд приходить до висновку, що вказана квартира належить до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади та є об'єктом приватизації відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Керуючись ст. 4, 5, 10, 12, 13, 81, 89, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
Позов ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровська будівельна компанія «Містобудівник», Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ЛІДЕР» про встановлення фактів, що мають юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду ОСОБА_4 за період з 01.01.2005 по 10.05.2019, ОСОБА_5 за період з 30.05.2006 по 10.05.2019, ОСОБА_3 за період з 27.07.2012 по 10.05.2019.
Встановити факт належності квартири за адресою: АДРЕСА_1 до комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 );
Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 );
Позивач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 );
Представник позивача ОСОБА_2 : адвокат Курячий Андрій Миколайович (адреса знаходження: АДРЕСА_6 );
Відповідач: Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради, ЄДРПОУ 38114671 (адреса знаходження: м. Дніпро, вул. Воскресенська, буд. 16);
Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровська будівельна компанія», ЄДРПОУ 03592248 (адреса знаходження: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, с. Партизанське, вул. Заводська, буд. 25і);
Третя особа: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «НАШ ЛІДЕР», ЄДРПОУ 40562810 (адреса знаходження: м. Дніпро, вул. М. Міхновського, буд. 2).
Суддя Н. В. Недобитюк