Справа № 216/8960/25
Провадження № 2/210/1049/26
іменем України
08 травня 2026 року
Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі: головуючого судді Скотар Р.Є., за участі секретаря Колос Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривого Рогу в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-
Позивач - Департамент соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Відповідно до рішення Рівненської міської ради від 19.06.2025 року №6692 з 01 липня 2025 року було перейменовано Департамент соціальної політики Рівненської міської ради на Департамент соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради.
До Департаменту 08.07.2022 року звернувся ОСОБА_1 , з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
На підставі заяви відповідачу було призначено та виплачено допомогу ВПО, за період з 01.07.2022 по 28.02.2025 року, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» та враховуючи Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014№1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Згідно довідки № 5612-5001866731 від 08.07.2022 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 , має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 . Станом на звернення позивача з позовом до суду відповідача з обліку, як внутрішньо переміщену особу не знято, на підставі витягу з Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб про перебування на обліку.
За інформацією Державної установи «Криворізька виправна колонія(№80)» відомо що ОСОБА_1 відбуває покарання в вищевказаній установі, відповідно позов пред'являється за місцем фактичного перебування/проживання відповідача, за останньою відомою адресою відповідача, а саме: АДРЕСА_3 .
Відповідно до призначення по особовій справі, ОСОБА_1 признане допомогу ВПО, з 01.07.2022 року в розмірі 2000грн. Щомісячно.
В результаті проведеної верифікації, від 14.02.2025 року, наданої Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» , було виявлено, невідповідність за кодом 463, а саме, що внутрішньо переміщена особа, яка звернулася за допомогою на проживання під час отримання допомоги відбуває покарання місцях позбавлення волі.
Для уточнення даних верифікації, спеціалістами Департаменту подано запит до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальні покарань Міністерства юстиції.
Міністерство юстиції державна установа «Криворізька виправна колонія (№80)» у листі від 15.04.2025 року, підтвердило інформацію про те, що ОСОБА_1 відбуває покарання в вищевказаній установі з 05.02.2025 року, початок строку відбування покарання з 24.01.2025 року.
Відповідач будучи проінформованим про умови не призначення вищезазначені допомоги, не повідомив Департамент про зміну місця перебування/проживання протягом 14 днів, що призвело до надмірної виплати коштів допомоги ВПО.
Отже з 01.02.2025 року відповідач не мав права на отримання допомоги ВПО, згідно пункту 7 Порядку №332 та неправомірно отримав вищезазначену допомогу за період з 01.02.2025 по 28.02.2025 року в розмірі 2000*1=2000(дві тисячі) грн.
Виплату допомоги на проживання ВПО припинено за результатами проведене верифікації, з 01.03.2025 р.
Листом №08-385 від 01.05.2025 року надісланим на адресу відбування покарання: відповідача повідомлено, що в результаті верифікації виявлено, що не має правових підстав на отримання допомоги внутрішньо-переміщеним особам, про строк повернення надміру виплачених коштів, а також про переплату, яка виникла, у зв'язку з тим, що втрачено право на отримання виплати з 01.02.2025 року.
Однак кошти відповідачем не повернено.
Враховуючи викладене, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачену допомогу у розмірі 2000 гривень та судовий збір в сумі 3028 гривень.
Ухвалою суду від 16.12.2025 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В судове засідання сторони не з'явились, про місце і час розгляду справи повідомлені належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
Представником позивача 04.02.2026 подано клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відзив на позовну заяву відповідач не надав.
В судове засідання відповідач повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, за місцем фактичного проживання (перебування). Клопотань не надходило.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
У відповідності до вимог ст. 280-281 ЦПК України, з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду справ в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, суд вважає за можливе вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідач повідомлялася про перебування в провадженні суду даної справи на поштову адресу за останнім відомим зареєстрованим місцем перебування, в тому числі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку ч.10 ст.187 ЦПК України, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву - не подала, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 08.07.2022 року ОСОБА_1 подано заяву до Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненької міської ради заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.6).
Рішенням Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 26.07.2022 року, призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 в загальному розмірі 2000 грн (а.с.7).
Згідно довідки від 08.07.2022 року №5612-5001866731 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.8).
До позову додано Витяг з програмного комплексу «Єдина інформаційна система соціальної сфери» щодо виплат соціальної допомоги ОСОБА_1 (а.с.12).
Згідно листа начальника державної установи «Криворізька виправна колонія (№80)» від 15.04.2025 №80/5-3215 в якому зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засуджений 24.12.2024 року Слов'янським міськрайонним судом Донецької області за ст. ст. 115 ч. 1, 72 ч. 5 К України до 9 років позбавлення волі, відбуває покарання в державній установі «Криворізька виправна колонія (№80)» з 05.02.2025 року по теперішній час (а.с.9).
Департамент соціальної політики Рівненської міської ради 01.05.2025 року направлено ОСОБА_1 повідомлення про зобов'язання повернення надміру отриманої суми допомоги ВПО на проживання у розмірі 2000 гривень до 20.06.2025 року (а.с.11).
Згідно частини першої статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначається Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Згідно пункту 7 порядку №332 в редакції постанови Кабінету Міністрів України №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (чинної на момент отримання відповідачем допомоги) встановлено, що допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання: внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Згідно п.22 Порядку №332 з метою встановлення права на призначення/ продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України Про верифікацію та моніторинг державних виплат. Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку. За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.
Згідно п.24 Порядку №332, у разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи. У разі виявлення невідповідності вимогам цього Порядку за результатами верифікації та відомостей, відображених в Єдиній системі, в Єдиній системі формується відповідний статус із зазначенням критеріїв, наведених у пунктах 7, 7-1 і 8 цього Порядку, які порушено. За наявності технічної можливості інформація про підстави відмови у призначенні/продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення повідомляється уповноваженій особі або отримувачам із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи, засобами мобільного зв'язку або органу соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку.
Так, згідно Листа начальника державної установи «Криворізька виправна колонія (№80)» від 15.04.2025 №80/5-3215 в якому зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засуджений 24.12.2024 року Слов'янським міськрайонним судом Донецької області за ст. ст. 115 ч. 1, 72 ч. 5 К України до 9 років позбавлення волі, відбуває покарання в державній установі «Криворізька виправна колонія (№80)» з 05.02.2025 року по теперішній час
Уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги") орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
Таким чином, за результатами здійснення перевірки на предмет правомірності надання ОСОБА_1 як уповноваженій особі допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, позивачем було встановлено факт недотримання відповідачем вимог Порядку №332 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) в частині порушення зобов'язання протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв?язку орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг (жодного факту інформування Гончарем М.І. про перебування в державній установі «Криворізька виправна колонія (№80)» в Департаменті не зареєстровано).
Таким чином, відповідачем Гончарем до Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради жодної інформації про зміни, які б могли вплинути на призначення чи припинення соціальної допомоги не надходило.
За таких обставин, відповідачем ОСОБА_1 неправомірно отримані грошові кошти з державного бюджету у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.02.2025 по 28.02.2025 в загальному розмірі 2000 гривень.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Відповідно до положень ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Таким чином, повернення надміру виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, а саме про стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у загальному розмірі 2000 гривень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028,00 грн на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.141, 263-265, 279, 280-282, 289, 354 ЦПК України, ст.ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», суд,-
Позов Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради (ЄДРПОУ 03195441)надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 2000,00 (дві тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради (ЄДРПОУ 03195441)суму сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Відповідачам, які не з'явилися в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Учасники справи можуть ознайомитись з судовим рішенням на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень. Веб-адреса сторінки: http://reyestr.court.gov.ua.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених законом строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст судового рішення складено 15 травня 2026 року.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
- позивач: Департамент соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради (ЄДРПОУ 03195441, місцезнаходження: 33028, м. Рівне, вул. Соборності, 12);
- відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 ; останнє відоме фактичне місце проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_5 ).
Суддя: Р. Є. Скотар